جوانسازی پوست صورت با پی‌آرپی(PRP)

PRP

امروزه روش تزریق PRP تبدیل به یکی از محبوب‌ترین روش‌های جوانسازی پوست صورت شده است. پی‌آرپی‌تراپی روشی است که در آن از پلاکت‌های موجود در خون خود بیمار به منظور تحریک پوست برای تولید سلول‌های جدید استفاده می‌شود. این روش موجب بهبود بافت  و رنگ پوست شده و می‌تواند حجم از دست رفته‌ی صورت که موجب لاغری صورت شده است را بازگرداند. روش تزریق PRP همچنین در درمان مشکل کم‌پشت شدن و نازک شدن موها و ریزش مو خصوصا در مردان، به کار می‌رود. این که شما فرد مناسبی برای این روش هستید یا خیر، طی جلسه‌ی مشاوره تعیین می‌شود و بسیار مهم است که در صورتی که می‌خواهید جوان سازی پوست صورت را با این روش درمانی به کار ببرید، بسیار زودهنگام برای درمان خود اقدام کنید.

اگر متوجه وجود گودی و سیاهی زیر چشم و یا پف زیر چشم خود شده‌اید، یا پوست شما شل شده و در اطراف لب‌ها، گونه‌ها و چشم‌های شما چروک‌های سطحی ایجاد شده  و یا پوست شما به شادابی، درخشندگی و زیبایی قبل نیست، متخصصین کلینیک زیبایی رازی انجام پی‌آرپی‌تراپی را به شما پیشنهاد می‌دهند چرا که این روش احتمالا می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. این روش موجب بهبود رنگ و بافت پوست شده، پوست را لیفت می‌کند، چین و چروک‌های سطحی و منافذ باز پوستی را برطرف می‌کند.

شما می‌توانید برای مشاوره با متخصصین ما با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل فرمایید و  وقت قبلی تعیین کنید. پزشکان شما وضعیت پوست شما را به دقت ارزیابی می‌کنند و بهترین روش درمانی که می‌تواند بیشترین کمک را به شما بکند، پیشنهاد می‌دهند.

[dopts id=”51″]

پی‌آرپی چیست؟


تشکیل خون از چهار عنصر اصلی تشکیل می‌شود که عبارتند از گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون، پلاسما و پلاکت. روشی که معمولاً برای جدا کردن اجزای مختلف خون استفاده می‌شود به این صورت است که ابتدا مقداری از خون از بیمار با استفاده از سرنگ گرفته می‌شود. سپس این نمونه خون درون یک سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا با چرخش، گلبول‌های سفید و قرمز خون از پلاسما و پلاکت جدا شوند.

سپس پلاسمایی که حاوی غلظت بالایی از پلاکت است، مجدداً در پوست تزریق می‌شود. این عمل با تحریک پوست، منجر به تولید کلاژن و سلول‌های جدید پوستی می‌شود. روش پی‌آرپی‌تراپی (PRP) از آن جهت مزیت بزرگی برخوردار است که در آن از پلاکت‌های بدن خود بیمار استفاده می‌شود و به همین دلیل، خطر بروز واکنش آلرژیک کاهش می‌یابد.

مزایا


Advantages

مزایای بسیاری که روش پی‌آرپی‌تراپی دارد موجب شده است که این روش به طور گسترده‌ای به منظور بازسازی و جوانسازی پوست به کار برود. در روش جوانسازی پوست با پی آر پی از خواص درمانی فوق العاده‌ای که در اجزای خون ما وجود  دارد، برای اهداف زیر استفاده می‌شود:

 • بهبود چین و چروک‌های پوستی
 • بهبود انسجام بافت پوست و کشیدن پوست
 • درمان کاهش کلاژن پوست و لاغری صورت
 • درمان چروک دور چشم و سیاهی و گودی زیر چشم
 • درمان جای زخم و جوش 
 • درمان روزاسه (قرمزی پوست)
 • در مان کدر بودن و خشن بودن بافت پوست و یا خاکستری بودن رنگ پوست
 • درمان آسیب‌های خورشیدی و آفتاب سوختگی

روش PRP عمدتا برای صورت و در نواحی اطراف چشم، دهان و بینی استفاده می‌شود. از این روش می‌توان برای جوانسازی پوست در هر نقطه‌ای از بدن استفاده نمود با این حال، پشت دست‌ها و ناحیه بالای سینه (که گاهی چروک می‌شود) بیشتر از سایر نواحی تحت این درمان قرار می‌گیرند  و ظاهر بسیار جوانتر و شاداب‌تری پیدا می‌کنند.

متقاضی مناسب برای این روش


مانند اغلب روش‌های درمانی در زمینه‌ی زیبایی، در مورد پی‌آرپی نیز، زنانی که باردار هستند، به کودک خود شیر می‌دهند و یا قصد باردار شدن را دارند، فرد مناسبی برای این روش نیستند. این روش همچنین برای بیمارانی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند، به بیماری‌های خود ایمنی مبتلا هستند، از بیماری سرطان رنج می‌برند و یا در ناحیه مورد نظر برای درمان ایمپلنت دارند، مناسب نیست. پزشک شما وضعیت فعلی و سوابق پزشکی شما و همچنین عمل‌های زیبایی که پیش از این انجام داده‌اید را برسی می‌کند تا بتواند تعیین کند که شما فرد مناسبی برای این روش هستید یا خیر.

قبل از جلسه‌ی درمانی


انجام اقدامات و پیروی از دستورالعمل‌های مخصوص قبل از پی‌آرپی بسیار مهم و حیاتی است تا  مطمئن شوید که بهترین نتایج ممکن را از درمان خود می‌گیرید.

 • با توجه به توصیه‌ها و دستورالعمل‌های پزشک خود در مورد نحوه‌ی مراقبت از پوست، پوست خود را برای درمان آماده کنید.
 • تا 48 ساعت قبل از انجام PRP از زدن موم به پوست و لیزر پوست خودداری کنید.
 • در صورتی که هرگونه محصول حاوی ویتامین A یا گلیکولیک (یا هر ماده‌ی لایه‌بردار دیگر) استفاده می‌کنید، باید تا 7 روز قبل از جلسه‌ی درمانی، استفاده از آن را متوقف کنید.
 • از مصرف داروهای ضدالتهاب (مانند ایبوبروفن) و همچنین مصرف الکل تا 48 ساعت قبل از جلسه‌ی درمانی خودداری کنید چرا که این کار ریسک بروز کبودی را افزایش می‌دهد.

جلسه‌ی  درمانی


process4

طی جلسه‌ی درمانی لازم است که مقداری پلاکت از خون خود بیمار گرفته شود تا در محل مورد نظر برای درمان تزریق شود. برای انجام این کار مقدار کمی از خون بیمار (10 میلی لیتر) گرفته می‌شود و سپس این خون برای چند دقیقه داخل سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا لوله‌ی حاوی خون چرخانده شود و در نتیجه گلبول‌های قرمز خون از پلاسمای غنی از پلاکت جدا شود. پلاکت خون دارای میان بالایی از فاکتورهای رشد (پروتئین‌هایی که به ترمیم بافت آسیب‌دیده کمک می‌کنند) است. بعد از جداسازی اجزای خون، پلاسمای غنی از پلاکت در نواحی مورد نظر تزریق می‌شود و با انتقال فاکتورهای رشد به این نواحی، سلول‌های پوستی برای تولید کلاژن و ساختن سلول‌های جدید تحریک می‌شوند و در نتیجه حجم پوست و بافت آن بهبود پیدا می‌کند و پوست جوانسازی می‌شود. در روش جوانسازی پوست با prp تنها چند تزریق در نواحی مورد نظر انجام می‌شود و بنابراین نیازی به گذراندن دوره‌ی بهبودی نیست و عوارض جانبی احتمالی این روش نیز، حداقل میزان ممکن است. انجام پی‌آرپی‌تراپی کمتر از یک ساعت زمان می‌برد  و بیمار بلافاصله پس از جلسه‌ی درمانی می‌تواند به خانه یا محل کار خود بازگردد.

بعد از جلسه‌ی درمانی


بعد از انجام روش پی‌آرپی، در بیشتر موارد، بیماران تا حدودی تورم، قرمزی و احساس گرما در محل درمانی که پی‌آرپی انجام شده است، تجربه می‌کنند. این عوارض جانبی شایع این روش هستند و ناشی از فعال‌سازی سلول‌ها توسط پلاکت‌های تزریق شده می‌باشند. به دلیل تزریق حجمی از ماده مایع (پلاسمای غنی از پلاکت) در پوست، تورم ناگزیر است. در برخی موارد، ممکن است محل درمانی کمی آب‌کشیده شود، اما این وضعیت به طور معمول در چند روز بهبود می‌یابد.

بعد از جلسه درمانی، بسیار مهم است که به پوست خود به خوبی آبرسانی کنید و از آفتاب محافظت کنید. روزانه باید از یک کرم مرطوب کننده مناسب برای پوست استفاده کنید و در طول روز، چندین بار از یک کرم ضد آفتاب با عامل حفاظتی SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

 

نتایج


Result

با تزریق پی‌آرپی روند تولید کلاژن و سلول‌های جدید پوستی آغاز می‌شود و بیماران می‌توانند بلافاصله بعد از تزریق PRP نتایج اولیه‌ی درمان را مشاهده کنند و این نتایج به تدریج طی چند هفته پس از از درمان بهبود پیدا می‌کنند و بعد از این مدت نتایج نهایی درمان مشخص می‌شود. ممکن است پزشک شما یک دوره‌ی درمانی شامل چند جلسه PRP (معمولا سه جلسه) را برای شما تجویز کند تا بتوانید به بهترین نتایج ممکن از این روش درمانی دست یابید.

تفاوت بین پی‌آرپی‌تراپی و تزریق ژل


در روش تزریق ژل ماده‌ای در زیر پوست تزریق می‌شود که به حالت جامد درمی‌آید و فضای داخل چین و چروک‌های پوستی را پر می‌کند. تزریق ژل معمولا برای درمان چروک‌های بسیار عمیق مانند خطوط اطراف لب و همچنین برای برجسته کردن لب‌ها به کار می‌روند. ژل تزریق شده معمولا بین 6 تا 18 ماه ماندگاری دارد و برای حفظ نتایج درمانی لازم است که تزریق مجددا تکرار شود. تزریق پی‌آرپی موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن طبیعی می‌شود و بدین ترتیب تنها مشکل چروک‌های پوستی برطرف نمی شود بلکه  پوست شما به طور کلی جوان‌تر می‌شود. روش تزریق پی‌آرپی برای افرادی که صورت آن‌ها رو به لاغر شدن است به کار می‌رود تا حجم از دست رفته‌ی صورت پوست بازسازی شود، گونه‌ها مجددا برجسته شوند و گودی زیر چشم برطرف شود. این روند موجب بهبود رنگ پوست، انسجام بافت پوست  و کشیده شدن پوست (لیفتینگ) در تمامی نواحی صورت و از جمله نواحی می‌شود که نمی توان در آن ژل تزریق کرد و یا نمی‌توان در آن ژل تزریق کرد. می توان روش تزریق ژل و تزریق PRP را به صورت ترکیبی انجام داد چرا که هر یک از این روشها هدف درمانی مختلفی را دنبال می‌کنند و می‌توانند مکمل یکدیگر باشند تا  شما را به بهترین نتایج ممکن و ظاهری زیبا برسانند. تزریق ژل، فضای بین چین و چروک‌های پوستی را پر می‌کند و تزریق PRP نیز موجب بهبود حجم کلی پوست و انسجام بافت آن می‌شود. در واقع تزریق PRP موجب بهبود کلی کیفیت پوست، افزایش حجم و انسجام بافت پوست شده و نمی تواند خطوط عمیق صورت را برطرف کند.

هزینه


کلینیک‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی را برای انجام این درمان پیشنهاد می‌دهند. هزینه‌ی انجام پی‌آرپی‌تراپی به نوع درمانی که انجام می‌دهید و میزان تزریقی که نیاز دارید بستگی دارد. هزینه درمان ریزش مو با پی آر پی بسته به وسعت ناحیه آسیب‌دیده در پوست سر در افراد مختلف، متفاوت است.

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی