اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل

labkhand-1

بعضی از افراد  زمانی  که می‌خندند، لب بالایی آن‌ها بیش از اندازه بالا می‌رود و لثه‌های آنها بیش از اندازه نمایان می‌شود. به این حالت که ظاهر خوشایندی نیز ندارد، اصطلاحا لبخند لثه‌ای گفته می‌شود. این مشکل می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. هر چند برای تمامی افراد، لبخند راهی برای نمایش شادی است اما برای برخی از افراد که به این مشکل دچار هستند و در هنگام خندیدن، لثه‌های آنها بیشتر از دندان‌هایشان نمایان می‌شود، ظاهر خنده‌ی آنها موجب کاهش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود. بسیاری از این افراد در هنگام خندیدن سعی می‌کنند که خنده‌ی خود را کنترل کنند و برخی آنقدر اعتماد به نفس خود را در این مورد از دست داده‌اند که ترجیح می‌دهند، اصلا نخندند. بنابراین این موضوع می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای بر روابط حرفهای، اجتماعی و شخصی فرد داشته باشد.

خوشبختانه، امروزه می‌توان طرح لبخند لثه ای را با موفقیت و به روشی ساده و موثر درمان نمود. با استفاده از روش ‌های غیر جراحی و تنها با تزریق مقدار کمی از ماده‌ی بوتاکس برای کاهش انقباض عضلات بالای لب، می‌توان با خیال آسوده، لبخندی زیبا و طبیعی داشت. این روش درمانی ساده موجب می‌شود که عضلات بالایی لب که بیش از حد منقبض می‌شوند، ضعیف شوند و در نتیجه لب بالایی شما در هنگام خندیدن کمتر بالا برود و لثه‌ها کمتر نمایان شوند. در صورتی که باریک بودن لب بالایی از عوامل اصلی لبخند لثه‌ای در بیمار باشد، ممکن است پزشک متخصص، بزرگ کردن لب بالایی را نیز به بیمار پیشنهاد دهد.

روش‌های مختلفی برای درمان لبخند لثه‌ای وجود دارد و بنابراین دیگر لازم نیست شما هر بار که می‌خواهید لبخند بزنید، بابت ظاهر خود نگران باشید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی به شما کمک می‌کنند که بدون آن که از نمایان شدن بیش از اندازه‌ی لثه‌های خود نگران باشید، با اعتماد به نفس لبخند بزنید. تمامی اعضای تیم متخصص ما به خوبی می‌دانند و درک می‌کنند که داشتن لبخندی زیبا تا چه حد اهمیت دارد و این که شما نمی‌توانید به راحتی و با اعتماد به نفس لبخند بزنید چقدر بر روحیه شما و توانایی‌های اجتماعی شما تاثیر گذاشته است. متخصصین ما با دقت و حوصله به مشکل و نگرانی‌های شما گوش می‌دهند و سعی می‌کنند با توجه به صحبت‌های شما، شما را دقیقا به نتایج دلخواهتان برسانند.

در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر درباره روشهای درمانی اصلاح لبخند لثه‌ای می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹-۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید. همکاران ما آماده ارائه خدمات مشاوره یا رزرو نوبت هستند .

علت داشتن لبخند لثه‌ای


labkhand-5

دلایل مختلفی هستند که موجب بروز لبخند لثه‌ای می‌شوند، از جمله:

  • بیرون آمدن غیر طبیعی دندان‌های فک بالا که موجب می‌شود لثه به همراه آن نمایان شود.
  • پوشیده بودن بیش از اندازه‌ی دندان با لثه که موجب می‌شود طول تاج دندان کوتاه به نظر بیاید، هرچند ممکن است دندان‌ها در واقع طول مناسب و طبیعی داشته باشند.
  • ممکن است عضلاتی که لب بالایی شما را به حرکت درمیآورند، بیش از اندازه فعال باشند و در واقع بیش از اندازه منقبض می‌شوند و بنابراین لب بالایی شما از حد طبیعی بیشتر حرکت می‌کند و بالا می‌رود. در این صورت در هنگام خندیدن مقدار بیشتری از لثه‌ها نمایان می‌شود.
  • رشد بیش از اندازه‌ی فک بالایی می‌تواند موجب به وجود آمدن لبخند لثه‌ای شود.
  • زمانی که دندان‌ها باریک هستند، لب شما نمی تواند در هنگام خنده به طور کامل لثه‌ها را پوشش دهد.

متقاضیان مناسب برای این روش


قبل از این که برای این روش درمانی اقدام کنید، لازم است این موضوع را بررسی کنید که شما متقاضی مناسبی برای این روش هستید یا خیر. متقاضی مناسب برای این درمان باید به لحاظ روحی و روانی صلاحیت کامل داشته باشد و همچنین انتظارات واقع بینانه‌ای از نتایج درمان داشته باشد. در صورتی که در هنگام خندیدن مقدار زیادی از بافت لثه‌ی شما نمایان می‌شود و تنها به همین خاطر، اعتماد به نفس کافی ندارید، احتمالا شما متقاضی مناسبی برای درمان لبخند لثه ای هستید. اما در صورتی که سلامت عمومی شما مناسب نیست و یا مشکلات دندانی دارید، لازم است که در ابتدا این مشکلات را برطرف کنید.

ارزیابی و معاینه


پزشک در ابتدا صورت بیمار و لبخند او را ارزیابی می‌کند. در واقع پزشک در این ارزیابی به بسیاری از نکات توجه می‌کند برای مثال: شکل صورت و دهان در حالت عادی و بدون خنده، شکل دهان در حالات مختلف خنده از آغاز تا بیشترین حد نهایی لبخند و بررسی وجود تقارن در شکل خندیدن.

پزشک لبخند لثه‌ای بیمار را به دقت ارزیابی می‌کند و بعد از شنیدن شرح حال بیمار و انجام معاینات دیگر، دوز دقیق تزریق را تعیین می‌کند. پزشک با بیمار مشورت می‌کند و از او می‌خواهد که توضیح دهد که مایل است تا چه حد از لثه‌ای بودن لبخند کاشته شود. اگر میزان کاهش ارتفاع لثه‌ای که نمایان می‌شود، بیش از ۶ میلیمتر باشد، در این صورت نمی‌توان با انجام تزریق به این هدف درمانی رسید چراکه‌ این کار در تکلم بیمار اختلال ایجاد می‌کند.

اگر بیمار قبلا این درمان را انجام داده و مدت زمان ماندگاری ماده‌ی تزریقی در بدن او کوتاه بوده است و یا در صورتی که بیمار برای رسیدن به بیشترین نتایج ممکن بخواهد دوز بالایی را تزریق کند، ممکن است پزشک با توجه به شرایط بیمار تزریق دوز بیشتر را تجویز کند. از سوی دیگر اگر بیمار قبلا این درمان را انجام داده و دچار عوارض ناشی از شل شدن عضلات صورت شده است و یا در صورتی که بودجه‌ی بیمار کم باشد و یا بخواهد نتایج تزریق او، ظریف باشند، پزشک دوز کمتری را برای او تجویز می‌کند.

درمان


labkhand-8

تزریق بوتاکس

در صورتی که از ظاهر لبخند لثه‌ای خود احساس خجالت می‌کنید، راه حل بسیار ساده‌ای برای برطرف کردن این مشکل و بازیابی اعتماد به نفس شما و  اصلاح طرح لبخند وجود دارد. تا مدتی پیش، افرادی که به مشکل لبخند لثه‌ای دچار بودند، مجبور بودند برای رفع این مشکل خود، جراحی دردناک و هزینه‌بری را انجام دهند. امروزه پزشکان با استفاده از روش تزریق بوتاکس می‌توانند به راحتی میزان نمایان شدن لثه‌ها در هنگام خندیدن را بسیار کاهش دهند تا بیماران آن‌ها لبخندی که دوست دارند را داشته باشند.

چگونگی انجام درمان

مقادیر کمی از بوتاکس در دو طرف لب تزریق می‌شود تا توانایی عضلات برای منقبض شدن را کمتر کند. طی ۳ الی ۴ روز بعد از تزریق، بالا  رفتن لب بالایی به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و با اصلاح طرح لبخند ، ظاهر لبخند شما تغییر خواهد یافت و در هنگام لبخند زدن مقدار بسیار کمتری از لثه نمایان خواهد شد. بدین ترتیب شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی و با اطمینان به نفس کامل لبخند بزنید. این لبخند جدید شما تا حداقل ۴ ماه ماندگاری خواهد داشت. به طور کلی تاثیر بوتاکس از دو هفته بعد از تزریق به تدریج شروع به کم شدن می‌کند و لازم است که بین ۳٫۵ الی ۶ ماه بعد از تزریق اولیه، مجددا تزریق دیگری انجام دهید. بازه‌ی زمانی بین تزریقات به این موضوع بستگی دارد که شما برای چه مدت است که درمان با بوتاکس را انجام می‌دهید.

حتما قبل از انجام تزریق بوتاکس در مورد عوارض احتمالی آن و همچنین موارد منع انجام این درمان، با پزشک خود صحبت کنید و از او اطلاعات بخواهید. این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که بوتاکس یک دارو است که باید حتما توسط پزشک متخصص انجام شود. به طور کلی، درمان لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس خوب، خطرات بسیار کمی به همراه دارد. تنها در ۱۰ در صد از بیماران ممکن است سردرد خفیفی ایجاد شود. کبودی در اغلب بیماران رخ می‌دهد اما به خودی خود و ظرف زمان کوتاهی برطرف می‌شود. عفونت نیز به ندرت رخ می‌دهد اما در هرحال عفونت یکی از عوارضی است که ممکن است بعد از هر تزریقی ایجاد شود.

تزریق ژل

در صورتی که مشکل لبخند لثه‌ای از باریک بودن زیاد لب‌ها ناشی شده است، با تزریق ژل در لب می‌توان لب را بزرگ‌تر و حجیم‌تر کرد و این مشکل را برطرف نمود. با تزریق ژل در لب، حجم لب افزایش پیدا می‌کند و این موضوع مانع از بالا رفتن بیش از اندازه‌ی لب در هنگام خندیدن می‌شود.

برای بزرگ کردن لب‌ها به روش تزریق ژل ، هیچ نیازی به ایجاد برش نیست و تنها با کمک سوزن‌های بسیار ظریف، ماده‌ی مورد نظر در لب تزریق می‌شود. بعد از تزریق ژل در لب، پزشک لب شما را با دست ماساژ می‌دهد و در جاهایی که لازم است روی لب فشار بیشتری وارد می‌کند تا ژل تزریق شده را به شکل دلخواه خود فرم دهد.

چگونگی انجام درمان

بزرگ کردن با روش تزریق ژل هیچ نیازی به اعمال بیهوشی ندارد، البته برای راحتی بیمار ممکن است داروی بی حس کنننده‌ی موضعی استفاده شود. بعد از این که ژل در لب تزریق شد، ممکن است لبها متورم شوند و در مواردی ممکن است کبودی ایجاد شود. این عوارض ظرف چند روز به خودی خود برطرف می‌شوند و از آن پس بیمار می‌تواند شاهد نتایج نهایی تزریق ژل باشد. البته با گذشت چند هفته از تزریق ژل، نتایج به دست امده به ایده‌آل ترین شکل ممکن خود می‌رسند.

اغلب بیماران می‌توانند در همان روزی که تزریق ژل را انجام داده‌اند، به محل کار خود بازگردند. هر زمان که تزریقی در بدن انجام شود، احتمال بروز کبودی وجود دارد. بنابراین برای کاهش احتمال بروز کبودی، یک هفته قبل از انجام تزریق از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی خودداری کنید.

هزینه


هزینه اصلاح طرح لبخند لثه‌ای بر اساس روشی که شما و پزشکتان انتخاب می‌کنید متفاوت است. این هزینه شامل مقدار بوتاکس و ژل تزریقی، دستمزد پزشک و وسایل مورد نیاز در طی درمان می‌باشد.

این مقاله را ذکر کنید: کلینیک تخصصی پوست، کاشت مو و زیبایی رازی, "اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل,", https://clinicrazi.ir/%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%84%d8%a8%d8%ae%d9%86%d8%af-%d9%84%d8%ab%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%a8%d9%88%d8%aa%d8%a7%da%a9%d8%b3/.