میکرونیدلینگ برای کلاژن سازی پوست؛ مزایا و هزینه

ra1

میکرونیدلینگ روشی است که در طی آن از سوزن‌های ریز برای ایجاد زخم‌های میکروسکوپی در پوست استفاده می‌شود. این سوزن‌ها اپیدرم و درم را سوراخ کرده و بدن را برای تولید کلاژن و الاستین جدید تحریک می‌کنند. این کار باعث قوی، صاف و جوان شدن پوست می‌شود. میکرونیدلینگ پوست همچنین می‌تواند به جذب بهتر موادی که بر روی پوست مالیده می‌شوند کمک کرده و اثرگذاری آن‌ها را افزایش دهد. بسته به عارضه‌ای که قصد درمان آن را دارید، ممکن است در جلسهٔ درمانی برای جوانسازی پوست از محلول‌های موضعی همراه با میکرونیدلینگ استفاده شود.

 

اگر از جای جوش، جای کشیدگی پوست، چین‌وچروک و خطوط ریز و یا ناهمواری پوست و نامتوازن بودن رنگ آن رنج می‌برید، می‌توانید از میکرونیدلینگ که یک روش انقلابی است و آثار لیزر درمانی را بدون مدت‌زمان ازکارافتادگی به همراه دارد استفاده کنید.متخصصین کلینیک پوست و موی رازی این روش درمانی را به شما توصیه می‌کنند که برای افرادی که قصد دارند ظاهر خود را جوان کنند روشی ایدآل است. اگر فکر می‌کنید که کاندیدای مناسب برای این روش درمانی، جوان‌سازی و رفع چین و چروک پوست هستید و نیاز به مشاوره یا رزرو نوبت دارید می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل نمایید.

میکرونیدلینگ


میکرونیدلینگ (که بانام تحریک تولید کلاژن نیز شناخته می‌شود) یک روش نوآورانه برای جوان‌سازی پوست است که می‌تواند با همراه داشتن کوتاه‌ترین مدت‌زمان ازکارافتادگی، بهترین اثر را بر روی پوست شما بگذارد. در فرایند میکرونیدلینگ، کانال‌های میکروسکوپی از سطح پوست به لایه‌های عمقی آن ایجاد می‌شوند که شکل‌گیری بافت‌های جدید را تحریک کرده و باعث آزادسازی فاکتورهای رشد طبیعی پوست می‌شوند. این فاکتورها ترمیم بافت اسکار و بافت‌هایی با رنگ‌دانهٔ اضافی را تسریع می‌کنند. همچنین می‌توان این کار را با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت، ژل‌های حاوی فاکتورهای رشد، اسید کوجیک و مواد جوان‌کنندهٔ پوست که حاوی اسید هیالورونیک هستند نیز انجام داد.

با ایجاد آسیب‌های بسیار کوچک در پوست در طول این روش درمانی، فرایند خودترمیمی پوست فعال شده و تولید کلاژن و الاستین در پوست تحریک می‌شود. کلاژن و الاستین باعث ضخیم شدن پوست و کاهش چین‌وچروک، از بین رفتن جای جوش، آفتاب‌سوختگی و کشیدگی‌های پوست می‌شوند.

مزایا


میکرونیدلینگ یک روش تأییدشده است که آثار ناشی از آن با لایه‌برداری لیزر فرکشنال برابرند. باگذشت زمان می‌توان با استفاده از این روش، نتایج قابل‌توجهی را شاهد بود که ازکارافتادگی ایجاد نکرده و نیازی به استراحت ندارند. در دنیای امروزی بسیاری از افراد زمان کافی برای انجام عمل‌های تهاجمی‌تر که نیازمند مدت‌زمانی برای استراحت هستند را ندارند. کاربرد میکرونیدلینگ راه‌حلی برای این مشکل است چراکه اثر مناسبی داشته و نیازی به استراحت ندارد. میکرونیدلینگ بهترین اثر درمانی را بر روی آفتاب‌سوختگی‌ها، افتادگی پوست و رنگ و بافت نامتوازن پوست دارد.

کاندیداهای انجام میکرونیدلینگ


r7

در زیر به بیمارانی اشاره می‌کنیم که می‌توانند بهترین استفاده را از روش میکرونیدلینگ بکنند:

چین‌وچروک و خطوط نازک

بااینکه میکرونیدلینگ روش مناسبی برای درمان خطوط عمیق نیست، می‌تواند پوست را صاف‌کرده و خطوط در حال شکل‌گیری در اطراف دهان یا زیر چشم را از بین ببرد. با افزایش تولید کلاژن پس از انجام درمان، پوست صاف و محکم شده و از ایجاد چین و چروک‌های بیشتر و افتادگی پوست جلوگیری می‌شود.

جای جوش

حتی درصورتی‌که جوش‌های شما سال‌ها قبل از بین رفته باشند، ممکن است جای آن باقی‌مانده و اعتمادبه‌نفس شمارا کاهش داده باشد. میکرونیدلینگ یک روش بسیار مناسب برای درمان جای جوش است چراکه تولید سلول‌های جدید و سالم پوستی را تحریک کرده و سطح پوست را صاف و هموار می‌کند.

روزنه‌های پوستی بزرگ

اگر روزنه‌های پوستی شما بزرگ‌تر از حد عادی خود شده‌اند، میکرونیدلینگ می‌تواند اندازهٔ آن‌ها را کاهش داده و جذب مواد مفید برای پوست را تسهیل کند. این روش درمانی همچنین برای درمان عدم توازن در رنگ پوست یا آفتاب‌سوختگی مفید است.

کاندیدای نامناسب برای انجام عمل

بااینکه بسیاری از افراد می‌توانند تحت عمل میکرونیدلینگ قرار بگیرند، افرادی هستند که انجام این عمل برای آن‌ها مناسب نیست. برای مثال افرادی که استعداد شدیدی در ایجاد بافت اسکار و زخم‌های کلوئید دارند کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل نیستند. افرادی که به عفونت‌های پوستی یا دیابت شدید مبتلا هستند نیز نباید تحت درمان با میکرونیدلینگ قرار بگیرند. در این موارد، روش‌های درمانی جایگزین برای گرفتن نتایج بهتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

نحوهٔ درمان


r8

یک سرم موضعی بر روی پوست تمیز اعمال می‌شود (در اکثر موارد پزشک شما از هیالورونیک اسید استفاده می‌کند) تا تولید کلاژن بیشتر شود. کارتریج میکرونیدل به‌آرامی بر روی سطح پوست حرکت داده‌شده و در هر ثانیه هزاران کانال بسیار ریز را ایجاد می‌کند که به تحریک فرایند ترمیم طبیعی پوست کمک کرده و هم‌زمان، هیالورونیک اسید که مصالح موردنیاز برای ساخت پوست سالم و جدید است را به آن می‌رساند.پزشک شما عمق مناسب برای سوزن و تعداد سوراخ‌ها را با در نظر گرفتن وضعیت سلامتی پوست و نوع آن انتخاب می‌کند تا مشکلات شما به بهترین شکل ممکن درمان شوند.هر جلسهٔ درمانی میکرونیدلینگ معمولاً در حدود 15 تا 30 دقیقه بسته به‌اندازهٔ منطقهٔ مورد درمان طول می‌کشد.

بهبودی


r9

پس از انجام میکرونیدلینگ نیازی به استراحت نخواهید داشت. پوست شما به مدت چند روز قرمز شده و توصیه می‌شود که از نور خورشید دورمانده و از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید. البته این مشکل تنها عارضهٔ جانبی این روش درمانی است و شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان به زندگی روزمرهٔ خود ادامه دهید. برخی از افراد تنها پس از یک جلسهٔ درمانی نتایج قابل‌توجهی را مشاهده می‌کنند درحالی‌که برخی از افراد برای گرفتن نتایج قابل‌قبول باید چندین جلسهٔ درمانی را پشت سر بگذارند.

آیا انجام میکرونیدلینگ دردناک است؟


میکرونیدلینگ به‌طورکلی دردناک نیست ولی ممکن است با ناراحتی‌هایی همراه باشد. اکثر افراد انجام این عمل را شبیه به کشیده شدن آرام یک کاغذ سمبادهٔ نرم بر روی پوست توصیف می‌کنند. برخی از افرادی که تحت عمل میکرونیدلینگ قرار می‌گیرند هیچ دردی احساس نمی‌کنند درحالی‌که برخی دیگر از افراد احساس ناراحتی می‌کنند. قبل از انجام عمل از یک کرم بی‌حس‌کننده بر روی پوست استفاده می‌شود تا فرد احساس راحتی بیشتری بکند.

عوارض جانبی


عموماً به مدت یک هفته پس از انجام عمل، منطقهٔ تحت درمان قرمز شده و ممکن است در این زمان لازم باشد تا کار خود را کنار بگذارید. همچنین ممکن است در این زمان شاهد مقدار زیادی تورم باشید. به مدت 24 ساعت پس از انجام میکرونیدلینگ ممکن است پوست ترشحاتی را از خود تراوش کند.

برای رفع این مشکل به مدت 24 ساعت پوست را پانسمان می‌کنند. اگر استعداد ایجاد تب‌خال رادارید، درصورتی‌که در این زمان به تب‌خال مبتلا شوید احتمال عفونت آن وجود خواهد داشت. عفونت باکتریایی نیز عارضه‌ای محتمل است ولی احتمال وقوع کمی دارد. ازآنجایی‌که در این روش پوست برداشته نمی‌شود، احتمال ایجاد بافت اسکار پایین است. برخی از افراد زمانی که پوست در حال بهبودی است به میلیا (جوش‌های سفید زیرپوستی) مبتلا می‌شوند. میلیا را می‌توان به‌آسانی از بین برد. همچنین پس از درمان ممکن است تا مدتی پوست فرد جوش بزند.

هزینهٔ میکرونیدلینگ


هزینهٔ روش‌های درمانی انجام‌شده بر روی صورت و دیگر نقاط بدن متفاوت بوده و در جلسهٔ مشاورهٔ اولیه تعیین می‌شود. این هزینه به تعداد جلسات درمانی و تعرفهٔ پزشک بستگی خواهد داشت.