آغاز ورزش بعد از لیپوماتیک و معرفی ورزش های مناسب بعد از عمل

لیپوماتیک

لیپوماتیک(لینک به مقاله لیپوماتیک: راهنمای کامل در انتخاب روشی ایمن جهت کاهش چربی اضافه)، می‌تواند به رهایی از چربی اطراف کمر، شکم و یا سایر بخش‌ها کمک کند. تحقیق جدید نشان می‌دهد که حذف چربی‌های ناحیه شکم، ممکن است باعث افزایش چربی خطرناک شکمی یا احشایی شود. این نوع چربی، اطراف اعضای عمقی داخل شکم جمع‌ می‌شود. خبر بود، همین بود. خبر خوب این است که فعالیت فیزیکی منظم، می‌تواند این اثر را خنثی کند. اگر فردی عمل لیپوماتیک را انتخاب کند، ضروری نیست اما بسیار مهم است که فرد بعداز جراحی ورزش کند.

لیپوماتیک، یک راه حل موثر زیبایی برای اشخاص فعالی است که برای آب‌کردن چربی اضافی تلاش می‌کنند اما بدنشان به ورزش پاسخی نمی‌دهد. درهرحال، مهم است که آگاه باشید این یک جراحی معجزه‌آمیز ازدست‌دادن وزن نیست؛ درعوض، عملی است که برای کمک به افرادی طراحی شده که چربی درنواحی خاصی از بدنشان باید حذف شود و نیز ضروری است که سبک زندگی سالم هم قبل و هم بعداز عمل حفظ شود. افزون برانتخاب رژیم غذایی سالم، ضروری است که ورزش را بعداز عمل لیپوماتیک در زندگی عادی‌تان جای دهید.

متخصصین کلینیک پوست و موی رازی بعد از معاینه شما و برگزاری جلسات مشاوره، جراحی لیپوماتیک را در بهترین شرایط و با کمترین عوارض برای شما انجام میدهند و مشاور شما در جهت مراقبت های بعد از جراحی و رسیدن به نتایج دلخواه می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و دریافت نوبت ویزیت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ -۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس بگیرید.

آیا برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک ممکن است؟


برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک عموما درسرتاسر جهان به‌عنوان مشهورترین عمل جراحی زیبایی درنظرگرفته‌ می‌شود؛ سلول‌های چربی زیرجلدی، آن‌هایی که دقیقا زیر پوست جمع شده‌اند را خارج می‌کند. اما طبق یک مطالعه جدید به‌منظور دستیابی به مزایای طولانی‌تر ، افراد باید ورزش کنند. درغیر این صورت، درمعرض خطر دستیابی مجدد به چربی که طی جراحی خارج شده هستند و نیز چربی مجددا وارد بخش‌های قبلی می‌شود؛ این نتیجه پتانسیل این را دارد که سلامت افراد را نسبت به قبل‌از جراحی کمتر کند. باوجود شهرت این عمل، نشانه‌های غیرمستقیمی مبنی براین وجود داشته‌است که ممکن است به‌صورت دائمی، ذخایر چربی بدن را کاهش ندهد. ازلحاظ جراحی، خارج‌کردن پدهای چربی از مثلا موش، تقریبا همیشه به بازگشت چربی طی چند ماه یا یکسال ختم می‌شود؛ هرچند همیشه در همان ناحیه‌ای که چربی از آن خارج ‌شده رخ ‌نمی‌دهد. ی که چربی از آن خارج شده‌اید.

بهترین زمان آغاز ورزش بعد از جراحی لاغری موضعی


بهترین زمان آغاز ورزش

3تا6 هفته بعداز جراحی : ورزش با سرعتی تعدیل‌شده

پزشکتان ممکن است توضیح دهد که ورزش عادی‌تان را دوباره طی 3تا6 هفته بعداز جراحی ادامه دهید. درهرحال، توصیه خواهدکرد که با سرعتی تعدیل‌شده ورزش کنید. پزشکتان می‌تواند توصیه‌هایی را درخصوص ورزشی که می‌توانید انجام دهید و نیز مدت زمان آن تا افزایش روند بهبودی‌تان، ارائه دهد.

6تا8 هفته بعد از جراحی: ادامه‌دادن ورزش معمول

برای بیشتر بیماران توضیح داده‌می‌شود که ورزششان را درسطح عادی فعالیتشان طی 6تا8 هفته بعداز جراحی ادامه دهند. درهرحال، هرکسی با سرعتی متفاوت بهبود می‌یابد.

 تمرینات ورزشی مناسب بعد از لیپوماتیک


بهبود لیپوماتیک

بهبود لیپوماتیک(جراحی لاغری با خروج چربی ها) به‌سادگی با پیاده‌روی دریک فضای زیبا و ورزش ملایم در طلوع آفتاب انجام می‌شود. پیاده‌روی و دیگر ورزش‌های سبک هوازی، برای هفته‌های بعد از عمل مناسبند. درصورتی که افرادی که ازلحاظ فیزیکی قبل از عمل فعال‌بوده‌اند، برای ادامه ورزش معمولشان نگران باشند، ضروری است که به بدن خود توجه کنید و به خودتان وقت کافی برای بهبودی دهید. بنابراین، وقتی که دوباره ورزش می‌کنید، مطمئن شوید که به‌آرامی شروع کنید، سطح قدرتتان را کاهش دهید و محدودیت‌هایتان را بشناسید. مهم است که حداقل 3هفته قبل از ادامه ورزش سنگین‌تر مثل دو و هوازی صبرکنید.

ورزش استقامتی

2هفته بعداز جراحی، ورزش استقامتی می‌تواند ادامه یابد. درهرحال، مثل ورزش هوازی، باید به‌تدریج آغاز شود. با وجود اینکه تمرینات استقامتی مهم است، ضروری است که به خودتان فشار نیاورید و به پاسخ بدنتان شدیدا توجه کنید و زمانی‌که احساس ماراحتی کردید، آن را متوقف کنید. به علاوه، اگر حین ورزش درد یا ناراحتی احساس می‌کنید ضروری است که از لحاظ پزشکی، به آن توجه کنید. بااینکه برخی ورزش‌های استقامتی می‌توانند در برنامه عادیتان در دوهفته بعداز عمل جای گیرند، برای 3هفته بعداز لیپوماتیک، باید از ورزشی که مناطق هدفش همان مناطق جراحی هستند، خودداری کرد تا به برش‌ها اجازه ترمیم داده‌شود و نیز کبودی‌ها نیز خودبخود برطرف شوند. ورزش‌های استقامتی اشاره‌شده تحت عنوان ورزش‌های متحمل‌شده نیز معرفی می‌شوند.

خطرات تورم

قابل ذکر است که دربرخی موارد، ورزش درطول بهبود بعد از لیپوماتیک ممکن است درحقیقت مدت بهبودی‌تان را طولانی‌تر کند. نواحی تحت جراحی، مستعد تورم حین بهبودی و ترمیم هستند. ورزش‌کردن ممکن است این تورم را افزایش دهد و نیز مدت زمانی را که باید منتظر بمانید تا نتایج عمل را ببینید، زیاد کند. درهرحال، این بدین معنا نیست که نباید ورزش کنید. گشترش عادت‌های سالم، به زودی، بعدا سود خواهندرساند.

دیگر روش های مکمل ورزش برای حفظ نتیجه لیپوماتیک


برای حفظ اثر بخشی جراحی لاغری موضعی از توصیه های زیر نیز پیروی کنید:

آب بنوشید

بیشتر افرادی که شروع به کاهش وزن می‌کنند، مقدار آبی که می‌نوشند را افزایش می‌دهند. این افراد حدود 64انس آب درروز مصرف می‌کنند. نوشیدن مقدار کافی آب به کاهش وزن کمک می‌کند. نوشیدن آب بدین طُرُق باعث کاهش وزن می‌شود:

 • سوختن کالری بیشتری از بدن توسط تامین انرژی از مواد کالری‌دار. بزرگسالان، بعد از آشامیدن آب سرد، بین 24و30 درصد وزن بیشتری ازدست می‌دهند.
 • اندازه بدن را نیز کاهش می‌دهد. نوشیدن آب نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه شاخص توده بدنی(BMI)، سایز دور کمر و چربی بدن را نیز کاهش می‌دهد. بنابراین اگر جراحی لیپوماتیک انجام داده‌اید تا چربی بدنتان را خارج کنید، نوشیدن آب می‌تواند بدن را بدون چربی اضافی حفظ کند.
 • نوشیدن آب درست قبل از هروعده غذایی، کمک می‌کند تا فرد احساس سیری کند و اشتهایش کاهش یابد؛ بخصوص در بزرگسالان 40ساله و بیشتر.
 • انتخاب آب به عنوان نوشیدنی نسبته به سایر نوشیدنی‌های کلری‌دار، به حفظ هیکلتان کمک می‌کند و نیز وزنتان را کم می‌کند.

از داشتن سبک زندگی بدون تحرک خودداری کنید

افزون بر ورزش‌های هوازی و موضعی، شما باید سطح فعالیت کلی‌تان را افزایش دهید تا خودتان را فعال و دریک وضعیت فیزیکی عالی نگه دارید. نشستن طولانی‌مدت، سلامت کلی‌تان را مختل می‌کند و ممکن است باعث شود مناطقی از بدنتان که دوست دارید صاف و مسطح باشد، فرورفته شود. دراینجا یکسری ایده‌هایی آمده که به شما می‌گوید چگونه از یک زندگی بی‌تحرک دور باشید:

 • بایستید و پاهایتان را حدودا هر 20تا30 دقیقه‌ای تکان دهید؛ حتی اگر برای مدت زمان کوتاهی باشد. اطراف محل کارتان و نیز در کل راهروهای آن قدم بزنید.
 • حین کار بایستید. از میزهای ایستاده استفاده کنید.
 • برای تماس‌های تلفنی بایستید.
 • از راه‌پله بجای آسانسور استفاده کنید.
 • بایستید و حین تبلیغات تلویزیونی، کاری انجام دهید.
 • تماشای تلویزیون و میزان وقتی را که به‌صورت تفریحی به استفاده از کامپیوتر اختصاص می‌دهید، محدود کنید.

رژیم غذایی سالمی انتخاب کنید

عمل لیپوماتیک نواحی برجسته بدنتان را صاف می‌کند. اکنون زمان برگشت به عادت‌های غذایی بد و بازگشت برجستگی های بدنتان نیست! یک راه برای حفظ بدن از چربی اضافه، داشتن رژیم غذایی حاوی چربی کم است. لیپوماتیک را با داشتن رژیم غذایی سالم و پایین نگه‌داشتن وزنتان، حفظ کنید. سلول‌های چربی که درطول عمل لیپوماتیک حذف شدند، بازنخواهندگشت. اگر رژیم غذایی سرشار از چربی و کالری داشته‌باشید، به وزن قبلی‌تان برخواهیدگشت و نیز سلول‌های چربی دوباره در مناطق نادرست غالب می‌شوند. برای داشتن یک رژیم سالم، از غذاهای با چربی پایین ، سبزیجات، میوه‌جات و گوشت کم‌چرب استفاده کنید. اگر غذاهای سالم را انتخاب کنید، عمل لیپوماتیکتان به‌راحتی حفظ می‌شود.

استرس را کاهش دهید

استرس یکی از علل اصلی افزایش وزن است. این بدین معناست که به‌منظور دوری از افزایش وزن، احتیاج به یادگیری ریلکس‌کردن و تمدد اعصاب دارید. دراینجا پیشنهاداتی برای دوری از افزایش وزن بعد از لیپوماتیک و نیز کاهش سطح استرستان وجود دارد. استرس سطح کورتیزول بدن را بالا می‌برد که درعوض باعث ایجاد تمایل درفرد برای خوردن غذاهای ناسالم می‌شود. برخی مطالعات حتی نشان‌ می‌دهند که سطوح بالای کورتیزول، مقادیر کالری مصرف‌شده بدن کاهش می‌یابد. این کاهش ممکن است بدین علت ایجاد شود که فرد حین زمان‌های پراسترس، غذاهای ناسالم و بی‌ارزش می‌خورد و درنیجه سطح انسولینش بالا می‌رود. سطوح بالای انسولین باعث افزایش ذخیره چربی می‌شود؛ که اگر لیپوماتیک انجام داده‌اید می‌خواهید از آن دوری کنید. یک راه مهم برای دوری از استرس و کمک به کاهش یا حفظ وزن، تلاش برای داشتن یک فعالیت روزانه پایدار است. دراینجا برخی نکات دیگر که به کاهش استرس کمک می‌کنند آمده:

 • مثبت باشید
 • بُعد روحی‌تان را کشف کنید
 • برای لحظاتی در روز، یک صحنه آرام را تصور کنید و از تنفستان آگاه باشید
 • حمام مرطوب کنید یا برای مدتی در وان آب گرم بنشینید

به‌خاطر چیزهای خوب زندگی‌تان سپاسگزار باشید.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع لامانع است.