مقایسه روش های کاشت مو (FUT و FUE): متناسب با شدت کم مویی و جنسیت

moghayese1

کاشت مو یک درمان جراحی است که در آن جراح فولیکول‌های سالم مو را از ناحیه بدن به نام ناحیه دهنده به ناحیه آسیب دیده که در آنجا مو ریخته شده است به نام ناحیه گیرنده پیوند می‌زند. چند روش جراحی مختلف کاشت مو توسط جراحان زیبایی ارائه می‌‌شود. روش اصلی پیوند فولیکول‌ها از یک ناحیه از بدن به ناحیه دیگر در همه آنها رایج است. تفاوت در تکنیک‌های برداشتن فولیکول‌هاست. چهارتا از رایج‌ترین روش‌ها، برداشت نواری، FUE یا استخراج فولیکولی واحد، FUT یا پیوند واحد فولیکولی و ترمیم موی رباتیک است.

فردی که دچار ریزش مو است می‌تواند با کاشت مو به یک راه حل موثر روی آورد. کاشت مو موضوع مهم و بزرگی است. تکنیک‌هایی مانند FUE و FUT راه حل‌هایی برای کاشت مو ارائه می‌دهند. هر کدام از این شیوه‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که پزشک با بررسی شرایط بیمار گزینه مناسب را به بیمار پیشنهاد می‌دهد. می‌توانید برای مطرح کردن سوالات خود یا رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید. همکاران ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام moshaverehrazi@ مراجعه کنید.

روش‌های مختلف کاشت مو طبیعی


ترمیم موی رباتیک یک روش نسبتا جدید است که استفاده از دوربین‌ها و بازوی رباتیک برای کمک به جراح کاشت مو در طول فرآیند عمل را به کار می‌گیرد. همانطور که از اسمش پیداست، برداشت نواری با تشریح یک نوار کوچک از فولیکول‌های مو از ناحیه دهنده انجام می‌شود. تفاوت کلیدی بین دو تکنیک فولیکولار کاشت مو در فرآیند برداشت فولیکول‌هاست. در روش FUE، جراح واحدهای فولیکولی فردی حاوی ۱ تا ۴ مو را از ناحیه دهنده برمی‌دارد. در حالی که در روش FUT یک نوار خطی طولانی‌تر از موهای استخراج شده از ناحیه دهنده، با برش دستی به گرافت‌های کوچکتر دنبال می‌شود.

نوار در مقابل برداشت فولیکولی


حالا که شما تفاوت‌های اساسی در تکنیک‌ها را درک می‌کنید، باید بدانید که درمان برداشت نواری سریع‌تر است و در عین حال ممکن است ارزان‌تر از برداشت فولیکولار باشد، این فاقد نتایج شگفت‌آوری است که روش‌های برداشت فولیکولار می‌تواند تضمین کند. بگذارید تفاوت روش‌های کاشت موی بیشتری را بررسی کنیم. روش‌های FUE چندین زخم‌ غیر قابل توجه ایجاد می‌کنند، در حالی که روش نواری باعث ایجاد یک اسکار می‌شود که ممکن است زیر خط مو پنهان باشد. فرایند کاشت نیاز به دو عملیات دارد: یکی واحدهای فولیکولی را فراهم می‌کند، در حالی که دیگری گرافت‌ها را می‌کارد.

مقایسه‌ی روش‌

moghayese2

در صورت شدنی بودن، برداشت و کاشت در یک جلسه می‌تواند انجام شود. در هر دو روش، پوست سر بیمار با محلول ضدعفونی کننده تمیز می‌شود.

 •  به بیمار یک بیهوشی موضعی، معمولا حاوی لیدوکائین با اپی نفرین، به ناحیه‌ای که قرار است درمان شود داده می‌شود و به کنترل خونریزی کمک می‌کند.
 •  برش برای شکاف عمودی به پوست سر انجام می‌شود تا موهای دهنده را بدون آسیب رساندن به واحدهای فولیکولی برداشت کند. برش‌ها معمولا فقط بسیار عمیق هستند به طوری که برداشت کل واحد فولیکولی امکان‌پذیر است.
 •  برداشت نواری از برداشتن یک نوار کوچک از بافت‌های اهدا کننده استفاده می‌کند که به وسیله‌ی جراح شما به گرافت‌های واحد فولیکولی تکی تقسیم می‌شوند. پس از برداشت بافت‌های اهدا کننده، ناحیه اهدا کننده با استفاده از بخیه‌ها یا قلاب‌های کوچک بسته می‌شود.
 •  یک سوزن کوچک یا تیغه برای برش مورد نیاز در ناحیه گیرنده استفاده می‌شود. گرافت‌ها با توجه به زاويه‌ها و جهت‌های موی طبیعی، در یک الگوی رندومی در ناحیه قرار می‌گیرند. این کار تا حد ممکن باعث طبیعی به نظر رسیدن مو می‌شود.

بهبودی

نواحی تحت درمان چند روز پس از عمل بهبود می‌یابند. پوست سر انسان تعداد زیادی عروق دارند، بنابراین پس از درمان بافت اطراف شروع به تغذیه فولیکول‌های کاشته شده می‌کند. در هر دو درمان نوار و فولیکولار، می‌توانید روز بعد به کار و تقریبا تمام فعالیت‌های روزانه بازگردید. اما فعالیت‌های شدید و بلند کردن اجسام سنگین باید تا ۷ تا ۱۲ روز بعد یا به توصیه‌ی جراح انجام شوند. بیشتر موهای پیوند شده بعد از ۲ تا ۴ هفته پس از درمان می‌ریزند، اما فولیکول‌ها خودشان باقی خواهند ماند. هر دو روش کاشت ممکن است نیاز به جراحی اضافی، بسته به میزان ریزش مو، داشت باشند.

FUE در مقابل FUT


moghayese3

 اگر شما به جای برداشت نواری علاقه مند به برداشت فولیکولی هستید، دو نوع گزینه‌ی فرآیند کاشت مو وجود دارد. یکی از آنها کاشت مو به روش FUE و دیگری کاشت مو به روش FUT است.  بیایید کمی عمیق‌تر به هر دو این روش‌های زیبایی محبوب بپردازیم، که برای اصلاح ریزش مو طراحی شده‌اند و باعث ضخیم‌تر شدن و پرتر شدن موها می‌شوند که باعث افزایش جذابیت و اعتماد به نفس می‌شود. هر دو نوع روش کاشت مو برای اکثر افراد بسیار خوب کار می‌کنند. به طور معمول مردان کاشت مو را بیشتر از زنان انجام می‌دهند. با این حال گاهی اوقات زنان نیز به دلایلی متفاوت می‌توانند ریزش مو شدید داشته باشند. این می‌تواند ژنتیکی باشد یا مربوط به مشکلات سلامتی و تغییرات هورمونی و غیره باشد. زنانی که از ریزش مو مثل چنین عارضه‌ای رنج می‌برند، نیز برای کاشت مو انتخاب می‌شوند. در کاشت مو به روش FUE، هر واحد فولیکولار یکی یکی درست از پوست سر گرفته می‌شود. یک نوار از بافت که استخراج شده باشد، وجود ندارد. همچنین فولیکول‌ها به صورت رندومی حذف می‌شوند و این باعث می‌شود که تراکم کمتری در ناحیه دهنده ایجاد شود. هنگامی که به درستی انجام شد، شواهد حداقلی از روش در ناحیه دهنده وجود دارد. این برای کسانی که مایل به داشتن موهایی با ظاهر ضخیم‌تر بدون علائم واضح از جراحی زیبایی که در بخش دهنده بدن نشان داده می‌شود، هستند، عالی عمل می‌کند. در روش FUT کاشت مو، موی بیمار در گروه‌های کوچک ۱ تا ۴ مو کاشته می‌شود. گروه‌ها به طور طبیعی رخ می‌دهند. این واحدها همچنین از غدد چربی به نام غدد چربی‌دار، شناخته می‌شوند. علاوه بر غدد، آنها دارای یک عضله، اعصاب و گاهی اوقات موهای ضخیم هستند که بسیار ریز می‌باشند.

مزایا و معایب روش FUE و FUT کاشت مو


جوانب مثبت و منفی هر نوع روش کاشت مو:

 •  کاشت مو به روش FUE هیچ خط زخم قابل مشاهده‌ای در ناحیه دهنده بدن به جا نمی‌گذارد. بنابراین انتخاب خوبی برای افرادی است که به ویژه نمی‌خواهند زخم قابل مشاهده‌ای داشته باشند.
 •  با این حال، هر روش زیبایی دارای نقایص خود است و روش FUE گاهی اوقات احتمال بیشتر آسیب به گرافت‌ها را در مقایسه با FUT دارد.
 •  همچنین، از آنجا که گرافت‌ها به پایه بافت اطراف متصل می‌شوند، گاهی اوقات گرفتن واحد فولیکول کامل سخت‌تر است و این می‌تواند باعث کاهش تراکم شود.
 •  مزایای اصلی روش FUT عبارتند از بازده گرافت واحد فولیکولی بالا و گرافت‌ها با کیفیت بالا. گرافت‌ها نیز نسبت به روش FUE کمتر شکننده هستند.
 •  هنگامی که کار تمام می‌شود، به جای یک دسته کامل، تنها یک جای زخم خواهید داشت. روش FUT همچنین می‌تواند هزینه کمتر از روش FUE داشته باشد، اما این به جایی که شما زندگی می‌کنید و مهارت و تجربه جراح شما بستگی دارد.
 •  روش FUT همچنین دارای نقاط ضعف خاص خود است. این در مقایسه با FUE زمان طولانی‌تری برای بهبودی نیاز دارد، روش FUT یک خط زخم طولانی در ناحیه‌ای که نوار اهدا کننده برداشته می‌شود، به جای می‌گذارد.

کدام درمان بهتر است؟


بیایید جداگانه یک مقایسه روش‌های کاشت مو فردی انجام دهیم. پزشک باید اهمیت این واقعیت را اثبات کند که کدام تکنیک برای چه بیماری مناسب‌تر است، که این موضوع بستگی به دسته‌ای از عوامل دارد. درجات ریزش مو یا طاسی، دلایل ریزش مو، تاریخچه پزشکی و شیوه زندگی، عوامل متعددی هستند که به ذهن می‌آیند. از این رو اغلب اوقات توصیه می‌شود برای مشاوره شخصی به جراح کاشت مو مراجعه کنید. براساس عوامل و راحتی شما، شما و جراحتان می‌توانید به طور متقابل تصمیم بگیرند کدام روش برای شما بهترین است.

چه کسی متقاضی مناسبی برای روش FUE و FUT است؟


moghayese4

هر کسی که بیش از ۱۸ سال سن دارد و دچار نازکی مو یا طاسی شده و دارای یک سیستم ایمنی سالم است، یک متقاضی خوب و مناسب برای این نوع روش خواهد بود. بنابراین سن یک عامل است. عامل دیگر سلامت عمومی بیمار است. به عنوان مثال، یک جراح سابقه پزشکی و شرایط سلامتی فعلی (اگر وجود داشته باشد) را بررسی می‌کند و سپس تصمیم می‌گیرد که آیا انجام این روش ایمن است یا خیر. در برخی موارد، ممکن است یک متقاضی قبل از تأیید برای عمل جراحی، نیاز به حل مسائل سلامتی داشته باشد. همچنین، بدن بیماران باید سیستم ایمنی‌ای داشته باشد که به اندازه کافی قوی باشد تا به درستی پس از عمل جراحی بتواند برای بیماران امکان بهبودی را فراهم کند. پزشکان ترجیح می‌دهند کاشت مو را روی بیمارانی که شیوه‌ی زندگی سالم دارند انجام دهند. بنابراین، پس از داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش متوسط و تمرین کنترل استرس، احتمال داشتن یک جراحی کاشت موی خوب را افزایش می‌دهند. همچنین ممکن است جراح درجه‌ی ریزش مو و اینکه چقدر موی دهنده دارید را بررسی کند. از آنجایی که هر بیمار متفاوت است، گرفتن مشاوره از یک جراح زیبایی بهترین راه برای این است که ببینید متقاضی مناسبی برای این نوع روش هستید یا خیر. پزشک می‌داند که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

انتظارات


moghayese5

نتایج بیماران معمولا از شش ماهگی تا ۱۲ ماهگی دو برابر نمایان می‌شوند. از آنجایی که هرکس به طور متفاوتی به درمان پاسخ می‌دهد، بسته به بیمار، گرافت‌ها با درجات مختلفی رشد می‌کنند. با این حال، اکثر بیماران در طول شش ماه پس از عمل، رشد خوب مو را تجربه می‌کنند. پس از یک سال، عکس‌های قبل و بعد معمولا نتایج عالی را نشان می‌دهند. همانطور که می‌بینید، باید صبور باشید. با این حال، صبر و شکیبایی شما تنها درصورتی موثر خواهد بود که پس از کاشت موی خود مراقبت درست و مناسب را انجام دهید و از توصیه‌های خود مراقبتی که پزشک به شما داده است پیروی کنید. در این حالت، طی شش ماه تا یک سال پس از عمل، باید موهای ضخیم‌تر داشته باشید.

عوارض جانبی روش FUE و FUT


اول از همه، کاشت مو یک روش جراحی است. بنابراین مانند هر نوع جراحی دیگر، این نیز خطراتی به همراه دارد. هنگامی که کاشت مو انجام می‌دهید، جراح شما قبل از امضای فرم رضایت شما را در جریان تمام خطرات قرار خواهد داد.

 •  خطرات اصلی همراه با این نوع جراحی خونریزی و عفونت هستند. خونریزی چیزی است که معمولا به عنوان یک عارضه جانبی از روند پیوند زدن رخ می‌دهد.
 •  همچنین ممکن است شما دچار کم پشت شدن موهای خود شوید که پس از عمل شما به طور موقت رخ می‌دهد. این نوع از ریزش مو با عنوان پوست ریختن شناخته می‌شود و از دست دادن شوک نیز نامیده می‌شود.
 •  یکی دیگر از اثرات جانبی احتمالی کاشت مو، خارش است. زخم شدن و کیست‌ها نیز احتمال دارد جزء اثرات جانبی باشند. شما همچنین ممکن است از خونریزی و تورم رنج ببرید.

به طور کلی، این روش‌های زیبایی بسیار امن هستند و عوارض جانبی زیادی را ایجاد نمی‌کنند. در صورت رخ دادن عوارض جانبی، آنها شدید نیستند و زیاد دوام نخواهند داشت. با این حال همیشه خطر عوارض جانبی شدیدتر وجود دارد و متقاضیان آینده برای کاشت مو باید از این خطرات احتمالی آگاه باشند. انتخاب یک جراح معتبر و با تجربه یک گزینه خوب است. به این ترتیب، شما می‌توانید شانس خود را از داشتن نتایج عالی که با آن خوشحال می‌شوید و به حداقل رساندن خطر جراحی و عوارض جانبی افزایش دهید.

این مقاله را ذکر کنید: کلینیک تخصصی پوست، کاشت مو و زیبایی رازی, "مقایسه روش های کاشت مو (FUT و FUE): متناسب با شدت کم مویی و جنسیت,", https://clinicrazi.ir/%d9%85%d9%82%d8%a7%db%8c%d8%b3%d9%87-%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d9%88-fut-fue-%d9%85%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d8%a8%d8%a7-%d8%b4%d8%af%d8%aa/.