تزریق بوتاکس: بررسی مزایا و اثرات آن در نقاط مختلف صورت و بدن

btax

سال‌های زیادی است که بوتاکس به عنوان یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی در دسترس قرار گرفته و از آن به وفور استفاده می‌شود. علاوه بر آن هر چقدر افراد بیشتری در مورد مزایا و فواید بوتاکس آگاهی پیدا می‌کنند، میزان استفاده از این عمل نیز بیشتر می‌شود. اگر چه بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سم بوتولینوم یا همان بوتاکس فقط در رفع چین و چروک پوست کاربرد دارد، اما در عمل این ماده از سال‌ها پیش برای درمان بیماری‌های متعدد دیگری هم مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع کاربرد بوتاکس صورت در عمل‌های زیبایی از هنگامی آغاز شد که افرادی که از آن برای درمان اسپاسم عضلات صورت استفاده می‌کردند، تغییرات مثبتی را در وضعیت چین و چروک‌های صورت خود نیز مشاهده کردند.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از بوتاکس برای رفع خطوط و چین و چروک‌های پوست خود استفاده کرده‌اند. از این ماده هم در آقایان و هم در خانم‌ها برای دستیابی به چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر استفاده می‌شود. متخصصان کلینیک تخصصی پوست و موی رازی معتقد هستند که وقتی بوتاکس در بعضی از ماهیچه‌ها تزریق می‌شود، باعث آرام‌سازی و کاهش فعالیت این ماهیچه‌ها شده و از ایجاد خطوط و چین‌خوردگی پوست جلوگیری می‌کند. بوتاکس برای رفع خطوط عمیق موجود در صورت مانند خطوط خنده در اطراف لب‌ها، خطوط تعجب در پیشانی و خطوط اخم در اطراف چشم‌ها کارآیی بالایی دارد. بسیاری از افرادی که از تزریق بوتاکس استفاده کرده‌اند، از نتایج به دست آمده کاملاً رضایت داشته‌اند. اگر شما هم قصد استفاده از بوتاکس برای هر یک از اهداف فوق را دارید، این موضوع را در جلسه مشاوره با متخصصین زیبایی مطرح کنید و اطلاعات لازم در مورد کل فرایند درمان را به دست آورید. برای تعیین وقت ملاقات می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹-۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید.

Contents

بوتاکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟


botax1

برای بسیار این سوال پیش می آید که بوتاکس چیست و چه کاربردی دارد. از بوتاکس به منظور کاهش شکل ظاهری خطوط و چروک‌هایی که در پوست صورت به وجود می‌آیند، استفاده می‌شود. قابلیت محلول بوتاکس در رفع چین و چروک‌های پوست به خاطر یک نوروتوکسین قدرتمند است که در ترکیب آن وجود دارد و در عمل موجب ممانعت از رسیدن پیام‌های عصبی به ماهیچه‌های صورت شما می‌شود. در واقع سم بوتاکس، آن سیگنال‌هایی عصبی که مسئول انبساط و انقباض ماهیچه‌های صورت شما هستند را متوقف می‌کند. سم نوروتوکسین برای مقاصد پزشکی در دوز بسیار کوچک به شکل بوتاکس عرضه می‌شود و در زمان استفاده نیز با محلول آب نمک رقیق می‌شود. معمولاً دوز بسیار خفیفی از بوتاکس به درون عضلات صورت تزریق می‌شود. عمل بوتاکس را می‌توان تنها بر روی یک ناحیه خاص از صورت انجام داد، اما در اغلب موارد در چند نقطه مختلف تزریق می‌شود تا اثربخشی آن بیشتر شود و سطح پوست نیز یکنواخت‌تر و هموارتر باشد. کارآیی بوتاکس در برطرف کردن خطوط لبخند و سایر چین و چروک‌های مشابه آن که در صورت به وجود می‌آیند، به اثبات رسیده است. اثرات تزریق بوتاکس با سرعت بالایی (معمولاً در مدت چند روز و گاهی تا یک هفته) در صورت پدیدار می‌شود، اما این اثرات بوتاکس به صورت موقتی است و حالت دائمی ندارد. اغلب متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند که عمل تزریق بوتاکس هر ۳ تا ۴ ماه یک بار تکرار شود تا اثرات بوتاکس در چهره بیمار ماندگار باشد. هنگامی که بوتاکس تزریق شده در زیر پوست از بین می‌رود، خطوط و چروک‌های سطح پوست نیز دوباره ظاهر می‌شوند.

تزریق بوتاکس برای صورت 


تزریق بوتاکس برای صورت شاید پر کاربردترین باشد. مناطقی از صورت که می توان با تزریق بوتاکس چین و چروک آن را رفع کرد و یا تغییر در شکل صورت ایجاد کرد موارد زیر می باشند:

خط اخم (خط بین ابروها)

خط اخم

 خط اخم و چین و چروک پیشانی به خطوط عمودی ایجاد شده بین ابروها گفته می‌شود که باعث می‌شود ظاهر فرد خسته و عصبانی به نظر برسد. تزریق بوتاکس در این ناحیه بسیار سودمند است و به رفع خطوط ایجاد شده کمک می‌کند. یک پزشک با تجربه می‌تواند خطوط ریز بین ابروها را از بین ببرد که این امر باعث جوان سازی صورت و ایجاد یک ظاهر آرام و به دور از خستگی و عصبانیت خواهد شد. در صورتی که خط اخم عمیق باشد پزشک برای درمان آن تزریق بوتاکس و فیلر استفاده می‌‌کند که یک روش بسیار موثر برای پر کردن خطوط ایجاد شده می‌باشد.

 خطوط روی پیشانی

خطوط روی پیشانی

گاهی اوقات از خطوط پیشانی تحت عنوان خطوط تعجب یاد می‌‌شود که معمولاً زمانی روی پیشانی به وجود می‌‌آید که ابروها به سمت بالا هدایت می‌شوند. با بالا رفتن سن این خطوط روی صورت نمایان می‌شوند. به وجود آمدن خطوط بسیار زیاد در این ناحیه باعث می‌‌شود که ظاهر صورت پیر دیده شود. آسیب دیدگی حاصل از آفتاب یا سیگار کشیدن می‌‌تواند باعث ایجاد خطوط بسیار عمیق در این ناحیه شود که معمولاً درمان آنها دشوارتر است. بوتاکس می‌تواند به کاهش عمق این خطوط کمک کند اما به طور کامل آنها را از بین نخواهد برد. پزشک در جلسه مشاوره قبل از درمان، تزریق بوتاکس را در سایر روش‌های درمانی از قبیل تزریق فیلر پیشنهاد می‌کند.


 خطوط روی بینی

خطوط روی بینی

 خطوط روی بینی به چین و چروکی که گفته می‌‌شود که در هنگام چین دادن به بینی دیده می‌‌شوند، به عنوان مثال زمانی که شما فین می‌‌کنید یا چیزی را بو می‌کنید این خطوط روی بینی شما به وجود می‌آیند. تزریق بوتاکس در هر یک از طرفین بینی می‌تواند به کاهش ظاهر این خطوط کمک نماید. به طور کلی مراجعه به پزشک با تجربه برای تزریق بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا در صورتی که تزریق بوتاکس به درستی انجام نشود بر لبخند شما تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

 چین و چروک اطراف ابرو

چین و چروک اطراف ابرو

 امروز یک روش پیشرفته برای لیفت ابرو و ایجاد ظاهر مورد انتظار شما به وجود آمده است. گاهی اوقات از این روش تحت عنوان لیفت شیمیایی ابرو یا لیفت صورت با بوتاکس یاد می‌شود. برای تزریق بوتاکس باید به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید تا بتواند به خوبی بوتاکس را در نقاط مورد انتظار تزریق کند تا چشم‌ها کاملا باز شوند و افتادگی پلک برطرف گردد. در افراد جوان نتایج بهتری به دست می‌آید و ابروها در موقعیت بالاتری قرار می‌گیرند. به طور کلی آثار حاصل از بالا رفتن سن و پیری می‌تواند باعث بروز افتادگی ابرو شود و به این ترتیب ظاهر پلک افتاده به نظر برسد. در این حالت خطوط افقی در پوست اطراف چشم به وجود می‌آید. تزریق بوتاکس می‌‌تواند کمک شایانی به رفع این وضعیت نماید، حالت ابروها را بهبود ببخشد و ابروها را به سمت بالا هدایت نماید. به این ترتیب می‌توان از تزریق بوتاکس برای خطوط ایجاد شده و رفع حالت تعجب به صورت استفاده کرد.

 چین و چروک اطراف چشم

چین و چروک اطراف چشم

معمولا با بالا رفتن سن خطوط ریزی که از آنها تحت عنوان پنجه کلاغ یاد می‌‌شود در قسمت خارجی چشم‌ها به وجود می‌‌آید و حتی هنگامی ‌که شما لبخند نمی‌زنید این خطوط در اطراف چشم دیده می‌شوند. تزریق بوتاکس در رفع این وضعیت بسیار سودمند است و معمولاً دور چشم یکی از نقاط بسیار حساس برای درمان محسوب می‌شود. تزریق بوتاکس در این ناحیه توسط پزشک با تجربه می‌تواند به رفع افتادگی پلک و رفع چین و چروک اطراف چشم کمک کند. افتادگی پلک باعث می‌شود که چشم‌های شما کوچک دیده شود.

 خطوط ریز دور چشم

خطوط ریز دور چشم

 اگر چه می‌توان با تزریق بوتاکس به رفع چین و چروک و خطوط ریز چشم پرداخت باید در خصوص درمان این ناحیه کاملا احتیاط کرد زیرا عضله‌ای که قرار است تزریق بوتاکس در آن انجام شود وظیفه کنترل عملکرد و حرکات پلک پایین را برعهده دارد، این ترتیب در صورتی که مقدار بوتاکس تزریق شده بسیار زیاد باشد یا تزریق به صورت نامناسب انجام شود باعث افتادگی پلک پایین خواهد شد. این خطوط زیر پف چشم به وجود آمده باشند و شما مایل به رفع آنها باشید، فاصله بین پلک پایین و قسمت فوقانی گونه به غیر از تزریق بوتاکس به یک روش درمانی متفاوت و کارآمد نیاز خواهد داشت. به عنوان مثال معمولاً پف زیر چشم به علت کاهش حجم این ناحیه به وجود می‌آید این امر به این معنا است که تزریق بوتاکس در کنار تزریق ژل می‌‌تواند به ایجاد ظاهر مورد انتظار کمک کند.

 خطوط اطراف لب

خطوط اطراف لب

خطوط ریز اطراف لب که با بالا رفتن سن به وجود می‌آیند یکی دیگر از مشکلاتی است که بر زیبایی صورت تاثیر می‌‌گذارند و باید به جای تزریق بوتاکس با تزریق ژل به درمان آن پرداخت. همه ما برای لبخند زدن یا انجام دادن سایر حالت‌های صورت از عضلات بسیار زیادی که در این ناحیه قرار دارند استفاده می‌کنیم. اگرچه برخی از پزشکان علاوه بر فیلر از بوتاکس نیز برای رفع خطوط اطراف دهان و بهبود لبخند بیمار استفاده می‌کنند، اکثر پزشکان از تزریق فیلر و ژل برای رفع چین و چروک و ایجاد ظاهر دلخواه و پوستی صاف استفاده می‌نمایند.

 خطوط چانه (جلوگیری از فرورفتگی چانه)

خطوط چانه

با بالا رفتن سن، عضلات ناحیه چانه که تحت عنوان عضلات منتالیس نیز شناخته می‌شوند فعالیت بسیار زیادی خواهند داشت، این امر به این معنا است که حرکات چرخشی آنها بیشتر از حالت طبیعی است و این وضعیت باعث فرورفتگی چانه می‌شود. عوامل زیر در تشدید این حالت تاثیر به سزایی دارند:

 • از بین رفتن بافت و نازک شدن پوست
 • قرار گرفتن در معرض نور آفتاب
 • از بین رفتن استخوان
 • عقب رفتن لثه

 خطوط گردن و فک

خطوط گردن و فک

 با بالا رفتن سن، خطوط اطراف گردن و فک خود را نشان می‌دهند. عوامل متعددی در بروز این وضعیت نقش دارند که در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • ژنتیک
 • تاثیر نیروی جاذبه بر پوست
 • کاهش سطح کلاژن
 • فعالیت بیش از حد عضلات صورت

 می‌توان از تزریق بوتاکس برای ایجاد ظاهر دلخواه و رفع چین و چروک گردن و فک استفاده کرد. به طور کلی تزریق بوتاکس کمک شایانی به رفع دو نوع چین و چروک و خطوط در اطراف گردن می‌کند که به شرح زیر می‌باشند:

 • خطوط افقی: بالا رفتن سن چین و چروک و خطوط افقی به طور طبیعی در روی گردن به وجود می‌آیند. تزریق بوتاکس در قسمت زیر و روی چین و چروک به رفع آنها کمک می‌کند و باعث بهبود ظاهر گردن می‌شود. برخی از پزشکان عقیده دارند که می‌توان این خطوط را با تزریق بوتاکس و فیلر از بین برد تا ظاهر مورد انتظار بیمار ایجاد شود.
 • خطوط عمودی: روی گردن برخی از افراد به ویژه افرادی که تمرینات ورزشی سنگین انجام می‌دهند خطوط طناب مانندی به وجود می‌آید که در هنگام صحبت کردن کاملا دیده می‌‌شوند. این خطوط که توسط عضله پوستی گردن به وجود می‌آیند در طی سالیان طولانی غذا خوردن و حرکت فک در جهات مختلف تقویت شده و بزرگ می‌شود. این عضلات از قسمت فوقانی قفسه سینه تا زیر خط فک امتداد می‌یابند و معمولاً زمانی که فرد لبخند می‌زند کاملاً دیده می‌شوند. این وضعیت باعث ناراحتی بیمار می‌شود و در صدد یافتن راهی برای رفع آن خواهد بود. تزریق بوتاکس می‌‌تواند به این افراد کمک بسیار زیادی نماید.

 زاویه دار کردن فک (دندان قروچه)

 فشار دادن دندان‌ها روی هم که تحت عنوان دندان قروچه شناخته می‌شود باعث بروز مشکلات زیر خواهد شد:

 • آسیب دیدگی دندان‌ها
 • سردرد
 • درد گوش

 در اکثر موارد دندان قروچه با استرس ارتباط دارد و به صورت ناخودآگاه و معمولاً در هنگام خواب رخ می‌دهد. برخی از مشکلات خواب از قبیل خروپف و آپنه تنفسی در هنگام خواب (شرایطی که تنفس طبیعی شما دچار اختلال می‌شود) با دندان قروچه ارتباط دارند. ممکن است دندان قروچه یک اختلال دائمی نباشد و به صورت موقت و در شرایطی که بیمار عصبی است رخ دهد. افرادی که دندان قروچه می‌کنند معمولاً در حالت بیداری نیز به شدت فکر خود را روی هم فشار می‌دهند. تزریق بوتاکس در فک می‌تواند به شل شدن عضلات این ناحیه و درمان این اختلال کمک کند.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟


botax13

بوتاکس شامل یک سری تزریقات کوچک و سریع می‌باشد. برای این عمل هیچ نیازی به داروی بی‌حسی نیست، هر چند در صورتی که بابت درد احتمالی در زمان عمل نگرانی دارید، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که یک داروی بی‌حسی برایتان استفاده کند. اغلب تزریق‌های بوتاکس در مدت کمتر از ۱۵ دقیقه انجام می‌شود و هیچ نیازی هم به استراحت و مراقبت بعد از بوتاکس وجود ندارد. شما می‌توانید بلافاصله بعد از پایان درمان، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. البته باید حداقل تا ۴ ساعت بعد از عمل، از انجام ورزش‌های فیزیکی سنگین و خوابیدن به حالت افقی خودداری کنید.

 پس از تزریق بوتاکس چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


پس از تزریق بوتاکس معمولا بیمار باید به مدت ۲ تا ۵ دقیقه روی تخت دراز بکشد تا حال او کمی بهبود یابد و سپس به مدت ۲ تا ۴ ساعت استراحت نماید. از آن جایی که پس از تزریق بوتاکس احتمال بروز کبودی وجود دارد بیمار باید پس از اتمام کار پزشک از مصرف آسپرین یا سایر محصولات مشابه از قبیل ایبوپروفن خودداری کند تا ریسک ایجاد کبودی بعد حداقل برسد. تعداد زیادی از پزشکان از بیماران خود می‌خواهند که تا چند روز پس از تزریق بوتاکس روزی چند مرتبه با موضع تحت درمان کار کنند یا از انجام دادن کارهایی که باعث درگیر شدن عضله مربوطه می‌شود اجتناب نمایند. اکثر پزشکان از بیمار نمی‌‌خواهند به انجام دادن کار خاصی بپردازد اما بیمار باید تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس از فعالیت جسمانی سنگین خودداری کند تا ریسک افزایش کبودی کاهش یابد.

 عوارض و خطرات تزریق بوتاکس شامل چه مواردی است؟


عوارض و خطرات تزریق بوتاکس شامل چه مواردی است؟

 عوارض و خطرات ناشی از تزریق بوتاکس بسیار نادر است. سردرد، احساس درد و بیمار شدن شبیه حالت آنفولانزا از عوارض اصلی تزریق بوتاکس محسوب می‌شوند و در برخی موارد نادر احتمال افتادگی پلک و ناحیه ابرو وجود دارد. بنابراین باید جراح قبل از تزریق بوتاکس وضعیت بیمار و پلک را بررسی نماید. در صورتی که شدت افتادگی پلک بیمار بسیار زیاد باشد متقاضی مناسبی برای درمان نخواهد بود زیرا احتمال افتادگی بیشتر پلک وجود دارد. حدود ۵ درصد از بیماران دچار اختلال پتوز (افتادگی شدید پلک) می‌شوند اما در صورتی که جراح کار خود را به درستی انجام دهد احتمال بروز این عارضه بسیار کم خواهد بود. به طور کلی می‌‌توان گفت که احتمال بروز این عوارض بسیار کم است و به تدریج و با گذر زمان برطرف می‌شوند. اگر بیمار به تخم مرغ حساسیت دارد باید از تزریق بوتاکس خودداری کند زیرا بوتاکس بر پایه آلبومین تخم مرغ تهیه می‌شود. افراد باردار بهتر است تا پایان دوران بارداری خود از تزریق بوتاکس اجتناب کنند.

 آیا بوتاکس برای درمان بیماری‌ها هم کاربرد دارد؟


 می‌‌توان برای درمان برخی از بیماری‌ها از تزریق بوتاکس استفاده کرد. در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 بهبود میگرن شدید

بهبود میگرن شدید

 تعداد بسیار زیادی از افراد از سردردهای میگرنی رنج می‌برند. این عارضه دردناک باعث اختلال در امور روزمره و شغل آنها می‌شود و معمولا این بیماران از حضور در جمع خانوادگی محروم خواهند بود. میگرن انواع مختلفی دارد و عوامل محرک آن در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی زنان سیاه پوست که بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سال قرار دارند بیشتر دچار این اختلال می‌شوند. هنگامی ‌که علائم بیماری شروع می‌شود باید عوامل محرک را به طور دقیق یادداشت کرد. شناسایی الگوهای محرک میگرن می‌تواند از ایجاد سردردهای میگرنی جلوگیری نماید. تزریق بوتاکس می‌تواند با شل کردن عضلات به تسکین این سردردها کمک کند.

 تعریق بیش از حد

تعریق بیش از حد

 تعداد زیادی از افراد از تعریق بیش از حد و خیس شدن زیر بغل خود شکایت دارند، تزریق بوتاکس می‌تواند یک گزینه مناسب در این افراد باشد. تعریق بیش از حد یک اختلال  ناراحت کننده است و باعث شرمندگی فرد می‌شود که بیماری نمی‌تواند از ایجاد این حالت ناخوشایند جلوگیری کند. بوتاکس می‌تواند به طور موقت به مسدود کردن مواد شیمیایی فعال کننده غدد عرق بپردازد. این روش درمانی کمک شایانی به جلوگیری از تعریق بیش از حد می‌کند و باید هر ۷ تا ۱۶ ماه برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه کرد.

 بی اختیاری ادراری (مثانه بیش فعال)

بی اختیاری ادراری

برخی از زنان دچار مشکل بی اختیاری ادرار می‌شوند که در این حالت میزان اثرگذاری تزریق بوتاکس در مقایسه با کاشت دستگاه تحریک عصب بیشتر است. نیاز به مراجعه فوری به سرویس بهداشتی و نشت مکرر ادرار باعث می‌شود کیفیت زندگی این افراد کاهش یابد. تزریق بوتاکس کمک شایانی به رفع این عارضه می‌نماید. به طور کلی تزریق بوتاکس باعث می‌‌شود که به طور متوسط در طول روز تا چهار مرتبه نیاز به دفع فوری ادرار کاهش یابد. در این روش، بوتاکس به طور مستقیم به درون مثانه تزریق می‌‌شود و باعث شل شدن عضلات بیش فعال آن خواهد شد. مشکلات مربوط به بی اختیاری ادرار می‌تواند به بارداری، زایمان و یائسگی ارتباط داشته باشد. در دوران بارداری رحم بسیار بزرگ می‌شود که این وضعیت باعث فشار آوردن به مثانه خواهد شد. اسفنکتر مثانه وظیفه کنترل عملکرد مثانه و تخلیه ادرار را به درون مجرای پیشاب برعهده دارد. فشاری که به مثانه وارد می‌گردد باعث می‌شود نگه داشتن ادرار درون مثانه دشوار شود و در نتیجه بیمار دچار بی اختیاری خواهد شد و به دفع فوری ادرار نیاز خواهد داشت. پس از زایمان، عضلات محافظ اعضای داخلی بدن شل می‌‌شوند. عضلات کف لگن خسته شده و تحت فشار قرار می‌گیرند. همچنین فرایند زایمان می‌تواند باعث آسیب رساندن به اعصاب مثانه شود. تزریق بوتاکس به کاهش بیش فعالی مثانه کمک می‌‌کند و به طور کلی هدف از تزریق آن بازآموزی مثانه و کنترل عملکرد آن است.

 اسپاسم واژن

اسپاسم واژن

داشتن روابط جنسی در برخی از زنان یک فرایند دردناک است. برخی از این افراد ادعا می‌کنند که واژن آنها تنگ یا کوچک است. در اکثر موارد این افراد دچار اسپاسم عضلات واژن هستند که به این اختلال واژینیسموس گفته می‌شود. این عارضه یک اختلال غیر طبیعی است که باعث انقباضات شدید عضلات واژن می‌شود. این اختلال باعث می‌شود که روابط جنسی برای بانوان بسیار دردناک باشد و عملا دخول غیرممکن گردد. در برخی از زنان در هنگام روابط جنسی اسپاسم دیواره واژن شروع می‌‌شود و از دخول جلوگیری می‌کند. تزریق بوتاکس به درون بافت واژن به شل شدن عضلات بیش فعال این ناحیه کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که تزریق بوتاکس در فواصل زمانی ۲ تا ۶ ماه به بهبود حال بیمار کمک می‌کند. در اکثر بانوان اسپاسم واژن و روابط آنها با همسرشان تاثیر منفی می‌‌گذارد. به این ترتیب می‌توان از تزریق بوتاکس برای رفع این مشکل و داشتن روابط جنسی طبیعی استفاده کرد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟


هزینه و قیمت بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت و سایر عمل‌های زیبایی معمولاً در حد مناسب و قابل پرداخت توسط اغلب افراد می‌باشد. اما به طور کلی هزینه تزریق بوتاکس بسته به پزشک یا کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید، متغیر خواهد بود. تعداد واحد بوتاکس که برای هر بیمار لازم است نیز بسته به اندازه سطح ناحیه محل عمل و شدت خطوط و چروک‌های موجود در آن، متفاوت خواهد بود. اما اغلب افراد به حدود ۱۰۰ واحد بوتاکس برای عمل خود نیاز دارند.

 سوالات متداول درباره تزریق بوتاکس


  چه کسانی متقاضی مناسبی برای تزریق بوتاکس هستند؟

 اگر شما قصد دارید به رفع چین و چروک صورت خود بپردازید می‌‌توانید از بوتاکس به عنوان یک سلاح مناسب استفاده کنید. از تزریق بوتاکس برای رفع خطوط و چین و چروک بین ابرو، پیشانی، اطراف چشم، اطراف دهان، چانه، خط خنده، و سایر نقاط بدن استفاده می‌شود.

 چگونه باید برای تزریق بوتاکس آماده شد؟

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید. باید بدانید که شما به چندین واحد تزریق بوتاکس نیاز دارید که هر یک از آنها باعث افزایش هزینه درمان خواهند شد. قبل از تزریق بوتاکس با پزشک خود در خصوص همه نکات احتمالی صحبت کنید تا هیچ نکته ناگفته‌ای باقی نماند.

 نتایج حاصل از تزریق بوتاکس به چه صورت است؟

تزریق بوتاکس باید به رفع و کاهش خطوط و چین و چروک صورت کمک کند تا ظاهر زیبایی را به وجود بیاورند و صورت شما کاملاً جوان شود. معمولاً نتایج حاصل از درمان حدود ۳ تا ۴ ماه باقی می‌ماند و پس از آن از بین می‌رود به همین دلیل شما به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارید تا نتایج به دست آمده حفظ شود. نتایج به دست آمده مدت بیشتری باقی می‌‌ماند، در حقیقت عضلات صورت به ایجاد چین و چروک عادت کرده‌اند  و بوتاکس تزریق شده از بروز این وضعیت جلوگیری می‌کند. تعداد زیادی از افراد می‌‌توانند طی مدت ۴ تا ۵ روز شاهد نتایج بدست آمده باشند اما به طور کلی حدود دو هفته طول می‌کشد تا نتایج نهایی دیده شوند. پس از تزریق بوتاکس باید چین و چروک عمیق صورت بهبود یابند و به تدریج از بین بروند.

 چه راه حلی برای رفع مشکل تزریق نادرست بوتاکس وجود دارد؟

 اگر شما از نتایج حاصل از تزریق بوتاکس ناراضی هستید باید بدانید که این روش درمانی با نتایج موقت همراه است اما خبر بدی که در این خصوص وجود دارد این است که باید صبر کنید تا مشکل ایجاد شده با گذر زمان بهبود یابد. به تدریج نتایج حاصل از تزریق بوتاکس از بین می‌رود اما معمولا این فرآیند حدود ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد. شما می‌توانید از قطره برای بهبود افتادگی پلک یا پتوز استفاده کنید. پزشک می‌تواند به شما در خصوص مناسب بودن آنها کمک کند.

 آیا تزریق بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی مجاز است؟

 معمولاً پزشکان تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی پیشنهاد نمی‌کنند بنابراین بهتر است تا پایان دوران بارداری یا شیردهی صبر کنید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

این مقاله را ذکر کنید: کلینیک تخصصی پوست، کاشت مو و زیبایی رازی, "تزریق بوتاکس: بررسی مزایا و اثرات آن در نقاط مختلف صورت و بدن,", https://clinicrazi.ir/%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%a8%d9%88%d8%aa%d8%a7%da%a9%d8%b3%d8%9b%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87%d8%8c%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a7%d8%ab%d8%b1%d8%a7%d8%aa/.