عمل جراحی زیبایی تنگ کردن واژن (واژینوپلاستی) چیست؟

r1

در طی زایمان، واژن و بافت و عضلات اطراف آن کشیده می‌شود. پس از زایمان واژن ممکن است به اندازه "نورمال" خود بازگردد، اما غالباً قطر واژن به اندازه قبل از بارداری باز نمی‌گردد. به طور کلی هر چه دفعات زایمان بیشتر باشد، گشادی واژن بیشتر می‌شود. بسیاری از زنان از کاهش رضایت جنسی در طول مقاربت خود شکایت دارند. دلیل این امر معمولاً عدم وجود اصطکاک کافی در طی مقاربت است. همسران ممکن است متوجه این تغییرات در زنان شوند، اما معمولاً درباره آن صحبت نمی‌کنند. عمل جراحی تنگ کردن واژن (واژینوپلاستی) موجب سفتی عضلات واژن، پرینه و بافت‌های اطراف شده، قدرت و کنترل عضلات واژن را تقویت کرده و حساسیت و لذت جنسی شما را افزایش می‌دهد.

عواملی مانند زایمان و روند طبیعی پیری باعث شل شدن عضلات واژن و در نتیجه کاهش لذت جنسی برای شما و همسرتان می‌شود. واژینوپلاستی (تنگ کردن و جوان‌سازی واژن) یکی از عمل‌های زیبایی واژن است که به سفت شدن عضلات واژن و ترمیم بافت‌های نرمی که در هنگام زایمان و یا عوامل دیگر آسیب دیده است، کمک می‌کند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با توجه به اهداف و انتظارات شما مراحل این جراحی را برای شما توضیح داده و به سؤالات شما در این زمینه پاسخ خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت مشاوره با متخصصین و همچنین آگاهی از ساعات کار کلینیک رازی می‌توانید از طریق جهت مشاوره و یا ملاقات حضوری با متخصصین ما با شماره‌های 02188334029 -02188333259 تماس حاصل نمایید.

چه افرادی می‌توانند جراحی واژینوپلاستی را انجام دهند؟


نگرانی زنان در مورد گشادی واژن امری بسیار شایع است. اکثر زنان درمی‌یابند که به دلیل افزایش سن و یا زایمان عضلات واژن آن ها شل شده است. این موضوع می‌تواند موجب احساس خجالت و ناراحتی و از دست دادن حساسیت و اصطکاک واژن در طول مقاربت جنسی شود، همچنین می‌تواند میزان رضایت جنسی زنان را تحت تأثیر قرار داده و باعث دلسردی و عدم رضایت همسران گردد.

مشاوره قبل از عمل


جراح در طی مشاوره، نکاتی را شامل ترک سیگار، عدم نوشیدن الکل و مصرف آسپرین یا داروهای خاص قبل از عمل جراحی به شما توصیه خواهد کرد. عدم رعایت این موارد می‌تواند روند التیام شما را تحت تأثیر قرار داده و از سرعت درمان شما بکاهد. جراح در طول مشاوره در خصوص مدت زمان رعایت این دستورات و نیز زمان توقف آن ها با شما صحبت خواهد کرد.

مراحل جراحی واژینوپلاستی


r2

جراح پس از انجام بی‌هوشی عمومی (در برخی موارد بی‌حسی موضعی و تزریق آرام بخش) عمل جراحی را آغاز خواهد کرد. جراحی واژینوپلاستی به عنوان یک عمل سرپایی حدوداً 1 تا 2 ساعت به طول می‌انجامد. به عبارت دیگر شما می‌توانید چند ساعت پس از عمل جراحی خود به خانه بازگردید. هدف از این جراحی سفت کردن عضله و عمل تنگ کردن واژن است. این کار از طریق دوختن عضله کشیده شده در پشت واژن و کوتاه کردن آن با استفاده از بخیه‌های جذبی انجام می‌شود، سپس لایه داخلی اضافی واژن برداشته شده و بافت نرم اطراف آن سفت می‌شود. به این ترتیب، کاهش سایز حفره واژن موجب اصطکاک بیشتر در طول مقاربت جنسی شده و بیمار می‌تواند لذت جنسی قبل از زایمان را دوباره احساس کند. هنگامی که عضلات و رباط‌های واژن تنگ‌تر می‌شوند، بهتر می‌توانند از ساختارهای داخلی دیگر از جمله مثانه، روده و رحم پشتیبانی کنند.

عوارض بعد از واژینوپلاستی


پس از جراحی برای اطمینان از بهبود و التیام کامل خود باید برای پیگیری درمان و چک آپ به جراح خود مراجعه کنید. بسیاری از زنان بعد از عمل جراحی مقداری قرمزی، تورم، خونریزی و کبودی را تجربه می‌کنند. شما در ابتدا ممکن است برای راه رفتن با مشکل مواجه شوید، اما بیشتر بیماران در عرض چند روز به راحتی قادر به راه رفتن هستند. اسکار جراحی (در صورت وجود) در داخل واژن ایجاد خواهد شد. شما پس از دو تا سه هفته قادر به مشاهده نتایج نهایی خواهید بود و بسته به سرعت التیام خود می‌توانید فعالیت جنسی را بعد از چهار تا شش هفته دوباره آغاز کنید. بهترین نتایج جراحی هنگامی بدست می‌آید که بیمار و جراح به بهترین وجه وظیفه خود را انجام دهند.

ماندگاری نتایج جراحی واژینوپلاستی چه مدت است؟


r3

به طور معمول نتایج حاصل از جراحی تنگ کردن و جوان‌سازی واژن همیشگی و مادام العمر است، مگر اینکه زایمان مجدد باعث بازگشت واژن به وضعیت سابق آن شود. با افزایش سن، تمام قسمت‌های بدن دچار اندکی شلی و افتادگی می‌شود، اما ناحیه واژن به اندازه قبل از واژینوپلاستی شل نخواهد شد. روند پیری عضله، بافت و پوست سراسر بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بیماران این اثرات را بعد از هر عمل جراحی انتخابی مانند لیفت صورت، جراحی زیبایی شکم و یا لیپوساکشن ران مشاهده می‌کنند.

خطرات و عوارض احتمالی


هر گونه عمل جراحی ممکن است با تعدادی عوارض و خطرات همراه باشد.‌ بهترین راه برای کاهش خطرات جراحی انتخاب یک جراح معتبر و مجرب در زمینه جراحی واژینوپلاستی است که چندین بار این جراحی را انجام داده باشد. بر خلاف بسیاری از عمل‌های زیبایی دیگر و با وجود افزایش تقاضا برای این جراحی، شواهد علمی کمی نشان می‌دهد که فوائد واژینوپلاستی بیشتر از خطرات آن است. برخی از عوارضی که ممکن است پس از این عمل جراحی رخ دهد، عبارتند از:

  • کاهش لذت در طول مقاربت جنسی: تشکیل رشته‌های فیبر یا چسبندگی بین اعضای داخلی و بافت‌ها در طول فرایند بهبود می‌تواند باعث درد در هنگام مقاربت گردد.
  • بی‌حسی ممکن است در نتیجه قطع اعصاب و آسیب دیدگی آن ها در طی عمل رخ دهد. این وضعیت می‌تواند طولانی مدت باشد و در طول زمان برطرف شود، یا اینکه ممکن است دائمی باشد و بیمار برای همیشه دچار بی‌حسی گردد. برخی از زنان درجاتی از بی‌حسی واژن را تجربه می‌کنند و در نتیجه عمل دخول در حین مقاربت کمتر از گذشته برای آن ها لذت بخش است.
  • مقاربت دردناک و یا درد در هنگام نزدیکی می‌تواند در نتیجه واژینوپلاستی رخ دهد.
  • آسیب به ارگان‌های دیگر یکی از خطرات این جراحی است. روده، مثانه، مجاری ادرار و ساختارهای عروقی که در مجاورت واژن قرار دارند ممکن است به طور تصادفی در حین عمل جراحی آسیب ببینند. برای اصلاح چنین مشکلاتی ممکن است عمل جراحی دیگری لازم باشد.

درد بعد از عمل جراحی


داروهای مسدود کننده عصب و داروهای بی‌حس کننده موضعی در 18-24 ساعت اولیه پس از عمل جراحی موجب بی‌حس شدن محل برش جراحی و انتقال راحت بیمار به خانه برای گذراندن دوره بهبودی می‌شود. درد پس از عمل با استفاده از داروهای ضد درد خوراکی مانند تورادول یا هیدروکودون و بسته‌های یخ به خوبی کنترل می‌شود. بیشتر بیماران داروهای ضد درد را بین 4 و 6 روز پس از عمل مصرف می‌کنند.

زایمان قبل از انجام جراحی واژینوپلاستی


برای کسب بهترین نتایج واژینوپلاستی، توصیه جراح به شما این است که حداقل سه ماه پس از زایمان صبر کنید تا فرصت التیام کامل داشته باشید. پس از این مدت، جراح با معاینه و ارزیابی شما اقدامات و مراحل قبل از عمل واژینوپلاستی را انجام داده و در مورد اهداف شما از این جراحی با شما صحبت خواهد کرد. برای کسب نتایج مناسب، بهتر است زمانی برای عمل جراحی جوان‌سازی واژن اقدام کنید که دیگر قصد بارداری و زایمان ندارید.

هزینه


هزینه‌های جراحی تنگ کردن و جوان‌سازی واژن شامل هزینه جراح، هزینه بی‌هوشی، هزینه تجهیزات و تمام جلسات قبل و بعد از عمل جراحی می‌باشد. هزینه‌های این جراحی با توجه به نیازهای فردی هر بیمار متفاوت است. هزینه نهایی واژینوپلاستی در جلسه مشاوره اولیه به شما اعلام خواهد شد.