رفع ژنیکوماستی (بزرگی سینه در مردان) و کوچک کردن سینه

1

بزرگ بودن سینه مردان شرایطی است که در اصطلاح به آن ژنیکوماستی گفته می‌شود. در حدود 50 درصد مردان و حتی پسرهای نوجوانان دارای سینه‌های بزرگ بوده و این وضعیت می‌تواند بر کیفیت زندگی آنها به خاطر تاثیر فیزیولوژیک ناشی از این شرایط تاثیر داشته باشد. توجه داشته باشید ژنیکوماستی مشکلی است که امکان استفاده از عمل جراحی برای کوچک کردن سینه در مردان با میزان موفقیت بالا وجود دارد. به این ترتیب از طریق این جراحی می‌توان وضعیت سینه‌های بزرگ مردان را اصلاح کرده و نتایج درمان را از طریق روش‌های درمان تکمیلی همچون کاهش اندازه سینه یا لیپوساکشن و لیپوماتیک تا حد ممکن بهبود بخشید.

آیا از پوشیدن تیشرت‌های سایز بزرگ برای پنهان کردن سینه‌های مردانه خود ناراحت هستید؟ در صورتی که پاسخ شما به این سوال مثبت است، احتمالاً شما یک مرد مناسب برای استفاده از عمل جراحی کاهش اندازه سینه هستید. جلسه مشاوره اولیه با متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، یک مرحله‌ی با اهمیت از این درمان است، زیرا می‌تواند فرصت مناسب را برای کنترل کردن اهداف و شرایط مورد نظر شما با پزشک معالج فراهم نماید. به‌طور همزمان، پزشک وضعیت شما را برای تشخیص مناسب بودن این جراحی یا استفاده از لیپوساکشن و لیپوماتیک برای رفع مشکل بررسی می‌نماید. در حقیقت هیچ یک از پزشکان به انجام عمل جراحی بر روی افرادی که برای این درمان مناسب نیستند، تمایل ندارند. برای اطلاع از روش‌های درمانی و مراحل آن در کلینیک زیبایی رازی می‌توانید با شماره 0218833402902188333259 تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”13″]

جهت بزرگنمایی کلیک نمائید

کاهش اندازه سینه مردانه


عمل کاهش اندازه سینه در مردان معمولاً برای رفع مشکل رشد بیش از حد سینه یا ژنیکوماستی در این زمینه استفاده می‌شود. افزایش بافت سینه ممکن است باعث افتادگی و کشیدگی سینه شود. این مشکل می‌تواند در یک سینه (یک‌طرفه) یا هر دو سینه (دو‌طرفه) ایجاد شود.

ژنیکوماستی می‌تواند در مردان در هر سنی رخ دهد. افزایش اندازه سینه مردان ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی، افزایش وزن، عوامل ارثی، بیماری یا مصرف برخی داروها مانند استروئیدهای آنابولیک و ماریجوانا باشد.

امروزه، افراد در انواع سنین می‌توانند از جراحی کاهش اندازه سینه استفاده کنند. با این حال، بهتر است این عمل جراحی پس از رشد کامل سینه‌ها انجام شود. به این ترتیب، افراد بالغ می‌توانند از این عمل جراحی برای رفع مشکل بزرگی سینه استفاده کنند. با این حال، در مواردی که رشد سینه در آینده ادامه خواهد داشت، استفاده از روش‌های تکمیلی نیز ممکن است لازم و ضروری باشد.

جراحی کاهش اندازه سینه ممکن است از نظر روانی بر وضعیت فرد تأثیر منفی داشته باشد و باعث کاهش اعتماد به نفس شود. در واقع، برخی مردان به دلیل این مشکل، از انجام فعالیت‌های فیزیکی یا ورزش با دیگران به منظور پنهان کردن مشکل خودداری می‌کنند.

قبل از عمل جراحی کاهش اندازه سینه


برخی مسائل مهم که می‌بایست در این شرایط مورد توجه قرار گیرند به شرح زیر هستند:

 • انجام هر گونه عمل جراحی برای اصلاح ژنیکوماستی نیازمند ایجاد شکاف (بریدگی) در بدن است. با وجودی که اکثر شکاف‌های ایجاد شده برای این درمان در خطوط طبیعی پوست یا ناحیه سر سینه ایجاد شده و به این ترتیب از دید سایر افراد پنهان می‌شوند، گاهی اوقات جای زخم باقیمانده از این درمان قابل تشخیص بوده و امکان اجتناب از ایجاد جای زخم در بسیاری از مواقع به صورت کامل وجود ندارد.
 • در صورتی که ژنیکوماستی در نتیجه استفاده از داروهای خاص یا مواد مخدر ایجاد شده باشد، لازم است مصرف این اقلام بطور کامل متوقف شود تا به این ترتیب حفظ نتایج درمان برای فرد امکان‌پذیر گردد.
 • هنگام انتخاب این درمان لازم است به هزینه‌های آن بطور مشخص توجه شود. جراحی کاهش اندازه سینه برای درمان ژنیکوماستی می‌تواند تا حدودی تحت پوشش بیمه‌های خدمات درمانی و موسسات بیمه‌گذار خصوصی باشد. به همین خاطر بهتر است اطلاعات لازم در این رابطه از پزشک متخصص دریافت شود.
 • افراد سیگاری در معرض خطر بالای عوارض جراحی هستند. به همین خاطر در صورتی که درباره انجام این عمل جراحی جدی هستید، لازم است سعی نمایید سیگار کشیدن را ترک کنید.

نحوه انجام عمل جراحی کاهش اندازه سینه


امروزه از روش‌های مختلف برای کوچک کردن سینه مردان استفاده می‌شود. به این ترتیب درباره بهترین تکنیک قابل استفاده برای رفع مشکل فرد در جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی تصمیم‌گیری خواهد شد. گاهی اوقات ژنیکوماستی را می‌توان از طریق لیپوساکشن، جراحی اکسیزیون (برداشتن بافت) یا استفاده ترکیبی از این دو روش درمان کرد. در مواردی که ژنیکوماستی عمدتاً به خاطر بافت اضافی چربی ایجاد شده باشد، احتمالاً استفاده از تکنیک‌های لیپوساکشن به تنهایی برای رفع مشکل کافی است.

لیپوساکشن

6

لیپوساکشن یا لیپوماتیک شامل تزریق مایع بی‌حسی به بافت و وارد کردن کانولا (یک لوله نازک تو خالی) از طریق یک شکاف کوچک در ناحیه سینه است. در هنگام انجام این کار کانولا به جلو و عقب حرکت داده می‌شود تا به این ترتیب از طریق حرکت‌های کنترل شده بافت چربی اضافی در محل سست شده و در نهایت از طریق فرآیند ساکشن از ناحیه سینه خارج گردد. توجه داشته باشید عواملی همچون سن فرد و قابلیت ارتجاع پذیری پوست از نقش تعیین کننده در هنگام تصمیم‌گیری درباره امکان استفاده از لیپوساکشن برای دستیابی به نتایج مورد نظر برخوردار است.

جراحی اکسیزیون

7

اکسیزیون (جراحی برداشتن بافت) هنگامی به فرد توصیه می‌شود که بافت سینه غده‌ای بوده یا نیاز به برداشتن پوست از ناحیه سینه به منظور اصلاح شرایط ژنیکوماستی وجود داشته باشد. علاوه بر این اکسیزیون در مواردی لازم است که نیاز به کاهش اندازه سر سینه یا تغییر موقعیت آن وجود داشته باشد. در این شرایط الگوی ایجاد شکاف (بریدگی) برای درمان فرد به شرایط خاص وی و اولویت‌های جراح بستگی دارد.
در هر زمان ممکن، جراح تلاش می‌کند شکاف‌های مورد نیاز برای عمل جراحی را در خطوط طبیعی پوست یا ناحیه قهوه‌ای رنگ سر سینه ایجاد کند تا به این ترتیب تا حد ممکن پس از درمان جای زخم بر روی بدن بیمار باقی نماند. معمولاً برای این درمان، بخشی از بافت زیر سر سینه در محل باقی می‌ماند تا به این ترتیب از ایجاد فرورفتگی یا ظاهر دونات شکل (donut) برای سر سینه جلوگیری گردد. بافت باقیمانده در این شرایط می‌تواند در صورت برطرف نشدن عامل ایجاد ژنیکوماستی دوباره رشد کرده و باعث بازگشت شرایط به حالت اولیه شود.

پس از عمل جراحی کاهش اندازه سینه


8

پس از عمل جراحی ژنیکوماستی می‌توان انتظار داشت که:

 • یک لوله برای تخلیه مایع از زخم برای اجتناب از جمع شدن مایع در ناحیه تحت درمان باقی بماند.
 • بیمار با کبودی و ورم در ناحیه تحت درمان مواجه شود.
 • بیمار با بی‌حسی احتمالی در ناحیه تحت درمان مواجه گردد.
 • بیمار پس از درمان درد و ناراحتی داشته باشد.
 • پس از جراحی از پوشش یا بانداژ بر روی سینه استفاده شود. در صورتی که از لیپوساکشن برای این درمان استفاده شده باشد، احتمالاً لازم است برای یک مدت مشخص از پوشش تنگ مخصوص بر روی ناحیه تحت درمان استفاده شود.
 • نتایج جراحی کاهش اندازه سینه بلافاصله پس از تکمیل درمان قابل مشاهده است.

مراقبت‌های لازم پس از عمل جراحی کاهش اندازه سینه


9

توصیه‌های لازم در ارتباط با اقدامات و مراقبت‌های مورد نیاز پس از جراحی کاهش اندازه سینه توسط جراح در اختیار بیمار قرار گرفته و این توصیه‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • دنبال کردن تمام توصیه‌های ارائه شده درباره مراقبت از زخم‌های جراحی.
 • دوره بهبودی پس از لیپوساکشن فقط به چند روز زمان نیاز دارد. مدت زمان لازم برای بهبودی پس از جراحی اکسیزیون ممکن است چند هفته طول بکشد.
 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین و نیز خودداری از انجام فعالیت‌های ورزشی شدید برای یک ماه در مواردی که از عمل جراحی اکسیزیون برای فرد استفاده شده باشد. در این شرایط احتمالاً بیمار با مقداری درد و ورم برای چند هفته مواجه خواهد شد.
 • پوشیدن یک پوشش تنگ ارتجاع پذیر برای مدت یک تا چهار هفته تا از این طریق دستیابی به بهترین نتایج ممکن و ایجاد حداقل جای زخم پس از درمان امکان‌پذیر گردد.
 • اطلاع دادن هر گونه خونریزی، درد شدید یا علائم غیر عادی به جراح.

عوارض عمل جراحی کاهش اندازه سینه


تمام جراحی‌ها تا حدودی دارای ریسک هستند. در ارتباط با عمل جراحی کاهش اندازه سینه عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر هستند:

 • خطر بی‌هوشی شامل واکنش آلرژیک که در موارد نادر می‌تواند مرگبار باشد
 • خطرات جراحی همچون خونریزی یا عفونت
 • تشکیل لخته خونی همچون ترومبوز وریدی عمقی که باعث آمبولی ریوی یا سکته مغزی شده و می‌تواند برای فرد مرگبار باشد.
 • عوارض قلبی عروقی مرگ‌بار همچون حمله قلبی
 • تغییر در احساس سینه و سر آن
 • بی‌حسی موقت یا دائمی ناحیه تحت درمان
 • موج‌دار شدن یا ایجاد ظاهر غیر عادی برای پوست در هنگام استفاده از روش لیپوساکشن

سایر روش‌های درمان برای کاهش اندازه سینه


امکان استفاده از روش‌های درمان جایگزین برای کاهش اندازه سینه مردان به علت ایجاد مشکل بستگی دارند. در این شرایط لازم است با پزشک درباره روش درمان مناسب صحبت شود. روش‌های درمان قابل استفاده به این منظور به شرح زیر هستند:

 • توقف مصرف داروهایی که باعث ایجاد این شرایط شده‌اند. بهبود سریع شرایط در این حالت از طریق مصرف داروهای دارای تاثیر معکوس بر ژنیکوماستی نیز امکان‌پذیر می‌باشد.
 • انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش کردن به صورت منظم. انجام این کار می‌تواند به آقایانی کمک کند که بزرگ شدن سینه آنها به خاطر چاقی، مصرف بیش از حد الکل یا وضعیت ناسالم بدن باشد.
 • پذیرش شرایط توسط فرد. صحبت کردن با مشاور یا روانشناس می‌تواند نقش موثر در غلبه بر نگرانی‌های بیمار در ارتباط با بزرگ بودن سینه و پذیرش شرایط موجود داشته باشد.

هزینه جراحی کاهش اندازه سینه مردان چقدر است؟


مهم است که توجه داشته باشید هزینه درمان با توجه به شرایط هر بیمار می‌تواند متفاوت باشد. به این ترتیب برخی مردان ممکن است سینه‌های بسیار بزرگ داشته و نیاز به عمل جراحی گسترده برای درمان داشته باشند، در حالی که این جراحی برای سایر افراد در سطح حداقل باشد. علاوه بر این تکنیک استفاده شده برای این جراحی می‌تواند بر هزینه آن تاثیر داشته باشد. برای مثال در صورتی که برای بیمار از لیپوساکشن استفاده شده باشد، می‌توان انتظار داشت هزینه لیپوساکشن به کل هزینه درمان فرد اضافه شود. برای اطلاع دقیق از هزینه درمان در این شرایط لازم است با پزشک معالج قبل از جراحی ملاقات و صحبت شود.

مقالات مرتبط

کورک، دمل علت و درمان

کورک یک نوع عفونت پوستی است که معمولاً در غدد و فولیکول مو شروع به پیدایش می‌کند. کورک می‌تواند در هر جای بدن مخصوصاً در

مراقبت های بعد از عمل بینی

رینوپلاستی یکی از شایع‌ترین انواع جراحی پلاستیک برای هر دو هدف پزشکی و زیبایی است. برای اطمینان از دستیابی به بهترین نتایج، این مطالب آنچه که

Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی