کوچک کردن بینی با جراحی پره و سوراخ های بینی

r1-6

مانند جمله مشهوری که می‌گوید “زیبایی در چشمان بیننده است”، این جمله برای بینی نیز صادق است. حقیقت این است که هیچ بینی کامل و بی‌نقصی وجود ندارد. ویژگی‌هایی که یک بینی را زیبا می‌سازند، همانند سایر قسمت‌های صورت، بستگی به سلایق شخص دارند. برخی از افراد بینی کشیده را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر بینی گرد را دوست دارند. همچنین، اندازه و موقعیت دیگر عناصر صورت مانند چشم‌ها، دهان و استخوان‌های گونه نیز بر تاثیر نمایش بینی در چهره شما اثر می‌گذارند. فرم صورت و مدل موی شما نیز بر ظاهر بینی تأثیرگذار است.

بزرگ بودن سوراخ‌های بینی باعث می‌شود بینی به صورت نامتناسب با بقیه قسمت‌های صورت بزرگ به نظر برسد. همچنین، بزرگی نوک بینی باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن بینی می‌شود. روش‌های مختلفی برای باریک کردن بینی‌های پهن و کوچک کردن سوراخ بینی‌های گشاد و بزرگ وجود دارد. پزشکان ممکن است با شکاف دادن بخشی از بافت‌های اطراف سوراخ بینی، آن را کوچک‌تر کنند. این عمل منجر به کوچک‌تر شدن سوراخ بینی می‌شود، اما در این روش، جای زخم ناشی از عمل به طور کامل قابل مشاهده است.

اگر بینی بزرگی دارید و درصدد تغییر آن به نحوی هستید که بیشتر می‌پسندید و یا با سایر اجزای صورتتان متناسب‌تر است متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی روش‌های جراحی بینی پیوندی را به شما پیشنهاد می‌کنند. چنانچه می‌خواهید ظاهر بینی خود را بهبود ببخشید و یا به آن نمایی جدید بدهید متخصصین ما به شما کمک می‌کنند هدف‌های خود را تعریف کنید و با استفاده از ابزارهای پیشرفته گرافیکی، نماهای مختلفی که برای بینی شما امکان خواهد داشت را نشان خواهند داد. به‌این‌ترتیب شما انتخاب‌های مختلف را بررسی کرده و در مورد روش‌های جراحی بینی پیوندی اطلاعات کسب خواهید نمود.اولین مرحله برای انجام عمل‌های مرتبط با بینی بزرگ، مشاوره با متخصصین می‌باشد.

جهت مشاوره و یا ملاقات حضوری با متخصصین ما با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”57″]

مزایا

عمل جراحی بینی پیوندی و یا کوچک کردن بینی مزایای زیادی برای بیماران دارد. در ادامه تعدادی از این مزیت‌ها آورده شده است:

 • بهبودی ظاهر شخص: کوچک کردن پره های بینی، نما و ظاهر جدیدی به چهره شما خواهد داد.
 • اعتمادبه‌نفس بیشتر: این عمل باعث بالا بردن اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس فرد می‌شود. با انجام این عمل دیگر از بینی بزرگ خود خجالت‌زده نخواهید بود.
 • سلامتی بیشتر: عمل جراحی بینی پیوندی علاوه بر زیباتر کردن ظاهر شخص، باعث بهبودی عملکرد بینی نیز می‌شود و فرد را از محدودیت‌ها و مشکلاتی که اختلالات بینی برای وی به وجود می‌آوردند رها می‌سازد.

داوطلبان


اگر از ظاهر خود به علت داشتن سوراخ‌های بینی بزرگ که متناسب صورتتان نیست ناراضی هستید می‌توانید برای انجام عمل کوچک کردن بینی داوطلب شوید.بهترین داوطلبان انجام این عمل کسانی هستند که دخانیات مصرف نمی‌کنند، در سلامتی عمومی خوبی هستند و بیشتر از 16 سال سن دارند. بهتر است عمل جراحی بینی پیوندی بر روی بینی‌هایی که هنوز در مراحل شکل‌گیری و رشد هستند انجام نشود. رشد بینی در دختران در سن 13 تا 14 سالگی و در پسران در سن 15 تا 16 سالگی کامل می‌شود.

مشاوره


در جلسه مشاوره، پزشک ابتدا به نگرانی‌ها و هدف‌های بیمار به دقت گوش می‌دهد. در این جلسه، پزشک قسمت‌هایی از بینی که بیمار می‌خواهد کوچک کند را شناسایی می‌کند. قسمت‌هایی که معمولاً بیماران می‌خواهند کوچک شود به شرح زیر است:

 1. عرض سوراخ‌های بینی
 2. اندازه سر بینی
 3. عرض قسمت میانی بینی
 4. کوچک کردن کل بینیپ

پزشک با دقت بینی را بررسی کرده و قسمت‌هایی را که با کوچک کردن باعث بهبود ظاهر بینی می‌شود مشخص می‌کند. پزشک و بیمار در این جلسه در مورد نمای دلخواه بینی که هدف نهایی عمل‌های جراحی بینی است صحبت می‌کنند. در پایان این جلسه، مناطقی از بینی که نیاز به کوچک شدن دارند برای پزشک قابل تشخیص خواهد بود.

روش درمان


کوچک کردن بینی شامل قسمت‌های مختلفی از بینی است که ممکن است برای بعضی از افراد روی یک قسمت از بینی جراحی انجام شود و برای بعضی دیگر همه این کارها انجام گیرد.برش کف بینی و برش سه گوش از جمله روشهای متداول کوچک کردن پره بینی می باشند.

کوچک کردن نوک بینی

r6

جهت کوچک کردن سر بینی، ابتدا پزشک باید بداند چرا نوک بینی بزرگ است. دلایل معمول بزرگ بودن سر بینی به شرح زیر است:

 1. پوست ضخیم
 2. عریض بودن غضروف‌های بینی
 3. قرارگیری نامناسب غضروف‌های بینی
 4. دراز بودن غضروف‌های بینی
 5. کوچک بودن و یا رشد نکردن سر بینی

نوک بینی ممکن است به دلیل یک یا چند مورد از موارد فوق بزرگ باشد. نوک بینی با روش‌های زیر قابل کوچک شدن است:

 1. نازک کردن پوست بینی
 2. باریک کردن غضروف‌های عریض
 3. تغییر مکان غضروف‌های بینی در محلی بهتر
 4. برداشتن قسمتی از غضروف‌های بینی
 5. طراحی کردن نمای بینی

این روندها توسط بخیه و یا فرم دهی مجدد بینی قابل انجام هستند. در علم پزشکی به آن‌ها بخیه‌های نوک بینی گفته می‌شود. گاهی جهت حمایت کردن قسمت‌های ضعیف یا فرو ریخته شده بینی نیازاست به آن غضروف اضافه شود. به این عمل قلمه غضروف گفته می‌شود.

باریک کردن سوراخ‌های بینی

r7

درصد زیادی از بیمارانی که به دنبال انجام عمل جراحی بینی پیوندی هستند با مشکل بزرگی سوراخ‌های بینی مواجه هستند. به طور معمول سوراخ‌های بینی باید با اندازه فضای بین گوشه‌های داخلی دو چشم هم اندازه باشد. البته با توجه به تنوع نژادها، این اندازه در اقوام مختلف ممکن است با هم متفاوت باشد. درصورتی‌که اندازه سوراخ‌های بینی در مقایسه با سایر اجزای صورت، بزرگ باشد با استفاده از روند کوچک کردن کناری بینی می‌توان آن را کاهش داد.

باریک کردن قسمت‌های میانی و بالایی بینی

r9

بینی از تعدادی غضروف و استخوان تشکیل شده است. قسمت نرم پایینی قسمت غضروفی و قسمت سخت بالایی استخوانی است. اگر بینی در قسمت بالایی بزرگ باشد به این معناست که استخوان بینی عریض است. در این صورت جهت کوچک کردن و باریک کردن بینی، استخوان‌های بینی به هم نزدیک‌تر می‌گردند. این روند با شکستن یا شکافتن استخوان‌های بینی انجام می‌شود. بعد از شکستن استخوان‌های بینی در روشی کاملاً کنترل شده، آن‌ها به هم نزدیک‌تر می‌گردند. استخوان‌ها در حین عمل جراحی بینی پیوندی و با کمک یک ابزار مخصوص پزشکی شکسته می‌شوند. معمولاً بیماران بسیار نگران درد ناشی از این عمل هستند اما بیمار در حین این قسمت از عمل در خواب است. هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شود بینی خود را در گچ خواهد یافت. استخوان‌های شکسته گچ گرفته شده درد زیادی ندارند و بیمار درد کمی را بابت باریک کردن استخوان‌های بینی متحمل خواهد شد.

نتایج


نتیجه در بیشتر مواقع کاملاً طبیعی است. هدف از جراحی بینی پیوندی قرار دادن بینی در فرمی زیباتر است که با سایر اجزای صورت در تناسب باشد. در این صورت بینی بایست طبیعی به نظر رسیده و مصنوعی نباشد. هر بینی خصوصیات مخصوص به خود را دارد و آنچه برای شما مناسب است ممکن است برای دیگری مناسب نباشد و برعکس. در نظر داشته باشید جهت دیدن فرم نهایی بینی پس از عمل ممکن است نیاز باشد 12 تا 18 ماه صبر کنید.نتیجه جراحی پیوندی بینی دائمی است. البته به این نکته توجه داشته باشید که با بالا رفتن سن در طول سال‌ها، فرم بینی تغییر می‌کند. به عنوان مثال بافت اطراف بینی ممکن است ضخیم‌تر شده و باعث افتادگی نوک بینی گردد.

خطرات


همانند تمامی عمل‌های جراحی، عمل جراحی بینی نیز با خطراتی همراه است؛ اما معمولاً عوارض وخیمی ندارد. احتمال بروز اختلالات پس از عمل در حدود 5 درصد است. در این‌گونه موارد، مشکل با عمل جراحی مجدد و یا سایر روش‌های درمانی قابل‌حل است. کبودی در این عمل عارضه‌ای عادی بوده و معمولاً تا دو هفته طول می‌کشد. خونریزی به ندرت اتفاق می‌افتد. احتمال بروز عفونت بسیار نادر و کمتر از نیم درصد است و با تجویز یک دوره آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. جای زخم‌های هایپر ترافیک و یا کلوئید نیز به ندرت اتفاق می‌افتد و در صورت بروز نیاز به درمان‌های مخصوص به خود دارد. به وجود آمدن اختلالاتی در قوه بویایی پس از این عمل رایج بوده و معمولاً پس از 6 تا 8 هفته برطرف می‌شود.

هزینه


هزینه عمل جراحی بینی با توجه به میزان تخصص جراح، محل انجام عمل جراحی و میزان تغییراتی که لازم است بر روی بینی انجام شود متغیر است. هزینه درمان معمولاً تا زمان انجام آزمایش‌های معمول توسط پزشک و طراحی روش انجام عمل بینی غیر قابل پیش‌بینی است.

 

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی