جلوگیری از کاهش ریزش مو بدلیل تغییرات هورمونی با کنترل استرس

sgwwww1

به هم خوردن تعادل هورمان‌ها در بدن می‌تواند عوارض فراوانی از جمله ریزش مو را در بدن ایجاد کند. چهارهورمونی که ممکن است باعث ریزش مو شوند عبارتند از:

استروژن

استروژن خلق و خوی ما را تثبیت‌ کرده، به ما احساس ‌انرژی و سرزندگی می‌دهد، و به میل جنسی ما کمک می‌کند. اما استروژن زیاد از حد ممکن است باعث نازک شدن موها شود.

از جمله دلایل زیاد شدن استروژن زیاد موارد ذیل است: قرار گرفتن در معرض عوامل ایجاد اختلالات غدد درون‌ ریز ، چاقی بیش از حد، استرس زیاد، ناسالم بودن روده‌ها، وتنبلی کبد.

تیروئید

کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی)  می‌تواند باعث ایجاد عوارض بسیاری شود، از جمله ریزش مو، عدم تحمل سرما، افزایش وزن بیش از حد و یا مشکل در کاهش وزن. از آنجایی که در اکثریت موارد کم کاری تیروئید، ناشی از بیماری‌های خود-ایمنی است، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، تا علت ریشه‌ای درمان شود و درعین حال به بازگشت رشد موهایتان نیز کمک شود.

تستوسترون

فکر کردن درباره تستوسترون، ممکن است همان فکر کردن درباره رشد مو باشد.  با این حال، مقدار بیش از حد نوع اشتباهی از تستوسترون (دی‌اچ‌تی) می‌تواند منجر به ریزش مو شود. تستوسترون اضافی در زنان، ممکن است علاوه بر نازک شدن پوست سر، باعث رشد مو در چانه، پشت لب فوقانی، قفسه سینه و شکم شود.

انسولین

نقش انسولین در بدن تنها به تنظیم قند خون محدود نمی‌شود، بلکه نقش مهمی در ذخیره‌سازی چربی نیز دارد. افزایش میزان چربی در بدن می‌تواند منجر به افزایش سطح استروژن شود که به نوبه خود ممکن است باعث ریزش مو شود. ریزش زودهنگام مو در زنان ممکن است با مقاومت به انسولین در ارتباط باشد. به عبارت دیگر، ریزش مو می‌تواند نشانگر اولیه‌ای باشد که بدن در تلاش است تا تعادل قند خون را حفظ کند.

مراحل بازگرداندن موها


از آنجایی که ممکن است بازگرداندن موها چندین ماه طول بکشد، توصیه می‌شود برای متوقف کردن روند از دست دادن موها، و بازگرداندن موها، به سرعت وارد عمل شده و به دنبال کشف علت اصلی آن باشید. به کسانی که در حال از دست دادن موهایشان هستند، 5 مرحله برای درمان توصیه می‌شود:

انجام آزمایش‌های لازم برای بررسی علل هورمونی ریزش مو

توصیه می‌شود آزمایشاتی کامل و مشروح، برای بررسی علل شایع ریزش مو با در نظر گرفتن  شرایط فردی شخص انجام داده شود.

آزمایش‌های زیر به عنوان نقطه شروع کشف علت اصلی ریزش مو توصیه‌ می‌شوند:  شمارش کامل خون (یا هولوگرام یا “سی‌ بی سی”)، فریتین، آزمایشات تیروئید، استروژن، تستوسترون، گلوبولین متصل به هورمون‌های جنسی ، پروژسترون، انسولین و هموگلوبین.  بسته به علائم و سابقه فردی ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتری وجود داشته باشد.

خوردن سبزیجات

پیروی از یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میزان مواد مغذی ضروری و فیبر را در بدن افزایش داده و می‌تواند به کنترل بهتر قند خون کمک کند. فیبر موجود در سبزیجات همچنین  به حفظ سلامتی روده‌ها کمک کرده و بدن را قادر می‌سازد استروژن غیر‌ضروری یا بیش از حد را دفع کند.

در رژیم غذایی خود آجیل و دانه‌های روغنی بگنجانید

در رژیم غذایی خود از آجیل و دانه‌های روغنی، به خصوص دانه‌ کدو و کتان استفاده کنید. به‌طور خاص دانه کدو تنبل از تبدیل تستوسترون به (دی‌اچ‌تی) جلوگیری کرده و “روی” مورد نیاز بدن ، که باعث سلامت هورمون‌ها و روده‌ها می‌شود، را تامین می‌کند. دانه کتان اسیدهای چرب امگا -3 و فیبر مفید برای دفع استروژن مازاد را فراهم می‌کند. دانه‌های کتان نیز باعث افزایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی، یعنی پروتئینی که هورمون‌های اضافی را به هم متصل می‌کند، می‌شود.

گوارش خود را اصلاح کنید

بعید است که کسی عدم تعادل هورمون داشته باشد ولی مشکل اختلالات روده و گوارش نداشته باشد. اگر روده شخص ناسالم باشد، قادر نخواهد بود که مواد مغذی موثر برای رشد و ساخت مو را جذب ، هورمون‌های غیر ضروری را از بدن دفع کرده یا التهاب و تورم بدن خود را کاهش دهد.

مدیریت استرس

کنترل استرس برای بدن یک فرآیند زمان‌بر است و در برخی موارد طاقت‌فرسا است. یکی از مکانیسم‌های برجسته استرس، کاهش یا متوقف شدن تولید پروژسترون و افزایش سطح تولید کورتیزول است. وقتی پروژسترون به میزان کمی کاهش می‌یابد، استروژن بیشتری در بدن حاکم می‌شود و ممکن است باعث ریزش غیرطبیعی موها شود. با انجام تکنیک‌های کاهش استرس مانند تنفس عمیق، مدیتیشن، ورزش، یوگا و بیوفیدبک، شما می‌توانید استرس خود را کاهش داده و بدن خود را تحریک کنید تا مجدداً رشد موهای زیبایتان را تحریک کند. درمان ریزش مو و بازگشت به سلامتی هورمونی نیازمند زمان و تلاش است و هیچ راه حل سریعی برای آن وجود ندارد. با این حال، با تشخیص و درمان علت اصلی ریزش مو و تلاش برای بازیابی سلامت هورمونی، می‌توانید از از دست رفتن بیشتر موهایتان جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی