مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت صورت (کشیدن پوست) و دوران نقاهت

مراقبت های قبل و بعد لیفت صورت

اثرات تجمعی نیروی جاذبه زمین، عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عوامل مختلف دیگر باعث پیر شدن صورت می‌شوند. شل شدگی پوست و بافت نرم به صورت تدریجی و در اثر لاغر شدن قسمت میانی صورت (ناحیه گونه و استخوان گونه) به دلیل شل شدن تدریج پوست و چربی‌های زیر جلدی در قسمت پایین صورت (فک‌ها، چانه و گردن) اتفاق می‌افتند. با کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، چین و چروک‌های روی صورت نمایان می‌شوند. با انجام عمل جراحی لیفت صورت می‌توان همه اثرات افزایش سن روی ساختار صورت شامل پوست، بافت چربی و عضلات زیرین آن را کاهش داد. در هنگام انجام این فرایند، پوست صورت و گردن با دقت کشیده شده و حالت شل شدگی آن از بین می‌رود. بافت چربی اضافی نیز برای افزایش تناسب در قسمت پایین صورت و زاویه آن برداشته می‌شوند. عضلات زیرین در صورت و گردن که به مرور زمان حجم خود را از دست داده‌اند نیز دوباره کشیده شده تا کانتور صورت‌ترمیم شده و ظاهر آن جوان‌تر به نظر برشد. لیفت گردن نیز ممکن است برای بهبود ظاهر گردن و قسمت‌های زیر چانه یا کاهش شل شدگی پوست در این قسمت از صورت بدون انجام لیفت کامل انجام شود.

اگر می‌خواهید زیبایی جوانی را دوباره تجربه کنید جراحی لیفت صورت گزینه خوبی برای شما می‌باشد. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی معتقدند لیفت صورت می‌تواند نتایج قابل ملاحظه‌ای در تمام نواحی صورت برای شما به ارمغان آورد. این نواحی شامل چانه، گونه‌ها و استخوان‌های گونه می‌باشد. متخصصین ما آماده ارائه مشاوره و بررسی صورت شما قبل از انجام هرگونه درمان بر روی آن هستند. با استفاده از این بررسی‌ها مشخص می‌شود که آیا شما جهت انجام لیفت صورت مناسب می‌باشید یا خیر. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید.

چهار مرحله دوران بهبودی پس از انجام عمل جراحی لیفت صورت 


چهار مرحله دوران بهبودی پس از انجام عمل جراحی لیفت صورت

دانستن آنچه که باید پس از انجام عمل جراحی انجام دهید و اینکه این کارها را چگونه و چه موقع انجام دهید کلید موفقیت کلی عمل لیفت صورت است. جراح باید مراحل مختلف دوران بهبودی را به تفصیل برای شما توضیح دهد تا به شما در مدیریت انتظارات و تسریع روند بهبودی مؤثر کمک شود.

مرحله 1 / روز 1 7 اقدام پس از انجام عمل جراحی: استراحت کنید اما نه در رختخواب

مرحله 1

با این که هفت روز اول دوران بهبودی پس از انجام عمل را باید آسان گرفت (و در 24 ساعت اول پس از انجام عمل شما باید یک نفر همراه داشته باشید) هر گونه خستگی / حالت تهوع مضاعف که در طول این هفته احساس کردید احتمالاً به دلیل مصرف داروهای مسکن است و نه به دلیل انجام عمل لیفت صورت. اگر چه تورم و کبودی در 3 تا 4 روز پس از انجام عمل به حداکثر خود می‌رسد اما یک تا دو روز پس از انجام عمل جراحی، حال شما به اندازه‌ای خوب خواهد بود که می‌توانید از رختخواب برخاسته و در منزل قدم بزنید. جراح ممکن است داروهای مسکن را برای کمک به مدیریت ناراحتی‌هایی که شما پس از انجام عمل لیفت صورت احساس می‌کنید تجویز نماید. آنها را طبق برنامه و مطابق دستورالعمل داده شده مصرف کنید تا درد و خشک‌شدگی در گردن، گوش‌ها یا صورت شما به طور مؤثری تحت کنترل قرار گیرد و شما قادر به انجام فعالیت‌های سبک خود نظیر انجام کارهای منزل شوید. حرکت دادن بدن و گردش جریان خون بسیار مهم است زیرا به تسریع روند بهبودی شما کمک می‌کند. به دقت و به طور مرتب مطابق دستورالعمل پزشک از زخم‌های خود مراقبت کنید (و تمام دستورالعمل‌های دیگر پزشک را به دقت رعایت کنید) تا به تسریع روند بهبودی شما پس از انجام عمل لیفت صورت کمک شود. بخیه‌های زخم‌ها ممکن است باعث خارش شوند اما باید به خوبی از آنها مراقبت کنید تا باعث کاهش ناراحتی‌های شما شود. ممکن است یک طرف صورت شما بیش از سمت دیگر آن دچار تورم و کبودی شود زیرا عمل در هر طرف صورت مستقل انجام می‌شود. به هر حال، اگر ورم شدیدی در هر طرف صورت یا گردن خود دیدید بلافاصله با جراح تماس بگیرید تا موضوع را بررسی کند. همچنین در صورتی که در روزهای پس از انجام عمل، تب شدید داشتید نیز باید با جراح تماس بگیرید.

مرحله 2 / روزهای 7 تا 14 پس از انجام عمل جراحی: احساس بهبودی و پیشرفت در درمان

مرحله 2

کمی کبودی و تورم روی یک یا دو طرف صورت و گردن، چشم‌ها و حتی پشت گوش‌ها در هفته دوم بهبودی کاملاً طبیعی است. برخی بیماران احساس عجیبی مانند گزگز، سوزش، بیحسی یا سفتی دارند که دلیل آن تورم و کبودی بوده و عادی است. حدود 4 روز پس از انجام عمل، کبودی و تورم پس از عمل لیفت صورت به تدریج شروع به برطرف شدن می‌کند اما پیشرفت واقعی در هفته‌های دوم و سوم پس از عمل دیده می‌شود. اگر چه شرایط در این مرحله شروع به بهبودی می‌کند، شما باید یک تا دو هفته صبر کنید تا کبودی‌ها و تورم‌ها به طور کامل برطرف شوند. به یاد داشته باشید که نتایج نهایی پس از یک سال دیده می‌شوند. از آنجا که ممکن است شما تمایل نداشته باشید در این دوره در محل کار، باشگاه یا انظار عمومی دیده شوید باید فعالیت‌های سبکی مانند پیاده‌روی را در برنامه خود قرار دهیت تا انرژی شما حفظ شود.

مرحله 3 / روزهای 15 تا 30 پس از انجام عمل جراحی: بازگشت به بازی

مرحله 3

در هفته‌های سوم و چهارم از فرایند بهبودی، زخم‌های شما شروع به بهبود می‌کنند. احتمالاً در این مرحله، بخیه‌ها یا گیره‌ها هنوز روی شکاف‌های ایجاد شده برای انجام عمل حضور دارند، اما زخم‌ها بسته شده، دلمه ببندند و بهبود می‌یابند. در حالی که بسیاری از بیماران در دو تا سه هفته پس از عمل، قابلیت حضور در محل کار را به دست می‌آورند، ممکن است هنوز تورم در برخی قسمت‌های صورت قابل مشاهده باشد. این وضعیت عادی است و با گذر زمان بهبود خواهد یافت. فرایند بهبودی در هر فرد به طور طبیعی متفاوت است.

تقریباً سه هفته پس از عمل لیفت صورت، احساس بهبودی خواهید کرد و بهتر به نظر خواهید رسید و می‌توانید به فعالیت‌های روزمره‌تان مانند کار و ورزش ادامه دهید. در این مدت، ممکن است رنگ پوست شما به طور موقت صورتی یا کمی قرمز شود. در این صورت، پزشک ممکن است برخی درمان‌های مناسب را توصیه کند. همچنین، پزشک درباره قرار گرفتن در معرض نور خورشید پس از عمل لیفت صورت با شما بحث خواهد کرد. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می‌تواند منجر به پیری زودرس پوست شود. شما می‌توانید زخم‌ها را با استفاده از آرایش یا مخفی کردن آنها با موهایتان پوشش دهید. عمر اسکارها حدوداً یک سال است، بنابراین در حالی که زخم‌های شما روز به روز در حال بهبودی هستند، پس از چند ماه آنها بهبود یافته و به شکلی که می‌خواهید به نظر خواهند رسید.

 مرحله 4 / روز 30 ام پس از انجام عمل و بعد از آن: نزدیک شدن به خط پایان

مرحله 4

اگر چه بهبودی – یعنی زمانی که شما می‌توانید پس از انجام عمل لیفت صورت به فعالیت‌های عادی خود بپردازید – حدود دو هفته طول می‌کشد اما از بین رفتن کامل تورم و کبودی باقیمانده و تغییرات حسی پوست حدود یک سال طول می‌کشد. به یاد داشته باشید که احتمالاً پس از گذشت 3 هفته، فقط خود شما متوجه اثرات جانبی ظریف پس از لیفت صورت خود می‌شوید و دیگران به سختی می‌توانند این تغییرات را ببینند. به یاد داشته باشید که داشتن حس خوب در هر مرحله از فرایند بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است.

به مدت 3 هفته پس از انجام عمل نباید پلیور بپوشید یا از پوستیژ استفاده کنید زیرا باعث بدتر شدن زخم‌های گوش و خط رویش موی شما می‌شود.

 سؤالات رایج در مورد مراقبت‌های پس از عمل لیفت صورت


سؤالات رایج

در اینجا به برخی از سؤالات رایج بیماران در مورد عمل لیفت صورت پاسخ می‌دهیم:

بله. تورم در صورت و پلک‌ها پس از انجام عمل لیفت صورت بسیار عادی است. تورم در 24 تا 48 ساعت پس از انجام عمل به حداکثر می‌رسد و سپس شروع به کاهش یافتن می‌کند. شما باید در حالی که سر خود را کمی بالا نگه داشته‌اید بخوابید تا تورم صورت شما کاهش یابد.

تورم طبیعی پس از انجام عمل لیفت صورت معمولاً پس از 6 تا 8 هفته به طور کامل از بین می‌رود. نتایج نهایی و بهتر، 12 هفته پس از انجام عمل جراحی دیده می‌شوند.

کبودی‌ها پس از 2 هفته از بین می‌روند. رنگ کبودی‌ها پس از 6 تا 7 روز از صورتی به سبز / زرد متمایل شده و پس از هفته دوم به تدریج برطرف می‌شود.

معمولاً بخیه‌ها اطراف چشم‌ها 3 تا 5 روز پس از انجام عمل کشیده می‌شوند. بخیه‌های جلوی گوش معمولاً 5 تا 7 روز پس از انجام عمل جراحی کشیده می‌شوند و در نهایت بخیه‌های پشت گوش و روی پوست سر 2 هفته پس از انجام عمل جراحی کشیده خواهند شد.

شما در هر مرحله‌ای می‌توانید راه بروید اما تا دو هفته پس از انجام عمل باید از انجام ورزش‌های سنگین که باعث افزایش فشار خون می‌شوند خودداری کنید.

شما می‌توانید 5 تا 7 روز پس از انجام عمل آرایش کرده و به این وسیله کبودی‌های صورت را استتار کنید. 10 تا 14 روز پس از عمل نیز می‌توانید چشم‌های خود را برای استتار کبودی‌ها آرایش کنید.

جراح سر شما را به مدت 1 تا 3 روز پس از انجام عمل، پانسمان می‌کند که باید به طور مستمر روی سر شما قرار گیرد. پس از این مدت، پانسمان سر شما برداشته شده و شما باید از پوشش‌های فشرده‌ساز قابل تعویض استفاده کنید. باید هر چه می‌توانید از آنها در 2 تا 3 هفته پس از انجام عمل استفاده کنید. بیشتر بیماران این پوشش‌ها را در هنگام شب استفاده می‌کنند و بدون پانسمان به محل کار خود می‌روند اما اگر این کار مؤثر نبود یا اگر شما در منزل کار می‌کنید بهتر است تا آنجا که می‌توانید از این پوشش‌ها استفاده کنید.

زمانی که اثر داروهای مسکن از بین رفت و شما توانستید به راحتی و با اطمینان اتومبیل را کنترل کنید می‌توانید رانندگی کنید؛ معمولاً 5 تا 10 روز پس از انجام عمل جراحی می‌توانید این کار را انجام دهید.

شما 4 هفته پس از انجام عمل جراحی می‌توانید با هواپیما یا اتومبیل مسافرت کنید اما در صورت امکان باید هر 2 تا 3 ساعت یک مرتبه از جای خود برخاسته و کمی قدم بزنید.

شما می‌توانید 4 هفته پس از انجام عمل جراحی و زمانی که زخم سر باز نداشتید، در آب غوطه‌ور شوید. بهتر است 6 هفته صبر کرده و سپس وارد وان آب گرم شوید زیرا معمولاً استخرها محل تجمع باکتری‌ها هستند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی