علایم و درمان بیماری واریس پا با لیزر، رادیوفرکوئنسی و جراحی

لتیسحه

سیاهرگ‌ها، سامانه عروقی در اندام تحتانی بدن (مانند ران، باسن، ساق پا، مچ پا و پاها) هستند که خون را از پاها به سمت قلب منتقل می‌کنند. در پا، سیاهرگ‌های عمقی و سیاهرگ‌های سطحی وجود دارند. در برخی از افراد، دریچه‌های سیاهرگ‌های سطحی به درستی کار نمی‌کنند و این موضوع می‌تواند باعث تجمع خون در پاها شود. تجمع خون در پاها باعث افزایش فشار خون در این ناحیه می‌شود و در نتیجه سیاهرگ‌ها زیر پوست بزرگ و متورم می‌شوند. این وضعیت به عنوان واریس شناخته می‌شود.

نارسایی وریدی و واریس پاها علائمی از جمله درد، برآمدگی عروق، سنگینی، خستگی، خارش و تورم شدید را ایجاد می‌کند. بازگشت نامناسب خون در این عروق می‌تواند منجر به تغییر رنگ پوست، تورم شدید و زخم در اندام تحتانی بدن شود که به طور معمول بهبودی آنها به طور کامل صورت نمی‌گیرد.

اگر به دلیل ابتلا به واریس، ظاهر پاهای شما باعث آزار و نارضایتی شما شده است بدانید که این مشکل بزرگی نیست زیرا روش‌های درمانی مختلفی برای از بین بردن این ظاهر نازیبا و نامطلوب وجود دارد. در خلال جلسه مشاوره، متخصصین کلینیک زیبایی رازی مناسب‌ترین گزینه با شرایط شما را پیشنهاد خواهند داد. هر مشتری نیازهای متفاوتی دارد بنابراین مشاوران و جراحان ما متناسب با شرایط هر بیمار، مشکلات او را درمان می‌کنند.

 برای دریافت مشاوره با متخصصین کلینیک یا رزرو نوبت می‌توانید با شمارههای 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید.

واریس

Untitled-2

رنگ رگ‌های متورم و برجسته واریسی معمولاً آبی متمایل به بنفش بوده و از زیر پوست قابل مشاهده هستند. این رگ‌ها غالباً دردناک بوده و ظاهر نامطلوبی دارند. رگ‌های واریسی غالباً در پاها بوده اما ممکن است در قسمت‌های دیگر بدن مانند نواحی واژینال نیز ایجاد شوند.

دلایل

تصور بر این است که دیواره رگ‌ها هم در برخی از قسمت‌ها ضعیف می‌شوند. این بخش‌های ضعیف شده عریض شده و برجسته‌تر می‌شوند. اگر این اتفاق در نزدیکی دریچه‌ها ایجاد شود ممکن است دریچه نشتی پیدا کرده و جریان خون برعکس شود. با بروز این اتفاق در یک دریچه، فشار مضاعفی بر سیاهرگ وارد می‌آید. این باعث می‌شود که رگ‌های عریض‌تر شده و نشتی دریچه‌های افزایش یابد. سپس خون در سیاهرگ بزرگ شده جمع شده و برجسته می‌شوند.

عواملی که احتمال ابتلا به واریس را افزایش می‌دهند

ابتلا به بیماری‌های زیر فرد را مستعد ابتلا به واریس و رگ‌های تارعنکبوتی می‌کند:

 • حاملگی. حجم خون افزایش یافته و باعث افزایش فشار خون وریدی می‌شود. همچنین رحم هم بر رگ‌ها فشار وارد می‌آورد
 • چاقی و اضافه وزن
 • عوامل وراثتی
 • تغییرات هورمونی دروان بلوغ، بارداری و یائسگی

علائم و نشانه‌ها

 • درد و گرفتگی پاها
 • خستگی، بی‌قراری و سنگینی در پاها
 • افزایش پیگمنت ها روی پوست
 • تورم
 • لختگی خون

معاینات

برای مشخص کردن نوع درمان مناسب با مشکلات شما باید معاینات و ارزیابی‌های لازم انجام شود.

این معاینات شامل برخی از آزمایش‌ها مانند معاینات بالینی و سونوگرافی می‌شود.

سونوگرافی داپلر یک روش پزشکی برای مشخص کردن جریان خون است. با این روش پزشک می‌تواند جهت جریان خون در رگ‌ها و کارکرد صحیح دریچه‌ها را مشخص می‌کند.

سونوگرافی داپلکس. این روش پزشک را قادر می‌سازد تا سیاهرگ‌های عمقی را بهتر ارزیابی کند. اولتراسوند داپلکس می‌تواند برای موارد زیر به کار برده شود:

 1. ارائه نقشه سیستم وریدی پاها و اندازه‌گیری قطر رگ‌ها
 2. تشخیص ریفلاکس یا برگشت خون در سیاهرگ‌های سطحی و عمقی
 3. تشخیص انسداد در رگ‌های سطحی و وریدی (ترومبوز یا اسکلروزیس)

درمان واریس

سیب

درمان واریس به نتایج معاینات (سایز رگ‌های واریسی، میزان برگشت خون، علائم موجود و محل سیاهرگ آسیب‌دیده) بستگی دارد. اقدامات درمانی واریس شامل موارد زیر می‌شود:

روش‌های خود مراقبتی

از نشستن یا ایستادن‌های طولانی مدت بپرهیزید. سعی کنید پاهای خود را متناوباً بالا ببرید (بنشینید یا دراز بکشید و پاهای خود را از سطح ران بالاتر قرار دهید). می‌توانید به عنوان مثال از یک بالش در زیر پاهای خود استفاده کنید. این کار به کاهش تجمع خون در سیاهرگ‌ها کمک می‌کند. از کرم‌ها یا پمادهای مرطوب‌کننده برای جلوگیری از خشکی، پوسته‌پوسته‌شده یا خارش‌دار شدن پوست در ناحیه آسیب‌دیده جلوگیری کنید.

کاهش وزن و انجام تمرینات ورزشی باعث بهبود ظاهر رگ‌ها و درمان واریس نمی‌شوند اما از بروز این عارضه جلوگیری می‌کنند.

لیزر اندوونوس

شصسب

لیزر اندوونوس یک روش درمانی بوده که عموماً برای درمان رگ‌های واریسی بزرگ‌شده در پاها به کار برده می‌شود و در مدت نیم ساعت تا یک ساعت انجام می‌شود.

لیزر اندوونوس یک روش درمانی کم تهاجمی است و می‌تواند حتی در کلینیک با تجهیزات مناسب انجام شود.

نحوه انجام

پس از بیحس کردن رگ‌ها، پزشک عمل را شروع کرده و یک رشته لیزری را از طریق پوست مستقیماً وارد سیاهرگ کرده و رگ بدشکل، زشت و دردناک می‌کند.

این کار به کمک هدایت اولتراسوند انجام شده تا به بخش‌های آسیب‌دیده برسد. سپس رشته لیزری به آرامی به سمت عقب کشیده می‌شود و به طور همزمان مقادیر مناسب لیزر به سمت دیواره رگ‌ها ارسال می‌شود.

این کار باعث می‌شود که دیواره رگ‌ها به تولید بافت‌های فیبروز واکنش نشان داده و رگ به صورت غیر قابل برگشتی مسدود شده و ظاهر ناخوشایند سیاهرگ‌ها اصلاح شود.

واریس به سیستم گردش خون آسیب رسانده و از بین بردن آن هیچ نتیجه نامطلوبی بر بدن نمی‌گذارد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی روشی است که برای از بین بردن رگ‌های تارعنکبوتی و کوچک کردن رگ‌های واریسی به کار برده می‌شود.

تزریق مستقیم اسکلروتراپی

سنلینت

رگ‌های عنکبوتی یا تلانژکتازی (رگ‌های پر پیچ‌وخم که از روی پوست قابل مشاهده هستند) با تزریق مستقیم اسکلروتراپی درمان می‌شوند – نیازی به سونوگرافی نیست.

اسکلورتراپی با هدایت اوالتراسوند

ینترل

اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند روشی است که برای درمان برگشت خون درون رگ که از روی پوست قابل مشاهده هستند به کار برده می‌شود. اولتراسوند برای مشخص کردن محل رگ‌های آسیب دیده انجام می‌شود تا پزشک بتواند اسکلروزان را درون آنها تزریق نماید. اگر رگ آسیب‌دیده، بلند و طولانی باشد، چندین تزریق باید انجام شود.

اسکلورتراپی با هدایت کاتتر

مذنتیطخهتذ

پزشک ممکن است از روش اسکلورتراپی با کمک هدایت کاتتر برای درمان رگ‌های بلند و طولانی استفاده کند. با کمک سونوگرافی، یک کاتتر از طریق یک شکاف کوچک روی پوست داخل رگ آسیب دیده می‌شود (مشابه آنچه در عمل EVLA انجام می‌شود). اسکلروزان وارد کاتتر شده و به لومن رگ ریخته می‌شود. به آرامی کاتتر از داخل رگ عقب کشیده شده و خارج می‌شود تا اسکلروزان در همه طول رگ ریخته شود.

نحوه انجام عمل

عمل با تزریق محلول اسکلروزان درون رگ آسیب دیده آغاز می‌شود. سوزن در فاصله مناسبی از رگ آسیب‌دیده وارد شده و به آرامی در حالی که محلول اسکلروزان از آن ریخته می‌شود به سمت بیرون کشیده می‌شود. محلول دیواره داخلی رگ را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که مواد ضدالتهابی ترشح شود که رگ را سخت و مسدود می‌کند. به مرور زمان بدن سیاهرگ مرده را جذب می‌کند.

بدن این توانایی را دارد که مسیر خون را به سمت سیاهرگ‌های عمقی تغییر داده تا جریان خون دوباره جاری شود.

پس از این عمل، ظاهر رگ‌ها به میزان چشمگیری بهبود می‌یابد. به هر حال ممکن است مقداری کبودی در بدن ایجاد شود که به دلیل فعالیت‌های ضدالتهابی بدن و جذب رگ عنکبوتی توسط بدن است.

بستن سیاهرگ

یتلشث

بستن رگ یک روش پزشکی است که در آن به روش‌های جراحی رگ‌های واریسی برداشته می‌شوند. اگر بیشتر دریچه‌ها و خود رگ دچار مشکل شده باشند، رگ (یا قسمت آسیب‌دیده رگ) بسته می‌شود.

اگر برخی از دریچه‌ها در رگ سالم باشند، قسمت ضعیف سیاهرگ می‌تواند به کمک عمل جراحی مسدود شده شود.

نحوه انجام عمل

جراح عمل را با ایجاد دو شکاف برای جراحی آغاز می‌کند، یکی در کشاله ران و یک دیگر در ساق یا مچ پا. شکاف ایجاد شده برای عمل جراحی متناسب با ابتدا و انتهای قسمت آسیب‌دیده رگ ایجاد می‌شود.

پزشک سپس یک سیم پلاستیکی منعطف را از طریق شکاف روی کشاله ران وارد قسمت انتهایی سیاهرگ کرده و آن را به سمت جلو و قسمت پایین سیاهرگ برده تا از سوراخ دیگر در قسمت ساق پا خارج شود.

سپس قسمت بالایی سیاهرگ بسته شده و سیم از سوراخ انتهایی قسمت پایین پا خارج می‌شود و رگ نیز با آن بیرون کشیده می‌شود.

به مدت چند روز پس از عمل و برای کنترل تورم و خونریزی، ساق پاهای شما پانسمان می‌شود. شما باید پاهای خود را برای چند روز باندپیچی کنید. شما باید برای پیشگیری از بروز دوباره واریس به مدت چند هفته از جوراب‌های واریس استفاده کنید.

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی