جلوگیری از کاهش ریزش مو بدلیل تغییرات هورمونی با کنترل استرس

sgwwww1

به هم خوردن تعادل هورمان‌ها در بدن می‌تواند عوارض فراوانی از جمله ریزش مو را در بدن ایجاد کند. چهارهورمونی که ممکن است باعث ریزش مو شوند عبارتند از:

استروژن

استروژن خلق و خوی ما را تثبیت‌ کرده، به ما احساس ‌انرژی و سرزندگی می‌دهد، و به میل جنسی ما کمک می‌کند. اما استروژن زیاد از حد ممکن است باعث نازک شدن موها شود.

از جمله دلایل زیاد شدن استروژن زیاد موارد ذیل است: قرار گرفتن در معرض عوامل ایجاد اختلالات غدد درون‌ ریز ، چاقی بیش از حد، استرس زیاد، ناسالم بودن روده‌ها، وتنبلی کبد.

تیروئید

کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی)  می‌تواند باعث ایجاد عوارض بسیاری شود، از جمله ریزش مو، عدم تحمل سرما، افزایش وزن بیش از حد و یا مشکل در کاهش وزن. از آنجایی که در اکثریت موارد کم کاری تیروئید، ناشی از بیماری‌های خود-ایمنی است، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، تا علت ریشه‌ای درمان شود و درعین حال به بازگشت رشد موهایتان نیز کمک شود.

تستوسترون

فکر کردن درباره تستوسترون، ممکن است همان فکر کردن درباره رشد مو باشد.  با این حال، مقدار بیش از حد نوع اشتباهی از تستوسترون (دی‌اچ‌تی) می‌تواند منجر به ریزش مو شود. تستوسترون اضافی در زنان، ممکن است علاوه بر نازک شدن پوست سر، باعث رشد مو در چانه، پشت لب فوقانی، قفسه سینه و شکم شود.

انسولین

انسولین صرفا مسئول تنظیم قند خون بدن نیست، بلکه نقش مهمی در ذخیره‌سازی چربی نیز دارد. افزایش چربی بدن منجر به استروژن اضافی می‌شود که خود می‌تواند باعث ریزش مو شود. ریزش موی زودهنگام در زندگی با مقاومت به انسولین ارتباط دارد. در واقع، ریزش مو می‌تواند نشانه اولیه‌ای باشد از این که بدن در تلاش برای حفظ تعادل قند خون است.

مراحل بازگرداندن موها


از آنجایی که ممکن است بازگرداندن موها چندین ماه طول بکشد، توصیه می‌شود برای متوقف کردن روند از دست دادن موها، و بازگرداندن موها، به سرعت وارد عمل شده و به دنبال کشف علت اصلی آن باشید. به کسانی که در حال از دست دادن موهایشان هستند، 5 مرحله برای درمان توصیه می‌شود:

انجام آزمایش‌های لازم برای بررسی علل هورمونی ریزش مو

توصیه می‌شود آزمایشاتی کامل و مشروح، برای بررسی علل شایع ریزش مو با در نظر گرفتن  شرایط فردی شخص انجام داده شود.

آزمایش‌های زیر به عنوان نقطه شروع کشف علت اصلی ریزش مو توصیه‌ می‌شوند:  شمارش کامل خون (یا هولوگرام یا “سی‌ بی سی”)، فریتین، آزمایشات تیروئید، استروژن، تستوسترون، گلوبولین متصل به هورمون‌های جنسی ، پروژسترون، انسولین و هموگلوبین.  بسته به علائم و سابقه فردی ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتری وجود داشته باشد.

خوردن سبزیجات

پیروی از یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میزان مواد مغذی ضروری و فیبر را در بدن افزایش داده و می‌تواند به کنترل بهتر قند خون کمک کند. فیبر موجود در سبزیجات همچنین  به حفظ سلامتی روده‌ها کمک کرده و بدن را قادر می‌سازد استروژن غیر‌ضروری یا بیش از حد را دفع کند.

در رژیم غذایی خود آجیل و دانه‌های روغنی بگنجانید

در رژیم غذایی خود از آجیل و دانه‌های روغنی، به خصوص دانه‌ کدو و کتان استفاده کنید. به‌طور خاص دانه کدو تنبل از تبدیل تستوسترون به (دی‌اچ‌تی) جلوگیری کرده و “روی” مورد نیاز بدن ، که باعث سلامت هورمون‌ها و روده‌ها می‌شود، را تامین می‌کند. دانه کتان اسیدهای چرب امگا -3 و فیبر مفید برای دفع استروژن مازاد را فراهم می‌کند. دانه‌های کتان نیز باعث افزایش گلوبولین متصل به هورمون جنسی، یعنی پروتئینی که هورمون‌های اضافی را به هم متصل می‌کند، می‌شود.

گوارش خود را اصلاح کنید

بعید است که کسی عدم تعادل هورمون داشته باشد ولی مشکل اختلالات روده و گوارش نداشته باشد. اگر روده شخص ناسالم باشد، قادر نخواهد بود که مواد مغذی موثر برای رشد و ساخت مو را جذب ، هورمون‌های غیر ضروری را از بدن دفع کرده یا التهاب و تورم بدن خود را کاهش دهد.

مدیریت استرس

کنترل کردن استرس برای بدن کاری طاقت‌ فرساست. یکی از مکانیسم‌های استرس این است که تولید پروژسترون بدن را کاهش داده یا متوقف ساخته و سطح تولید کورتیزول را بالا می‌برد.  هنگامی که پروژسترون کم می‌شود، استروژن بی‌رقیب مانده و می‌تواند موجب ریزش موی بیش از حد شود. با انجام تکنیک‌های کاهش استرس، مانند تکنیک تنفس عمیق، مدیتیشن، ورزش، یوگا و بیوفیدبک، می‌توانید استرس خود را کاهش داده و بدن خود را ترغیب کنید که دوباره مو‌های زیبایتان را برویاند.  هیچ راه حل سریعی برای اصلاح ریزش مو وجود ندارد، اما با درمان علت اصلی ریزش مو و تلاش برای بازگرداندن سلامت هورمونی، می‌توانید از از دست دادن بیشتر موهای خود جلوگیری کنید.

آخرین مقالات

Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی