تزریق چربی در صورت و بدن برای حجم دهی و رفع فرورفتگی‌های بدن

%d8%b1%d8%a7%d8%b2%db%8c1

تزریق چربی با هدف ایجاد برجستگی مطلوب و خوش فرم کردن اعضاء صورت و بدن انجام می‌شود. این روش اتولوگ است، یعنی در آن از چربی بدن خود بیمار استفاده می‌شود. تزریق چربی چروک‌ها را به حداقل می‌رساند و فرورفتگی‌های بخش‌های مختلف صورت و بدن را پر می‌کند. همچنین تزریق چربی در بدن و صورت بدشکلی‌ها را اصلاح می‌کند و جای جوش و زخم را از بین می‌برد. از آنجایی که در تزریق چربی از سلول‌های چربی خود بیمار استفاده می‌شود، احتمال پس زدن بافت توسط بدن به صفر می‌رسد.

تزریق چربی عملی سرپایی است که در مراکز جراحی دارای مجوز انجام می‌شود. جراح و بیمار در جلسه مشاوره درباره مناسب‌ترین ناحیه اهداکننده و مقدار دلخواه تخلیه چربی صحبت می‌کنند. متخصصین کلینیک پوست و موی رازی معتقداند که چنانچه تزریق چربی توسط جراح پلاستیک انجام شود، زیبایی و جوانی‌ای را به ارمغان می‌آورد که سال‌های سال ماندگار است. برای دریافت مشاوره یا رزرونوبت می توانید با شماره  02188334029 - 02188333259  تماس حاصل نمایید.

تزریق چربی


تزریق چربی

در عمل تزریق چربی مقداری چربی از ناحیه اهداکننده بدن خود بیمار گرفته و در نقطه مورد نظر صورت تزریق می‌شود تا حجم افزایش یابد، چروک‌ها از بین برود و فرورفتگی‌های ناشی از تحلیل چربی پر شود. متخصص چربی لازم را برای انجام این جراحی زیبایی پرطرفدار از ناحیه‌ای از بدن، معمولاً شکم یا ران، می‌گیرد و در محل‌های پرچروک یا گود رفته صورت و بدن تزریق می‌کند. مزیت شاخص تزریق چربی این است که نه از یک ماده خارجی بلکه از چربی بدن خود بیمار استفاده می‌کند. بااین حال یکی از نقاط ضعف بسیاری از روش‌های تزریق چربی این است که چون تمام سلول‌های چربی زنده نمی‌ماند، ناهمواری‌هایی ایجاد می‌شود و نتایج به اندازه تزریق ژل قابل پیش‌بینی نیست.

نقاطی که معمولاً تحت تزریق چربی قرار می‌گیرند


برخی کاربردهای پیوند چربی عبارتند از:

%d8%b1%d8%a7%d8%b2%db%8c2

زاویه دار کردن صورت و جلو آوردن چانه

%d8%b1%d8%a7%d8%b2%db%8c4

در فرایند افزایش سن و پیری، نیروی جاذبه زمین باعث بازتوزیع بافت‌های چربی صورت می‌شود. این پدهای چربی به سمت پایین حرکت می‌کنند و در چانه و اطراف فک جمع شده و باعث می‌شوند که قسمت بالای صورت لاغر و بدقیافه شود. با کمک پیوند و تزریق چربی، حجم از دست رفته در پیشانی و گونه‌ها را می‌توان با استفاده از یک تزریق ساده بازیابی کرد. این روش‌های درمانی را می‌توان برای قسمت‌های پایین پلک چشم که غالباً در اثر افزایش سن دچار گودی و تورفتگی می‌شوند به کار برد.

بزرگ کردن لب

%d8%b1%d8%a7%d8%b2%db%8c5

امروزه روش‌های مختلف درمانی برای برجسته‌سازی لب وجود دارد. برخی بیماران ممکن است از روش‌های درمانی مصنوعی مانند تزریق ژل‌های پوستی و کلاژن برای برجسته کردن لب‌ها استفاده کنند. نتایج حاصل از این روش درمانی دائمی نیستند، به هر حال، برای حفظ نتایج، درمان باید با فواصل زمانی مناسب تجدید شوند. نتایج حاصل از تزریق چربی برای لب‌ها طبیعی‌تر بوده و دوام بیشتری نیز دارند. از آنجا که چربی از بدن خود بیمار گرفته می‌شود، مانند فیلرهای مصنوعی تجزیه نشده و از بین نمی‌رود. اثر نهایی تقریباً دائمی بوده و باعث برجسته شدن و هموار شدن لب‌ها با ظاهری طبیعی می‌شوند.

جوانسازی دست

%d8%b1%d8%a7%d8%b2%db%8c7

با افزایش سن و پیر شدن دست‌ها، پوست آنها نازک‌تر شده و چربی طبیعی انباشته شده در زیران تحلیل می‌رود. افزایش سن دست‌ها باعث می‌شود که دست‌ها نازک و شکننده شده و رگ‌ها و مفاصل برجسته‌تر می‌شوند. زمانی که تزریق چربی برای درمان دست‌ها به کار برده می‌شود، کمی از حجم از دست رفته آن جبران شده و ظاهر آن جوان‌تر به نظر می‌رسد. چربی اضافه شده باعث می‌شود که چربی از دست رفته دست بازیابی شده و ظاهر شل شده رگ‌ها و برآمدگی‌های روی دست‌ها برطرف شده و سطح دست هموارتر شود.


رفع خطوط ریز و چین و چروک‌های روی پوست

چروک

با تزریق چربی نیز می‌توان درست مانند فیلرهای پوستی، چین و چروک‌های روی پوست را با پر کردن زیر آنها از بین برد. این دو روش بسیار مشابه هم هستند و فقط نتایج حاصل از تزریق چربی دوام بیشتری داشته و لاغری قسمت‌هایی که حجم خود را از دست داده‌اند را جبران کرده و ظاهر چین و چروک‌ها و خطوط روی پوست را هموار می‌کند. این روش‌های درمانی برای اطراف چشم، اطراف دهان، بین بینی و دهان و روی پیشانی بسیار عالی است. با برجسته کردن جزئی پوست، چین و چروک‌ها هموارتر و نرم‌تر به نظر می‌رسند. تزریق چربی یک روش عالی برای کاهش علائم ناخواسته افزایش سن و پیری است.

مزایای تزریق چربی


برداشتن چربی‌های ناخواسته

چربی‌های را می‌توان از شکم، پهلوها، باسن یا ران‌ها (هر قسمت از بدن که چربی‌های ناخواسته مقاوم داشته باشد) برداشت. چربی به روش لیپوساکشن از این قسمت‌های بدن برداشته شده و باعث لاغرتر شدن و خوش اندام‌تر شدن فرد می‌شود. چربی‌های لیپوساکشن شده تخلیص شده و سپس در قسمت‌های مورد نظر در صورت تزریق می‌شوند.

نتایج پردوام و طولانی مدت

در تزریق چربی نیز مانند تزریق ژل‌های پوستی، حجم از دست رفته صورت بازیابی می‌شود. با این که چربی از دست رفته در صورت به شکل شگفت‌انگیزی به طور موقتی درمان می‌شوند اما نتایج حاصله موقتی است. نتایج حاصل از تزریق چربی، مدت طولانی‌تری باقی مانده و در بیشتر موارد باعث جوان‌سازی دائمی پوست می‌شوند.

مقرون به صرفه

تزریق چربی نسبت به تزریق ژل‌های پوستی یک روش با نتایج بلند مدت و مقرون به صرفه‌تر است.

 ظاهر و احساس طبیعی

با استفاده از روش‌های مشابه در این مورد، چربی با چربی انتقال چربی صورت می‌تواند باعث طبیعی‌تر شدن ظاهر صورت شما شود. زمانی که این کار به موفقیت انجام شد، خون‌رسانی جدید از طریق بدن به چربی تزریق شده انجام می‌شود. این علاوه بر این که باعث چاق شدن طبیعی صورت می‌شد بلکه احساس طبیعی هم دارد. با چربی برداشته شده، احتمال واکنش‌های آلرژیک که ممکن است با ورود اجسام خارجی به بدن ایجاد شود به میزان زیادی کاهش می‌یابد.

فرایند تزریق چربی


فرایند تزریق چربی

فرایند تزریق چربی شامل سه مرحله است که عبارتند از:

 • استخراج چربی از قسمت اهداکننده به روش لیپوساکشن
 • سانتریفیوژ کردن و فراوری چربی
 • تزریق دوباره چربی خالص شده در قسمت تحت درمان

در مرحله اول، چربی از قسمت اهداکننده با استفاده از روش لیپوساکشن برداشته می‌شود. بهتر است این کار با روش دستی و با استفاده از کانولای نازک لیپوساکشن با سوراخ‌های کوچک انجام شود. لیپوساکشن یا لیزر اولترا سونیک نباید برای استخراج چربی به کار برده شوند زیرا باعث تخریب سلول‌های چربی می‌شوند. سپس چربی با سانتریفیوژ کردن، فراوری شده و مایع اضافی و سلول‌های مرده آن از سلول‌های خوب چربی گرفته می‌شوند. یک روش جایگزین این است که چربی با محلول سالین استریل شده شسته شود. چربی‌هایی که احتمال زنده مانده آنها در پیوند کمتر است دور ریخته می‌شوند زیرا ممکن است برای سلول‌های خوب چربی مشکل ایجاد کنند. در مرحله نهایی، چربی دوباره از طریق بافت‌های زیر جلدی قسمت دریافت کننده به ناحیه تحت درمان تزریق می‌شوند. میزان چربی تزریق شده با واحد سی‌سی اندازه‌گیری شده و در نهایت با توجه به مشخصات بیمار و قسمت‌هایی از بدن که تحت درمان قرار می‌گیرند متغیر است.

بهبودی


 • تورم متوسط معمولاً به مدت دو هفته پس از انجام فرایند باقی می‌ماند. کمی کبودی نیز ممکن است ایجاد شود.
 • جراح معمولاً نقایص را بیشتر از حد معمول ترمیم کرده تا در صورت جذب مقداری از چربی، صورت بیمار خوش‌فرم شود و به همین دلیل ممکن است حدود یک هفته صورت متورم شود.
 • کبودی، تورم و قرمزی در هر دو قسمت بدن که چربی از آن برداشته شده و قسمتی که مورد تزریق چربی قرار گرفته است دیده می‌شود. بیماران معمولاً می‌توانند بلافاصله پس از انجام فرایند به امور روزمره خود بپردازند.

مراقبت‌های بعد از تزریق


مراقبت‌های بعد از تزریق

 • از پوشش‌های فشرده‌ساز تا مدت زمانی که پزشک تعیین کرده است استفاده کنید. این مدت ممکن است حداقل 24 ساعت به مدت 7 روز باشد و سپس فقط بعدازظهرها به مدت 7 روز دیگر از این پوشش‌ها استفاده شود. استفاده طولانی مدت تر از این پوشش‌ها بهتر است.
 • تا 24 ساعت پس از انجام فرایند نباید پرواز کوتاه مدت داشته باشید و تا مدت یک هفته پس از انجام فرایند نباید به مدت طولانی سوار هواپیما شوید.
 • جراح بوتونیک معمولاً یک دوره کوتاه مدت آنتی بیوتیک برای شما تجویز می‌کند که باید به مدت 4 تا 5 روز مصرف شوند. برای راحتی شما ممکن است پزشک، نسخه این دوره درمانی را قبل از انجام عمل برای شما بنویسد.
 • توصیه می‌شود که تحت ماساژ قرار گیرید، این کار را به مدت 10 روز و از 2 روز پس از انجام فرایند انجام دهید.
 • شما می‌توانید به امور روزمره خود بپردازید اما باید به مدت 2 هفته از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش کردن خودداری کنید.
 • نشت مایعات از شکاف‌های کوچک ایجاد شده برای انجام عمل در چند روز اول پس از انجام فرایند طبیعی است. این عوارض ممکن است تا 24 ساعت اول ادامه یافته و شما باید از پدهایی با گازهای تازه روی ناحیه درمان شده استفاده کنید. از لباس‌های قابل شستشو به مدت یک هفته پس از انجام فرایند استفاده کنید. لیزاتی که از شکاف عمل نشت پیدا می‌کند را به دشواری می‌توان از روی لباس‌ها شست بنابراین حتماً باید از لباس‌هایی که می‌توان آنها را دور انداخت استفاده کنید.
 • اگر تورم و قرمزی باقی ماند یا تشدید شد ممکن است نشان‌دهنده ابتلا به عفونت باشد و در صورت بروز کبودی بیش از حد متوسط باید با جراح تماس بگیرید.

خطرها و عوارض


خطرها و عوارض

برخی آر عوارض جانبی برجسته‌سازی باسن، لخته شدن خون، خونریزی زیاد، کبودی، ترومبوز عمقی وریدی، عوارض ریوی و قلبی، درد و بیحسی، عفونت، مسمومیت ناشی از استفاده از لیدوکائین و جابجایی مایعات، تورم، نامتقارنی، کیست روغنی، هماتوم، علائم کشش روی پوست و سلولیت هستند. همچنین ممکن است امبولیسم چربی نیز اتفاق بیفتد که التهاب ریوی ناشی از ورود چربی به جریان خون است. بدترین عارضه این است که نیاز به جراحی ثانویه داشته باشید. باز جذب چربی نیز ممکن است اتفاق بیفتد. ممکن است در قسمت‌های برجسته شده، ناهنجاری‌های پوستی و زخم‌های شدید نیز ایجاد شوند. عدم تقارن و عوارض جانبی دیگر را می‌توان با استفاده از مصرف آنتی بیوتیک درمان نمود.

سؤالات متداول


سؤالات متداول

آیا تزریق چربی بی‌خطر است؟

تزریق چربی کاملاً بی‌خطر است. در واقع، این یکی از مطمئن‌ترین روش‌های جراحی موجود است. برخی دلایل این ادعا عبارتند از:

 • با این که این فرایند تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود اما می‌توان از بیحسی موضعی نیز برای انجام این فرایند استفاده کرد. با بیحسی موضعی، برخی خطرات احتمالی ناشی از بیهوشی عمومی از بین می‌روند.
 • زمانی که چربی برداشته شده دوباره تزریق می‌شود، پزشک فقط نیاز به ایجاد شکاف‌های بسیار کوچک دارد که بی‌خطرتر از شکاف‌های بزرگ‌تر است و برخی خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل جراحی را کاهش می‌دهد.
 • در برخی فرایندهای زیبایی دیگر از مواد مصنوعی مانند ژل‌های پوستی یا اجسام خروجی مانند ایمپلنت‌های سینه یا گونه در بدن استفاده می‌شود. در مقابل، در تزریق چربی از چربی طبیعی بدن استفاده می‌شود بنابراین احتمال بروز واکنش‌های منفی نسبت به این چربی بسیار کم است. به علاوه، احتمال انقباض کپسولی (شکل‌گیری بافت اسکار در سینه) در برجسته‌سازی سینه با استفاده از روش تزریق چربی نیز کاهش می‌یابد.
 • طول دوره بهبودی عمل تزریق چربی کمتر از طول دوره بهبودی عمل‌های جراحی کاشت ایمپلنت‌های مصنوعی است.

لیفت طبیعی سینه چیست؟

برای زنانی که معمولاً پس از بارداری، نوسانات شدید وزنی یا افزایش سن، سینه آنها روی دیواره سینه افتاده و حجم آن کم شده است می‌توان عمل لیفت سینه را انجام داد. با انجام عمل لیفت سینه، پزشک چربی برداشته شده را در قسمت‌های خاصی از سینه‌ها تزریق می‌کند تا سینه‌ها حجم پیدا کرده و لیفت داده شوند. گفته می‌شود که همه افراد شرایط قرار گرفتن تحت این عمل لیفت را ندارند زیرا با این کار حجم سینه کمی افزایش یافته و لیفت پیدا می‌کند. برای افرادی که شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت این عمل را ندارند، پزشک ممکن است روش‌های دیگری مانند لیفت سنتی سینه با استفاده از ایمپلنت‌های سینه یا بدون استفاده از آنها را پیشنهاد دهد.

 آیا می‌توان از چربی بدن باری بازسازی دوباره سینه پس از انجام عمل ماستوپلاستی استفاده کرد؟

بله، انتقال چربی غالباً روشی مؤثر برای بازسازی سینه‌ها پس از عمل‌های ماستوپلاستی یا لامپکتومی است که قسمتی یا همه بافت سینه را مانند درمان سرطان سینه برمی‌دارد. این یک روش خوب برای افرادی است که تمایلی به استفاده از اجسام خارجی مانند ایمپلنت‌های سینه در بدن خود ندارند. تزریق چربی همچنین همراه با ایمپلنت‌های سینه، نتایج بازسازی دوباره سینه را ارتقا می‌دهد.

آیا نتایج بلافاصله پس از انجام عمل جراحی قابل مشاهده است؟

با این که برخی نتایج عمل‌های جراحی را می‌توان بلافاصله پس از انجام عمل دید اما نتایج کامل پس از گذشت 3 تا 6 ماه قابل مشاهده هستند؛ به خصوص برای افرادی که مقادیر زیادی چربی در تزریق چربی استفاده کرده باشند. معمولاً در ظرف این مدت زمان، تورم و کبودی‌های ناشی از عمل جراحی از بین می‌رود. به علاوه، سلول‌های بنیادی منتقل‌شده تا مدت سه ماه، سلول‌های چربی جدید در ناحیه درمان شده ایجاد می‌کنند. سلول‌های چربی که پس از تزریق زنده مانده‌اند معمولاً برای همیشه در قسمت درمان شده باقی می‌مانند.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.