تزریق ژل و فیلر به صورت و بدن؛مزایا،عوارض و هزینه

jel8

عملکرد این روش به زبان ساده با تزریق ژل به صورت برای از بین بردن خطوط لبخند، خطوط ماریونت، و خطوط اطراف دهان و نیز برآمده کردن نواحی مختلف صورت و در نهایت صاف کردن چین و چروک‌های ایجاد شده در پوست آن انجام می‌شود. علاوه بر این از تزریق فیلر برای حجیم کردن لب‌ها نیز استفاده می‌شود. به این ترتیب امروزه بسیاری از کلینیک‌ها خدمات درمان زیبایی مربوط به تزریق ژل در صورت را در اختیار افراد متقاضی قرار می‌دهند.

تزریق ژل یک روش درمان متداول برای صاف کردن چین و چروک‌های صورت، از بین بردن خطوط لبخند، خطوط صورت و نیز چین و چروک‌های ایجاد شده به صورت طبیعی در نتیجه قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید یا افزایش سن است. در این شرایط انتخاب ژل مناسب یک بخش بسیار با اهمیت از فرآیند درمان بوده و ژل انتخابی به ناحیه تحت درمان و اصلاحات مورد نیاز برای آن بستگی دارد. متخصصان کلینیک تخصصی پوست و موی رازی اعتقاد دارند اطلاع دقیق از نوع مواد لازم برای این کار و اهداف درمانی مورد نظر بیمار در دستیابی به بهترین نتایج ممکن از اهمیت قابل توجه برخوردار است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره از متخصصان کلینیک رازی یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”4″]

ژل‌های پرکننده پوست چه هستند؟


با افزایش سن پوست، سطح کلاژن و چربی آن به تدریج کاهش می‌یابد. این اجزا نقش کلیدی در پیشگیری از افتادگی پوست دارند. بنابراین، افزایش سن باعث نازک و شکننده شدن پوست شده و ایجاد خطوط و چین و چروک‌های ریز را در آن به همراه دارد. تزریق ژل پرکننده می‌تواند به بازیابی حجم پوست و شادابی و جوانی آن کمک کند. در این شرایط ژل به زیر پوست نواحی هدف تزریق شده و از این طریق بازیابی برآمدگی و وضعیت ظاهری و ساختار طبیعی آن امکان‌پذیر می‌شود.

امروزه ژل‌های پرکننده در ضخامت‌ها و انواع مختلف وجود دارند. به این ترتیب هر چه از محصولات ضخیم‌تر به این منظور استفاده شود، ناحیه تزریق ژل به صورت عمیق‌تر بوده و به این ترتیب با ایجاد برآمدگی مورد نیاز در پوست سعی می‌شود خطوط و چین و چروک‌های عمیق ایجاد شده در آن کاهش یافته و بهبود پیدا کند.

jel2

انواع مختلف ژل‌های پرکننده پوست


ژل‌های پرکننده پوست از مواد طبیعی و مصنوعی مختلف تشکیل شده‌اند و برای مدت طولانی در تزریق به پوست استفاده می‌شوند. در واقع، تزریق ژل پوست به بازیابی جوانی و شادابی پوست کمک کرده و با ایجاد حجم مورد نیاز در پوست، ظاهری محکم و مناسب را بهبود می‌بخشد.

نتایج حاصل از تزریق ژل‌های پرکننده پوست را می‌توان به دو دسته غیردائمی (قابل جذب) و دائمی (غیرقابل جذب) تقسیم کرد. در ژل‌های غیردائمی، موادی مانند اسید پلی لاکتیک و هیدروکسی آپاتیت کلسیم استفاده می‌شود. اما در اکثر موارد، ژل‌های دائمی برای ایجاد نتایج بلندمدت به کار نمی‌روند و معمولاً در موارد خاص استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است که هزینه درمان با این روش به نوع ژل انتخابی وابسته است.

 

 

 

 

 

 

انواع مختلف برندهای ژل پرکننده قابل تزریق به پوست


jel1

برخی از مهم‌ترین برندهای ژل پرکننده قابل استفاده برای تزریق به پوست به شرح زیر هستند:

  • آلگنس (Algeness): آلگنس یک ژل پرکننده ساخته شده از ژل آگاروز تصفیه شده است که یک نوع پولیمر پلی ساکارید تهیه شده از جلبک قرمز می‌باشد. این ژل برای از بین بردن چین و چروک‌های ریز ایجاد شده بر روی پوست، حجیم کردن لب، و نیز جوان‌سازی پوست صورت مورد استفاده قرار گرفته و نتایج حاصل از آن می‌تواند تا 12 ماه دوام و ماندگاری داشته باشد.
  • آلیاکسین (aliaxin): آلیاکسین در واقع یک نوع ژل مونوفیزیک است که از یک ترکیب مناسب از مولکول‌های اسید هیالورونیک تشکیل شده و می‌تواند نتایج طولانی‌مدت برای فرد ایجاد کند.
  • آمالیان (amalian): آمالیان ترکیبی از مولکول‌های ژل هیالورونیک مونوفیزیک و بی‌فیزیک است که در کشور آلمان ساخته می‌شود. با افزایش سن بخشهایی از صورت دچار کاهش حجم میشوند.این کاهش حجم بدلیل تحلیل رفتن بافت کلاژن زیرپوست است.این مشکل با هیچ روش دارویی یا لیزر یا عمل جراحی قابل حل نیست.چاره ایی جز تزریق مواد پر کننده به به بافت زیر پوست نیست.از بین مواد پرکننده مختلف بدون تردید ژل هیالورونیک اسید بهترین است.زیرا ایمن است.اگر هم برهر دلیل عارضه ایجادشود،با مصرف داروی هیالورونیداز قابل حل است.
  • آکوامید: آکوامید حاوی حدود 2 تا 3 درصد ترکیب ژل پولیاکریلاماید و آب است. این نوع ژل برای اهداف درمان زیبایی برای مدت بیش از ده سال است که در کشورهای شوروی سابق و ناحیه اروپا استفاده می‌شود.

ژل و فیلر راه شناخته شده ای برای افزودن حجم به صورت می‌باشند، اما این درمان می‌تواند برای نواحی دیگر بدن نیز مورد استفاده قرار گیرد.

دست‌ها

دست‌هاهمانطور که سن ما بالا می‌رود، پوست روی دست‌های ما نازک‌تر شده و باعث می‌شود رگ‌ها و تاندون‌ها برجسته‌تر شوند. اغلب فرآیند پیری بدان معنی است که ظاهر لکه‌ها از جمله لکه‌های ناشی از خورشید افزایش می‌یابد. پوست شل دست‌ها یک مشکل رایج است و اغلب در اثر خشکی رخ می‌دهد. درمان‌هایی نظیر لایه برداری شیمیایی و بازسازی با لیزر می‌تواند به کاهش ظاهر لکه‌هایی روی دست کمک کند. همچنین می‌تواند بافت را بهبود بخشد، اما برای به دست آوردن پوست نرم و صاف، بهتر است بخواهید از ژل و فیلر استفاده کنید  که با بازگرداندن حجم پوستی که در اثر پیری از بین رفته است، عمل می‌کند. هنگامی که روی دست‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند برجستگی استخوان‌ها، تاندون‌ها و رگ‌های قابل مشاهد را کمتر کند. به طور هم زمان ظاهر کلی جوان‌تر به دست‌ها ارائه می‌دهد. پزشک شما تعیین می‌کند که دست‌های شما چقدر ژل نیاز دارد و در چه مکانی درمان تزریق برای دستان شما انجام شود. همانند هر درمان زیبایی، بسیار مهم است که به یک پزشک با تجربه و متخصص و دارای اطلاعات دقیق از آناتومی دست مراجعه کنید. اگر محصول به میزان کافی به عمق پوست تزریق نشود، می‌تواند قابل مشاهده باشد. و اگر بیش از حد عمیق تزریق شود، اثرات می‌تواند سریع‌تر از بین برود. پس از تزریق ژل، پزشک شما ژل را به سمت مکان مورد نظر ماساژ می‌دهد . ژل و فیلرها باید با شکل دست‌ها تطابق پیدا کنند، در حالی که قادر به سازگاری با حرکات ثابتی که دست‌ها ایجاد می‌کنند، باشند.

لاله گوش

لاله گوش

لاله گوش می‌تواند با بالا رفتن سن دچار افتادگی و چین و چروک شود و سوراخ گوشواره می‌تواند در نتیجه استفاده از گوشواره‌های سنگین بزرگتر شود. لاله گوش کشیده شده و چروک را می‌توان با ژل پر کرد تا چروک‌ها را صاف و از قرار گیری مناسب گوشواره در گوش اطمینان حاصل کرد. فیلرها حالت جوانتری را به لاله گوش می‌دهند. بر خلاف نواحی بدن مانند صورت و گردن، حرکت پویای بسیار کمی در لاله گوش وجود دارد، بنابراین ژل و فیلرهای تزریق شده در این ناحیه می‌توانند اثرات طولانی مدت، و اغلب تا 18 ماه داشته باشند. شما می‌توانید یک هفته پس از درمان از گوشواره استفاده کنید. اکثر بیماران در هنگام انجام این روش هیچ دردی را احساس نمی‌کنند. پزشک شما یک بی حسی موضعی برای به حداقل رساندن درد احتمالی به لاله گوش اعمال خواهد کرد.

پاها

پاه

ژل و فیلر  فقط برای مقاصد زیبایی استفاده نمی‌شوند. این مواد می‌توانند به پاشنه پاها تزریق شوند تا درد و ناراحتی مربوط به پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند برای مدت‌های طولانی را برطرف کنند. پوشیدن کفش پاشنه بلند، وزن بدن را به جلوی پا می‌اندازد و موجب درد آزار دهنده در قسمت کف پا و زیر انگشتان می‌شود. تزریق ژل و فیلر به این ناحیه می‌تواند محافظت از این بخش کف پا را افزایش دهد. این کار باعث می‌شود پوشیدن پاشنه بلند راحت‌تر شود. شما می‌توانید انتظار وجود نتایج تا یک سال پس از انجام این درمان را داشته باشید. فیلرها همچنین می‌توانند با اضافه کردن حجم به پاهای استخوانی و مخفی کردن تاندون‌ها، استخوان‌ها و رگ‌های برجسته، برای مقاصد زیبایی استفاده شوند. اگر در حال رفتن به تعطیلات یا شرکت در یک رویداد ویژه هستید که در آن پای شما در معرض دید هستند، این درمان می‌تواند به زیبایی پاهای شما کمک کند. تسکین درد ناشی از پوشیدن کفش پاشنه بلند می‌تواند خیلی زود و حتی 2-3 روز پس از درمان مشاهده شود. برخی از بیماران ناراحتی خفیفی را تجربه می‌کنند. به منظور رفع هر گونه ناراحتی، این ناحیه قبل از فرآیند تحت یک بی حسی موضعی قرار می‌گیرد. پس از این درمان، هیچ دوره بهبودی وجود ندارد و شما بعد از درمان می‌توانید راه روید و رانندگی کنید.

آلت تناسلی

زنان: جوان سازی واژن از فیلر برای پر کردن ناحیه اطراف و همچنین بهبود خشکی واژن استفاده می‌کند – این درمان همچنین به تپل کردن لابیا شناخته می‌شود. به عنوان یک روش غیر جراحی، بسیار مناسب برای افرادی است که در مورد جراحی نگران هستند. قبل از درمان پر کردن لابیا، یک بی حسی به کار می‌رود، بنابراین شما قادر به انجام این روش بدون هیچ گونه ناراحتی خواهید بود. فرآیند جوان سازی واژن نسبتا سریع است و تنها 15 دقیقه طول می‌کشد تا پایان یابد – این روس گزینه بسیار خوبی برای زنان پر مشغله و شاغل می‌باشد.

مردان: تزریق برای بزرگ کردن آلت تناسلی با استفاده از فیلر اسید هیالورونیک به بیماران اجازه می‌دهد تا به راحتی و به طور موثر قطر آلت تناسلی، را با دوره بهبودی بسیار کم افزایش دهند. این فرایند همچنین می‌تواند طول آلت تناسلی را افزایش دهد، زیرا وزن فیلر و اثر داربست، انقباض آلت پس از نعوظ را کاهش می‌دهد. اسید هیالورونیک یک محصول ایمن است که برای بیش از 20 سال در صورت (لب، گونه‌ها) و بدن مورد استفاده قرار گرفته است. بدن اسید هیالورونیک خود را تولید می‌کند که در فضاهای بین سلول‌های پوست سکنی می‌گزیند، جایی که به پر شدن و استحکام پوست کمک می‌کند. این روش کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد و توسط یک جراح پنوپلاستی تایید شده توسط GMC انجام می‌شود.

تزریق ژل و فیلر به صورت


jel

مجرای اشک 

مجرا اشک

این خطوط زیر چشم‌ها هستند که باعث می‌شود چشمان شما خسته به نظر برسند. از دست دادن حجم در این ناحیه، از دست دادن کشش بافتی و یا کاهش خفیف تراکم استخوان، همگی می‌توانند موجب نگرانی شوند. با استفاده از تکنیک پیشرفته، ژل و فیلرها می‌توانند هم در قسمت مجرای اشک، و هم کمی پایین‌تر در ناحیه گونه و یا در واقع ترکیبی از هر دو قرار داده شوند تا به چشم‌های درخشان‌تر و جوان‌تر منجر شود.

خطوط نازولابیال

خطوط نازولابیال

خطوطی که معمولا به خط لبخند یا خطوط خنده شناخته می‌شوند، دو تا شدگی پوستی هستند که از هر طرف بینی به گوشه‌های دهان کشیده می‌شوند. اگر از خطوط نازولابیال خود ناراحت هستید و به دنبال این هستید که چه کاری برای بهبود این ناحیه انجام دهید، فیلر برای پر کردن این خطوط مناسب است و همراه با تزریق ژل به گونه، صورت جوان‌تر به نظر می‌رسد.

گوشه‌های دهان

گاهی اوقات گوشه‌های دهان شما دچار افتادگی می‌شوند و ظاهر شما را ناراحت نشان می‌دهد. ژل و فیلر می‌توانند در زیر گوشه‌های دهان قرار گیرند و مقدار کمی از آن‌ها به طور مستقیم به گوشه‌های لب‌ها وارد شوند.

خطوط ماریونت

خطوط ماریونت

خطوط ماریونت بین گوشه‌های لب به طرف چانه و فک کشیده می‌شوند که حالت عروسک خیمه شب بازی را به نمایش می‌گذارند. همانطور که سن ما بالا می‌رود، استخوانهای صورت کوچکتر می‌شوند و خطوطی این چنین ظاهر می‌گردند. ژل و فیلر برای پر کردن این خطوط مناسب است و برجستگی آنها را کمتر می‌کند.

گونه‌ها

همانطور که سن شما بالا می‌رود، مقداری از چربی زیر پوستی خود را از دست می‌دهید که می‌تواند منجر به از دست دادن حجم و کشش پوست صورت شود. این وضعیت به نوبه خود سبب گود شدن استخوان‌های گونه می‌شود و وجود پوست بیش از حد باعث تو رفتن گونه‌ها می‌گردد. این مسئله باعث می‌شود که فرد نحیف و خسته به نظر برسد. فیلر را می‌توان به این ناحیه تزریق کرد تا چهره با حجم طبیعی و یک لیفت ملایم پر و شاداب شود.

لب و خط لب 

لب و خط لب

مشهورترین علاقه مندی و احتمالا شناخته شده‌ترین استفاده از فیلر برای حجم دهی به لب‌هاست. می‌توان داخل لب‌ها را با ژل و فیلر پر کرد تا برجسته‌تر شوند یا به مرز لب‌ها تزریق انجام داد تا شکل لب‌ها مشخص‌تر گردند. این درمان برای اصلاح لب‌های نازک ایده آل است، اما همچنین می‌تواند به حل مشکل لبخند رو به پایین و نیاز به کشیده کردن دهان کمک کند.

برجسته کردن گونه

برجسته کردن گونه

یک جایگزین مناسب برای ایمپلنت چانه با جراحی، بزرگ کردن چانه بدون جراحی است که با تزریق ژل و فیلر به دست می‌آید. فیلرها به شکل دهی خط فک شما کمک می‌کنند و اگر چه فقط یک راه حل موقت هستند، روشی عالی است تا در صورت عدم اطمینان، آنچه که می‌تواند به صورت جراحی حاصل شود را ببینید.

خطوط سیگاری‌ها

خطوط سیگاری‌ها

این خطوط عمودی بالای لب وقتی ظاهر می‌شوند که شما لب‌های خود را جمع می‌کنید. خطوط سیگاری‌ها عمدتا در اثر حرکات مداوم لب به وجود می‌آیند، اما خطوط سیگاری‌ها نیز نامیده می‌شوند، زیرا سیگار کشیدن منظم به معنی فشار دادن لب‌ها به یکدیگر است. اگر خطوط شما به اندازه کافی عمیق باشند، می‌توان آن‌ها را با مقدار کمی ژل تزریقی به میزان قابل توجهی کاهش داد تا به ظاهر ظریف‌تری از خطوط دست یابید.

بینی

آیا در مورد عمل بینی وقت ناهار چیزی شنیده‌اید؟ امروزه می‌توان بدون نیاز به هیچ دوره بهبودی پس از جراحی، از ژل و فیلر برای برطرف کردن هر گونه برامدگی یا برجستگی روی بینی استفاده کرد. فیلرها به بینی تزریق می‌شوند تا قوز جزئی روی پل بینی را صاف کنند، یا خط کج بینی (به خصوص از نمای جلو) و حتی ناهنجاری‌های غضروف در نوک بینی را در کمتر از 15 دقیقه اصلاح  نمایند! این فرآیند یک دوره پیشرفته دیگر برای کسانی است که مدت‌هاست از فیلر استفاده می‌کنند.

قبل از درمان


قبل از درماندر طول اولین جلسه ملاقات با متخصص در کلینیک، لازم است بیمار درباره انتظارات خود از نتایج درمان در ارتباط با تزریق ژل صحبت کند. همچنین فرد معالج لازم است درباره مشکلات احتمالی مربوط به درمان همچون آلرژی با بیمار صحبت نماید. به این ترتیب می‌توان درباره نوع ژل مناسب برای بیمار تصمیم‌گیری کرده و هزینه درمان را بطور دقیق مشخص کرد.

در این مرحله لازم است شرح حال و سوابق درمانی بیمار بطور کامل از وی دریافت شود تا به این ترتیب بتوان از مناسب بودن درمان اطمینان حاصل کرد. انجام مشاوره، آزمایش پوست، یا درمان اولیه ممکن است در اولین جلسه ملاقات با متخصص اتفاق افتد. به این ترتیب می‌توان از مناسب بودن درمان و راحتی بیمار قبل از شروع درمان مطمئن شد.

در طول فرآیند درمان با تزریق ژل چه اتفاقی می‌افتد؟


برای مواردی که از تزریق ژل به صورت برای رفع خطوط و چین و چروک‌های پوست استفاده می‌شود، گاهی اوقات از کرم بی‌حس کننده بر روی ناحیه تحت درمان برای مدت 20 دقیقه قبل از شروع تزریق استفاده خواهد شد. انجام این کار می‌تواند به بی‌حس شدن ناحیه مورد نظر کمک کرده و درد احتمالی بیمار در هنگام وارد کردن سوزن به پوست را کاهش دهد.

امروزه از تکنیک‌های مختلف تزریق با توجه به نوع ژل و ناحیه تحت درمان برای افراد استفاده می‌شود. به این ترتیب برای ژل‌هایی که به منظور پر کردن چین و چروک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، دو تکنیک اصلی تزریق به شرح زیر وجود دارد:

  • تکنیک تخلیه خطی که در آن کل طول سوزن به ناحیه میان چین و چروک پوست وارد شده و مواد موجود در سوزن به صورت همزمان با کشیدن آرام سوزن به سمت عقب تخلیه می‌شوند؛
  • تکنیک تزریق سریالی که در آن از تزریق‌های متعدد در طول چین و چروک یا ترک پوست استفاده شده و به این ترتیب برآمدگی لازم در پوست ایجاد می‌شود.

علاوه بر این برای مواردی که نیاز به ایجاد برآمدگی در پوست صورت یا برجسته کردن نواحی خاص همچون گونه‌ها وجود داشته باشد، می‌توان از تکنیک فان (fan technique) یا کراس هچینگ (cross hatching) برای بیمار استفاده کرد.

پس از درمان


با توجه به ناحیه تحت درمان و نوع ژل استفاده شده، مدت زمان مورد نیاز برای این درمان در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت بوده و دوره بهبودی آن از چند ساعت تا چند روز می‌باشد. به هر حال، اکثر افراد پس از درمان به راحتی می‌توانند به محل کار باز گشته و فعالیت‌های عادی خود را دوباره شروع نمایند.

خطرات و عوارض جانبی تزریق ژل چیست؟


خطرات و عوارض جانبی تزریق ژل چیست

با توجه به ناحیه انجام تزریق، نوع ژل و مسکن درد استفاده شده، بیمار ممکن است این درمان را به نسبت بدون درد توصیف کرده یا ناراحتی خفیف در نتیجه آن داشته باشد. معمولاً استفاده از این درمان برای نواحی اطراف بینی و لب‌ها بیشترین درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

محتمل‌ترین، سریع‌ترین و رایج‌ترین عارضه جانبی این درمان کبودی محدود ایجاد شده در محل تزریق به خاطر سوزن‌های وارد شده به پوست است. سایر عوارض این درمان می‌تواند شامل کبودی، حساسیت، قرمزی، و ورم خفیف باشد که احتمالاً در نواحی اطراف محل تزریق مشاهده می‌شود. به هر حال در اکثر مواقع این عوارض با گذشت 2 تا 3 روز از درمان بطور کامل برطرف گردیده و نیازی به نگرانی درباره آن‌ها نیست.

میانگین هزینه درمان با تزریق ژل چقدر است؟


هزینه این درمان عمدتاً با توجه به نوع ژل استفاده شده و مقدار اصلاحات لازم بین افراد متفاوت است. به این ترتیب هزینه‌های عمومی تزریق ژل بر اساس تعداد سرنگ‌های برآوردی مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار مشخص می‌شود. در حقیقت خطوط و چین و چروک‌های عمیق ایجاد شده بر روی پوست نیاز به ژل بیشتر در مقایسه با خطوط کم‌عمق و ظریف برای درمان دارند و در نتیجه هزینه درمان آن‌ها نیز به نسبت بیشتر می‌باشد.

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی