kra

کرایولیپولیز یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن سلول‌های چربی است. در این روش سلول‌های چربی سرد شده و این فرآیند باعث تجزیه سلول‌های چربی بدون وارد شدن آسیب به سلول‌های مجاور یا پوست ناحیه تحت درمان می‌شود. به دنبال این درمان، سلول‌های چربی در طول یک دوره زمانی دو تا چهار ماهه تجزیه شده و به این ترتیب ظاهر بدن در کل ناحیه تحت درمان عادی خواهد شد.

کرایولیپولیز یک روش مناسب برای رفع نواحی خاص تجمع چربی است که نسبت به رژیم غذایی و تمرین‌های ورزشی مقاوم هستند. متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی بیان می‌کنند، در صورتی که فرد دچار بافت چربی در ناحیه شکم، بازوها و باسن باشد، برای رفع مشکل خود می‌تواند از روش کرایولیپولیز استفاده کند. در صورتی که فکر می‌کنید این روش می‌تواند برای رفع تجمع چربی در نقاط خاص بدن شما مناسب باشد، لازم است ابتدا با پزشک در این مورد صحبت کرده و بر اساس معاینات انجام شده توسط پزشک درباره مناسب بودن این درمان برای رفع مشکل اطمینان حاصل گردد. در حقیقت کرایولیپولیز یک روش درمان جایگزین برای عمل جراحی لیپوساکشن است که می‌تواند لاغری موضعی خفیف تا متوسط در نقاط مختلف بدن به همراه داشته باشد. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل نمایید. متخصصین ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما هستند.

کرایولیپولیز چیست؟


kra4

کرایولیپولیز نقش موثر در کاهش تجمع چربی در نقاط خاص بدن داشته و بیشتر از همه برای چربی جمع شده در ناحیه شکم و کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش یک راهکار دائمی برای از بین بردن بافت چربی نیست، بلکه فقط می‌تواند مقدار سلول‌های چربی قبلی ایجاد شده در نقاط تحت درمان را کاهش دهد. به این ترتیب کرایولیپولیز نمی‌تواند مانع از افزایش اندازه سلول‌های چربی باقیمانده در محل شده و به همین خاطر لازم است برای حفظ نتایج ایجاد شده بیمار ترکیبی از رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن را مورد توجه قرار دهد. این روش دوره بهبودی ندارد و عوارض جانبی آن نادر است. به دنبال این درمان، سلول‌های چربی به تدریج با گذشت یک دوره دو تا چهار ماهه تجزیه می‌شوند و به این ترتیب در نتیجه از بین رفتن سلول‌های چربی، ظاهر کاملاً طبیعی در نواحی تحت درمان ایجاد خواهد شد.

کارکرد این روش چگونه است؟


عملکرد کرایولیپولیز بر اساس این حقیقت است که سلول‌های چربی در مقایسه با سایر سلول‌ها بیشتر مستعد آزادسازی انرژی هستند و این کار در این روش از طریق سرد کردن سلول‌های چربی انجام می‌شود. این شرایط به معنی این است که کرایولیپولیز می‌تواند باعث تجزیه سلول‌های چربی شود، اما بطور همزمان تاثیری بر بافت‌های اطراف سلول‌های چربی ندارد. هنگامی که سلول‌های چربی سرد شوند، این سلول‌ها دچار فرآیند مرگ برنامه‌ریزی شده (خزان یاخته‌ای یا آپوپتوز) می‌شوند. هنگامی که این شرایط اتفاق افتد، سلول‌های چربی به تدریج تجزیه شده و این وضعیت در نهایت باعث تبدیل آن‌ها به لیپید خواهد شد. در ادامه لیپیدها از طریق سیستم تخلیه لنفاوی جمع آوری شده و از بدن دفع می‌شوند. توجه داشته باشید این فرآیند به تدریج و با گذشت زمان اتفاق می‌افتد و به این ترتیب در نتیجه این کار فشار بیش از حد به سیستم لنفاوی بدن وارد نمی‌شود.

چه مشکلاتی را می‌توان با این روش درمان کرد؟


kra5

این روش دارای کاربرد خاص برای کاهش تجمع سلول‌های چربی در نقاط مختلف بدن است. به این ترتیب از این روش عمدتاً برای رفع چربی جمع شده در ناحیه شکم و باسن استفاده می‌شود. به هر حال استفاده از این روش برای کوچک کردن سینه و نیز کاهش سلولیت امکان‌پذیر نیست.

افراد مناسب برای استفاده از این درمان باید تا حدودی از تناسب اندام برخوردار بوده و از سلامت کافی برخوردار باشند. این افراد احتمالاً در برخی نقاط بدن خود با بافت چربی مقاوم مواجه هستند که امکان رفع آن از طریق رژیم غذایی و تمرین‌های ورزشی وجود ندارد. توجه داشته باشید کرایولیپولیز برای کاهش وزن یا درمان چاقی مناسب نیست و نمی‌تواند یک روش جایگزین برای روش‌های تهاجمی‌تر و قوی‌تر برای از بین بردن سلول‌های چربی همچون لیپوساکشن باشد.

چه افرادی نباید از این درمان استفاده کنند؟


برای استفاده از این درمان، لازم است فرد از وضعیت سلامت مناسب برخوردار بوده و انتظارات واقع‌بینانه از نتایج درمان خود داشته باشد. به این ترتیب اکثر افراد می‌توانند از این روش برای رفع مشکل خود استفاده کنند و کرایولیپولیز یک روش بی‌خطر برای افرادی است که امکان استفاده از روش‌های تهاجمی‌تر همچون لیپوساکشن برای آنها به دلایل مختلف همچون خطر مربوط به داروی بی‌حسی وجود ندارد. این روش معمولاً برای افراد دچار چاقی شدید مناسب نیست و نمی‌تواند باعث دستیابی به نتایج دلخواه برای این افراد شود.

قبل از شروع درمان


ابتدا لازم است بیمار و پزشک معالج درباره نواحی نیازمند درمان تصمیم‌گیری نمایند. در این شرایط بررسی دقیق دلایل بیمار برای استفاده از این درمان از اهمیت قابل توجه برخوردار است. علاوه بر این لازم است اطمینان حاصل شود این درمان می‌تواند باعث دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار شده و شرایط پس از درمان به صورت دقیق برای فرد توضیح داده شود. در این زمان پزشک معالج می‌بایست بتواند تمام سوالات بیمار را پاسخ گوید. در طول جلسه مشاوره لازم است شرح حال بیمار و سابقه درمانی وی بطور کامل بررسی شود تا به این ترتیب بتوان اطمینان حاصل کرد دلیلی برای منع استفاده از این درمان برای فرد وجود ندارد.

روش درمان


در طول درمان، دو صفحه خنک کننده به صورت غیر تهاجمی بر روی پوست به صورتی قرار می‌گیرد که ناحیه چربی که قصد تجزیه آن وجود دارد، بین این دو صفحه باشد. در این شرایط بیمار فقط احساس ایجاد کشیدگی و فشار داشته و درد احساس نخواهد کرد.

در ادامه سلول‌های چربی برای یک تا دو ساعت با توجه به نیازهای درمان فرد خنک می‌شود. در ابتدا، بیمار در ناحیه تحت درمان سرمای شدید احساس می‌کند، اما با گذشت مدت زمان کوتاه، این شرایط برطرف شده و شرایط فرد طبیعی خواهد شد. در این زمان بیمار حتی می‌تواند با تلفن صحبت کرده یا مجله و روزنامه مطالعه نماید.

بهبودی پس از درمان


kra6

این درمان نیازی به بهبودی ندارد. در حقیقت کرایولیپولیز یک روش کاملاً غیر تهاجمی است و در اکثر موارد فرد می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را در همان روز درمان دوباره شروع کند. به هر حال گاهی اوقات ممکن است فرد ترجیح دهد در صورت مشاهده قرمزی یا ناراحتی در ناحیه تحت درمان به مدت یک یا دو روز استراحت نماید.

پس از درمان، دنبال کردن دقیق توصیه‌های پزشک معالج از اهمیت خاص برخوردار است. توصیه‌های ارائه شده به بیمار در این زمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

خطرات و عوارض درمان


این درمان خطرات و عوارض جانبی خاص برای افراد ایجاد نمی‌کند. در حقیقت به خاطر غیر تهاجمی بودن، برای کرایلیپولیز بریدگی در بدن ایجاد نشده و به همین خاطر احتمال مشاهده عفونت در این شرایط وجود ندارد. به هر حال، برخی افراد ممکن است پس از این درمان با مقداری قرمزی، بی‌حسی، ناراحتی، کبودی، احساس سوزش، ورم یا مشکلات مانند آن در ناحیه تحت درمان مواجه شوند که این شرایط به سادگی با نحوه عکس‌العمل بافت به صفحه‌های خنک کننده در طول فرآیند درمان بستگی دارد. توجه داشته باشید تمام عوارض جانبی فوق موقتی بوده و با گذشت چند ساعت تا چند روز برطرف می‌شوند.

طول مدت دوام و ماندگاری نتایج این درمان چقدر است؟


در بسیاری از مواقع ایجاد تغییر در ناحیه تحت درمان با گذشت سه هفته از آن شروع می‌شود. با این وجود بیشترین تغییرات در این ارتباط با گذشت یک تا سه ماه مشاهده خواهد شد. در طول این مدت بدن سعی می‌کند سلول‌های چربی را از طریق متابولیسم طبیعی خود دفع کند و این شرایط از چهار تا شش ماه پس از درمان ادامه پیدا خواهد کرد. علاوه بر این گاهی اوقات ممکن است به منظور دستیابی به نتایج مناسب لازم شود این درمان با گذشت دو تا چهار ماه از درمان اولیه بر روی بیمار تکرار گردد.

نتایج مطالعات انجام شده در این مورد نشان می‌دهد کرایولیپولیز می‌تواند کاهش چشمگیر و قابل توجه در بافت چربی در طول مدت دو تا چهار ماه پس از درمان برای افرادی به همراه داشته باشد که به درستی برای این درمان انتخاب شده باشند. علاوه بر این یافته‌های موجود نشان می‌دهد افراد مختلف با کاهش لایه‌های چربی پس از این درمان مواجه شده و این نتایج حداقل به مدت شش ماه دوام و ماندگاری خواهد داشت.

مطالعات انجام شده بر روی نتایج بلند مدت این درمان هنوز کامل نیستند و به این ترتیب نمی‌توان بطور دقیق درباره طول مدت دوام و ماندگاری این نتایج اظهارنظر کرد. به هر حال، تا زمانی که فرد از رژیم غذایی سالم و سبک زندگی مناسب استفاده کند، می‌توان انتظار داشت نتایج این درمان ماندگار باشند.

هزینه درمان


هر چه تعداد نواحی تحت درمان و نیز تعداد جلسات درمان با این روش افزایش یابد، هزینه این درمان بیشتر خواهد بود. علاوه بر این، هزینه کرایولیپولیز به پزشک معالج و نیز کلینیک انتخاب شده برای درمان نیز بستگی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان شبانه روزی