جلوگیری از ریزش و آسیب مو با استفاده از خواص روغن آرگان

SFS

روغن آرگان روغنی است که از هسته‌های درخت Argania spinosa L به دست می‌آید. این درخت به وفور در مراكش یافت می‌شود، و برای قرن‌ها محصول آن مورد استفاده قرار گرفته است.

از لحاظ تاریخی، آرگان در پخت و پز (به عنوان چاشنی و خمیر) و لوازم آرایشی (به عنوان یک مرطوب کننده) استفاده می‌شده است. امروزه این استفاده ادامه دارد و مراکش حتی در سال‌های آتی تولید خود را برای پاسحگویی به تقاضاها افزایش می‌دهد.

ترکیبات و اجزاء این روغن شگفت انگیز


روغن آرگان نسبتا ترکیبی پیچیده است، با ترکیبی از اجزای مفید و مواد مغذی مختلف. بیایید به برخی از اجزای فراوان‌تر آن بپردازیم.

توکوفرول‌ها 

توکوفرو‌ها یک شکل از ویتامین E هستند و تعدادی از مزایای سلامتی را برای کسانی که از آنها استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهند. در درجه نخست، توکوفرول‌ها یک آنتی اکسیدان قوی هستند. با این وجود، همچنین مشخص شده که آنها نقش مهمی در تنظیم ژن دارند. در واقع، توکوفرول‌ها نه تنها می‌توانند از رادیکال‌های آزاد جلوگیری کنند، بلکه از تیروزین کیناز که آنزیمی شناخته شده برای کمک به رشد و ایجاد سلول‌های سرطانی است نیز جلوگیری می‌کنند.

پلی فنل‌ها

پلی فنل‌ها ریز خوراک‌هایی هستند که در تعدادی از منابع گیاهی به طور فراوان یافت می‌شوند. یک منبع این ماده هسته‌ای از درخت Argania spinosa L، یعنی روغن آرگان است. آنها در تعدادی از بیماری‌های انسان نقش دارند، از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و حتی آلزایمر. علاوه بر این، آنها می‌توانند با مبارزه مستقیم علیه رادیکال‌های آزاد، به مبارزه با نشانه‌های پیری کمک کنند.

اسیدهای چرب

تقریباً 99 درصد از ترکیب روغن آرگان از اسیدهای چرب تشکیل شده است. به همین دلیل، این اسیدها به طور قابل توجهی به خواص سودمند روغن آرگان کمک می‌کنند. چهار اسید چرب برجسته که در روغن آرگان وجود دارند عبارتند از: الیاف (43-49٪)، لینولئیک (29-36٪)، پالمیتیک (15-11٪) و استریک (4-7٪).

این اسیدهای چرب را می‌توان در بسیاری از روغن‌های دیگر نیز یافت، از جمله روغن زیتون، روغن بادام و روغن جوجوبا، و آنها تعدادی مزیت علمی ثابت شده برای رشد مو دارند. به عنوان مثال، اسید لینولئیک که یک اسید چرب روغنی است، به عنوان یک مسدود کننده DHT شناخته شده است. این به این معنی است که وقتی به صورت موضعی استفاده می‌شود، می‌تواند به طور طبیعی DHT را از پوست سر حذف کرده و جلوی تشکیل بیشتر آن را می‌گیرد. همچنین اسیدهای استئاریک و پالمیتیک اسید نیز دارای مزایای ثابت شده هستند؛ به عنوان مثال، ثابت شده است که آنها التهاب را کاهش می‌دهند و این می‌تواند در بهبود و رگزیدن پیازهای مو مفید باشد.

کاروتن 

کاروتن‌ها که با عنوان بتا کاروتن بیشتر شناخته شده است، رنگدانه‌هایی هستند که به طور طبیعی در گیاهان تولید می‌شوند، اما نه حیوانات. در گیاهان، آنها در فرآیند فتوسنتز (فرایندی که از طریق آن گیاهان نور خورشید را به انرژی شیمیایی تبدیل می‌کنند) کمک می‌کنند. با این حال، در حیوانات نیز می‌توانند نقش مهمی بازی کنند. ویتامین A مواد مغذی حیاتی است و چیزی است که می‌تواند از مصرف کاراتنوییدهای A سنتز شود. این در سلامت بصری نقش دارد، اما مکمل ممکن است از بروز ریزش مو در افرادی که دچار نقص هستند نیز جلوگیری کند. با این حال، یکی از چیزهایی که باید در نظر داشته باشید، این است که ویتامین A بیش از حد باعث ایجاد طاسی می‌شود. به این ترتیب، حفظ توازن مهم است.

اسکوآلن

اسکوآلن، در اصل از روغن کبد کوسه گرفته شده است، از آنجایی که از نامش پیداست، ترکیباتی است که به طور طبیعی در گیاهان و اکثر حیوانات (از جمله انسان) یافت می‌شود. در حالی که اسکوآلن دارای مزایای داخلی است، مانند ترکیب سدیم استرول، همچنین یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست است. پوست انسان چربی‌ها را تولید می‌کند تا رطوبت خود را حفظ کند. یکی از این لیپیدها، در واقع، یکی از آنهایی که به وفور تولید شده، اسکوآلن است. با این حال، این تولید بعد از 30 سال شروع به کاهش می‌کند. به عنوان یک مرطوب کننده، اسکوالن از پوست (و حتی پوست سر) در برابر فقدان سبوم محافظت می‌کند. این سطح رطوبت و همچنین pH را متعادل نگه می‌دارد.

مزایای این روغن شگفت انگیز برای رشد مو


با بسیاری از اجزاء مفید، شکی نیست که روغن آرگان می‌تواند به رشد مو سالم کمک کند. در اینجا فقط چند نمونه‌ خاص از مزایای آن است.

این آسیب فولیکولار را کاهش می‌دهد

IIIU

یک مشخصه رایج ریزش مو، بدون توجه به علت زمینه‌ای آن، آسیب به فولیکول مو است. این معمولا در نتیجه مینیاتوری شدن فولیکول رخ می‌دهد و اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به طاسی دائمی شود. رنگ مو یک محصول آرایشی رایج است، اما همچنین شناخته شده است که موجب آسیب به پوست سر، تارهای مو و فولیکول‌ها می‌شود. این عمدتا ناشی از حضور آمونیا در بسیاری از رنگ‌های دائمی است، اما حتی رنگهای غیر آمونیاک نیز می‌توانند پوست سر را خشک کنند و از روغنهای طبیعی محروم کند.

آسیب به فولیکول مو می‌تواند منجر به رشد و ایجاد رشته‌های مو آسیب دیده شود. این آسیب در نهایت می‌تواند فولیکول را مینیاتوری کند و و منجر به رشد کمتر و کمتر مو می‌شود. با گذشت زمان، رشد مو آهسته شده و کاملا متوقف می‌شود. این روغن می‌تواند به سرعت آسیب را درمان کند و از ایجاد آسیب جلوگیری کند. شما می‌توانید مطمئن شوید که فولیکول‌ها در بهترین شکل خود باقی می‌مانند.

این روغن از نشانه‌های پیری (و برگشتن) جلوگیری می‌کند

علل زیادی برای ریزش مو وجود دارد. یک علت آن یک عارضه جانبی طبیعی ناشی از پیری است که با وجود رادیکال‌های آزاد در داخل پوست سر تندتر شده است. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناقص هستند. برای تکمیل شدن خودشان، الکترون‌ها را از مولکول‌های اطراف (از جمله کسانی که از پوست، مو و سایر ساختارها پشتیبای می‌کنند) می‌دزدند. این به تحلیل نهایی این ساختارها منجر می‌شود و علائم پیری، از جمله چین و چروک، موهای خاکستری و کم پشتی مو، آشکار می‌شوند. برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد، یک آنتی اکسیدان مورد نیاز است. اینها مولکولهایی هستند که الکترونهایشان را برای رادیکال‌های آزاد قربانی می‌کنند. به نوبه خود، این مانع از تجزیه مولکول‌های ضروری می‌شود. روغن آرگان دارای اجزای بسیاری است که به خواص آنتی اکسیدانی روغن کمک می‌کند. به این ترتیب پوست سر و مو را می‌تواند سالم و جوان نگه دارد.

مرطوب و هیدراته می‌کند

این دو عمل اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند. با این حال، هر دو مرطوب کننده و هیدراتاسیون برای پوست سر و مو سالم هستند. اول، بگذارید این دو اصطلاح را تعریف کنیم:

  • هیدراتاسیون. یک فرایند مربوط به مقدار آب است.
  • مرطوب کننده. فرآیند مربوط به مقدار روغن است.

روغن آرگان، هنگامی که به طور مستقیم به پوست سر اعمال می‌شود، پوست و مو، تارهای مو و فولیکول‌ها را مرطوب و هیدراته می‌کند. پوست سر خشک یک مسئله رایج است. این عارضه معمولا با خارش، سفتی، پوسته پوسته شدن، قرمزی و تحریک همراه است. در حالی که پوست سر خشک لزوما منجر به ریزش مو نمی‌شود، می‌تواند منجر به خارش پوست سر شما شود. همانطور که ناخن‌ها پوست شما را می‌خراشند، می‌توانند باعث لایه برداری‌ها شوند که منجر به التهاب و تحریک بیشتر می‌شود. خراشیدن همچنین می‌تواند مو را از فولیکول خارج کند و روند رشد مو را مختل کند.

در حالی که بسیاری از مردم به شامپو ضد شوره روی می‌آورند، این می‌تواند بیشتر پوست سر را خشک کند و عارضه را بدتر کند. بنابراین باید چه کاری انجام داد؟

این زمانی است که بهتر است به روغنهای طبیعی روی آورید، یکی از آنها آرگان است، برای دوباره مرطوب و هیدراته کردن پوست، با استفاده از روغن‌های طبیعی، می‌توانید باعث شوید پوست سرتان چیزی که از دست داده را دوباره به دست آورد. علاوه بر این، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که موهایتان از ریشه تا نوک قوی است و از شکستگی و از دست دادن قبل از موعد جلوگیری می‌‌شود.

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی