عمل جراحی پروتز لب: انواع، مزایا، عوارض و قیمت آن

CA1

داشتن لب‌های قلوه‌ای و برجسته نشان‌دهنده سلامت، زیبایی و جوانی است. درصورتی‌که لب‌های شما مادرزادی نازک باشند و یا به دلیل افزایش سن و پیری نازک شده باشند، روش‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید لب‌های خود را برجسته کنید. پروتز لب یک روش برای برجسته کردن دائمی لب‌ها است. هرسال هزاران نفر با اهداف برجسته کردن لب‌ها این عمل را انجام داده و از نتایج حاصل از آن راضی و خشنود هستند.

 

اگر سایز لب‌های شما نامتناسب است می‌توان سایز آن را اصلاح کرده و تعادل را به‌صورت بازگرداند. اگر شما از ظاهر لب‌های خود ناراضی هستید یا خطوط اطراف دهان شما افزایش‌یافته است می‌توانید عمل کاشت انواع پروتز لب را انجام دهید. در خلال جلسه مشاوره، متخصصین کلینیک زیبایی رازی وضعیت لب‌های شمارا بررسی کرده و بهترین گزینه درمانی را برای اصلاح آن پیشنهاد می‌دهند. پروتز لب مزایای زیادی دارد و بسیار از مردم امروزه از این روش برای برجسته‌سازی لب‌های خود استفاده می‌کنند.

 کلینیک زیبایی رازی برای برجسته و قلوه‌ای کردن لب‌ها روش‌های مختلفی را ارائه می‌کند. این روش‌ها جزو بهترین روش‌های ارائه‌شده در دنیاست. اگر تمایل به انجام این عمل زیبایی دارید می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبتا شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید.

پروتز لب


اگر شما تمایل به برجسته‌سازی دائمی لب‌های خوددارید، پروتز لب می‌تواند بهترین گزینه باشد. این عمل تحت بیهوشی موضعی انجام‌شده و باید طول دوره درمان آن گذرانده شود. پروتز لب را می‌توان به‌راحتی در صورت تمایل برداشت.

برای پروتز لب، پروتزهای سیلیکونی جامد مانند پروتزهایی که برای برجسته‌سازی سینه به کار می‌رود، داخل لب‌ها قرار داده می‌شود. پروتزهای سیلیکونی جامد را می‌توان از طریق ایجاد شکاف‌های ۳ میلی‌متری در گوشه‌های دهان در لب بالا یا لب پایین قرارداد. این شکاف‌ها به‌سرعت التیام یافته و پس از عمل به‌ندرت می‌توان آن‌ها را تشخیص داد. پروتزهای سیلیکونی در اندازه‌های مختلف موجود بوده که می‌توان آن‌ها را برای برجسته‌سازی دائمی لب‌ها درون لب‌ها قرار داد. از روش‌های دیگر برای برجسته‌سازی لب‌ها می‌توان به قرار دادن بافت‌های انسانی به‌جای پروتزهای مصنوعی اشاره کرد. نتایج استفاده از هر دو روش دائمی است.

کاشت پروتز لب برای چه کسانی مناسب است؟


اگر شما از لحاظ فیزیکی و روانی سالم باشید، انتظارات واقع‌بینانه‌ای از انجام این عمل داشته باشید، خاصیت ارتجاعی پوست شما خوب باشد و بیماری‌های قبلی نداشته باشید واجد شرایط برای انجام عمل کاشت انواع پروتز لب هستید. بیماران بالقوه باید صبر و درک خوبی داشته و در انجام دستورالعمل‌های پس از عمل نیز انضباط کافی داشته باشند تا احتمال دست‌یابی آن‌ها به نتایج مطلوب افزایش یابد.

اگر شرایط فوق را دارید و تمایل دارید که لب خود را بالا کشیده و لیفت دهید، آن‌ها را برجسته کرده و سایز و شکلشان را تغییر دهید گزینه مناسبی برای انجام عمل کاشت انواع پروتز لب هستید. فقط یک متخصص متبحر می‌تواند پس از صحبت با شما و بررسی سوابق پزشکی و معاینه لب‌ها و پوست شما مشخص کند که آیا شما واجد شرایط عمل کاشت انواع پروتز لب هستید یا نه.

برخی نشانه‌ها که مشخص می‌کند شما باید انواع عمل کاشت پروتز لب را انجام دهید عبارتند از: لب‌های کوچک، تخت، نامتقارن، لب‌هایی که نیاز به ترمیم داشته، لب بالایی افتاده و شل شده، پریدگی رنگ لب‌ها و وجود چین و چروک‌های اطراف دهان یا چین‌وچروک‌های ناشی از افزایش سن و پیری.

شما باید بدانید که کسی نمی‌تواند معجزه کنید اما یک جراح متبحر می‌تواند لب‌های زیبای شمارا به لب‌هایی با شکل فوق‌العاده تبدیل کند.

 موارد منع انجام عمل کاشت پروتز لب


استفاده از داروهای زیر یا مبتلا بودن به برخی بیماری‌ها می‌تواند مانع انجام عمل کاشت انواع پروتز لب باشد:

  • استفاده از آکوتان تا شش ماه قبل از انجام عمل. مصرف آکوتان می‌تواند احتمال شکل‌گیری اسکارهای کلوئیدی را افزایش دهد
  • اختلالات بافت همبند/ شکل‌گیری اسکار / کلاژن
  • لوپوس (افرادی که به دنبال کلاژن گاوی یا تزریق ارتکول هستند حتماً باید برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک صحبت کنند)
  • بیماری‌های فعال مانند دیابت ممکن است بر نتایج عمل تأثیر گذاشته و احتمال بروز خطرات پس از عمل را افزایش دهند.
  • مشکلات لختگی خون
  • پلاک‌های دندانی زیاد یا آبسه دندان
  • تب‌خال دهانی

بهترین سایز برای پروتز لب


انواع پروتز لب در قطرها و طول‌های مختلفی موجود است که برای هر فردی با مشخصه‌های فیزیکی منحصربه‌فرد خودش می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در خلال جلسه مشاوره خصوصی مناسب‌ترین سایز پروتز لب برای شما تعیین می‌شود.

مشاوره


اولین مرحله عمل کاشت پروتز لب مشاوره است. در این زمان جراح در مورد انواع پروتزهای با شما صحبت کرده و در موزد خطرات احتمالی و مزایای انجام این عمل با شما گفتگو می‌کند. در این جلسه شما می‌توانید کلیه سؤالات خود را پرسیده و اهداف و انتظارات خود را از انجام این عمل برای وی تشریح کنید.

جراح سوابق پزشکی شمارا به‌طور کامل بررسی کرده و تا مطمئن شود که شما شرایط لازم برای انجام این عمل را دارید. همچنین از شما عکس‌هایی گرفته می‌شود تا پس از عمل تفاوت‌های ایجاد شده را قبل و بعد از عمل کاشت پروتز لب ببینید. شما باید یک رضایت‌نامه را امضا کنید. حتماً تمام بندهای آن را به‌دقت مطالعه کنید.

آسپیرین و داروهای حاوی آسپیرین مانند آدویل خون را رقیق کرده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند. این می‌تواند در خلال انجام عمل باعث بروز مشکل شود؛ مانند تمام عمل‌های جراحی زیبایی دیگر عدم استعمال دخانیات ایده آل است و برخی از جراحان از شما می‌خواهند که حداقل از دو هفته قبل از انجام عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید. استعمال دخانیات باعث می‌شود که اکسیژن مورد نیاز به سلول‌های خون نرسیده و فرایند بهبودی کند شود.

 پروتز لب

CA6

زمانی که شما تصمیم به انجام عمل کاشت پروتز لب گرفتید جراح با تزریق داروهای بی‌حسی در لب، لب‌های شمارا بی‌حس می‌کند. در برخی موارد عمل کاشت پروتز لب تحت مصرف داروهای آرامش‌بخش انجام می‌شود که موجب خواب‌آلودگی بیمار می‌شوند. جراح یک شکاف کوچک در گوشه لب ایجاد می‌کند و پروتز را از طریق آن داخل لب قرار داده و پس از تنظیمان، شکاف را با بخیه می‌بندد.

ممکن است پس از عمل شما دچار درد، تورم و کبودی شوید. همچنین لب‌های شما تا چند هفته به لمس حساس می‌شوند. شما می‌توانید برای کاهش درد از مسکن‌های ضد درد استفاده کنید.

شما پس از چند روز می‌توانید سرکار خود حاضر شوید اما طول دوره بهبودی شما سه هفته طول خواهد کشید. شما باید یک هفته تا ۱۰ روز پس از انجام عمل کاشت پروتز لب به جراح مراجعه کنید تا بخیه‌های شمارا بکشد.

 خطرات احتمالی


عمل کاشت پروتز لب هم خطرات احتمالی مربوط به خود را دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از عدم توانایی حرکت دادن لب‌ها، عفونت، جابجا شدن پروتز، بیرون‌زدگی پروتز و سفت شدن لب‌ها. بااینکه بیشتر پروتزهای لب دائمی هستند، می‌توان در صورت درخواست بیمار آن‌ها را به‌راحتی درآورد. بروز عفونت یک عارضه شایع پس از عمل است که می‌توان آن را درمان کرد.

عوارض دیگر جابجایی که به‌ندرت ایجاد می‌شوند عبارتند از جابجا شدن پروتز، بیرون‌زدگی، کاهش تحرک و تحریک‌پذیری که ناشی از کاشت بد پروتز هستند. بافت‌های لب در پروتزهای توخالی (فوق نرم) رفته و احتمال بروز عفونت، برگشت و جابجا شدن آن‌ها را کاهش می‌دهند ولی در صورت بروز برخی عوارض، این نوع پروتزها را نمی‌توان از داخل لب خارج کرد.

 روش‌های درمانی جایگزین


CA7

سالیان متمادی از درمی که عمیق‌ترین لایه پوست است برای پیوند استفاده می‌شده است اما امروزه یک روش محبوب برای برجسته کردن لب‌ها است. بافت‌ها پس از برخی عمل‌ها مانند برداشتن چربی‌های شکم، کاهش سایز سینه، لیفت صورت و ... برداشته می‌شوند. این بافت‌ها درصورتی‌که برای پیوند به‌کاربرده نشوند دور ریخته می‌شوند. اپیدرم یا لایه خارجی پوست برداشته‌شده و لایه درم شکل داده‌شده ازیک‌طرف لب به سمت دیگر داخل لب قرار داده می‌شود. مزیت این روش این است که بافت به‌خوبی پیوند می‌خورد چون از بافت بدن خود بیمار گرفته‌شده است بنابراین مشکلات آلرژی هم پیش نخواهد آمد.

پزشک برای برجسته‌سازی لب به روش‌های غیر جراحی معمولاً تزریق ژل و تزریق چربی را پیشنهاد می‌دهد. این فیلرها مقرون به‌صرفه‌تر و کم تهاجمی‌تر از روش‌های جراحی هستند و نیازی به بستری شدن هم ندارند. به‌هرحال متناسب با وضعیت هر فرد و فیلر مورداستفاده، نتایج و اثرات حاصل از تزریق می‌تواند بین ۳ تا ۱۲ ماه باقی بماند. برجسته‌سازی لب به روش‌های غیر جراحی برای افرادی که می‌خواهند قبل از عمل کاشت پروتز لب ببینند که لب‌های آن‌ها چه شکلی می‌شود مناسب است.

هزینه


هزینه‌های درمان به روش درمانی منتخب، تبحر جراح و محل جغرافیای مطب وی بستگی دارد. همچنین انتخاب هر نوع از پروتزهای لب می‌تواند در قیمت پروتز لب تأثیر داشته باشد.

 

این مقاله را ذکر کنید: کلینیک تخصصی پوست، کاشت مو و زیبایی رازی, "عمل جراحی پروتز لب: انواع، مزایا، عوارض و قیمت آن,", https://clinicrazi.ir/%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b2-%d9%84%d8%a8-%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7%d8%8c-%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa/.