بهترین کاندیدای کاشت مو و ارزیابی متقاضی درمان پیوند طبیعی مو

kandid1

ریزش مو به صورت طیفی از ریزش موی کامل تا طاسی و تقریباً کاملاً طاس است. تعداد کمی از درجه‌های مختلف ریزش مو بین این دو درجه وجود دارد. بهترین متقاضی کاشت مو کسی است که کاملاً طاس نیست و احتمالاً به صورت کامل طاس نخواهد شد.

کاشت یا پیوند مو یکی از عمل‌های زیبایی پرطرفداری است که به علت تاثیر آن در زیبایی چهره و اعتماد بنفس فرد همواره مورد توجه افراد کم مو قرار گرفته است. در این عمل، با استفاده از روش‌های مختلف فولیکول‌های مو را از بانک موی پشت سر فرد، برداشته و پس از انجام عملیات جدا سازی ناخالصی‌ها، فولیکول‌ها را به صورت جداگانه در محل مورد نظر پیوند می‌زنند. برای موفق بودن این عمل علاوه بر مهارت پزشک، بیمار هم باید از نظر سن، سلامت و مشخصات پوست و موی سر مناسب باشد. متخصصین ما در کلینیک پوست و مو و زیبایی رازی با ارائه روش‌های نوین مانند FUE، FUT ،FIT و BHT و روش‌های ترکیبی طاسی و کم مویی را به طور دائمی درمان می‌کنند.

می‌توانید برای مطرح کردن سوالات خود یا رزرو نوبت با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام moshaverehrazi@ مراجعه کنید.

بهترین کاندید کاشت موی طبیعی کیست؟


آیا محدودیت سنی برای پیوند مو وجود دارد؟

بله، 22 سالگی پایین‌ترین سن در نظر گرفته شده برای پیوند مو است. اگر فرد جوانتر از 22 سال باشد، الگوی ریزش مو او هنوز مشخص نشده است. پیش بینی این که پیش از سن 22 سال در آینده چه اتفاقی می‌افتد دشوار است. علاوه بر این، در فردی که 22 ساله است اما در حال حاضر دچار ریزش مو به صورت پیشرفته است، مشخص می‌شود که فرد در نهایت تمام یا تقریباً تمام موهای خود را از دست خواهد داد. در این وضعیت، روش‌های دیگری علاوه بر پیوند مو ممکن است گزینه‌ی بهتری باشد. اگر ما بتوانیم ریزش مو را تثبیت شود، پیوند مو می‌تواند یکی از روش‌های مورداستفاده باشد. هیچ محدودیتی برای پیوند مو تا زمانی که شخص سلامت نسبتاً خوبی داشته باشد وجود ندارد. یک عمل جراحی پیوند موی موفق شامل شناسایی الگوی ریزش موی فردی بیمار و انتقال مو به مناطق دچار ریزش و کم پشت می‌شود به طوری که این عمل باعث ایجاد موی طبیعی می‌شود. در حالی که در کودکان و نوجوانان ممکن است ریزش موی دائمی وجود داشته باشد، الگوهای ریزش مو آنها ممکن است به دلیل این که هنوز در حال رشد هستند، به طور کامل توسعه نیافته باشد و در نتیجه به دست آوردن نتایج بهینه پس از کاشت مو، دشوار است. به همین دلیل، جراحی پیوند مو فقط به عنوان یک درمان بالقوه برای افراد 18 سال و بالاتر توصیه می‌شود.

موقعیت جسمانی

برای انجام کاشت مو فرد باید کاملا از لحاظ جسمی سالم باشد. اگر به بیماری خاصی مبتلا باشد حتما باید پزشک خود را مطلع کند. کسانی که دارای بیماری دیابت و فشار خون بالا هستند و می‌خواهند کاشت مو انجام دهند باید بیماری آن ها پیش از کاشت مو باید کنترل شود.

سابقه خانوادگی ریزش مو

اگر الگوی ریزش مو (مرد یا زن) ایجاد یا متمایز شده باشد، یا مشابه آن چه که در بستگان شما (یعنی الگوی ریزش موی ارثی است) مشاهده شده است، باشد، باید برای مشاوره به پزشک مراجعه نمایید. الگوی ریزش مو نیز برای پزشک مفید است تا بتواند نوع طاسی را که ممکن است در آینده به وجود آید، مشخص کند. بنابراین هنگامی که یک الگوی ریزش مو با سابقه خانوادگی مشاده کردید، پس زمان خوبی برای ارائه یک برنامه درمانی فرا رسیده است.

علت ریزش مو

اگر نقاط طاسی شما به علت تروما (سوختگی، عمل جراحی، جای زخم) و یا آلوپسی (آلوپسی کششی یا آلوپسی مارژینالیس) ایجاد شود، شما یک متقاضی عالی برای FUE هستید. همچنین ممکن است بخواهید با پزشک خانوادگی خود در مورد مسائل پزشکی صحبت کنید که علت احتمالی ریزش مو یا کم پشت شدن آن هستند.

تراکم موی اهدا کننده

kandid2

برای انجام عمل جراحی پیوند مو، در واقع باید از موی خود شخص برای پیوند استفاده شود. بر خلاف عمل پیوند عضو که شخص دیگری اهدا کننده است، پیوند مو شامل اهدای موهای خود شخص بیمار می‌شود. مو از ناحیه پشت یا دو طرف سر شما برداشته شده و به محل درمان منتقل می‌شود، جایی که رشد خواهد کرد. هر دو متقاضیان زن و مرد باید موهای سالمی را در ناحیه اهداکننده در پشت سر برای عمل جراحی پیوند مو داشته باشند تا این عمل یک راه حل مؤثر برای درمان ریزش مو باشد.

ریزش موی دائمی

برای برخی از افراد، ریزش مو یک مسئله موقت یا فصلی است. عمل جراحی تنها گزینه‌ی مناسب برای افرادی است که از ریزش مو دائمی رنج می‌برند، مانند ریزش مو با الگوی مردانه.

خصوصیات مو و پوست سر

چرا خصوصیات پوست و موی سر روی عمل جراحی پیوند شما تأثیر می‌گذارند؟ ویژگی‌هایی که از لحاظ زیبایی مهم هستند عبارتند از: رنگ مو (به ویژه نسبت به رنگ پوست زیرین)، فر مو (و یا عدم وجود آن)، کالیبر مو یا مقطع عرضی (به عبارت دیگر، نازکی یا ضخیم بودن بدنه مو). بهترین متخصصان جراح ‌ترمیم مو، هنگام برنامه ریزی برای انجام یک روش، به همه این عوامل توجه می‌کنند تا بهترین نتیجه زیبایی شناسی را با حداقل استفاده از موهای محدود اهدا کننده برای بیمار به‌دست آورند.

کالیبر یا مقطع عرضی مو

کالیبر یا مقطع عرضی موثرتر از تراکم در پوشاندن ظاهر طاس سر است. ظاهر طاسی، مخصوصاً در مواقع ریزش مو، در محلی که مو کم شده است ولی هنوز کمی وجود دارد به دلیل نفوذ نور از قسمت‌هایی است که مو وجود ندارد و سپس بازتاب آن از پوست است. هر چه میزان موهای بیشتری در محل برای جلوگیری از نور وجود داشته باشند، ظاهر طاسی کمتر خواهد بود. افزایش کالیبر یا ضخامت مو برای جلوگیری از نور بهتر از دو برابر کردن تراکم (و همچنین استفاده از ضخیم کننده‌های مو) عمل می‌کند. با این حال، عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند.

میزان فر مو

kandid3

یکی از عوامل مهم میزان فر است. به طور کلی، موهای فرتر یا موجی، پوشش بیشتری را به پوست سر می‌دهد. یک نمونه عالی از این مدل موها نوع آفریقایی کارائیب است. این مو به شدت فر خورده است، که ممکن است یک سازگاری تکامل یافته برای محافظت از پوست سر در آب و هوای گرم باشد. گرچه تراکم واحد فولیکولی موی آفریقایی کمتر از قفقازی یا آسیایی است (0.6 FU / mm2 در مقابل 1 FU / mm2 )، اما ویژگی‌های فر به این نوع از موها خاصیت پوشش فوق العاده‌ای را می‌دهد. موهای فر خورده به صورت ضخیم و موکت مانند روی پوست سر هستند و بنابراین بیشتر جلوی نفوذ نور را می‌گیرند.

رنگ مو

رنگ مو، به ویژه آنکه به رنگ پوست زیرین مربوط می‌شود، اهمیت زیادی دارد. هر چه اختلاف کمتری بین رنگ مو و ناحیه پوست سر وجود داشته باشد، به این ترتیب پتانسیل پوشش بیشتری نیز وجود خواهد داشت. یک فرد بور با رنگ پوست روشن، به عنوان مثال از کشور اسکاندیناوی، تنها پس از ریزش مو به میزان زیاد و مشخص طاس به نظر خواهد رسید، به این دلیل که رنگ پوست و مو با هم ترکیب می‌شوند. چشم، یک کنتراست بالا را مشاهده می‌کند و زمینه‌های کنتراست کم نیز با هم ترکیب می‌شوند. این کنتراست کم موجب می‌شود تا فرد متقاضی کاشت مو خوبی برای کاشت مو به شمار آید.

نوع پوست سر

افرادی که پوست سر شلی دارند برای کاشت مو مناسب هستند زیرا در این افراد با برداشتن مو جای زخم ایجاد نخواهد شد و می‌توان فولیکول‌های بیشتری از مو را برداشت نمود، بنابراین هر چه پوست سر فرد سفت‌تر باشد زخم حاصل از عمل بیشتر خواهد بود.

منتظر ماندن برای نتایج

تقریباً یک سال طول می‌کشد تا نتایج حاصل از کاشت مو مشخص شود. بیشتر اوقات نتایج حاصل و رشد مو ظرف مدت 4 تا 6 ماه ظاهر می‌شوند. اگر می‌توانید برای مدت زیادی صبر کنید، پیوند مو روشی مناسب است. صبر در این مورد مهم است و با افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و به طور کلی رفاه روانی و فیزیکی جبران می‌شود.

انتظارات

شما باید به یاد داشته باشید که مقدار محدودی از موهای اهدا کننده وجود دارند که می‌توانند به مناطق کم پشت پوست سر منتقل شوند. اگر این مو به نحوی کارآمد مورد استفاده قرار نگیرد، نتیجه حاصل ممکن است انتظارات شما را برآورده نکند. اگر شما فکر می‌کنید که انجام دادن عمل‌های جراحی کوچک یک روش عملی برای رفع مشکل ریزش مو است باید در این خصوص تجدید نظر کنید. بیمارانی که میزان قابل توجهی از مو را دارند، خطر از دست دادن میزان بیشتری از موها یا شوک از دست دادن در اثر آسیب عمل جراحی در آن‌ها وجود دارد. در بعضی موارد موهای از دست رفته بر نمی‌گردند و احتمال اینکه موی کم پشت‌تری نسبت به قبل داشته باشید بیشتر خواهد بود.

متقاضیان نامناسب

متقاضیان کاشت مو نامناسب برای عمل پیوند مو عبارتند از:

  •  مردان مبتلا به آلوپسی بدون الگوی پراکنده (دوپا). این مردان موی اهدا کننده ناسالم دارند و متقاضیان مناسبی برای عمل پیوند مو محسوب نمی‌شوند.
  •  افرادی که به هر دلیلی اهدا کننده بیمار دارند. این امر در زنان بیشتر از مردان معمول است و برای برخی از انواع آلوپسی ژنتیک آندروژنیک در زنان شایع است.
  •  کسانی که تراکم موی کمی دارند.
  •  کسانی که بودجه کافی برای ادامه ترمیم مو از طریق عمل جراحی در مدت زمان طولانی را ندارند.

پیوند مو یک راه حل بلند مدت برای یک مشکل طولانی مدت است. برای دستیابی به نتایجی که انتظار دارید، ممکن است چندین عمل جراحی مورد نیاز باشد. شما باید اطمینان حاصل کنید که بودجه کافی برای کل برنامه در دسترس دارید، زیرا عمل کاشت مو چیزی نیست که بتوانید پس از شروع کردن آن را کنار بگذارید و همچنین نمی‌توانید هر از چند گاه و زمانی که بودجه داشتید این روش را انجام دهید.