گودی،سیاهی ‌و‌تیرگی دور و زیرچشم:علت و درمان با جراحی و تزریق ژل و چربی

1

آیا سیاهی و تیرگی دور و زیر چشم اخیراً برای شما مزاحمتی بوده است؟ بهتر است نگران نباشید، شما تنها نیستید. یکی از مشکلات شایع مرتبط با چشم‌ها، پف زیر چشم و گودی زیر چشم است که باعث می‌شود چشم‌ها به نظر غمگین و خسته بیایند. با این حال، در اغلب موارد، رهایی از این مشکل واقعاً دشوار است و در موارد شدید، تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. بنابراین، راه‌حل باقیمانده برای شما مراجعه به متخصص است و امیدواریم که آنها راه‌حلی برای این مشکل ارائه دهند. امروزه، روش‌های درمانی مختلفی برای مقابله با مشکلات پوستی از جمله سیاهی و تیرگی زیر و دور چشم وجود دارد و بسیاری از افراد در سراسر جهان به متخصصین مراجعه می‌کنند تا این مشکلات را حل کنند.

عارضه‌های پزشکی خاص و مشکلات ساختاری پلک موجب بروز سیاهی و تیرگی دور و زیر چشم می‌شود. روش‌های درمانی نوین بسیار مؤثری وجود دارند که می‌توانند به‌طور دائمی سیاهی و تیرگی دور و زیر چشم را برطرف کنند.

 متخصصین کلینیک پوست و مو رازی طی جلسه  مشاوره، چهره را به‌طور کامل تجزیه‌ و تحلیل خواهند کرد. این کار به آن‌ها اجازه خواهد داد  تا جهت دستیابی به نتیجه‌ی دلخواهتان بهترین روش درمانی را تعیین  و روشی را انتخاب کنند که برای شما مناسب تراست. همچنین آنها به هر گونه سؤال و نگرانی که ممکن است در رابطه با فرایند درمان یا به‌طور کلی عمل جراحی پلاستیک داشته باشید توجه خواهند کرد. در صورتی‌ که به مشاوره یا رزرو نوبت در این‌ مورد نیاز دارید می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”43″]

سیاهی و تیرگی  دور  و زیر چشم چگونه ایجاد می‌شود؟


تیرگی و سیاهی دور و زیر چشم معمولاً به دلیل گود افتادن ناحیه ناودان اشکی و کاهش حجم چربی در این ناحیه ایجاد می‌شود. این مشکل عموماً با پیشرفت سن رخ می‌دهد، اما در برخی افراد جوان که ارثیهایی تمایل به این مشکل را دارند، نیز ممکن است ظاهر شود. کاهش بافت چربی زیر چشم باعث آشکار شدن لایه عضلانی کبودرنگ زیر پوست می‌شود و به همین دلیل تیرگی و سیاهی زیر چشم ایجاد می‌شود. از جمله عوارض این وضعیت، پف زیر چشم نیز ممکن است ظاهر شود. در موارد شدیدتر، کاهش حجم بخش بالایی گونه منجر به از بین رفتن ساختارهای بافتی زیر چشم می‌شود و در این صورت پف زیر چشم ظاهر می‌شود. تیرگی دور چشم به دلیل سایه‌ای که بر اثر گود و پف چشم ایجاد می‌شود، تشدید می‌شود. پیگمانتاسیون (لک‌های تیره) معمولاً عامل اصلی بروز این مشکل نیست و به همین دلیل استفاده از کرم‌ها تنها به صورت موقت به کاهش مشکل کمک می‌کنند و بهبود دائمی را فراهم نمی‌کنند.

دلایل بروز


دلایل متعددی برای  ایجاد گودی زیر چشم و کبودی زیر چشم که به آن ناودان اشکی گفته  می‌شود وجود دارد. ناودان اشکی موجب به وجود آمدن سیاهی و تیرگی دور چشم و پف زیر آن می‌گردد. یکی از شایع‌ترین دلایل بروز سیاهی زیر چشم در آقایان و خانم‌ها نازکی پوست زیر چشم می‌باشد.

پوست زیر چشم ما نازک‌تر از پوست دیگر مناطق  بدن ما است. ممکن است پوست زیر چشم بعضی از افراد از دوران کودکی در مقایسه با افراد دیگر نازکتر باشد. با بالا رفتن سن پوست ما نازک‌تر می‌شود و ناحیه زیر چشم نیز شروع به از دست دادن چربی و  کلاژن می‌کند . این موضوع باعث می‌گردد که بافت‌های زیر پوست نازک(عضلات، رگ‌های خونی و غیره) نمایان‌تر شود و پوست دور چشم  را تیره می‌کند و ظاهری بیمارگونه و گودرفته به چشم می‌دهد. عوامل دیگر بروز این حالت عبارتند از: سیگار کشیدن، مصرف الکل، کم‌خوابی، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌باشد که می‌تواند میزان کلاژن را کاهش  و گودی زیر چشم را بیشتر کند.

درمان


تزریق ژل

tazrigh

با حجم دادن به ناودان‌های اشکی و قسمت فوقانی گونه می‌توان فرورفتگی‌ها را پر کرد تا این خطوط ناخوشایند برطرف و  تیرگی و سایه‌های زیر چشم را محو و حالت خستگی چهره را از بین برد. این روش برای از بین بردن گودی زیر چشم تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و به‌محض بی‌حسی، کاملاً بدون درد است و پس از بین رفتن تأثیر ماده بی‌حسی نیز فرد احساس درد و آزردگی نمی‌کند. هر چند که به خاطر حساس بودن این ناحیه، درمان این بخش نسبت به دیگر بخش‌ها کمی خسته‌کننده‌تر و زمان‌بر می‌باشد .

این فقط یک مسئله گذراست، اما به‌طور قابل‌ ملاحظه‌ای خطر کبودی و ورم را ( که از سویی بروز آن در این ناحیه مشکل بزرگی است) کاهش می‌دهد.  گاهی می‌توان چند کبودی جزئی یا برجستگی‌هایی را به‌طور موقتی بر روی پوست مشاهده کنید اما می‌توانید روی سطح آن را با کرم پودر و مانند آن بپوشانید.

تزریق چربی

07

فرایند تزریق چربی دور چشم برای رفع سیاهی زیر و دور چشم‌ها روشی فوق‌العاده است. تیرگی زیر و دور چشم یا  ناودان اشکی معمولاً با  کاهش چربی و بافت بالای گونه‌ها به دلیل بالا رفتن سن یا ژنتیک  ایجاد می‌شود.

تزریق چربی  روشی ساده و نسبتاً بدون درد است که به‌وسیله‌ی آرام بخشی خفیف و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود . این روش درمانی شامل  برداشتن ذرات کوچک چربی کوچک به از مناطق دارای چربی اضافه نظیر شکم ، بغل ران یا  قسمت داخلی ران می‌باشد.  پیش از انتقال دادن این چربی‌ها  به بخش‌هایی از بدن که حجم خود را ازدست‌داده‌اند،  با استفاده  از تجهیزات خاصی  تمیز و آماده می‌شوند.

ریزرشته‌ها یا ذرات کوچک چربی به درون این گودرفتگی‌ها و تورفتگی‌ها تزریق می‌شوند تا کاهش حجم بافت را جبران کند. هر ریزرشته‌ی چربی همانند یک پیوند جزئی بافت عمل می‌کند و کاملاً با بافتی که به آن وارد می‌شوند یکدست و ترکیب می‌شوند و بخشی از آن بافت می‌شوند. نتیجه این روش درمانی است که  فرد ظاهری شاداب، سرزنده و ظاهری طبیعی پیدا می‌کند که دوام زیادی دارد و فرد می‌تواند احساسی کاملاً طبیعی داشته باشد و پس از انجام آن به شکلی عادی  و یکنواخت عمل کند.

پلاسمای غنی از پلاکت یا  پی آر پی

08

روش پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (PRP) روشی بسیار خوب و طبیعی برای بهبود بافت پوست و سیاهی و تیرگی زیر چشم می‌باشد. از پلاسمای بدن خود شما به‌عنوان سرچشمه و منبع برای تحریک بیشتر فرایند کلاژن سازی و بهبود شکل ظاهری پوست استفاده می‌شود. پلاسما حاوی  پلاکت بسیار تغلیظ  شده  است پلاکت‌ها  سلول‌های خاصی هستند که  در التیام دادن جراحت و تولید سلول دخیل‌اند و حاوی فاکتورهای طبیعی رشد و سلول‌های بنیادی می‌باشند. بهترین میزان غلظت  پلاکت  برای جوان‌سازی کامل پوست 6 تا 8 برابر بیشتر از میزان پلاکت یافته شده در خون می‌باشد. روش پلاسمای غنی از پلاکت از طریق ضخیم کردن  پوست زیر چشم به کاهش سیاهی دور چشم نیز کمک می‌کنند

لیزر آی پی ال

09

 از روش نور پالسی شدید – آی پی ال فوتوفیشال  –  جهت رفع سیاهی دور چشم  استفاده می‌شود. این روش‌های درمانی در اصل با لیزر نیستند. در این روش‌ها از فلش نور به‌منظور نشان دادن  رنگ‌دانه‌ها یا رگ‌های خونی زیر پوست استفاده می‌شود . این نور به‌گونه‌ای تنظیم و طراحی‌شده  که با رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای‌رنگ جذب شود. دستگاه  نور پالسی شدید  قادر است تیرگی پوست پلک که براثر رگ‌های خونی یا رنگ‌دانه‌ها به وجود آمده‌اند را  روشن‌تر و  سیاهی زیر و دور چشم را از بین ببرد

لیزر فرکشنال

010

بازسازی پوست با  لیزر فرکشنال تخریبی قادراست چین‌وچروک را رفع و فرایند تولید کلاژن‌های جدید در پوست را فعال کند. در بعضی از مواقع می‌توان  از روش بازسازی پوست با  لیزر فرکشنال  برای پر و یا ضخیم کردن پوست نازک پلک چشم بهره گرفت. این ‌روش‌های درمان  قادر به رفع  لک‌های تیره پوست و چین‌وچروک و سیاهی دور و زیر چشم‌ها می‌باشند .

 بلفارو پلاستی پلک پایین

11

پس از انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین ، چشم‌ها ظاهری جوان‌تر و سرحال پیدا می‌کنند و سیاهی دور چشم کمتر می‌گردد.  پوست ناحیه‌ی پلک پایین چشم صاف‌تر و بی چین‌وچروک می‌شود و پوست پلک چشم مانند دوران جوانی سفت خواهد شد .

برای انجام عمل،  بریدگی‌های کوچکی در زیر خط مژه درجایی که از دید پنهان بماند ایجاد می‌شود . پوست و لایه‌های ماهیچه را با ملایمت بلند می‌کنند تا چربی‌های که غالباً در زیر چشم پف ایجاد می‌کنند نمایان شوند.

زمانی که چربی برداشته و  فرم دهی مجدد انجام گرفت، پوست اضافی بریده می‌شود شود عضلات زیر آ ن به سمت بالا و بیرون تثبیت می‌گردد  تا از بافت‌ها برای  سفت نگه‌داشتن طولانی‌مدت پلک  پایین محافظت کنند. پوست به‌وسیله‌ی بخیه‌های بسیار ظریفی بسته می‌شود که یک هفته پس از جراحی یا خودبه‌خود جذب و یا آنها توسط جراح  برداشته می‌شوند. عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین معمولاً یک تا یک ساعت و نیم زمان می‌برد و بیماران می‌توانند در همان روز جراحی به خانه برگردند .

هزینه


هزینه‌های درمانی به عواملی مثل میزان گودی و روش‌های درمانی  که انتخاب می‌کنید  بستگی دارد. اگر  جهت درمان  تزریق ژل را انتخاب کنید ، میزان ژل استفاده‌شده می‌تواند هزینه را تغییر دهد و عمل بلفاروپلاستی (جراحی پلک ) به علت اینکه نوعی عمل جراحی است انجام آن هزینه‌ی بیشتری برای شما دارد.

 

مقالات مرتبط

عمل جراحی زیبایی بینی گوشتی

اگرچه داشتن بینی گوشتی ممکن است در برخی از افراد جذاب به نظر برسد، اما برخی افراد دیگر ممکن است از آن ناراحتی بیابند، به

Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی