میکرونیدلینگ: کلاژن سازی جهت بهبود کیفیت و بافت پوست (مزایا و هزینه)

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی است که در طی آن از سوزن‌های ریز برای ایجاد زخم‌های میکروسکوپی در پوست استفاده می‌شود. این سوزن‌ها اپیدرم و درم را سوراخ کرده و بدن را برای تولید کلاژن و الاستین جدید تحریک می‌کنند. این کار باعث قوی، صاف و جوان شدن پوست می‌شود. میکرونیدلینگ پوست همچنین می‌تواند به جذب بهتر موادی که بر روی پوست مالیده می‌شوند کمک کرده و اثرگذاری آن‌ها را افزایش دهد. بسته به عارضه‌ای که قصد درمان آن را دارید، ممکن است در جلسهٔ درمانی برای جوانسازی پوست از محلول‌های موضعی همراه با میکرونیدلینگ استفاده شود.

اگر از جای جوش، جای کشیدگی پوست، چین‌وچروک و خطوط ریز و یا ناهمواری پوست و نامتوازن بودن رنگ آن رنج می‌برید، می‌توانید از میکرونیدلینگ که یک روش انقلابی است و آثار لیزر درمانی را بدون مدت‌زمان ازکارافتادگی به همراه دارد استفاده کنید.متخصصین کلینیک پوست و موی رازی این روش درمانی را به شما توصیه می‌کنند که برای افرادی که قصد دارند ظاهر خود را جوان کنند روشی ایده آل است. اگر فکر می‌کنید که کاندیدای مناسب برای این روش درمانی، جوان‌سازی و رفع چین و چروک پوست هستید و نیاز به مشاوره یا رزرو نوبت دارید می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”60″]

میکرونیدلینگ چیست؟


میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ (که بانام تحریک تولید کلاژن نیز شناخته می‌شود) یک روش نوآورانه برای جوان‌سازی پوست است که می‌تواند با همراه داشتن کوتاه‌ترین مدت‌زمان ازکارافتادگی، بهترین اثر را بر روی پوست شما بگذارد. در فرایند میکرونیدلینگ، کانال‌های میکروسکوپی از سطح پوست به لایه‌های عمقی آن ایجاد می‌شوند که شکل‌گیری بافت‌های جدید را تحریک کرده و باعث آزادسازی فاکتورهای رشد طبیعی پوست می‌شوند. این فاکتورها ترمیم بافت اسکار و بافت‌هایی با رنگ‌دانهٔ اضافی را تسریع می‌کنند. همچنین می‌توان این کار را با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت، ژل‌های حاوی فاکتورهای رشد، اسید کوجیک و مواد جوان‌کنندهٔ پوست که حاوی اسید هیالورونیک هستند نیز انجام داد.

با ایجاد آسیب‌های بسیار کوچک در پوست در طول این روش درمانی، فرایند خودترمیمی پوست فعال شده و تولید کلاژن و الاستین در پوست تحریک می‌شود. کلاژن و الاستین باعث ضخیم شدن پوست و کاهش چین‌وچروک، از بین رفتن جای جوش، آفتاب‌سوختگی و کشیدگی‌های پوست می‌شوند.

مزایای میکرونیدلینگ چه هستند؟


مزایای میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش تأییدشده است که آثار ناشی از آن با لایه‌برداری لیزر فرکشنال برابرند. باگذشت زمان می‌توان با استفاده از این روش، نتایج قابل‌توجهی را شاهد بود که ازکارافتادگی ایجاد نکرده و نیازی به استراحت ندارند. در دنیای امروزی بسیاری از افراد زمان کافی برای انجام عمل‌های تهاجمی‌تر که نیازمند مدت‌زمانی برای استراحت هستند را ندارند. کاربرد میکرونیدلینگ راه‌حلی برای این مشکل است چراکه اثر مناسبی داشته و نیازی به استراحت ندارد. میکرونیدلینگ بهترین اثر درمانی را بر روی آفتاب‌سوختگی‌ها، افتادگی پوست و رنگ و بافت نامتوازن پوست دارد.

انجام روش میکرونیدلینگ حدود 1 ساعت طول می‌کشد و برای به دست آوردن بهترین نتایج باید پوست را با چند سوزن کوچک مواجه کرد (بله مقداری خونریزی مفید است) حتی با وجود خونریزی و قرمزی جزئی که حدود 1 تا 5/1 روز بعد از میکرونیدلینگ باقی می‌ماند، می‌توانید متوجه بهبود سریع بافت و کیفیت پوست خود شوید.

یکی دیگر از بزرگترین مزایای آن این است که نیدلینگ پوست (یا میکرونیدلینگ هر دو کلمه برای این عمل استفاده می‌شوند) به کاهش زخم‌های آکنه که به سختی درمان می‌شوند کمک می‌کند. زمانی که هر نوع جای زخم روی چهره خود (یا هر جایی از بدن خود) دارید، بدن شما به طور طبیعی متحمل فرآیندی که فیبروز نامیده می‌شود، می‌‌گردد. این فرایند در زمان بهبودی مفید است؛ چرا که همه بافت‌های جدا را به یکدیگر متصل می‌کند؛ اما این چسبندگی در زیر پوست آنقدر قوی است که می‌تواند به معنای واقعی باعث کشش پوست شده و جای آبله یا زخم روی پوست ایجاد کند.

این یکی دیگر از تاثیرات جانبی بسیار جالب میکرونیدلینگ است که به ویژه برای زنانی که جوش های سرسیاه بسیار زیادی دارند (به ویژه کسانی که مبتلا به PCOS یا اکنه هورمونی می‌باشند) بسیار مفید است. ایجاد زخم کنترل شده توسط هزاران سوزن در واقع باعث تجزیه و از بین رفتن جوش‌های سرسیاه در طول مراحل عمل می‌شود. بلافاصله پس از انجام عمل متوجه کاهش کلی در مقدار جوش‌های سرسیاه روی پوست خود می‌شوید (به ویژه در ناحیه بینی اما مراقب باشید چرا که این ناحیه بسیار حساس است). به دلیل تاثیرات بهبودی و واکنش مجدد پوست، حدود ۳ تا ۴ هفته بعد از عمل متوجه خواهید شد که منافذ پوست شما بسته‌تر شده‌اند. کاهش جوش‌های سرسیاه برای همیشه باقی نخواهد ماند؛ این بهبودی معمولاً ۳ تا ۴ هفته بعد از عمل باقی خواهد ماند و سپس شما نیاز خواهید داشت این عمل را مجدداً انجام دهید. با استفاده از مراقبت‌های بعد از عمل مناسب و سرم ویتامین c می‌توانید جوش‌های سرسیاه و اندازه روزنه‌های پوست را کاهش دهید.

میکرونیدلینگ نه‌تنها در درمان زخم‌های آکنه کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به درمان و جلوگیری از زدن آکنه نیز کمک کند. اینکه میکرونیدلینگ دقیقا چگونه به این امر کمک می‌کند به خوبی شناخته شده نیست؛ اما به نظر می‌رسد دلیل آن این است که نتایج میکرونیدلینگ باعث کاهش تولید سبوم گردیده و در نتیجه پوست کمتر چرب می‌شود. کاهش چربی سطح پوست و کاهش جوش‌های سرسیاه نیز در این باره نقش مهمی ایفا می‌کند. در هر صورت مطالعات نشان داده‌اند که میکرونیدلینگ واقعا به درمان آکنه کمک می‌کند. پس میکرونیدلینگ عمدتاً برای آن مفید است؛ این بدین معنا است که حتی اگر دچار جوش‌های آکنه فعال هستید، می‌توانید درمان را انجام دهید. این نکته اهمیت زیادی دارد؛ زیرا برخی روش‌ها (مانند درم ابریژن) در صورتیکه جوش‌های فعال داشته باشید، مطلقاً نباید انجام شوند.

تقریباً هر درمانی که به صورت مکانیکی اپیدرم را مختل می‎کند، باعث مقداری لایه برداری پوست می‌شود. لایه برداری به از بین بردن سطح بالایی اپیدرمیس، یعنی لایه شاخی پوست (که بالاترین لایه پوست است) اطلاق می‌شود. این کار اهمیت زیادی دارد، زیرا سلول‌های مرده پوست شما در این لایه قرار دارند و حذف این لایه اپیدرم باعث می‌شود تقریباً بلافاصله پوست شما شاداب و صاف به نظر برسد. روش میکرونیدلینگ برای لایه برداری به اندازه روش درماپلانینگ مناسب نیست، اما باز هم تا حدی تاثیر دارد.

این احتمالا بهترین و مهم‌ترین مزیت استفاده از میکرونیدلینگ است که واقعاً می‌تواند در کاهش چین و چروک و جوانتر به نظر رسیدن، به شما کمک کند. میکرونیدلینگ چگونه باعث جوان‌تر به نظر رسیدن شما می‌شود؟ نشان داده شده است که سوراخ‌های کوچکی که توسط هزاران سوزن ایجاد شده‌اند به بالاترین سطح درم می‌رسند و باعث انتشار عوامل رشد برای ترمیم و درمان جراحت‌های کوچک ایجاد شده، می‌شوند. اساساً بدن شما نسبت به زخم‌های کوچک به‌ نحوی واکنش نشان می‌دهد که گویی آنها را آسیب‌های بزرگتر می‌پندارد و این فرایند بهبودی منجر به انتشار عوامل رشدی می‌شود که سطح کلاژن و آلاستین را افزایش می‌دهند. جراحت‌های کوچک علاوه بر تحریک کلاژن، باعث تشکیل تعداد زیادی رگ‌های خونی کوچک می‌شوند که خون، اکسیژن و مواد مغذی را مستقیما به درم می‌رساند. ترکیبی از این تغییرات باعث کاهش چین و چروک‌ها، بهبود جراحت‌های جزئی و سفتی پوست موجود و در نهایت جوانتر به نظر رسیدن شما می‌شود.

میکرونیدلینگ در نهایت باعث کمک به شفافیت رنگ پوست شما و کاهش هیپرپیگمانتاسیون می‌شود. هیپرپیگمانتاسیون به تغییرات جزئی در پوست گفته می‌شود که می‌تواند ناشی از التهاب، جوش، دانه‌های سر سیاه، سر سفید و غیره باشد. اساساً هر نوع مشکل پوستی، ناشی از تغییر رنگ در زیر پوست و عدم مطابقت آن ناحیه با نواحی اطراف است. این پوست در نهایت لکه‌دار و ناهموار به نظر می‌رسد.

کاندیدای مناسب میکرونیدلینگ


r7

اگر بیماران می‌خواهند بدانند آیا کاندیدای مناسبی برای انجام میکرونیدلینگ هستند یا خیر، باید چند واقعیت درباره این روش را در نظر بگیرند:

سنین بیست به بالا

بطور کلی، بزرگسالان به‌عنوان کاندیدای مناسبی برای این روش در نظر گرفته می‌شوند. درماتولوژی زیبایی معمولاً برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی‌شود زیرا بدن آنها هنوز در مرحله رشد قرار دارد. اما بزرگسالان با هر رنگ پوستی می‌توانند از میکرونیدلینگ بهره ببرند زیرا این روش تنها پوست را تحریک کرده و برای تولید بافت جدید استفاده می‌شود. این روش قابل انجام است برای بیمارانی که پوست ضخیم یا نازکی دارند. سوزن‌ها به راحتی قابل تنظیم به نسبت بافت پوست هستند. با این حال، تنها تخصصی دارمتولوژیستان با تجربه باید این روش را انجام دهند. سوزن هنوز هم به عنوان یک ابزار تهاجمی در نظر گرفته می‌شود و برای استفاده از آن، نیاز به دست ثابت و مهارت‌های درماتولوژی دارد.

نبود عفونت در بدن

کاندیداهای خوب همچنین دچار هیچگونه عفونتی نیستند. اگر بیمار همان موقع دچار برافروختگی یا تب باشد، روش میکرونیدلینگ ممکن است بیماری را بدتر کند. همانطور که سوزن پوست را سوراخ می‌کند، باعث مقداری آسیب بافتی می‌شود. بدن مشغول مبارزه با عفونت است؛ بنابراین منطقه سوراخ شده ممکن است با تاثیرگذاری که در افراد غیر بیمار بهبود می‌یابد، خوب نشود. یک متخصص درماتولوژی زیبایی بررسی کرده و هر بیماری را چک می‌کند تا تایید کند که هیچگونه عفونتی در حال رخ دادن نیست.

بیماران دچار زخم

بعضی از بهترین کاندیداها برای انجام عمل میکرونیدلینگ بیمارانی هستند که دچار زخم می‌باشند. آسیب آکنه و سایر زخم‌ها می‌تواند از روی پوست کاملا قابل مشاهده باشد. همانطور که درماتولوژیست از سوزن‌ها بر روی این نواحی استفاده می‌کند، بافت جدید پوست تحریک می‌شود. ممکن است برخی زخم‌ها ناپدید شوند؛ زیرا روش میکرونیدلینگ بیشتر به صورت پیوسته انجام می‌شود. با این حال برخی زخم‌ها نمی‌توانند به طور کامل با میکرونیدلینگ برطرف شوند. پوست هر بیمار منحصر به فرد است؛ بنابراین پزشکان باید برای رسیدن به اهداف سلامتی هر شخص، به صورت فردی با او کار کنند.

کاندیدای نامناسب برای انجام عمل

با اینکه بسیاری از افراد می‌توانند تحت عمل میکرونیدلینگ قرار بگیرند، افرادی هستند که انجام این عمل برای آن‌ها مناسب نیست. برای مثال افرادی که استعداد شدیدی در ایجاد بافت اسکار و زخم‌های کلوئید دارند کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل نیستند. افرادی که به عفونت‌های پوستی یا دیابت شدید مبتلا هستند نیز نباید تحت درمان با میکرونیدلینگ قرار بگیرند. در این موارد، روش‌های درمانی جایگزین برای گرفتن نتایج بهتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

قبل از عمل


مناطقی که باید درمان شوند را تایید کنید. تایید کنید که هیچ مانعی برای انجام عمل وجود ندارد. برای بررسی جزئیات کامل عقد قرارداد و هشدارها به IFU مراجعه کنید. با این حال در اینجا نمونه‌هایی از شرایطی که باید در بیماران خود به دنبال آن‌ها بگردید آمده است. این شرایط عبارتند از: شکستگی‌های فعال یا زخمهای باز، عفونت‌های فعال باکتریال، قارچی و ویروسی، وجود سرطان پوست در ناحیه تحت درمان. اگر بیمار مستعد ابتلا به عفونت‌های تبخال تناسلی باشد تعیین کنید که آیا درمان پیشگیرانه لازم است یا خیر. اگر بیمار ایزوترتینوئین دریافت کرده باشد، باید برای انجام میکرونیدلینگ تا ۶ ماه پس از درمان صبر کنید. ایزوترتینوئین می‌تواند با قدرت بهبودی بدن درگیر شده و خطر ابتلا به زخم را افزایش دهد. از بیمار خود بخواهید تا ۴۸ ساعت قبل از عمل از استفاده از اسپری‌ها و لوسیون‌های برنزه کننده اجتناب کند. ۲۴ ساعت قبل از عمل باید مصرف محصولات پوستی که حاوی ویتامین a یا رتینول هستند را متوقف و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری شود. اگر بیمار دچار آفتاب سوختگی شده باشد، باید از قبل به شما اطلاع دهد.

نحوهٔ درمان


r8

یک سرم موضعی بر روی پوست تمیز اعمال می‌شود (در اکثر موارد پزشک شما از هیالورونیک اسید استفاده می‌کند) تا تولید کلاژن بیشتر شود. کارتریج میکرونیدل به‌آرامی بر روی سطح پوست حرکت داده‌شده و در هر ثانیه هزاران کانال بسیار ریز را ایجاد می‌کند که به تحریک فرایند ترمیم طبیعی پوست کمک کرده و هم‌زمان، هیالورونیک اسید که مصالح موردنیاز برای ساخت پوست سالم و جدید است را به آن می‌رساند.پزشک شما عمق مناسب برای سوزن و تعداد سوراخ‌ها را با در نظر گرفتن وضعیت سلامتی پوست و نوع آن انتخاب می‌کند تا مشکلات شما به بهترین شکل ممکن درمان شوند.هر جلسهٔ درمانی میکرونیدلینگ معمولاً در حدود 15 تا 30 دقیقه بسته به‌اندازهٔ منطقهٔ مورد درمان طول می‌کشد.

پس از عمل


  • منطقه تحت درمان را مالش دهید تا به کاهش التهاب کمک کند. ممکن است پوست در روزهای اول یا دوم، مانند آفتاب سوختگی کمی قرمز و ملتهب باشد.
  • درباره جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب و عرق کردن در حین ورزش در ۷۲ ساعت اول به بیمار خود تذکر دهید. این فعالیت‌ها باعث افزایش جریان خون در سطح پوست شده و ایجاد تحریک می‌نمایند.

جلسه درمانی بعدی بیمار باید برای 4 هفته بعد برنامه‌ریزی شود. قبل از شروع این درمان گرفتن عکس برای بررسی نتایج پس از درمان، نسبت به جلسه اول را به خاطر داشته باشید.

بهبودی


r9

پس از انجام میکرونیدلینگ نیازی به استراحت نخواهید داشت. پوست شما به مدت چند روز قرمز شده و توصیه می‌شود که از نور خورشید دور مانده و از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید. البته این مشکل تنها عارضهٔ جانبی این روش درمانی است و شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان به زندگی روزمرهٔ خود ادامه دهید. برخی از افراد تنها پس از یک جلسهٔ درمانی نتایج قابل‌توجهی را مشاهده می‌کنند درحالی‌که برخی از افراد برای گرفتن نتایج قابل‌قبول باید چندین جلسهٔ درمانی را پشت سر بگذارند.

نتایج میکرونیدلینگ خود را با نکات زیر بهتر کنید


نتایج میکرونیدلینگ

  • قبل از هر چیز اطمینان حاصل کنید که سوزن‌های درمانی شما به اندازه کافی عمیق نفوذ می‌کنند.
  • برخی از قلم‌های میکرونیدلینگ ارزان‌تر فقط تا حدود ۰.۲۵ تا ۰.۵ میلی متر نفوذ می‌کنند. در اغلب موارد این عمق برای تحریک تولید کلاژنی که می‌خواهیم کافی نبوده و یا باعث خونریزی جزئی نمی‌شود.
  • شما در اکثر موارد به حداقل عمق ۱.۰ میلی متر و در بعضی مناطق حتی تا حدود ۲.۰ یا ۲.۵ میلی متر نفوذ نیاز دارید.
  • یک معیار خوب برای اطمینان از اینکه عمق ایجاد شده کافی است، این است که پس از انجام میکرونیدلینگ ذره‌ای خونریزی داشته باشید.
  • اگر کمی خونریزی دارید، در مسیر درست قرار دارید.

آیا انجام میکرونیدلینگ دردناک است؟


میکرونیدلینگ به‌طورکلی دردناک نیست ولی ممکن است با ناراحتی‌هایی همراه باشد. اکثر افراد انجام این عمل را شبیه به کشیده شدن آرام یک کاغذ سمبادهٔ نرم بر روی پوست توصیف می‌کنند. برخی از افرادی که تحت عمل میکرونیدلینگ قرار می‌گیرند هیچ دردی احساس نمی‌کنند درحالی‌که برخی دیگر از افراد احساس ناراحتی می‌کنند. قبل از انجام عمل از یک کرم بی‌حس‌کننده بر روی پوست استفاده می‌شود تا فرد احساس راحتی بیشتری بکند.

عوارض جانبی


عموماً به مدت یک هفته پس از انجام عمل، منطقهٔ تحت درمان قرمز شده و ممکن است در این زمان لازم باشد تا کار خود را کنار بگذارید. همچنین ممکن است در این زمان شاهد مقدار زیادی تورم باشید. به مدت 24 ساعت پس از انجام میکرونیدلینگ ممکن است پوست ترشحاتی را از خود تراوش کند.

برای رفع این مشکل به مدت 24 ساعت پوست را پانسمان می‌کنند. اگر استعداد ایجاد تب‌خال رادارید، درصورتی‌که در این زمان به تب‌خال مبتلا شوید احتمال عفونت آن وجود خواهد داشت. عفونت باکتریایی نیز عارضه‌ای محتمل است ولی احتمال وقوع کمی دارد. ازآنجایی‌که در این روش پوست برداشته نمی‌شود، احتمال ایجاد بافت اسکار پایین است. برخی از افراد زمانی که پوست در حال بهبودی است به میلیا (جوش‌های سفید زیرپوستی) مبتلا می‌شوند. میلیا را می‌توان به‌آسانی از بین برد. همچنین پس از درمان ممکن است تا مدتی پوست فرد جوش بزند.

هزینهٔ میکرونیدلینگ


هزینهٔ روش‌های درمانی انجام‌شده بر روی صورت و دیگر نقاط بدن متفاوت بوده و در جلسهٔ مشاورهٔ اولیه تعیین می‌شود. این هزینه به تعداد جلسات درمانی و تعرفهٔ پزشک بستگی خواهد داشت.

سوالات متداول


سوالات متداول

پس از درمان چطور به نظر می‌رسم؟

اکثر مردم در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول متوجه قرمزی و تورم ملایم، شبیه به آفتاب سوختگی متوسط، می‌شوند و ممکن است خونریزی جزئی و یا کبودی وجود داشته باشد. پوست در طول یک تا دو هفته به میزان قابل توجهی صافتر و روشن‌تر خواهد شد. چند ماه طول می‌کشد تا نتایج کامل ظاهر شوند.

آیا می‌توان میکرونیدلینگ را روی هر رنگ پوستی انجام داد؟

میکرونیدلینگ برای استفاده روی همه انواع و رنگ‌های پوست بی‌خطر بوده و در آن خطر ابتلا به پرفیوژن رنگ پس از التهاب وجود ندارد.

به چند جلسه درمانی نیاز دارم و هر چند وقت یکبار می‌توان روش میکرونیدلینگ را تکرار کرد؟

میکرونیدلینگ را می‎توان در صورت نیاز با خیال راحت هر ۴ تا ۶ هفته یک بار انجام داد. القای کلاژن حداقل به سه جلسه درمان نیاز دارد؛ در حالی که کاهش زخم به ۳ تا ۶ جلسه نیاز دارد. بین یک دوره درمان و درمان بعدی باید ۴ تا ۶ هفته فاصله باشد و تعداد درمان‎های مورد نیاز، بستگی به موارد فردی دارد. میکرونیدلینگ را می‌توان در تمام قسمت‌های بدن (گردن، دست‌ها، پاها و غیره) مورد استفاده قرار داد. معمولاً نتایج پس از اولین درمان ظاهر می‌شوند.

پس از درمان چه چیزهایی را باید از پوست خود دور نگه دارم؟

برای اینکه به پوست اجازه داده شود به حداکثر بهبودی خود برسد AHAها (اسید گلیکولیک)، رتینول و مواد اسیدی فعال، نباید دو تا سه روز پس از درمان مورد استفاده قرار گیرند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید توصیه نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

مقالات مرتبط

اقدامات قبل از جراحی بینی

جراحی بینی فرایندی است که می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی ظاهرتان داشته باشد. در طی این فرایند در اندازه و شکل یکی از بارزترین اجزای صورت

Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی