عمل جراحی زیبایی فک و چانه (جلو و عقب کشیدن چانه)

jfak

جراحی فک یا چانه روشی است که باعث جابه‌جا شدن، بلند و یا کوچک شدن فکی می‌شود که دچار عقب رفتگی یا جلوآمدگی بیش از حد است. در برخی بیماران ممکن است جراحی فک به منظور بهبود زیبایی نتایج همراه با استئوتومی فک پایین انجام شود. جراحی فک نیمرخ بیمار را تغییر داده و در نتیجه بر هماهنگی و تقارن صورت و بهبود ظاهر کلی چهره تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این، جراحی چانه می‌تواند فشار وارده بر روی عضلات صورت را از تسکین دهد (بخصوص ماهیچه چانه). پزشک معمولاً یک جراحی کشویی فک را انجام می‌دهد که در آن استخوان به صورت فیزیکی بریده شده و بسته به مشکل آن به جلو یا عقب حرکت داده می‌شود. در برخی موارد ممکن است پزشک عمل برجسته کردن چانه یا پروتز چانه را ترجیح دهد. این موضوع در طول مشاوره اولیه مورد بحث قرار می‌گیرد.

آیا به علت کوچک بودن چانه بینی‌تان برجسته‌تر به نظر می‌رسد؟ آیا می‌خواهید شکل صورت خود را متقارن کنید؟ بدون شک، چانه عقب رفته و کوچک تاثیر بدی بر شخصیت فرد می‌گذارد زیرا در این شرایط بینی غیر طبیعی به نظر می‌رسد. به منظور ایجاد تعادل صحیح بین چانه و بینی، متخصصین و کارشناسان کلینیک زیبایی رازی جراحی فک را توصیه می‌کنند. افرادی که قصد اصلاح مشکلات چانه را به منظور برقراری تعادل بین اجزای صورت خود دارند معمولاً متقاضیان مناسبی برای جراحی فک هستند. اگر تمایل به انجام عمل جراحی فک دارید می‌توانید با متخصصین ما مشورت کنید، آنها می‌توانند برای انتخاب بهترین گزینه ممکن شما را راهنمایی نمایند و راه حلی را جهت دستیابی به نتایج مورد نظر توصیه کنند.

متقاضیان درمان


متقاضیان مناسب برای جراحی زیبایی چانه دارای چانه‌ای هستند که فاقد برجستگی بوده و باعث ضعیف به نظر آمدن یا عدم توازن نسبی با سایر اجزای صورت شده است. اگر این توصیفات مطابق با خصوصیات چهره شما است یا در صورتی که از ساختار چانه خود ناراضی هستید ممکن است جراحی فک و یا چانه راه حل مناسبی برای شما باشد.

قبل از جراحی چانه


در طول مشاوره اولیه پزشک انتظارات شما از عمل، وضعیت کلی سلامتی و هر گونه شرایط خاص که ممکن است در جراحی اختلال ایجاد کند را بررسی می‌کند. پزشک همچنین،

  • ساختار صورت شما از جمله بافت پوست و استخوان زیرین را بررسی می‌کند.
  • چگونگی ایجاد تغییر در صورت را مورد بحث قرار می‌دهد.
  • جزییات عمل را توضیح می‌دهد.
  • یک برنامه را برای جراحی و ترمیم ارائه می‌کند.

این برنامه شامل تکنیک‌های مورد استفاده (مانند حرکت استخوان یا قرار دادن ایمپلنت برای برجسته کردن چانه)، محل ایجاد برش‌ها بطوری که محسوس نباشند و نوعی بیهوشی خواهد بود. جراحی فک را می‌توان تحت آرام‌بخش خفیف یا بیهوشی عمومی انجام داد. انتخاب نوع بیهوشی به تصمیم خود شما و جراح بستگی دارد.

روش درمان


jfak3

جراحی چانه برای هر بیمار متفاوت است و به عنوان یک روش تطبیق‌پذیر در نظر گرفته می‌شود. بیمارانی که تحت استئوتومی چانه که ژنیوپلاستی کشویی یا منتوپلاستی نیز نامیده می‌شود قرار می‌گیرند، اساساً عمل بلند شدن چانه برایشان انجام می‌شود. در حین عمل یک برش در داخل لب پایین در جلوی خط لثه ایجاد ‌شده و استخوان جلو یا عقب کشیده می‌شود و سپس با استفاده از یک صفحه تیتانیومی در محل جدید محکم می‌شود. از آنجا که برش در داخل دهان است، جای زخمی وجود نداشته یا بسیار جزئی است.

پس از جراحی چانه


همچنین ممکن است متوجه تورم یا تغییر رنگ قابل توجه در ناحیه تحت درمان شوید که طی چند هفته برطرف خواهد شد. بخیه‌ها معمولاً ظرف هفت روز پس از عمل جراحی برداشته می‌شود. دستورالعمل‌های پس از عمل ارائه شده توسط پزشک خود را برای کمک به کاهش خطر ابتلا به عوارض رعایت کنید. احتمال دارد مقداری درد وجود داشته باشد که با داروهای خوراکی تسکین می‌یابد. ممکن است جراح برای کاهش تورم توصیه‌هایی مانند بالا نگه داشتن سر را ارائه کند. فعالیت‌های معمول را می‌توان پس از هفت روز از سر گرفت.

دوره‌ی بهبودی


پس از جراحی ظاهری متوازن‌تر خواهید داشت و خطوط صورت زیبا می‌گردند. بهبودی معمول بعد از جراحی زیبایی فک به روش جراحی و انجام عمل‌های دیگر بطور همزمان بستگی دارد. به طور کلی، اگر فقط برجسته کردن چانه انجام شده باشد، می‌توانید شب پس از عمل جراحی در خانه خود فعالیت داشته باشید، اما لب پایین مانند زمان بعد از عمل‌های دندانپزشکی بی‌حس خواهد بود. این احساس در شب‌ها وجود دارد و چانه کمی دردناک و متورم می‌باشد.

ممکن است آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد درد تجویز شوند و باید فعالیت‌های سبک انجام دهید. احتمالاً گن‌هایی در اختیار بیمار قرار می‌گیرند و یا نوارهایی بر روی فک قرار می‌گیرند تا پروتز چانه در طی دوره‌ی تورم پس از جراحی در جای خود نگه داشته شود. بالا نگه داشتن سر به رفع شدن سریع تورم کمک می‌کند. اگر برجسته کردن چانه از طریق دهان انجام شود باید برای چند روز یک رژیم غذایی مایع یا نرم مصرف کنید تا زمانی که لثه‌ها بهبود پیدا کنند. برای تمیز نگه داشتن بخیه‌ها پس از خوردن غذا باید دهان خود را بشویید و بخیه‌ها نیز به خودی خود پس از چند هفته جذب می‌شوند. اگر عمل جراحی زیبایی فک با یک برش کوچک زیر چانه انجام شده باشد، بخیه‌ها معمولاً پس از ۴ تا ۷ روز برداشته می‌شوند.

نتیجه


jfak4

با اینکه بهبودی پس از عمل جراحی چند هفته طول می‌کشد اما با این حال بیمار پس از مشاهده بهبودهای قابل ملاحظه در فک خود که بصورت جذابی با سایر اجزای صورت هماهنگ شده است، شگفت زده خواهد شد. بیمار هر زمان که چهره‌ی خود را در آینه نگاه کند احساس رضایت می‌کند. افزایش اعتماد به نفس از مزایای دیگر این عمل است که همراه با چانه‌ای جذاب پدید می‌آید. اجازه ندهید که یک چانه‌ی بدشکل ظاهر کلی صورتتان را تحت شعاع قرار دهد. با جراحان زیبایی که از طریق عمل جراحی چانه قادر به ایجاد یک تغییر خوشایند در صورت شما هستند تماس بگیرید.

عوارض


هر عمل جراحی خطراتی به همراه دارد. اغلب عوارضی پس از منتوپلاستی یا ژنیوپلاستی رخ نمی‌دهند. اگر چه نادر است اما برخی از بیماران ممکن است دچار عفونت در چانه یا ناحیه لب شوند که معمولاً با آنتی بیوتیک قابل درمان است. جراح ممکن است یک دوره‌ی انتظار برای تعیین اینکه آیا عفونت با آنتی‌بیوتیک رفع می‌شود یا خیر توصیه کند. در موارد نادر عفونت نیاز به تخلیه از طریق جراحی دارد. شکل‌گیری بافت اسکار نیز محتمل است. با گذشت زمان، بخش‌هایی از استخوان ممکن است دچار فرسایش شوند، با این حال، این موضوع معمولاً باعث هیچگونه نگرانی پزشکی، درد یا تغییر در ظاهر چانه نمی‌شود.

در روش ژنیوپلاستی، سیم‌ها یا صفحات در صورتی که باعث ناراحتی شوند برداشته می‌شوند. بیماران ممکن است عدم حساسیت در چانه یا ناحیه لب را تجربه کنند با این حال، بی‌حسی معمولا موقتی است. در موارد نادر، از دست دادن حساسیت ممکن است دائمی باشد. باید توجه داشته باشید که عوارض نادر هستند و روش‌هایی نیز برای درمان عوارض وجود دارند.

آیا جراحی فک با درد همراه است؟


بیشتر بیماران عمل جراحی زیبایی چانه را دردناک در نظر نمی‌گیرند. یک دوره سفتی وجود دارد که مرتبط با افزایش حجم ناشی از پروتز چانه است که بلافاصله بعد از جراحی به دلیل واکنش تورمی طبیعی بدن در بدترین حالت است. درد به سرعت به داروهای مسکن خوراکی که معمولاً تنها برای چند روز مورد نیاز هستند، جواب می‌دهد.

آیا پس از جراحی فک جای زخم باقی می‌ماند؟


اگر از روش داخل دهانی برای برجسته کردن چانه استفاده شود، زخم‌های خارجی محسوسی وجود نخواهد داشت. اگر جراح پروتز را از طریق یک برش در زیر چانه قرار دهد یک جای زخم بسیار کوچک در یک ناحیه نامحسوس به جا می‌ماند. در حین برخوردهای اجتماعی معمولی این زخم قابل رویت نیست.

عوارض جانبی کوتاه مدت


تغییر در حس چانه بعد از جراحی زیبایی چانه طبیعی است. بلافاصله بعد از عمل جراحی به دلیل داروهای بی‌حس کننده موضعی مورد استفاده ، چانه بی‌حس خواهد بود. پس از اینکه اثر بی‌حس کننده از بین رفت، ممکن است تا زمانی که اعصاب حسی نزدیک پروتز به اطراف جدید و سفت‌تر خود عادت کنند، حساسیت در این ناحیه افزایش یابد.

این مقاله را ذکر کنید: کلینیک تخصصی پوست، کاشت مو و زیبایی رازی, "عمل جراحی زیبایی فک و چانه (جلو و عقب کشیدن چانه),", https://clinicrazi.ir/%d8%b9%d9%85%d9%84-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b2%db%8c%d8%a8%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%81%da%a9-%d9%88-%da%86%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%ac%d9%84%d9%88-%d9%88-%d8%b9%d9%82%d8%a8-%da%a9%d8%b4%db%8c/.