جراحی لاغری؛ انواع، مزایا و عوارض

jlaghariii

چربی‌های اضافی که با سخت‌گیرانه‌ترین رژیم‌های لاغری و سخت‌ترین ورزش‌ها نیز از بین نمی‌رود، مشکل مشترک بسیاری از ما است که باعث روی آوردن به جراحی‌های لاغری می‌شود. این چربی‌های اضافی چه شکم برجسته‌ی مادری باشد که به تازگی زایمان کرده است، چه چربی‌های مقاومی باشد که دور ران جمع شده است و چه چربی‌هایی که روی پهلو و پشت بدن انباشته شده است، از بین بردن دائمی این چربی‌های اضافی و لاغری موضعی دشوار خواهد بود.

سال‌ها است که جراحی‌های لاغری محبوب‌ترین و موثرترین درمان‌ زیبایی به شمار می‌رود. عمل جراحی لاغری درمانی ایمن و موثر برای رفع دائمی چربی‌ها و خلق اندامی خوش‌تراش و متناسب است.

اگر در ناحیه‌هایی از بدن، مانند شکم و پهلو، لگن، باسن و بخش داخلی و خارجی ران چربی اضافی دارید که نهایت سعی خود را برای آب کردن آنها کرده‌اید اما نتیجه نگرفته‌اید، توصیه می‌کنیم مناسب بودن جراحی لاغری را نیز بررسی کنید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی وضعیت بدن را بررسی می‌کنند، به اهداف و خواسته‌های شما گوش می‌دهند و درمان مناسب را توصیه می‌کنند. کلینیک رازی روش‌های مختلف جراحی لاغری را ارائه می‌دهد که هر کدام به نوبه خود نتایج موثر و قابل پیش بینی را به ارمغان می‌آورد. این جراحی‌های لاغری شامل لیپوساکشن، جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی و جراحی بای پس معده می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص و یا جهت رزرو نوبت از متخصصین می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259تماس حاصل فرمایید.

جراحی لاغری برای چه افرادی مناسب است؟


با انجام جراحی لاغری می‌توان شکل ناحیه‌هایی از بدن را تغییر داد که رژیم لاغری و ورزش کردن برای لاغری موضعی آنها مفید نبوده است. اگر در پهلو، ران یا دیگر نقاط بدن چربی اضافی دارید، ممکن است این چاقی موضعی علت ژنتیکی داشته باشد و شکل طبیعی بدن‌تان این‌طور باشد؛ در چنین حالتی پرهیز غذایی و فعالیت بدنی کمکی به تناسب اندام نمی‌کند. در این شرایط جراحی لاغری به کمک شما می‌آید تا سلول‌های چربی را برای همیشه از بین برید و از داشتن اندامی متناسب لذت ببرید.

انواع جراحی های لاغری


لیپوساکشن

jlaghariii1

لیپوساکشن عملی جراحی است که در آن چربی‌های اضافی ناحیه‌های خاصی از بدن تخلیه می‌شود. جراح با وسیله کوچکی سلول‌های چربی را از ناحیه‌های مشکل‌ساز بدن، مانند لگن، شکم، ران و کمر، تخلیه می‌کند. حتی لیپوساکشن صورت نیز به منظور از بین بردن غبغب بیماران با وزن ایده‌آل انجام می‌شود. همچنین می‌توان برای رفع بزرگی سینه مردان (ژنیکوماستی) نیز از لیپوساکشن استفاده کرد.

روش انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن معمولی استاندارد زرین رویکرد کلی لیپوساکشن است که تمامی درمان‌های لاغری و تخلیه چربی با آن مقایسه می‌شود. تمام جراحان لیپوساکشن را به شیوه یکسانی انجام نمی‌دهند. رایج‌ترین روش لیپوساکشن این است که محلول تامسنت با استفاده از کانولای مخصوص در ناحیه درمان تزریق می‌شود و چربی با نیروی مکش تخلیه می‌شود. محلول تامسنت ترکیبی از لیدوکائین (داروی بی‌حسی) و اپینفرین (کاهش دهنده خونریزی) است. جراح برشی به طول کمتر از نیم سانتی‌متر را در ناحیه‌ای ایجاد می‌کند که دیده نشود. لیپوساکشن سطحی نسخه تغییر یافته‌ای از لیپوساکشن معمولی است که در آن از کانولاهای کوچک‌تری در فاصله‌ای کمتر از پوست استفاده می‌شود. در روش سطحی می‌توان پوست را کشید و محکم کرد، البته متخصص باید مراقب باشد تا پس از درمان ناهنجاری‌ها و ضایعات پوستی بروز نیابد.

پس از لیپوساکشن

بیمار مدت زمان لازم، معمولاً کمتر از یک ساعت، در بخش ریکاوری تحت نظر قرار می‌گیرد. معمولاً برای بیمار آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می‌شود. شدت درد پس از عمل عموماً متوسط است و تا چند روز ادامه دارد. خارج شدن ترشحات از محل برش‌های لیپوساکشن تا چند روز طبیعی است؛ بیمار می‌تواند پس از قطع شدن ترشحات استحمام کند. بیمار باید از گن مخصوص پس از لیپوساکشن استفاده کند. اکثر بیماران می‌توانند ظرف یک هفته در محل کار حاضر شوند و فعالیت‌های معمول خود را ازسربگیرند. طول دوران بهبود به گستردگی عمل بستگی دارد.

جراحی زیبایی شکم

jlaghariii2

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی یکی از عمل‌های لاغری است که به منظور متناسب ساختن بخش میانی بدن انجام می‌شود. افزایش وزن و بارداری دیواره شکم را ضعیف می‌کند و تناسب اندام را به هم می‌زند. چربی اضافی که در قسمت شکم انباشته می‌شود، معمولاً به رژیم لاغری و ورزش واکنش مناسبی نشان نمی‌دهد. در جراحی زیبایی شکم چربی و پوست اضافی برداشته می‌شود و عضله‌های شکم کشیده و محکم می‌شود تا در پایان کمری باریک و شکمی صاف به دست بیاید. جراحی زیبایی شکم را می‌توان با توجه به نیاز بیمار به صورت کامل یا جزئی انجام داد.

روش انجام جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم عملی سرپایی است که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برش‌ها به صورت افقی از یک استخوان مفصل ران تا استخوان روبرو، یعنی در طول لگن یا به صورت عمودی از وسط شکم به پایین ایجاد می‌شود. نوع برش به نیازهای خاص هر بیمار و نتیجه مطلوب بستگی دارد.

جراح پس از ایجاد برش عضله‌های شکم را با زدن بخیه‌های افقی و عرضی می‌کشد و محکم می‌کند. نتیجه نهایی شکمی سفت و محکم با ظاهری طبیعی‌تر است. پوست اضافی و بافت چربی قبل از بستن برش برداشته می‌شود. همچنین جراح در صورت لزوم ناف را نیز در طول عمل جابجا می‌کند.

دوران بهبود و نتایج

بیمار معمولاً یک شب در ریکاوری تحت نظر گرفته می‌شود. به بیمار توصیه می‌شود که به مدت دو هفته فقط فعالیت‌های سبک انجام دهد. چون حین عمل یک داروی بی‌حسی طولانی اثر (اکسپارل) تزریق می‌شود، ناراحتی بیمار در سه روز نخست پس از عمل کاهش می‌یابد و پس از آن می‌توان برای تسکین درد مسکن خوراکی مصرف کرد. به علاوه پوشیدن گن فشرده کننده پس از عمل ورم را به حداقل می‌رساند. بیمار معمولاً ظرف یک تا دو هفته می‌تواند در محل کار حاضر شود و فعالیت‌های روزانه خود را دنبال کند.

نتایج جراحی زیبایی شکم بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است و همگام با بهبود یافتن زخم‌ها بهتر نیز می‌شود. تا زمانی که بیمار وزن خود را در حد مناسب نگه دارد، نتیجه به دست آمده و تناسب بخش میانی بدن حفظ می‌شود.

جراحی بای‌پس معده

jlaghariii3

جراحی بای ‌پس معده یا بای‌پس Roux-en-Y  روش عالی جراحی لاغری محسوب می‌شود. جراحی بای‌پس معده متداول‌ترین و پیچیده‌ترین عمل لاغری است و معمولاً بر روی بیمارانی انجام می‌شود که چاقی سلامتی‌شان را تهدید می‌کند.

در این عمل معده کوچک می‌شود و شصت سانتی‌متر ابتدایی روده کوچک کنار گذاشته می‌شود. به این ترتیب بیمار غذای کمتری می‌خورد و کالری‌های کمتری نیز جذب می‌کند.

روش انجام بای ‌پس معده

جراحی بای ‌پس معده در دو مرحله انجام می‌شود. ابتدا جراح بخشی از معده را از بالای آن جدا می‌کند و کیسه کوچک معده را شکل می‌دهد. سپس جراح بخش ابتدایی روده کوچک را جدا می‌کند و سر پایینی روده کوچک جدا شده را بالا می‌آورد و به معده کوچک شده متصل می‌کند. این اتصال عضو Roux-en-Y نامیده می‌شود.

غذای خورده شده از بخش بزرگتر معده  و شصت سانتی‌متر ابتدایی روده کوچک رد می‌شود. البته اسیدهای مهم معده و آنزیم‌های گوارشی ناحیه‌های کنار گذاشته شده در نهایت با غذای هضم شده مخلوط می‌شود.

دوران بهبود

بیمار چند روز در بیمارستان بستری می‌شود و تحت نظر گرفته می‌شود تا ایمنی و راحتی وی در دوران التیام یافتن زخم‌ها تضمین شود. همچنین پرستار تمرین‌های حرکتی و تنفسی مختلف را به بیمار آموزش می‌دهد تا روند التیام تسهیل و از بروز عوارض جلوگیری شود. در این دوران عوارضی مانند حالت تهوع، خستگی مزمن، درد، مشکلات گوارشی و اضطراب عاطفی بروز می‌یابد.

با توجه به تجربه گسترده‌ای که در زمینه جراحی بای ‌پس معده وجود دارد، این عمل یکی از ایمن‌ترین روش‌های لاغری محسوب می‌شود. به علاوه عمل بای‌پس معده درمانی موفقیت‌آمیز برای داشتن اندامی متناسب در درازمدت است.