مراقبت های بعد از عمل بینی

moraghebatbadaz amalbini

رینوپلاستی یکی از شایع‌ترین انواع جراحی پلاستیک برای هر دو هدف پزشکی و زیبایی است. برای اطمینان از دستیابی به بهترین نتایج، این مطالب آنچه که باید انتظار داشته باشید و چگونگی مراقبت های بعد از عمل بینی را تشریح می‌کند. پزشک این دستورالعمل‌ها را بعد از عمل با شما در میان می‌گذارد و مطمئن می‌شود که هرچه نیاز دارید را در اختیار خواهید داشت. پزشک در طی کردن روند درمان و نگهداری از خود در حین فرایند بهبودی با شما همراه خواهد بود.

زمان بهبودی برای عمل بینی اغلب کمتر از حد انتظار است و نتایج آن ارزش صبور بودن را دارد. دوره‌ی بهبودی برای هر فردی متفاوت است، اما اغلب یک روند ملایم و سریع دارد. متخصصین کلینیک زیبایی رازی صرفنظر از فرایند درمان شما، در حین مشاوره در مورد هر موضوعی که ممکن است پس از عمل رینوپلاستی با آن مواجه شوید با شما صحبت می‌کنند. تمام ترمیم‌های قابل مشاهده باید ظرف 4 تا 6 هفته کامل شوند، اما بعد از عمل ممکن است به مدت یک سال همچنان متوجه برخی تغییرات شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره  های 02188334029 02188333259 تماس حاصل نمایید.

جراحی زیبایی بینی چیست؟


1

جراحی بینی می‌تواند کل و یا قسمتی از شکل بینی را تغییر دهد، و آن را با سایر اجزای صورت هماهنگ‌تر می‌کند. جراح زیبایی این تغییرات را انجام می‌دهد در حالیکه عملکرد بینی حفظ شده و یا در صورت لزوم بهبود پیدا می‌کند به طوری که نفس کشیدن راحت و آزاد باشد. اگر شما در وضعیت سلامتی مناسبی قرار دارید و به دنبال بهبود شکل بینی خود هستید، ممکن است کاندید مناسبی برای انجام جراحی زیبایی بینی باشید. برخی بیماران برای بهبود خصوصیات مادرزادی از جمله، قوز بینی یا برطرف کردن بدشکلی‌ها یا مشکلات تنفسی مرتبط با شکستگی بینی به دنبال انجام رینوپلاستی می‌باشند. قبل از زمان‌بندی عمل جراحی زیبایی بینی، لازم است با جراح درباره آزمایشات قبل از عمل بینی و عوامل با اهمیت در تعیین مناسب بودن این درمان برای شرایط خاص بیمار صحبت شود.پس از جراحی زیبایی بینی، دوره‌ی بهبودی را پشت سر می‌گذارید که تاثیر زیادی بر روی نتیجه‌ي نهایی دارد. بنابراین دستورات و برنامه‌های محتاطانه و جامع قبل و بعد از جراحی ارائه خواهد شد.

پس از جراحی زیبایی بینی


در ادامه لیستی از دستورالعمل‎های کلی برای مراقبت های بعد از عمل بینی ارائه شده است. چندین بار با دقت آنها را بخوانید زیرا پاسخ بسیاری از سوالات شما داده خواهد شد. دستورالعمل‌های مورد نیاز برای مراقبت، صبح روز بعد از جراحی مرور می‌شوند. پیروی با دقت از این دستورالعمل‌ها به دستیابی به بهترین نتایج جراحی کمک می‌کند.

پس از جراحی

بعد از عمل جراحی باید یک شخص بالغ دیگر در شب اول کنار شما بماند. در شب اول باید در فاصله حداکثر ۵۰ کیلومتری از محل جراحی باشید. همچنین بالا نگه داشتن سرد در دو هفته‌ی اول پس از جراحی بسیار مهم است. این کار را می‌توان یا با خوابیدن روی یک مبل تاشو با زاویه‌ی ۴۵ درجه یا خوابیدن در حالتی که دو بالش زیر سر قرار گرفته است، انجام داد. از غلتاندن صورت خود به سمت بالش اجتناب کنید. خوابیدن به روی کمر در دو هفته‌ی اول می‌تواند بسیار موثر باشد.

در ۴۸ ساعت اول برای رفع کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی باید کمپرس‌های یخ را بر روی چشم‌ها قرار داد. این کمپرس شامل چند کیسه و یک بسته‌ی آب یخ می‌باشد. هر بیست تا سه دقیقه باید بسته‌ی یخ تعویض شود تا کیسه سرد بماند. این کمپرس باید بصورت مورب بر روی هر چشم گذاشته شده و یک سمت آن روی پیشانی قرار گیرد. پزشک یا پرستار نحوه‌ی انجام این کار را پیش از مراجعه خانه به شما توضیح خواهند داد.

چسب زدن به بینی

استفاده از نوار چسب زدن روی بینی پس از جراحی زیبایی بینی، برای کمک به کنترل ورم بینی انجام می‌شود. پس از جراحی، ممکن است بینی به خصوص اطراف نوک بینی دچار تورم شود. چسب زدن فشار خفیفی را روی پوست اعمال می‌کند تا از انبساط پوست و بافت نرم بینی جلوگیری شود. علاوه بر این، در اثر جراحی رینوپلاستی، شکل زمینه‌ای بینی در اثر تغییر در شکل غضروف بینی دچار تغییر می‌شود. استفاده از نوار چسب امکان تطبیق پیدا کردن پوست بینی با شکل جدید را فراهم می‌کند. نحوه چسب زدن بینی توسط پزشک به شما آموزش داده خواهد شد.

رژیم غذایی

  • شما باید به تدریج رژیم غذایی معمولی خود را از سر بگیرید. با مایعات غلیط یا رقیق شروع کرده و و سپس رژیم غذایی عادی را شروع کنید. هیچ محدودیتی وجود ندارد.
  • به مدت سه روز نباید هیچ گونه مشروبات الکلی را مصرف نکنید. هنگام مصرف داروهای تجویزی ضد درد به هیچ عنوان از مشروبات الکلی استفاده نکنید.

مراقبت روزانه

نحوه‌ی باید صبح روز بعد از عمل جراحی مرور شود.

1. خطوط بخیه را سه بار در روز با آب اکسیژنه و با استفاده از گوش پاک کن شست‌شو دهید. سپس این عمل را با گوش پاک‌کن آغشته به پماد وازلین تکرار کنید. بخیه‌های داخل بینی قابل جذب بوده و چرب نگه داشتن آنها به تسریع روند آن کمک می‌کند.
2. دو روز پس از جراحی بینی می توانید حمام کنید، اما مهم است که نوار چسب و آتل روی بینی همواره خشک نگه داشته شود. استفاده از وان بهترین گزینه برای حمام کردن است
3. در صورت مشاهده‌ی هرگونه علائم خونریزی به مدت بیش از 10 دقیقه، عفونت، قرمزی، تب، ترشحات غیر طبیعی یا درد بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.
4. در صورت وجود بخیه، هفت روز پس از جراحی برداشته می‌شوند.
5. پس از برداشتن نوار چسب و آتل، برای کمک به کاهش چربی بینی، باید 2 بار در روز با ملایمت بینی خود را بشویید.

آنچه که پس از عمل باید انتظار داشت

2

ورم

توارم در هر بیماری ممکن است متفاوت باشد. تورم ممکن است در 3 تا 4 روز اول افزایش یابد و پس از آن کاهش یابد. هنگامی که آتل (بانداژ) پس از یک هفته برداشته می‌شود، ممکن است بینی به نظر چاق و بزرگ بیاید. اکثر تورم‌ها پس از 2 تا 3 هفته کاهش می‌یابند.

با این حال، تغییراتی در تورم باقیمانده در طول 2 تا 3 ماه آینده قابل مشاهده است. برای کاهش تورم، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید: سر را به حالت بالا نگه داشته و در حد امکان از خم شدن صرف نظر کنید و اجسام سنگین را در 2 تا 3 هفته اول بلند نکنید. همچنین، در دو تا سه ماه اول، سعی کنید برای مدت طولانی در معرض آفتاب قرار نگیرید.

تغییر رنگ

کبودی نیز مانند ورم در افراد مختلف متفاوت است. بیشتر کبودی و تغییر رنگ ظرف 2 هفته‌ی اول برطرف می‌شود.

بی حسی

بینی بعد از جراحی بی حس خواهد بود. این امر طبیعی بوده و طی هفته‌ها یا ماه‌های آتی رفع خواهد شد. احساس‌های غیر طبیعی، سوزن سوزن شدن و گاهی اوقات درد خفیف ممکن است تا زمانی که عصب‌ها در طول زمان بازسازی شوند، رخ دهد.

خونریزی

اگر خونریزی داشتید دراز بکشید و سرتان را بالا نگه دارید. سعی کنید آرام باشید. می‌توانید از قرص ضد درد یا دیازپام استفاده کنید. کمپرس سرد روی چشم‌های خود قرار دهید همانگونه که بعد از جراحی انجام دادید. همچنین می‌توانید فشار خفیفی را بر روی هر دو طرف بینی خود اعمال کنید و ۱۵ دقیق صبر کنید.

افسردگی

افسردگی خفیف برای بیماران پس از جراحی زیبایی چیز غیر معمولی نیست. این اتفاق معمولاً در هفته‌ی دوم پس از جراحی اتفاق می‌افتد وقتی که مقداری ورم و کبودی همچنان باقی مانده و بیمار نسبت به تتیجه‌ی نهایی نگران است. این یک وضعیت گذرا بوده و همه چیز بهبود پیدا خواهد کرد.

عینک

عینک را می‌توان بر روی آتل قرار داد. با برداشتن آتل، به مدت شش هفته عینک باید یا از روی پیشانی آویزان باشد یا وزن آن روی گونه گذاشته شود. این امر ضروری است زیرا فشار روی بینی می‌تواند شکل نهایی آن را تغییر دهد. می‌توان یک هفته پس از جراحی از لنزهای تماسی استفاده کرد.

محدودیت‌ها


1. حداقل برای دو هفته ورزش شدید انجام ندهید.
2. به مدت سه هفته اجسام سنگین بلند نکنید.
3. به مدت دو هفته لباس کشی نپوشید.
4. از جویدن غذاهای سفت به مدت دو هفته پرهیز کنید.
5. از خمیاز کشیدن با دهان بسیار باز به مدت دو هفته اجتناب کنید.
6. از خالی کردن یا بالا کشیدن بینی خود به مدت دو هفته پرهیز کنید.
7. به مدت دو هفته پس از جراحی بینی برای دندان‎های بالا از مسواک بچه‌گانه استفاده کنید.
8. به مدت دو هفته با دهان باز عطسه کنید.
9. به مدت 6 هفته از ورزش‌های تماسی اجتناب کنید.

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی