مراقبت های قبل و بعد از لیپوماتیک (جراحی لاغری با خروج چربی ها)

لیپوماتیکواقعیت این است که افراد خاصی دارای سلول‌های چربی هستند که به رغم داشتن رژیم غذایی و ورزش کردن کاهش نمی‌یابد. این موارد به وراثت مربوط می‌شود. لیپوماتیک  گزینه‌ای برای برداشتن چربی‌هایی که غیر قابل تغییرند بوده و اندام شما را شکل می‌دهد. مناطقی که بیشتر تحت عمل لیپوماتیک قرار می‌گیرند عبارتند از باسن، شکم، ران‌ها، کفل‌ها و صورت. لیپوماتیک سلولیت را حذف نمی‌کند و تنها چربی‌ها را از بین می‌برد. نتایج لیپوماتیک طولانی مدت خواهد بود؛ به شرطی که شما نیز وزن ثابت و تناسب اندام خود را حفظ کنید. شکل بهبود یافته بدن شما پس از تجربه تورم بعد از عمل لیپوماتیک آشکار می‌شود.

چه انتظاری باید از نتیجه لیپوماتیک داشت؟

همانطور که بدن شما پیر می‌شود، طبیعی است که مقداری از سفتی و تناسب اندام را از دست بدهید. اما بخش زیادی از بهبودی شما باید دائمی باشد. اگرچه  انتظار می‌رود این عمل نتایج خوبی داشته باشد اما هیچ ضمانتی نیز برای آن وجود ندارد. در برخی موارد ممکن است نتایج دلخواه تنها با انجام یک عمل جراحی ممکن نباشد و جراحی دیگری نیز مورد نیاز باشد. بهبود بخشیدن پوست شُل با استفاده از لیپوماتیک امکان ندارد. دنبال کردن دستورالعمل‌های پزشک، کلید موفقیت عمل جراحی شما است. مهم است که برش‌های جراحی در طول دوره بهبودی تحت تاثیر نیروی بیش از حد، تورم یا سایش یا حرکت قرار نگیرند. پزشک شما دستورالعمل‌های خاصی درباره چگونگی مراقبت از خودتان به شما خواهد داد.

اگر در مورد روش‌های کاهش چربی بدن تردید دارید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و بهترین روش مناسب برای شما با شماره‌های 0218833402902188333259 برای دریافت مشاوره و راهنمایی یا رزرو نوبت تماس حاصل نمایید.

دستورالعمل‌های اجرایی  قبل از عمل


اجرایی قبل از عمل

 • باید قبل از عمل جراحی خود روزه داشته باشید – حداقل ۶ ساعت قبل از عمل جراحی غذا نخورید، چیزی ننوشید (حتی آب) یا نجوید {جویدنی‌هایی مانند آدامس}. بیمارستان روز قبل از مراجعه درباره زمان پذیرش شما به شما اطلاع خواهد داد.
 • مصرف داروهای حاوی آسپرین یا داروهای ضد التهاب یا داروهای گیاهی را دو هفته قبل از عمل متوقف کنید. آسپرین باعث رقیق شدن خون می‌شود و ممکن است منجر به خونریزی غیر ضروری گردد.
 • 4 هفته قبل و چهار هفته پس از عمل خود از سیگار کشیدن اجتناب کنید. سیگار کشیدن باعث کاهش یافتن جریان خون در سطح پوست شده و در بهبودی شما تاخیر ایجاد می‌کند.
 • توصیه می‌شود دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل، ویتامین c مصرف کنید. ویتامین c به بهبودی شما کمک می‌کند و باعث کاهش زمان بهبودی می‌شود.
 • هنگام رفتن به بیمارستان هیچگونه لاک ناخن، آرایش یا جواهراتی نداشته باشید و اشیای قیمتی خود را در خانه بگذارید.
 • اگر بانداژ شکمی دارید، باید روز قبل از عمل رژیم مایعات داشته باشید و حداقل هشت ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و نیاشامید.
 • توصیه می‌شود لباس‌های راحت و گشاد مانند لباس ورزشی و به رنگ تیره بیمارستان بپوشید یا با خود ببرید. این باعث می‌شود ترشح مایعات کمتر جلب توجه کند. انجام این کار همچنین باعث راحتی خود شما در محل‌های حساس می‌شود.

دستورالعملهای بعد از عمل


دستورالعمل‌های بعد از عمل

ممکن است چند روز طول بکشد تا بی‌حسی موضعی از بین برود. بنابراین اگر به مدت چند روز حرکات شما کمی کند است و کاملاً در حالت عادی نیستید، کاملاً نرمال است. اگر در این مورد نگران هستید از تماس با پزشک مضایقه نکنید. حداقل به مدت ۲ تا ۳ روز نمی‌توانید رانندگی کنید.

 • برخی ترشحات روشن یا بسیار تیره بوده و یا حتی خون سیاه هستند؛ اگر نگران هستید لطفاً با پزشک تماس بگیرید.
 • ممکن است بانداژ کمکی روی محل‌های برش بسته شود تا از ترشح مایعات جلوگیری کند. این امر می‌تواند بسته به میزان رطوبت و ترشح تغییر کند.
 • داشتن مقداری کبودی و تورم طبیعی است و هیچ دلیلی برای خطرناک بودن آن وجود ندارد. در بعضی موارد ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا تورم به طور کامل از بین برود.
 • برای کمک به کاهش کبودی بخصوص تورم، پوشاک حمایت کننده در نظر گرفته شده است. این البسه باید در ۲۴ ساعت اول روی محل جراحی قرار بگیرند. می‌توانید هنگام دوش گرفتن آن را دربیاورید، بشویید، خشک کنید و دوباره بپوشید.

این پوشش باید حداقل در سه هفته اول به صورت شبانه‌ روزی پوشیده شود. سه هفته بعد از آن می‌توانید فقط شب‌ها آن را بپوشید. لباس باید در کل به مدت ۶ هفته پوشیده شود.

 • پس از عمل به شما مسکن‌های دهانی داده خواهد شد تا با خود به خانه ببرید. اگر این مسکن‌ها درد شما را کنترل نمی‌کنند، لطفاً با مرکز درمانی تماس بگیرید.
 • بسیار مهم است که دوره مصرف آنتی بیوتیک‌های تجویزی خود را کامل کنید تا تمام قرص‌ها تمام شوند.

اگر هر کدام از موارد زیر را تجربه کردید با پزشک یا تیم درمانی او تماس بگیرید:

 • درجه حرارت بدن بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد یا لرز
 • خونریزی شدید یا ترشح از محل برش
 • افزایش درد
 • قرمزی در حال گسترش در اطراف محل برش

بهبودی بعد از عمل لیپوماتیک چه مدت طول می‌کشد؟


عمل لیپوماتیک

در بیشتر موارد هنگامی که لیپوماتیک یک عمل سرپایی باشد، بهبودی معمولاً سریع است. اکثر افراد می‌توانند در عرض چند روز سرکار خود برگردد و پس از دوهفته فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. حداقل برای دو هفته باید انتظار کبودی، تورم و درد را داشته باشید؛ با این حال نتیجه عمل هر کس بر اساس عواملی مانند حجم سلول‌های چربی حذف شده و محل حذف چربی‌ها می‌باشد. پزشک شما درباره اینکه باید از این عمل انتظار چه نتایجی را داشته باشید و چگونگی حفظ زیبایی شکل جدید بدن خود، با شما صحبت خواهد کرد.

سوالات متداول درباره مراقبت های قبل و بعد از لیپوماتیک


لیپوماتیک

در اینجا سوالات رایج و پاسخ آنها برای بیماران جراحی پلاستیک (لینک به مقاله جراحی پلاستیک) در پی انجام عمل لیپوماتیک آمده است:

چه مدت نیاز است لباس فشرده ساز بپوشم؟

معمولاً توصیه می‌شود پس از عمل جراحی به مدت دو هفته لباس فشرده ساز پوشیده شود، سپس ممکن است لباس شما به مدل SPANX تغییر کند که باید حدود ۴ تا ۶ هفته پوشیده شود. هرقدر درباره پوشیدن لباس فشرده ساز دقت و توجه بیشتری به خرج دهید، نتایج بهتری خواهید گرفت.

چه زمانی می‌توانم ورزش کردن را شروع کنم؟

احتمالاً می‌توانید به هر شیوه‌ای که می‌خواهید راه بروید، اما ورزش شدیدی که ممکن است فشار خون را افزایش دهد، نباید برای یک هفته طول بکشد. پس از این دوره، می‌توانید با شروع تمرین به صورت نرمال و بدون محدودیت، به فعالیت ورزشی خود بازگردید.

آیا طبیعی است که پس از ورزش تورم افزایش یابد؟

هنگامی که به انجام تمرین (مرحله‌ای که در آن بیشتر از وقت‌های بعد از عمل روی پاها می‌ایستید) می‌پردازید یا ورزش می‌کنید؛ می‌توانید افزایش تورم را تجربه کنید. به پوشیدن لباس فشرده ساز خود ادامه دهید تا تورم با گذشت زمان برطرف شود. تورم طبیعی پس از لیپوماتیک معمولاً ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد.

برای بهینه سازی نتایج پس از عمل چه کاری میتوانم انجام دهم؟

در ماه اول پس از عمل جراحی، بهتر است از مصرف غذاهای پرنمک و چرب خودداری کنید. اگر ممکن است، تلاش کنید برای کاهش وزن بین 450 تا 1360 گرم پس از عمل، اقدام کنید؛ این کار می‌تواند بهبود نتایج شما را تسهیل کند. همچنین، از لباس فشرده‌ای که با عمل جراحیتان سازگار است، استفاده کنید. روزانه، به ناحیه جراحی لیپوماتیک ملایماً با هر نوع لوسیونی ماساژ دهید؛ این عمل باعث تحریک غدد لنفاوی می‌شود و بهبود سریعتر تورم را تسهیل می‌کند.

در نواحی که روی آنها عمل لیپوماتیک انجام شده است، احساس بی‌حسی یا حساسیت شدید دارم. آیا این طبیعی است؟

بله تغییرات در احساس بسیار شایع است. ممکن است احساس بی‌حسی و کرختی یا سوزن سوزن شدن یا حساسیت فوق العاده داشته باشید. در هر صورت حس این مناطق در طول ۳ تا ۶ماه به وضعیت قبل باز می‌گردد. ماساژ ملایم می‌تواند به اعصاب کمک کند تا احساسات عادی خود را بازیابند.

رفع کبودی چه مدت طول می‌کشد؟

کبودی دو هفته زمان می‌برد تا به طور کامل برطرف شود . پس از حدود ۶ تا ۷ روز کبودی از رنگ بنفش به سبز و زرد تغییر می‌کند و پس از دو هفته کاملاً محو خواهد شد.

چه موقع می‌توانم رانندگی کنم؟

ممکن است هنگامی که مصرف مسکن را متوقف کرده و بتوانید در امنیت و به راحتی این کار را انجام دهید، دوباره رانندگی کنید. این امر معمولا ۳ تا ۵ روز پس از جراحی محقق می‌شود.

چه موقع می‌توانم سفر کنم؟

ممکن است بتوانید دو هفته پس از عمل جراحی به سفر بروید.

چه موقع می‌توانم به استخر یا ساحل بروم یا از وان حمام استفاده کنم؟

ممکن است دو هفته پس از جراحی و زمانی که هیچ زخم بازی ندارید، بتوانید وارد آب شوید. بهتر است قبل از رفتن به حمام آب گرم، یک ماه منتظر بمانید. زیرا معمولاً باکتری بیشتری نسبت به استخر دارند.

مقالات مرتبط

لیفت و کشیدن پوست گردن با جراحی

در بسیاری از افراد، نشانه‌های پیری در ناحیه گردن زودتر از سایر نقاط صورت ظاهر می‌گردد. ژنتیک و کاهش وزن نیز جزء عوامل تاثیرگذار بر

Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی