راه های سفید و روشن شدن پوست صورت و بدن

sefidi

غیریکنواخت بودن رنگ پوست و وجود لکه‌های تیره بر روی آن از مهم‌ترین مشکلات پوستی هستند که بروز آنها برای افراد بسیاری در سراسر جهان مایه ناراحتی است. این مشکلات پوستی بیشتر به نامناسب بودن تغذیه، داشتن سبک زندگی ناسالم و همچنین قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید ارتباط دارند. سفید کردن یا روشن کردن پوست و یا رفع تیرگی پوست فرایندی است که طی آن تلاش می‌شود تا با کاهش تجمع رنگ‌دانه ملانین، رنگ پوست روشن شود. پزشکان متناسب با نوع پوست و نیازهای هر بیمار برای سفید شدن پوست و جوانسازی پوست، روش‌های درمانی ویژه‌ای را به هر فرد ارائه می‌نمایند. روش درمانی سفید کردن پوست به معنی سفید شدن پوست ذاتاً تیره نیست بلکه به این معناست که روش‌های مناسب برای سفید کردن پوست‌های تیره، می‌توانند بافت و رنگ پوست را بهبود داده تا ظاهر فرد جوان‌تر به نظر برسد. در روش‌های متعدد سفید کردن پوست سعی بر این است تا زیبایی درونیتان در ظاهرتان نمایان شود.

اگر مایلید که پوست روشن‌تری داشته باشید و برای دست پیدا کردن به پوستی زیبا در تلاش هستید در اینجا جستجوهای شما برای رسیدن به این هدف خاتمه پیدا می‌کند! در کلینیک رازی، متخصصین ما به شما کمک می‌کنند که پوست زیباتری داشته باشید و به زیبایی خود بیافزایید. روش‌های درمانی روشن کردن پوست به‌طور قطع قادر است به کاهش تیرگی پوستتان کمک کند. همه‌ی ما دست داریم پوستی خالی از لکه‌های تیره، ملاسما (لکه‌های قهوه‌ای‌ رنگ) و لک داشته باشیم. به کمک روش‌های متعدد روشن کردن پوست، رسیدن به رنگ پوست دلخواه امکان‌پذیر است. کلینیک پوست و موی رازی با استفاده از روش‌های نوین و دستگاه‌های پیشرفته نتایج قابل قبولی را در زمینه زیباسازی و روشن کردن پوست صورت به دست آورده است. این روش‌ها شامل میکرودرم ابریژن، لیزر و تجویز کرم‌ها و داروهای مختلف می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه یا در صورت نیاز به رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 – 02188333259 تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”70″]

علل تیرگی پوست


در اکثر موارد، تیره شدن پوست نسبتاً بی‌خطر است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. شایع‌ترین عوامل شناخته‌شده‌ای که موجب تغییر رنگ و یا تیرگی پوست می‌شوند عبارتند از:

 • عوامل وراثتی: ژن‌های پوست تیره از یک نسل به نسل دیگر منتقل می‌شوند.
 • قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید مخصوصاً اگر پوست فرد نسبت به اشعه‌ی خورشید بسیار حساس باشد.
 • سوءتغذیه یا کمبود در ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی ضروری بدن
 • بروز تغییرات هورمونی در بدن که ممکن است توسط عواملی مثل بارداری یا یائسگی ایجاد شود.
 • مصرف داروهای معینی مخصوصاً مصرف داروهای ضدبارداری خوراکی معمولاً می‌تواند موجب بروز لکه‌های تیره‌ی پروانه‌ای شکل شود.

 دلایل انجام روش‌های درمانی روشن کردن پوست


sefidi4

 • پوستی که در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفته در مقایسه با پوست اطرافی که پوشانده شده تیره‌تر می‌شود.
 • این امر موجب تغییر رنگ پوست و یا بروز تغییر در رنگ‌دانه‌ها می‌گردد.
 • برای رفع غیریکنواختی رنگ پوست، بهتر است که به دنبال روش‌های روشن شدن پوست باشید.
 • آکنه نیز مخصوصاً در اطراف محل بروز، موجب تغییر در رنگ پوست می‌شود.
 • خراش نیز موجب صورتی یا قرمز شدن پوست می‌گردد.
 • روش‌های روشن کردن پوست تفاوت‌های ایجادشده در رنگ پوست به علت آکنه را به حداقل می‌رساند.
 • کک‌ و مک، خال‌ها، چین‌ و چروک‌های عمیق صورت، چرمی شدن بافت پوست، بروز خطوط ریز در اطراف چشم  و … بر زیبایی فرد تأثیرات منفی دارند.
 • جراحت پوست هم یکی دیگر از دلایل انجام روش‌های روشن و سفید کردن پوست است.
 • جای زخمی که به علت تصادف، انجام جراحی یا جراحت پوست ایجاد می‌شود می‌تواند رنگ پوست را تغییر دهد.
 • روش‌های روشن شدن پوست مانند یک فرایند ترمیمی عمل می‌کند که تا حد زیادی از میزان تغییر رنگ به وجود آمده می‌کاهد.

روشن کردن پوست


کرم

sefidi5

 محصولات زیبایی متعددی وجود دارند که شما در منزل برای رفع ضایعات پوستی پیگمانته (لکه‌های تیره پوستی) که ممکن است بر اثر جای جوش‌های قدیمی ایجادشده‌اند تا لکه‌های پیری یا فقط غیریکنواختی رنگ پوست و یا حتی فقط برای رسیدن به رنگ پوستی روشن‌تر، از آنها استفاده می‌کنید. بیشتر این محصولات کرم هستند اما گاهی به‌صورت لوسیون یا روغن نیز عرضه می‌شوند و از آنها برای تمام بدن ازجمله دست، بازو، پا و مطمئناً صورت استفاده می‌گردد (اما ابتدا برچسب روی محصول را بررسی نمایید). محصولات متعددی در بازار وجود دارند و کیفیت‌های آنها نیز متفاوت است. اگرچه ترکیبات سازنده بسیاری از این محصولات یکسان است اما مخصوصاً اگر به دنبال محصولات زیبایی طبیعی‌تری هستید احتمالاً از مصرف برخی از آنها پرهیز می‌کنید.

لیزر فرکشنال Co2

sefidi6

لیزر فرکشنال CO2 یک روش جدید و تهاجمی برای بهبود وضعیت پوست است که می‌تواند تأثیرات چشمگیری در سفیدی پوست داشته باشد. در این روش، از پالس‌های کوتاه انرژی لیزر به همراه ترکیبی از گازهایی مانند کربن دی‌اکسید، نیتروژن، هلیوم و هیدروژن استفاده می‌شود. این نوع درمان با لیزر، یک روش غیر تخریبی است و برای سفید کردن پوست، نیازی به استفاده از اشعه فروسرخ ندارد. با برداشتن لایه‌ای نازک از پوست، امکان وجود هرگونه آسیب در بافت‌های اطراف کاهش می‌یابد. لیزر فرکشنال CO2 علاوه بر سفید کردن پوست، در رفع چین و چروک‌ها، جای زخم، ضایعات، خطوط و ترک‌های پوستی نیز بسیار مؤثر است.

میکرودرم ابریژن

sefidi7

میکرودرم ابریژن یکی از کم تهاجمی‌ترین روش‌هایی است که امروزه وجود دارد همچنین این روش درمانی به عنوان یکی از ایمن‌ترین و نویدبخش‌ترین روش‌ها برای روشن شدن پوست صورت و رفع دیگر مشکلات خفیف پوستی به‌حساب می‌آید. بهترین بخش این درمان این است که افراد به‌راحتی می‌توانند فرایند درمان را در مدت کوتاهی انجام دهند. این روش با از بین بردن سلول‌های پوستی مرده از سطح پوست، نتایج مطلوبی را به فرد عرضه می‌نماید. این سلول‌های مرده با استفاده از نوک الماس یا کریستال به‌آرامی و با ملایمت خراشیده شده و از بین می‌روند.

روش میکرودرم ابریژن می‌تواند به افراد کمک کند تا از مشکلات پوستی کوچک مانند لکه‌های پیری، چین و چروک‌ها، لک‌ها، خطوط ریز روی پوست و سایر مشکلات مشابه آنها رهایی یابند. بعد از جلسه اول میکرودرم ابریژن، شما ممکن است بخشی از نتایج درمان را بر روی پوست خود مشاهده کنید. اما باید توجه داشت که این روش بر روی پوست افرادی که آکنه و جوش یا جای زخم عمیقی دارند، تأثیر چندانی ندارد. همچنین، خانم‌های باردار یا افرادی که به‌تازگی زایمان کرده‌اند، باید از انجام این روش خودداری کنند.

چگونه به‌طور طبیعی پوست خود را روشن کنیم؟


sefidi8

راهکارها و پیشنهادات متعدد و بسیاری وجود دارند که شما برای روشن و شفاف کردن پوست خود و نحوه انجام این کار می‌توانید از آنها استفاده کنید. در زیر به روش‌هایی اشاره شده است که شما می‌توانید برای روشن کردن سریع رنگ پوست به‌صورت طبیعی، آنها را انجام دهید.

 • پوست خود را کمتر در معرض نور خورشید قرار دهید: این کار را می‌توانید از طریق استعمال کرم ضد آفتاب انجام دهید تا در هنگام تابش مستقیم اشعه فرابنفش از پوست خود محافظت کنید. می‌توانید از محصولات مرطوب‌کننده و سایر محصولات زیبایی استفاده کنید که میزان SPF آنها 20 است. این کار به‌مرورزمان پوست را سفید و روشن می‌کند اما همچنین از دریافت ویتامین D به میزان کافی مطمئن شوید. نور خورشید بهترین منبع این ویتامین است بنابراین بسته به نوع روشی که برای روشن کردن پوست خود انتخاب می‌کنید در مدت‌زمانی که در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرید تعادل ایجاد کنید.
 • استفاده از آب‌لیمو: چون آب‌لیمو حاوی اسیدسیتریک و اسید اسکوربیک می‌باشد که منبع خوبی از ویتامین ث است و هر دو دارای و خاصیت روشن‌کنندگی پوست هستند پس آب‌لیمو به‌صورت طبیعی می‌تواند پوست را روشن کند.
 • شیر: بله شیر، وقتی نحوه سفید و روشن شدن پوست خود را انتخاب می‌کنید بدانید که شیر مورد خوبی است. مخصوصاً اگر شیر به‌صورت موضعی استعمال شود اسیدلاکتیک موجود در آن، به‌تدریج لکه‌های تیره‌رنگ پوست را رفع می‌کند بنابراین رنگ پوستتان شفاف‌تر و روشن‌تر می‌شود
 •  چگونه با استفاده از آرد نخودچی و روغن‌زیتون پوست را روشن کنیم: آرد نخودچی خوب آسیاب شده که به آن بیسان نیز گفته می‌شود را با یک نوک انگشت زردچوبه به همراه روغن‌زیتون مخلوط کنید. خمیر را بر روی پوست بگذارید و پس از حدود 20 دقیقه پوست را آبکشی کنید.
مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی