ورزش بعد از جراحی های زیبایی و پلاستیک در نواحی شکم، سینه و بینی

ورزش بعد از جراحی های زیبایی

بحث‌های بی‌پایانی درباره جراحی پلاستیک و ورزش و زمان شروع و نوع مناسب ورزش بعد از عمل‌های زیبایی وجود دارد. در این مقاله ابتدا نگاهی اجمالی به اطلاعات کلی خواهیم داشت و سپس چند عمل زیبایی متداول و ورزش‌های مناسب بعد از آنها را معرفی خواهیم کرد. آیا بعد از جراحی زیبایی می‌خواهید خودتان را در خانه زندانی کنید؟ مسلماً، خیر. تردیدی نیست که هزینه، زمان و انرژی خود را صرف انجام عمل زیبایی نکرده‌اید که خودتان را بعد از رسیدن به نتیجه در خانه حبس کنید. قطعاً دلتان می‌خواهد که به زندگی برگردید و حتی مرزهای سلامتی و تناسب اندام را جابجا کنید. یکی از موضوعات جنجال‌برانگیز در زمینه عمل‌های زیبایی این است که بیماران چه مدت پس از جراحی پلاستیک می‌توانید به برنامه‌ی ورزشی معمول خود برگردند یا ورزش جدیدی را شروع کنند.

قاعده‌ی کلی این است که بیماران 48 ساعت نخست پس از جراحی را باید حتی‌الامکان بی‌حرکت بمانند، سپس تحرک را در یک تا دو هفته آینده با احتیاط و به تدریج شروع کنند. جراحان پلاستیک معمولاً به بیماران توصیه می‌کنند که هیچ فعالیت ورزشی را انجام ندهند یا صرفاً فعالیت‌های بسیار سبکی مانند پیاده‌روی در مسافت‌های کوتاه یا راه رفتن روی تردمیل را انجام دهند. متخصصین کلینیک پوست و موی رازی بعد از معاینه شما و برگزاری جلسات مشاوره، جراحی های زیبایی را در بهترین شرایط و با کمترین عوارض برای شما انجام می دهند و مشاور شما در جهت مراقبت های بعد از جراحی و رسیدن به نتایج دلخواه می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و دریافت نوبت ویزیت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ -۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس بگیرید.

تعیین میزان ورزش بر اساس نوع عمل زیبایی 


تعیین میزان ورزش بر اساس نوع عمل زیبایی

با توجه به روند بهبود و التیام می‌توانید کارهای سبک روزمره را انجام دهید، البته به شرطی که احتیاط کنید و از انجام دادن کارهای بدنی سنگینی مانند بلند کردن اشیاء سنگین یا تقلای شدید خودداری کنید. انرژی لازم برای شروع مجدد تمرین‌های ورزشی را، بسته به نوع عمل زیبایی انجام شده، یک تا دو هفته بعد از عمل به دست می‌آورید. در این مدت سعی کنید که بر مزایای روانی و نه بدنی ورزش کردن متمرکز شوید تا روحیه‌تان بهتر شود، به جای این که قلبتان را با ورزش به تپش بیاندازید، قلبتان را با فکر کردن به این موضوع گرم کنید که چقدر بعد از عمل حس و حالتان بهتر شده است. تمرین‌های سبک کاردیو مانند پیاده‌روی‌های کوتاه، راه رفتن آهسته روی تردمیل، دوچرخه‌سواری آهسته روی دوچرخه ثابت نمونه‌های مناسبی از شروع تدریجی تحرک بعد از عمل‌های زیبایی به شمار می‌آید. جراح زیبایی توصیه‌های دقیقی را درباره ورزش مناسب بعد از عمل پلاستیک ارائه می‌دهد، اما قاعده کلی این است که تا 48 ساعت بعد از عمل هیچ فعالیتی نداشته باشید و بعد از آن زمانی که حس کردید، انرژی خود را بازیافته‌اید، فعالیت‌های بسیار سبک انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که ما به طور کلی درباره ورزش کردن صحبت می‌کنیم و موضوع بحثمان ورزش‌های خاصی نیست که یک ناحیه معین از بدن را هدف می‌گیرد. بیماران غالباً فکر می‌کنند که من عمل لیفت سینه انجام داده‌ام، بنابراین مشکلی برای انجام دادن حرکات پا ندارم. یا این که فکر می‌کنند، انجام دادن حرکت پرس روی نیمکت بعد از عمل زیبایی بینی چه اشکالی می‌تواند داشته باشد؟

ورزش بعد از لیپوساکشن


ورزش بعد از لیپوساکشن

ازآنجایی که بعد از عمل لیپوساکشن احتمال افزایش وزن وجود دارد، بیماران باید به تغذیه و برنامه‌های ورزشی خود در دوران نقاهت بعد از عمل لیپوساکشن و پس از آن توجه کنند. مسلماً هیچ فردی عمل لیپوساکشن را با این نیت انجام نمی‌دهد که بعد از عمل دوباره اضافه وزن پیدا کند، بااین حال وزن بسیاری از بیماران بعد از لیپوساکشن دوباره اضافه شود. این نکته را به خاطر بسپارید زمانی که ورزش کردن را بعد از لیپوساکشن شروع می‌کنید، ورم ناحیه‌های درمان تا 6 ماه بعد از عمل بیشتر می‌شود. اما نگران نشوید چون این ورم نتیجه نهایی لیپوساکشن را به خطر نمی‌اندازد، البته برای مشاهده نتیجه نهایی باید مدت بیشتری صبر کنید. بسیاری از بیماران از این نکته آگاهی دارند و ترجیح می‌دهند اندکی بیشتر انتظار بکشند تا این که خطر افزایش وزن را به جان بخرند. توصیه‌ی کلی ما این است که پس از گذشت یک هفته یا هر زمان که به اندازه کافی استراحت کردید، درد شدید نداشتید و انرژی لازم را در خود حس کردید، پیاده‌روی‌های کوتاه یا راه رفتن آهسته روی تردمیل را البته بعد از اجازه گرفتن از جراح معالج خود شروع کنید. ورزش‌های سنگینی مانند دویدن، وزنه‌برداری یا تمرین‌های سخت کاردیو مانند زومبا را انجام ندهید. این سطح از فعالیت را به مدت 6 هفته حفظ کنید؛ به این ترتیب بدون آن که به خودتان فشار بیاورید یا فرایند التیام را مختل کنید، از مزایای روانی ورزش برخوردار می‌شوید. اگر پس از سپری شدن 6 هفته حال مساعدی داشتید، می‌توانید سطح فعالیت خود را به تدریج افزایش دهید. اگر در 6 هفته گذشته 25% از سطح معمول فعالیتی خود را داشته‌اید، در این زمان می‌توانید سطح فعالیت خود را در چند هفته آینده به 50% افزایش دهید. با سپری شدن این دو مرحله دو ماه از عمل زیبایی گذشته است و باید بتوانید تحرک خود را بیشتر کنید.

جراحان پلاستیک همواره به بیماران خود توضیح می‌دهند که تغذیه و ورزش بعد از لیپوساکشن برای حفظ نتیجه بسیار مهم است. اگر بعد از عمل لیپوساکشن مراقب تغذیه خود نباشید و ورزش نکنید، احتمال دارد که دوباره به همان وضع قبل از عمل برگردید. خوشبختانه اکثر بیماران لیپوساکشن این توصیه‌ها را به کار می‌بندند و عزم خود را جزم می‌کنند که این بار بهتر عمل کنند و بیشتر مراقب تناسب اندام و سلامتی‌شان باشند.

ورزش های مناسب بعد از لیپوساکشن  

ورزش های مناسب بعد از لیپوساکشن

البته حرکات کاردیو برای حفظ تناسب اندام و جلوگیری از جمع شدن چربی ایده‌آل است. انجام دادن ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری، دو و ایروبیک در کنار تغذیه سالم، ماندگاری نتیجه لیپوساکشن را پس از کامل شدن فرایند التیام تضمین می‌کند. علاوه بر ورزش‌های استاندارد معمول، می‌توانید چند تمرین ساده زیر را نیز بعد از لیپوساکشن انجام دهید:

 • تمرین کرانچ با توپ: به جای انجام دادن حرکت کرانچ روی زمین می‌توانید به پشت روی توپ پزشکی قرار بگیرید، زانوها را با زاویه 90 درجه خم کنید و بدن را تا جایی بالا ببرید که پشت بدن و کمرتان از روی توپ جدا شود، سپس کمر را به آرامی پایین بیاورید. این حرکت را 5 ـ 3 نوبت، 12 ـ 8 بار در هر نوبت انجام دهید.
 • کرانچ/ کرانچ دوچرخه: احتمالاً با این تمرین آشنایی دارید و یک یا دو بار آن را انجام داده‌اید. این تمرین برای میان‌تنه بسیار مفید است. برای انجام دادن این حرکت باید صاف به پشت روی زمین دراز بکشید، دست ها را پشت سر حلقه کنید و سر را با دست ها بالا بیاورید. سپس پاها را مانند زمانی که دوچرخه را رکاب می‌زنید، حرکت دهید. ضمن حرکت دادن پاها، آرنج‌های مخالف را به سمت زانوها بکشید. برای مثال سعی کنید آرنج چپ را به زانوی راست و بعد آرنج راست را به زانوی چپ برسانید.
 • پلانک: توصیف کردن این حرکت آسان است، اما انجام دادن آن مشکل است. در موقعیت حرکت شنا روی بازوها قرار بگیرید و بازوها را 90 درجه خم کنید تا ساعدها و پنجه‌ها تکیه‌گاه بدن باشد. کمر و پشت بدن باید حین انجام حرکت صاف باشد. عضلات مرکزی را زمانی که بدن را بالا می‌برید، منقبض کنید و تا جایی که می‌توانید این وضعیت را حفظ کنید. از یک زمان‌سنج دستی استفاده کنید و مدت زمانی را که می‌توانید قبل از پایین آوردن یا بالا بردن کمر یا باسن در یک موقعیت ثابت بمانید، یادداشت کنید. زمانی که بدن‌تان شروع به لرزیدن کرد یا باسن بالاتر یا پایین‌تر رفت، دیگر از موقعیت پلانک خارج شده‌اید. بنابراین حرکت را متوقف کنید، مدتی استراحت کنید و بعد حرکت را تکرار کنید. حرکت پلانک را هر نوبت 5 ـ 3 بار انجام دهید و مدت زمانی را که می‌توانید موقعیت پلانک را حفظ کنید، یادداشت کنید و روند پیشرفت خود را بررسی کنید.
 • چرخش روی توپ: این حرکت تمرینی ایده‌آل برای به کارگیری عضلات پهلو و ناحیه‌هایی است که غالباً در تمرین‌های دیگر به کار گرفته نمی‌شوند. روی سطح صافی، مانند کاناپه بنشینید، با دو دست از توپ پزشکی بگیرید و دست ها را صاف مقابلتان بکشید. همان طور که بازوها را صاف نگه داشته‌اید، بالاتنه را تاجایی که می‌توانید به راست و سپس به چپ بچرخانید. این حرکت را آهسته و تحت کنترل انجام دهید. حرکت را 12 ـ 8 بار در چند نوبت تکرار کنید. پس از آن که انجام دادن این تمرین برایتان آسان شد، تعداد نوبت‌ها و دفعات حرکت را افزایش دهید و از توپ پزشکی سنگین‌تری استفاده کنید.

ورزش پس از جراحی زیبایی شکم


ورزش پس از جراحی زیبایی شکم

ازآنجایی که عضلات در جراحی زیبایی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی ترمیم می‌شود، دوران بهبود بعد از عمل ابدومینوپلاستی طولانی‌تر از عمل لیپوساکشن است. چون اکثر ورزش‌ها و حرکات متکی بر ساختار عضلانی مرکزی، یعنی عضلات راست شکمی، هستند، شروع کردن تمرین‌های سبک کاردیو نیز تا 4 هفته بعد از جراحی زیبایی شکم ممنوع است. ورزش را باید آهسته شروع کنید و شدت تمرین‌ها را به آهستگی افزایش دهید. بعد از جراحی زیبایی شکم تا چند هفته نباید به خودتان فشار بیاورید. جراح زمانبندی دقیق تمرینات ورزشی را اعلام می‌کند، اما اگر هنوز در مرحله آماده‌سازی هستید و فقط در حال تحقیق هستید، بهتر است بدانید که مرحله‌ی بی‌تحرکی/ فعالیت سبک چند هفته و در بعضی موارد حتی چند ماه طول می‌کشد. به خاطر داشته باشید که عمل ابدومینوپلاستی یک جراحی تهاجمی است. جراح پوست و عضلات را می‌برد، التیام یافتن این زخم‌ها مدت‌ها طول می‌کشد. با توجه به این نکته مسلماً نمی‌خواهید که فعالیت‌های سنگین را زودتر از زمان مناسب و قبل از آمادگی کامل شروع کنید. اگر عجله کنید، با عوارض ناخوشایندی روبرو می‌شوید و روند التیام زخم‌ها مختل می‌شود. نتیجه عمل در موارد وخیم از بین می‌رود، بنابراین داشتن تغذیه مناسب و ازسرگیری تمرینات ورزشی در زمان مناسب پس از عمل جراحی زیبایی شکم بسیار مهم است.

ورزش های مناسب بعد از ابدومینوپلاستی 

ورزش های مناسب بعد از ابدومینوپلاستی

در این بخش با ورزش‌های مناسب بعد از جراحی زیبایی شکم آشنا می‌شوید. البته باز هم تاکید می‌کنیم که قبل از شروع این تمرین‌ها با جراح مشورت کنید.

  • بشین/ پاشو: این حرکت ساده به نظر می‌رسد و ساده نیز هست، اما علی‌رغم سادگی، عضلات ضعیف را به روشی به کار می‌گیرد که بدن به آن عادت دارد. به این ترتیب فرایند التیام تسریع و تسهیل می‌شود و از آسیب‌دیدگی جلوگیری می‌شود. برای انجام دادن این حرکت روی سطح صافی بنشینید و بعد بایستید، سپس دوباره بنشینید. این حرکت را 12 ـ 8 بار یا تا زمان خسته شدن انجام دهید. مراقب باشید که به خودتان فشار نیاورید. اگر بدنتان شروع به لرزیدن کرد، حرکت را متوقف یا آهسته کنید. بهتر است هنگام انجام دادن این تمرین یکی از نزدیکان مراقبتان باشد.
  • پیاده‌روی کوتاه انتخابی ایده‌آل برای بعد از ابدومینوپلاستی است که به بهتر شدن حالتان و افزایش جریان خون کمک می‌کند، روند التیام را شتاب می‌دهد و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. در بیمارستان می‌توانید اندکی در بخش راه بروید، و زمانی که به خانه رسیدید، وقت مناسبی است تا با یک پیاده‌روی کوتاه و آهسته بیشتر با محل زندگی‌تان آشنا شوید.
  • ورزش‌های قلبی ـ عروقی: چهار هفته بعد از جراحی زیبایی شکم می‌توانید تمرین‌های بسیار سبک قلبی ـ عروقی را شروع کنید. حرکات کم‌برخورد یا بدون برخوردی مانند کار با دوچرخه ثابت، اسکی فضایی، تردمیل و پیاده‌روی سریع در این مرحله توصیه می‌شود.
  • تمرین‌های تقویتی: تمرین‌های بالاتنه و تقویت کننده پا را یک ماه بعد از جراحی شروع کنید. تا زمانی که قدرت عضلات ناحیه‌های دیگر بدن را بازنیافته‌اید، از انجام دادن حرکات درگیر کننده‌ی عضلات شکمی خودداری کنید تا کشش و فشار شدیدی به عضلات شکم وارد نشود.
پس از عمل ابدومینوپلاستی باید به بدن فرصت بدهید تا خود را التیام دهد. اگر عجله کنید، با عوارض شدیدی، مانند خونریزی یا لخته شدن خون، عفونت یا بافت همبند جای زخم روبرو می‌شوید.

ورزش بعد از عمل بزرگ کردن سینه


ورزش بعد از عمل بزرگ کردن سینه

دغدغه‌ی اصلی پس از هر نوع جراحی سینه این است که مبادا فشار بیش از حدی به عضلات سینه‌ای (پکتورال) وارد شود. اگر پروتز در عمل سینه گذاشته شده باشد، نگرانی مضاعف می‌شود، چون امکان دارد این پروتزها زیر عضله بروند و زمان التیام طولانی‌تر شود. بنابراین همان‌طور که بارها تاکید کرده‌ایم، ورزش‌های بعد از جراحی بزرگ کردن سینه را تحت نظر جراح معالج خود شروع کنید. جراحان عموماً به بیماران توصیه می‌کنند که تا مدت معینی بعد از جراحی پلاستیک از انجام دادن‌ حرکات درگیر کننده‌ی عضلات سینه‌ای خودداری کنند، این توصیه‌ها را مو به مو رعایت کنید تا جراح زمان مناسب شروع ورزش کردن را به شما اعلام کند. ورزش کردن را آهسته، بسیار آهسته شروع کنید. همین که از روی مبل بلند شوید، به آشپزخانه بروید و دوباره سر جایتان برگردید، کفایت می‌کند و خودتان متوجه می‌شوید که همین رفت و برگشت خسته‌تان می‌کند.

ورزش های مناسب بعد از جراحی سینه 

ورزش های مناسب بعد از جراحی سینه

در حالت کلی نباید چیزی سنگین‌تر از 4.5 کیلوگرم بلند کنید، کشیدن یا فشار آوردن شدید اشیائی مانند در ماشین یا حتی برداشتن کیف دستی سنگین نیز ممنوع است، وزنه‌برداری و تمرین با وزنه را نیز فراموش کنید. با این توصیف هر نوع حرکت درگیر کننده‌ی قفسه سینه، کمر و تاحدی بازوها، حرکات شنا، بارفیکس، دیپ، بعضی حرکات یوگا و پیلاتس متکی بر متعادل کردن وزن با بازوها، تاب دادن چوب گلف یا راکت تنیس و استفاده از وسایلی مانند اسکی فضایی با اتصالات بازویی پس از جراحی سینه توصیه نمی‌شود. این فعالیت‌ها فشار شدیدی را به عضلات سینه‌ای وارد می‌کند و تا مدتی بعد از جراحی سینه نباید انجام شود. در مجموع تمرین‌های پایین‌تنه در 4 هفته نخست بعد از عمل جراحی سینه توصیه می‌شود، حرکات تمرین دهنده‌ی پاها مانند لانژ، پرس پا و اسکات بدون وزنه مناسب است. تمرین‌های سبک تا متوسط کاردیو، مانند پیاده‌روی، دوچرخه ثابت و اسکی فضایی (بدون اتصالات بازویی) را نیز می‌توانید بعد از جراحی سینه انجام دهید، البته به شرطی که این تمرین‌ها همراه با حرکات جهشی و برگشتی مانند دویدن یا پریدن نباشد. تمرین‌های تقویت کننده‌ی عضلات مرکزی را نیز می‌توانید با احتیاط انجام دهید.

کوچک کردن سینه


کوچک کردن سینه

فکر ورزش کردن پس از جراحی کوچک کردن سینه (روش‌های جراحی و غیرجراحی) بسیاری از بیماران را مضطرب می‌کند، چون این افراد قبل از عمل به دلیل بزرگ بودن سینه با محدودیت‌های ورزشی متعددی مواجه بوده‌اند. تناسب اندام برای التیام یافتن مناسب بدن پس از جراحی کوچک کردن سینه حیاتی است. تمرین‌های پایین‌تنه در هفته‌های نخست بعد از عمل کوچک کردن سینه توصیه می‌شود. انجام دادن حرکات اسکات و لانژ با وزن بدن، بدون استفاده از وزنه برای این دوران ایده‌آل است. تمرین‌های کاردیو کم‌برخورد نیز مناسب است و پیاده‌روی، دوچرخه ثابت و کار با اسکی فضایی بدون اتصالات بازویی همگی انتخاب‌های خوبی هستند. هر نوع ورزشی که بالاتنه را درگیر کند، تا زمان اجازه دادن جراح و گرفتن تایید از ایشان در هفته چهارم بعد از عمل ممنوع است.

لیفت سینه


لیفت سینه

هرچند شروع کردن تمرینات ورزشی و در پیش گرفتن یک سبک زندگی فعال پس از ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه بسیار مهم است، فرصت دادن به بدن برای التیام یافتن قبل از تحرک نیز به همان اندازه اهمیت دارد. با در نظر داشتن این نکته، توصیه‌های کلی زیر را بعد از لیفت سینه رعایت کنید. انجام دادن تمرین‌های پایین‌تنه بلافاصله پس از لیفت سینه توصیه می‌شود. حرکات لانژ و اسکات با وزن بدن و پرس پا برای بعد از لیفت سینه مناسب است، و حرکات کاردیو سبک با استفاده از دوچرخه ثابت یا اسکی فضایی بدون اتصالات بازویی انتخاب‌های ایده‌آلی برای هفته‌های بعد از جراحی به شمار می‌آید. هر نوع ورزشی که شامل حرکات جهشی و برگشتی باشد یا بالاتنه را درگیر کند، باید تا چهار هفته بعد از جراحی به تعویق انداخته شود.

عمل جراحی زیبایی بینی


عمل جراحی زیبایی بینی

رگ‌های بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی بسیار حساس می‌شود، بنابراین هر کاری که باعث تپش قلب و افزایش ضربان قلب شود، منجر به خونریزی بینی می‌شود و نتیجه عمل را به خطر می‌اندازد. معمولاً می‌توانید پیاده‌روی‌های کوتاه را بلافاصله بعد از عمل شروع کنید، اما مراقب باشید، حرکات سنگینی انجام ندهید که نفس کشیدن را برایتان سخت ‌کند یا فشار خونتان را بالا ببرد. این نکته را آویزه گوش کنید که التیام یافتن و جوش خوردن استخوان‌های بینی بیشتر از 6 هفته طول می‌کشد و هرگونه آسیب یا کبود شدن این استخوان‌ها در دوران التیام شکل بینی را تغییر می‌دهد و حتی انجام دادن جراحی ترمیمی ثانویه را ضروری می‌سازد. پس از انجام دادن هر گونه عمل جراحی پلاستیک صورت یا عمل جوانسازی صورت به بیماران توصیه می‌شود که حداقل به مدت 4 هفته از انجام دادن ورزش‌ها یا تمرین‌های افزایش دهنده‌ی ضربان قلب خودداری کنند. صدها مویرگ و رگ خونی بسیار ظریف زیر پوست صورت، پلک یا ابرو وجود دارد که پس از عمل زیبایی صورت بسیار آسیب‌پذیر شده‌اند. بالا رفتن فشار خون به دلیل ورزش کردن به این رگ‌ها آسیب می‌زند و موفقیت عمل را به خطر می‌اندازد یا حتی مجبورتان می‌کند که برای اصلاح هماتوم به جراح مراجعه کنید. قاعده‌ی کلی این است که تمرینات سبک کاردیو را پس از حدود 4 هفته شروع کنید و فعالیت‌های بدنی سنگین را حداقل 6 هفته به تعویق بیاندازید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."