عمل جراحی پروتز چانه؛مزایا و هزینه

prochane

هنگامی که به صورت خود در آینه نیم‌رخ نگاه می‌کنید، اگر یک خط فرضی از پایین لب به سمت زمین رسم کنید، چانه باید با این خط برخورد کند. با این حال، در بسیاری از افراد، چانه از این خط عبور نمی‌کند و به همین دلیل ظاهر چانه از زاویه نیم‌رخ ضعیف به نظر می‌رسد. همچنین، وقتی به بینی افرادی با چانه باریک نگاه می‌کنید، بینی به طور غیرطبیعی بیشتر از حد پیشروی دارد. اگر از ظاهر چانه خود راضی نیستید، می‌توانید از روش‌های درمان زیبایی برای رفع این مشکل استفاده کنید. عمل پروتز چانه در واقع می‌تواند ظاهر زیبا و مناسبی را برای چانه شما ایجاد کند و مشکلات ظاهری مربوط به آن را حل کند.

چانه‌هایی که معمولاً در اصطلاح به آن‌ها «ضعیف» گفته می‌شود، در بسیاری از مواقع می‌تواند نارضایتی فرد را در ارتباط با تناسب بین اجزای مختلف صورت به همراه داشته باشد. دکتر جمیلی متخصص زیبایی کلینیک تخصصی پوست و موی رازی بیان می‌کند در صورتی که فرد به دنبال استفاده از پروتز چانه یا اصلاح برخی ویژگی‌های صورت خود است، می‌تواند از روش‌های درمان زیبایی همچون لیفت صورت یا جراحی زیبایی بینی به منظور دستیابی به نتایج مورد نظر خود استفاده کند. تصمیم‌گیری درباره برنامه درمان مناسب برای فرد در جلسه مشاوره با پزشک صورت می‌گیرد. به این ترتیب با همکاری نزدیک پزشک و بیمار می‌توان درباره استفاده از پروتز چانه یا سایر روش‌های جوان‌سازی صورت تصمیم‌گیری کرد. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”10″]

پروتز چانه


افراد بر اساس ویژگی‌های ظاهری صورت نسبت به یکدیگر قضاوت می‌کنند. به این ترتیب در صورتی که یک بخش صورت با سایر اجزای آن تناسب نداشته یا دارای ظاهر مناسب در مقایسه با سایر اجزا نباشد، این شرایط می‌تواند باعث ایجاد نگرانی‌های خاص در ارتباط با ظاهر صورت شود. به همین خاطر به چانه‌ای که دارای تناسب با بینی نباشد (چانه عقب رفته)، در اصطلاح چانه «ضعیف» گفته می‌شود. امروزه جراحان زیبایی می‌توانند به افراد کمک کنند از پروتز چانه برای ایجاد تناسب بین چانه و سایر اجزای صورت خود استفاده کنند.

افراد مناسب برای استفاده از پروتز چانه


افراد مناسب برای این درمان اشخاصی هستند که چانه‌های کوچک داشته و آرواره آن‌ها دچار مشکل با اهمیت در ارتباط با اوربایت نباشد. در حقیقت در مواردی که فرد دچار مشکل اوربایت شدید باشد، احتمالاً لازم است از روش‌های درمان دیگر برای جلو آوردن کل فک و اصلاح مشکل استفاده شود. بهترین روش برای تصمیم‌گیری درباره استفاده از روش درمان پروتز چانه تهیه عکس از صورت فرد از پهلو و ارزیابی عکس تهیه شده توسط پزشک معالج می‌باشد. در حالت مناسب، وضعیت چانه باید به مقداری جلو بیاید که در راستای لب پایین در خانم‌ها قرار گرفته و در بین آقایان حتی کمی جلوتر از لب پایین قرار گیرد.

انواع پروتزهای چانه


اکثر پروتزهای چانه سیلیکونی هستند، اما برخی از آن‌ها از پلی‌اتیلن یا سایر مواد مانند آن ساخته می‌شوند. پزشکان عمدتاً از پروتزهای سیلیکونی برای افراد استفاده می‌کنند، زیرا این پروتزها ساختار نرم و محکم داشته و برای جوان‌سازی صورت مناسب می باشند. در این حالت پروتز به صورت دقیق در محل مناسب قرار گرفته و به این ترتیب می‌توان در صورت نیاز در آینده اصلاحات لازم را بر روی آن انجام داد. پروتز چانه دارای ظاهرهای مختلف می باشند. سه نوع رایج پروتزها از نظر ظاهری به شرح زیر هستند:

 1. پروتز چانه آناتومیک
 2. پروتز چانه آناتومیک بلند
 3. پروتز فک مربعی شکل

پروتز چانه آناتومیک مرکزی

prochane4e

پروتز چانه آناتومیک مرکزی در ناحیه میانی چانه قرار گرفته و ظاهر مثلث شکل برای چانه ایجاد می‌کند. به این ترتیب می‌توان به یک ظاهر مناسب برای صورت فرد دست یافت. اندازه کوچک این نوع پروتز فرآیند وارد کردن آن به شکاف‌های داخل دهان بیمار را ساده کرده و به این ترتیب فرد معالج شده به مقدار بسیار کم با ورم و التهاب در طول دوره بهبودی مواجه خواهد شد.

پروتز چانه آناتومیک بلند

prochane5

پروتز چانه آناتومیک بلند شبیه به پروتز مرکزی است، اما در دو طرف در طول فک امتداد پیدا می‌کند. این نوع پروتز می‌تواند خط فک فرد را پر کرده و باعث عریض شدن چانه و ایجاد ظاهر بهتر برای آن شود. در حقیقت تغییر شکل خط فک می‌تواند به افراد کمک کند ظاهر چانه‌ای مثلثی شکل داشته و به ظاهری در این ارتباط دست پیدا کنند که مورد علاقه بسیاری از افراد می‌باشد.

پروتز چانه فک مربعی

prochane6

پروتز چانه فک مربعی یک نوع پروتز چانه است که شامل برآمدگی به سمت بالا و خط فک می‌باشد. این پروتز منجر به ایجاد یک ظاهر پهن و مربعی برای چانه فرد می‌شود. ظاهر فک مربعی اغلب به عنوان یک خط فک مناسب برای آقایان در نظر گرفته می‌شود و نمادی از قدرت و مردانگی فرد است. بسیاری از افراد پس از انجام پروتز چانه، به نتایج مناسب و مطلوب برای خود دست می‌یابند. به این ترتیب، برجسته کردن چانه قابل توجهی در بهبود ظاهر صورت فرد و افزایش تناسب بین اجزای صورت با بینی دارد.

روش پروتز چانه


prchane8

پروتز چانه یک روش درمان زیبایی متداول است که جراحان از آن برای افراد متقاضی استفاده می‌کنند. نتایج این درمان بسیار قابل پیش‌بینی بوده و بسیار موثر می‌باشد. پس از این درمان طول مدت زمان لازم برای بهبودی در سطح حداقل خواهد بود.عمل جراحی پروتز چانه در حالت عادی تحت بی‌حسی موضعی با استفاده از داروی تسکین دهنده یا بدون استفاده از آن انجام می‌شود. علاوه بر این امکان استفاده از این درمان به همراه سایر روش‌های درمان زیبایی نیز وجود دارد.

در این جراحی پروتز سیلیکونی از طریق یک شکاف کوچک ایجاد شده داخل دهان به ناحیه چانه وارد می‌شود. علاوه بر این وارد کردن پروتز به چانه از طریق شکاف کوچک ایجاد شده زیر چانه نیز برای افراد امکان‌پذیر است و از این روش معمولاً زمانی استفاده می‌شود که علاوه بر پروتز چانه نیاز به لیفت گردن وجود داشته یا پروتز چانه به قدری بزرگ باشد که امکان وارد کردن آن در محل صحیح از طریق شکاف داخل دهان وجود نداشته باشد. در حقیقت در مواردی که نیاز به استفاده از یک پروتز چانه بزرگ برای بیمار وجود داشته باشد، بهترین روش برای جراحی احتمالاً ایجاد شکاف در ناحیه زیر چانه خواهد بود. به این ترتیب بیمار می‌تواند درباره نوع و روش ایجاد شکاف برای وارد کردن پروتز چانه با پزشک خود در طول جلسه مشاوره صحبت کند.

بهبودی


افرادی که مشاغل دفتری یا اداری داشته باشند با گذشت 4 روز از جراحی می‌توانند به محل کار خود مراجعه کنند. به هر حال در مواردی که نیاز به فعالیت شدید وجود داشته باشد، احتمالاً لازم است یک هفته برای بازگشت به فعالیت‌های شغلی صبر شود. در طول مدت حداقل 8 هفته پس از جراحی می‌بایست از انجام فعالیت‌های ورزشی دارای برخورد مستقیم و سایر فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث وارد شدن ضربه به پروتز چانه شود، خودداری گردد. برای چند روز اول تا چند هفته اول پس از عمل جراحی پروتز چانه، ممکن است فرد با مشکلات خاص در ارتباط با وضعیت صحبت کردن خود مواجه شود. اما این شرایط معمولاً به خودی خود با گذشت زمان برطرف خواهد شد.

پس از جراحی


نکات قابل توجه پس از عمل جراحی پروتز چانه به شرح زیر هستند:

 1. ادامه دادن محدودیت اعمال شده برای انجام فعالیت‌های سبک برای هفته اول پس از عمل جراحی. به هر حال، لازم است فرد در این زمان سطح فعالیت عادی خود را حفظ کرده و فقط در تخت خواب استراحت نکند. برای مثال راه رفتن می‌تواند به فرآیند گردش خون در بدن و تسریع فرآیند بهبود فرد کمک کند.
 2. پس از هفته اول، لازم است فقط فعالیت‌هایی انجام شود که فرد با آن‌ها احساس راحتی دارد. برای مدت 3 هفته اول پس از جراحی نباید فعالیت‌های ایروبیک شدید انجام شود. علاوه بر این همواره به افراد توصیه می‌شود برای مدت 8 هفته اول پس از جراحی از انجام فعالیت‌های ورزشی دارای برخورد مستقیم خودداری کنند.
 3. شب پس از عمل جراحی احتمالاً از بیمار خواسته می‌شود از پوشش یا حوله محافظ بر روی تخت خود استفاده کند، زیرا ممکن است از شکاف‌های ایجاد شده برای این عمل جراحی برای یک تا دو روز ترشحات خارج شود.
 4. روز پس از جراحی فرد می‌تواند از حمام سرد استفاده کند. در این شرایط فرد می‌تواند به آرامی اجازه دهد آب بر روی صورت وی بریزد. توجه داشته باشید در صورت استفاده از بی‌هوشی عمومی برای جراحی، ممکن است فرد تا 2 روز دچار حالت تهوع و سرگیجه بوده و در هنگام حمام کردن لازم است یک فرد وضعیت وی را از نزدیک تحت کنترل و نظارت داشته باشد.
 5. برای مدت حداقل 2 هفته پس از عمل جراحی نباید سیگار کشیده شود.
 6. داروی آسپیرین و داروهای مانند آن نباید به مدت حداقل یک هفته مصرف شود. پس از جراحی بیمار می‌تواند از تیلنول یا سایر داروهای مسکن طبق نسخه پزشک استفاده کند.
 7. نباید برای مدت حداقل 3 هفته پس از جراحی از رژیم‌های غذایی کاهش وزن استفاده شود. در این زمان لازم است مواد غذایی سالم مصرف شده و رژیم غذایی فرد در طول دوره بهبودی مغذی و متعادل باشد.

مزایای ناشی از پروتز چانه


یک چانه مناسب از نظر ظاهری می‌بایست در راستای لب پایین باشد تا به این ترتیب ظاهر فرد جذاب و مثلثی شکل شود. مزایای جراحی پروتز چانه متعدد و فراوان است. برخی از مهم‌ترین مزایای حاصل از این عمل جراحی به شرح زیر هستند:

 • اصلاح چانه‌های ضعیف و دارای اندازه نامناسب
 • بلندتر کردن ناحیه پایین صورت و افزایش زیبایی آن از طریق ایجاد ظاهر مثلثی برای چانه
 • ایجاد چانه قوی و جذاب‌تر کردن ظاهر صورت فرد از پهلو
 • ایجاد بینی قوی با کوچک‌تر به نظر رسیدن بینی‌های بلند
 • ایجاد چانه قوی به همراه جذاب‌تر کردن ظاهر گردن و نیز کاهش غبغب

عوارض درمان


عوارض جانبی پروتز چانه نادر هستند. این عوارض منحصر به پروتز چانه بوده و شامل موقعیت نامناسب پروتز، فرسایش استخوان زیر پروتز، اصلاح بیش از حد و کمتر از حد لازم چانه، بی‌حسی لب پایین، و عفونت ناحیه تحت درمان است. نکته قابل توجه در ارتباط با پروتز چانه ‌این است که در صورت نیاز به سادگی می‌توان پروتز را از چانه خارج کرد.

روش‌های درمان زیبایی جایگزین برای پروتز چانه


امروزه از روش‌های درمان جایگزین برای پروتز چانه مثل تزریق ژل و چربی برای افراد می‌توان استفاده کرد. به این ترتیب امکان ایجاد تغییر در وضعیت ظاهری استخوان فک و بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کردن چانه وجود خواهد داشت.

هزینه پروتز چانه


برای بسیاری افراد، هزینه یک عامل تعیین کننده برای تصمیم‌گیری درباره استفاده از روش درمان زیبایی پروتز چانه است. به هر حال، هزینه این درمان تحت تاثیر عوامل متعدد همچون تجربه و دانش جراح و نوع پروتز انتخاب شده برای درمان است. همواره لازم است به منظور پیشگیری از عوارض پروتز چانه از خدمات افراد متخصص و باتجربه برای پروتز چانه استفاده شود.

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی