توصیه ها و مراقبت های پس از کاشت مو برای رسیدن به بهترین نتیجه

w

 مراقبت‌های بعد از جراحی کاشت مو از سوالاتی است که اغلب به ذهن بسیاری از افرادی که  تحت چنین جراحی بودند خطور می‌کند. دستورالعمل و جزئیات مراقبت‌های بعد از پیوند مو اغلب توسط پزشک توضیح داده می شود.

ریزش مو و تاسی سر از مواردی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کردند. ناهنجاری ریزش موی ناشی از بیماری، تغذیه نامناسب و جراحی ممکن است به مرور زمان برطرف شود اما موارد دیگر نظیر تاسی‌های سر مدل مردانه ممکن است منجربه از دست دادن دائمی موها شود.

 کاشت مو نوعی روش جراحی است که جهت رفع ناهنجاری تاسی کف سر انجام می‌شود. لازم به ذکر است که بعد از عمل کاشت  شاید 6 ماه طول بکشد تا موهای جدید رشد کرده و ظاهر کاملا طبیعی پیدا کنند. نکات بعد از عمل پیوند مو ممکن است به بهبود جراحی، کسب نتایج مطلوب و همچنین  تسریع روند رویش موهای جدید کمک کند.

متخصصین ما کلینیک پوست و مو و زیبایی رازی با ارائه روش های نوین مانند    FUE، FUT، FIT و BHT و روش های ترکیبی طاسی و کم مویی  را بطور دائمی  و با کمترین هزینه درمان می کنند. و مراقبت های  لازم بعد از کاشت مو را بری شما به تفصیل بیان می کنند .می توانید برای مطرح کردن سوالات خود در رابطه با مراقبت بعد از عمل کاشت مو یا رزرو نوبت با شماره  02188334029 – 02188333259 تماس حاصل نمایید .همکاران ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام moshaverehrazi@ مراجعه کنید.

توصیه های بعد از جراحی کاشت مو


بعد از جراحی پیوند مو، عموماً رشد موها در مدت حدود 3 ماه آغاز می‌شود. در پایان ماه سوم، موها به آرامی شروع به رشد می‌کنند و تا ماه هشتم به اندازه کافی بلند و قابل برس زدن خواهند بود.

بسیاری از افراد انتظار دارند که پس از جراحی کاشت، موها به سرعت رشد کنند. بنابراین، این افراد پس از پیوند مو اغلب ناامیدی، ترس و وحشت را تجربه می‌کنند. باید به یاد داشته باشید که این تصور اشتباه و غیرمنطقی است.

بیماران باید بدانند که فرآیند رشد موها معمولاً تا 3 ماه پس از جراحی ادامه خواهد داشت. یکی دیگر از مسائل مشابه پس از جراحی کاشت، ریزش موها است که ممکن است نگرانی زیادی در بیماران ایجاد کند. اما در طول زمان بعد از جراحی کاشت مو، ریزش موها بهبود می‌یابد و موها به سلامتی خود بازمی‌گردند.

عدم شستشو و یا آسیب فوری گرافت‌ها


بیماران باید حداقل 48 ساعت بعد از جراحی اقدام به شستن موها کنند مگر این‌که پزشک دستور دیگری داده باشد. بعد از آن می‌توانند خیلی آهسته موها را با شامپو و آب گرم شستشو دهند.

جهت پیشگیری از عوارضی نظیر چسبندگی، این روش باید در طول  14 روز اول بعد از جراحی دقیقا رعایت شود. پس از آن، با توصیه پزشک بیمار می تواند روال عادی شستشوی سر خود را ادامه دهد.

دوباره خاطر نشان می‌کنیم که مراقبت از موها بعد از جراحی کاشت مو بسیار حائز اهمیت است.

مراقبت از اسکار

re

مشکلاتی نظیر زخم یا اسکار حتی با وجود مهارت جراح هم ممکن است رخ دهد. برای کاهش تورم، استفاده از برخی داروهای تجویز شده بعد از جراحی و تا زمان رویش فولیکول‌های جدید بسیار تاکید شده است. این کار کمک شایانی به کاهش تحریک پوست سر می‌کند. تحت هیچ شرایطی پوست سر را لمس و یا تحریک نکنید.

خوابیدن در حالت  صحیح

hy

هفته اول بعد از جراحی واحد فولیکولی مو موسوم به FUT، دوره ی بسیار حساسی است چراکه زخم‌ها هنوز تازه هستند و از آن‌جایی که فولیکول ها به تازگی کاشته شده اند بسیار آسیب پذیر هستند.

به دلیل حساسیت این دوره بیمار باید از خم کردن سر و یا قرار دادن سر در موقعیت نامناسب اجتناب نماید. بیمار باید در موقعیت صحیح بخوابد و یا در صورت امکان از یک بالشتک نرم استفاده نماید. این کار تاثیر چشمگیری در پیشگیری از تحریک، تورم و خونریزی زیاد دارد.

اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی

طبق توصیه پزشک بیمار باید از ایستادن در مقابل نورخورشید خودداری نماید. در طی هفته اول دوران بهبود بیمار باید از انجام فعالیت‌های فیزیکی و شدید نظیر دوچرخه سواری، تنیس، یوگا و وزنه‌برداری که منجربه افزایش ضربان قلب می‌گردد اجتناب کند.

احتیاط در حین سوار شدن و پیاده شدن از وسایل نقلیه و پیشگیری از آسیب یا خراش سر از نکات مهم دیگر است که باید بعد از عمل رعایت شود. در طی چند روز اول بعد از کاشت مو، فولیکول‌های مو ممکن است خیلی راحت جابجا و یا کنده شوند.

بعد از تکمیل دوره کوتاه مراقبت و بهبود، بیمار می‌تواند بدون هیچ مشکلی زندگی عادی خود را ادامه دهد. محدودیت در فعالیت‌های روزانه بعد از کاشت مو همیشگی نیست. در صورت تمایل بیمار می‌تواند به سفر کاری و یا تعطیلات رفته و با اجازه پزشک هر کاری دوست دارد انجام دهد.

بنابراین بعد از عمل کاشت، نیازی به تغییر روند زندگی روزانه نیست و بیمار می‌تواند زندگی را آن‌گونه که دوست دارد ادامه دهد. جراحی کاشت مو جراحی خیلی جدی نیست و معمولا تاثیر منفی بر زندگی بیمار نمی گذارد.

گرافت‌ها را به آرامی فشار دهید

mj

اگر بیمار بعد از کاشت با علائمی نظیر خونریزی و تورم خفیف مواجه شود می‌تواند ناحیه تحت درمان را با پارچه تمیز و مرطوب یا گازاستریل به مدت 5 تا 10 دقیقه فشار دهد. برای اجتناب از عفونت و زخم از وارد کردن هرگونه ضربه به ناحیه درمان باید خودداری کرد.

لازم به یادآوری است که برخی از زخم‌ها در ابتدا بخشی از فرایند کاملا طبیعی دوره بهبود بوده و جای نگرانی ندارند. نکته مهم این است که بیمار باید از کندن زخم‌ها اجتناب نماید تا کاملا بهبود یابند. فشار دادن گرافت‌ها بعد از حمام موجب جذب خون و کاهش احتمال تورم می‌شود.

بعد از اجازه پزشک به دستکاری ناحیه  اطراف کاشت موها بیمار می‌تواند خیلی آرام سر خود را ماساژ دهد. با تهیه ترکیب گیاهی (3 قطره روغن اسانس رزماری، مریم گلی و نعنا همراه با 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون) در خانه  می‌توان سر را به آرامی ماساژ داد. ترکیب گیاهی فوق به رشد موهای جدید کمک می کند. توصیه شده  پوست کف سر را روزی 1 تا 2 بار با ترکیب گیاهی به آرامی ماساژ دهید.

با انگشت کف سر را تحریک نکنید. خارش خفیف و خراشیدگی در نواحی اطراف کاشت موها کاملا طبیعی است. توصیه می‌شود از خراشیدن یا کندن زخم‌های پوست کف سر جددا اجتناب نمایید.

مصرف دقیق داروهای تجویزشده طبق دستورالعمل

بعد از جراحی احتمال وجود برخی از زخم‌ها کاملا طبیعی است. به همین دلیل مصرف درست هر دارویی که تجویز شده نکته بسیار مهم و تاکید شده است. از مزیت‌های این امر می‌توان به کاهش تحریک اشاره کرد. یکی از توصیه‌های پزشکان این است که بعد از جراحی و تا اتمام دوره بهبود هرگز پوست کف سر را لمس و یا تحریک نکنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

بلند نگه داشتن موها برای پوشاندن فولیکولهایی که ممکن است دیده شوند

تقریبا 1 تا 2 هفته بعد از عمل کاشت مو بخیه ها کشیده و زخم ها بهبود می یابند. شمار محدودی از بیماران ممکن است از دیده شدن فولیکول های در حال رشد ناراحت باشند.

یکی از ترفندهای پنهان کردن جراحی کاشت مو بلند کردن موها است. با بلند نگه داشتن موها بیمار می تواند به سادگی عمل کاشت موی خود را پنهان کند. نازک شدن موها یکی از مواردی است که برخی از بیماران بعد از جراحی با آن روبرو می‌شوند.

البته باید خاطر نشان کرد که ریزش مو و یا نازک شدن موها به ندرت پیش می آید. پزشکان اغلب برای پیشگیری از ریزش موها به بیماران داروهای خاصی را تجویز می‌کنند.

بعد از 3 تا 4 ماه بیمار می تواند شاهد رویش مجدد موهای و بعد از 6 تا 9 ماه شاهد نتایج نهایی باشد.

تغییرات تغذیه ای مناسب جهت ارتقاء بهبودی

ایجاد تغییر در رژیم غذایی بخشی از روند بهبود بعد از عمل است. توصیه می‌شود از خوردن غذاهای تند خودداری کرده و رژیم غذایی متعادل حاوی غداهای سالم را پیروی کنید.

رژیم های غذایی حاوی آنتی اکسیدان نظیر زغال اخته، فلفل، گیلاس، گوجه فرنگی  و کدو بسیار مفید هستند. غذاها و خوراکی‌هایی که ممکن است ایجاد آلرژی نمایند از جمله سویا، گندم و لبنیات و همچنین افزودنی هایی که موجب حساسیت می شوند نباید مصرف شوند. نوشیدن 6  تا 8 لیوان آب در طول روز بسیار توصیه شده است.

موارد مهم دیگر

 نکات بعد از عمل کاشت مو شامل:

  • به دلیل مصرف داروهای آرامش بخش توصیه می شود بیمار بعد از جراحی از رانندگی خودداری کند. از بین رفتن تاثیر داروهای آرامش بخش مستلزم زمان است بنابراین بهتر است بیمار تا از بین رفتن کامل اثر دارو از رانندگی و یا انجام کارهای خطرناک و پیچیده اجتناب نماید.
  • اگر گرافت های بسیار کوچک در کف سر بیمار وجود داشته باشد می توان دور سر را با پانسمان های فشاری پوشاند. می‌توان سر را به مدت 1 روز با پانسمان‌های تمیز و خشک پوشش داد. با این‌که تمام جراحی های کاشت مو با بخیه انجام می شوند اما بیشتر آن‌ها بدون پانسمان هستند. بخیه ها معمولا از نوع قابل جذب هستند درغیر اینصورت ظرف 2 هفته بعد از جراحی بیمار باید برای کشیدن بخیه به مطب پزشک مراجعه کند.
  • شب اول بعد از جراحی بیمار باید برای بالا نگهداشتن سر یک جفت بالشت نرم زیر سر خود قرار داده و سر را در موقعیت مناسب و نیمه راست قرار دهد. بهتر است این روش را تا 3 روز اول بعد از جراحی ادامه دهد. قسمت هایی از کف سر که به تازگی مو کاشته شده را نباید به هیچ وجه تحریک و یا لمس کرد. همانطور که قبلا اشاره کردیم احساس خارش و سوزش در نواحی جراحی کاملا طبیعی است. تحریک و یا مالش گرافت ها موجب اختلال در روند رویش موهای جدید می‌گردد.
  • ممکن است پزشک لوسیون‌های مخصوصی را که به شکل اسپری هستند برای مصرف در خانه به بیمار تجویز نماید. این لوسیون‌ها حاوی فاکتورهای رشد بوده و به رویش موهای جدید کمک می کند. قسمت‌هایی که موهای جدید پیوند شده باید اسپری شوند. اسپری باید به طور کامل مصرف شود. طبق توصیه پزشک، روز اول بعد از جراحی هر 30 دقیقه یکبار باید از اسپری استفاده نمود.
  • استفاده از کیسه یخ در طول هفته اول بعد از عمل به کاهش تورم و خونریزی کمک می کند. فراموش نکنید که کیسه یخ را نباید روی نواحی کاشت مو قرار داد. بهتر است کیسه یخ را روی پیشانی و یا پشت سر بگذارید.
مقالات مرتبط

عمل جراحی زیبایی بینی گوشتی

اگرچه داشتن بینی گوشتی ممکن است در برخی از افراد جذاب به نظر برسد، اما برخی افراد دیگر ممکن است از آن ناراحتی بیابند، به

Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی