آیا تغییر دوره ای شامپو باعث ریزش مو می شود؟

تغییر شامپو

بیشتر مردم به اعتقاد دارند که تغییر شامپو به طور مرتب یک ایده خوب است؛ اما چرا؟ آنها معتقدند که ساختار شامپوها برای موها مناسب نیست و می‌تواند منجر به تشکیل گره‌های سنگین، کاهش حجم و درخشندگی موها شود. آنها فکر می‌کنند که تغییر یا تعویض شامپو به صورت هفتگی یا حتی روزانه، مفید برای موهایشان است. آنها می‌گویند که بسیاری از شامپوها با استفاده مداوم تاثیر کمتری دارند. بنابراین، تغییر شامپو در طول زمان راهی است که تست شده برای حفظ ظاهر موهای زیبا است.

اما امروزه، تخصصی‌های پوست می‌گویند که تغییر شامپو اغلب ممکن است برای موهای شما ضرر داشته باشد. زیرا ممکن است باعث ایجاد درماتیت پوستی یا شوره‌زایی شود که ممکن است در برخی موارد باعث ریزش مو شود. بنابراین، آیا باید به طور منظم شامپو خود را عوض کنید یا اینکه یک شامپوی مناسب پیدا کرده و آن را استفاده کنید و نگه دارید؟

درماتیت پوست سر چیست؟


درماتیت پوست سر به بیماری خاصی مربوط به پوست سر گفته می‌شود. معمولاً با خارش، قرمزی و تحریک پوست سر خود را نشان می‌دهد و گاهی اوقات همراه با شوره سر یا پوسته پوسته شدن پوست بوده و اغلب قابل مشاهده است.تغییر شامپو اغلب یکی از دلایلی است که باعث ایجاد درماتیت پوست سر می‌شود؛ زیرا پوست توسط شامپوهای مورد استفاده تحریک می‌شود. این امر اغلب به این دلیل است که شامپو حاوی عطر، رنگ مصنوعی و سایر مواد شیمیایی تشکیل دهنده است که می‌تواند پوست را تحریک کند.بسیاری از عوامل دیگر نیز می‌توانند باعث درماتیت پوستی و تشدید آن شوند. از جمله تغییرات رطوبت، استرس، تروما مانند خارش بیش از حد پوست و تغییر فصل. این وضعیت ممکن است با شوره‌های کوچک در مناطق خاص سر شروع شود اما در برخی موارد به کل پوست سر آسیب می‌رساند. برآورد شده است که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از مردم از شوره سر رنج می‌برند.

درماتیت سبوره چیست؟


نوع دیگری از درماتیت پوستی رایج است که درماتیت سبوره نامیده می‌شود و با تکه‌های زرد یا سفید روی پوست مشخص می‌شود. نه تنها در پوست سر بلکه گاهی در ابروها نیز به وجود می‌آید. این وضعیت را می‌توان با انجام اعمال بخصوصی درمان کرد که معمولاً توسط یک متخصص پوست تجویز می‌شوند.در موارد نادر پیش می‌آید که درماتیت سبوره باعث ریزش مو می‌شود. دلیل آن این است که غدد سبوره میتوانند خود را به فولیکول موها بچسبانند و سبب ایجاد نوعی سبوم (چربی موی سر)غنی شوند. این سبوم سبب افزایش مخمر در مو می‌شود که موجب تحریک بیشتر پوست سر شما می‌گردد.اگر فولیکول‌های مو در ناحیه‌ای که تحریک رخ می‌دهد قرار داشته باشند، آنجا را محلی نامناسب برای رشد مو تشخیص می‌دهند و بنابراین مو در این ناحیه خاص رشد نخواهد کرد. اگرچه این وضعیت پوستی یک بیماری عفونی نیست اما می‌تواند با گذشت سال‌ها پخش شود و حتی موقتاً باعث ریزش مو گردد.افرادی که دچار این وضعیت می‌شوند ممکن است با استفاده از یک شامپوی خاص برای حداقل ۳ ماه و همینطور یک شامپوی ضد درماتیت یا شامپوی قوی‌تری که برای افراد دچار درماتیت سبوره طراحی شده است و توسط پزشک تجویز شده است، نتایج خوبی دریافت کنند. اگرچه ممکن است برای از بین بردن کامل مشکل، داروهای موضعی مورد نیاز باشد. افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون یا HIV هستند، ممکن است درماتیت سبوره بدتری داشته باشند.لطفاً توجه داشته باشید که اگر خارش داشته باشید و این شرایط برایتان ناخوشایند باشد، باعث می‌شود به موها چنگ بزنید؛ به همین دلیل ریزش مو در افراد مبتلا به درماتیت سبوره افزایش می‌یابد. افرادی که دچار درماتیت سبوره هستند ممکن است از بیماری‌های ژنتیکی نیز رنج ببرند. بنابراین مهم است که قبل از تصمیم‌گیری درباره درمان مناسب به علت دقیق ریزش موهای خود پی ببرید.

آمار مربوط به درماتیت سبوره


افرادی که از درماتیت سبوره رنج می‌برند عبارتند از:

  • افراد از هر دو جنس؛ اگرچه مردان نسبت به زنان احتمال ابتلای بیشتری دارند.
  • افراد از همه نژادها
  • بزرگسالان؛ که در سن ۴۰ سالگی این وضعیت در آنها به اوج می‌رسد و اغلب اولین بار در سن بلوغ رخ داده است. بچه‌های مبتلا به این وضعیت درماتیت سبوره ندارند اما از آنچه که ما آن را «کلاه گهواره» می‌نامیم، رنج می‌برند. کودکان مبتلا به شوره سر احتمالاً عفونت قارچی دارند.
  • افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند که می‌تواند موجب این بیماری شود یا به شدت آن بیافزاید. اگر فکر می‌کنید ممکن است این مورد برای شما وجود داشته باشد با پزشک خود مشورت کنید تا قبل از درمان آن را برطرف کند. ممکن است لازم باشد داروهایتان را تغییر دهید.

سالم نگه داشتن مو


به طور کلی، افرادی که می‌خواهند موهای سالم داشته باشند، باید به نیازهای موهای خود گوش فرا دهند. اگر شامپویی پیدا کردید که به نظرتان مناسب است، آن را استفاده کنید و نگه دارید. اگر متوجه شدید که تغییر منظم شامپو هیچ تأثیری بر موهایتان ندارد و به حفظ حجم کمک می‌کند، می‌توانید با این روش ادامه دهید.

اما در صورتی که متوجه شدید تغییر منظم شامپو باعث تحریک و خارش پوست شما می‌شود یا ناگهان ریزش مو همراه با خارش و قرمزی رخ می‌دهد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک پزشک مشورت کنید. در بسیاری از موارد، خریدن یک شامپوی ضد شوره مخصوص و استفاده مداوم از آن به مدت حداقل سه ماه می‌تواند به درمان درماتیت پوستی کمک کند و حتی ممکن است باعث کاهش ریزش مو شود.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط

سلام دنیا!

به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید!

Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی