درمان ، از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند با تزریق ژل و لیفت با نخ

rafekhatkhande

اغلب خطوط خنده در سن 30 سالگی به‌وضوح قابل‌مشاهده خواهند شد. برای درمان و  رفع خط خنده راههای مفید و بدون دردی وجود دارد که در مقاله به آن می پردازیم.از دست دادن حجم صورت باعث می‌شود گونه‌ها به سمت پایین فرورفته و چین‌هایی که از بینی تا دهان امتداد می‌یابند، عمیق‌تر شوند. شما به‌راحتی می‌توانید این چین‌ها را پر نمایید، اما ممکن است بقیه صورت شما خسته و کم حجم به نظر برسد، همچنین شما می‌توانید علت واقعی این چین‌ها را درمان نمایید، یعنی جبران بافت نرم ازدست‌رفته، به‌خصوص در ناحیه گونه که تأثیر زیادی بر خطوط لبخند دارد.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی برای افرادی که نسبت به خطوط آشکار خنده (خطوطی که در اطراف دهان و بینی قرار دارند)، خودآگاهی داشته و از آن راضی نیستند، در طول مشاوره راهکارهای متعددی را به آن‌ها پیشنهاد خواهند داد، ازجمله: تزریق چربی، تزریق ژل، بوتاکس، لیفت با نخ و لیفت صورت. این تکنیک‌ها می‌توانند به کاهش ظاهر چین‌های عمیق خطوط خنده کمک شایانی نمایند. اگر برای رفع خط لبخند خود نیاز به اطلاعات بیشتر دارید همکاران ما در کلینیک زیبایی رازی آماده پاسخگویی به شما هستند. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 02188334029 -02188333259 تماس حاصل نمایید.

خطوط خنده و علت آن


این خطوط به سایر خطوط صورت متفاوت می‌باشند، وجود آن‌ها همیشه به معنی افزایش سن نیست. به نظر می‌رسد خطوط خنده در اثر حرکت عضلات صورت ایجاد می‌شوند، حرکتی که به‌صورت مکرر تکرار می‌شود. در کسانی که زیاد صحبت می‌کنند و یا زیاد می‌خندند، احتمال عمیق شدن این خطوط بیشتر است تا کسانی که کم صحبت هستند. اکنون متوجه می‌شوید چرا برخی از نوجوانان و یا افراد 20 ساله، خطوط خنده قابل‌توجهی دارند اما سایر نقاط پوست صورت آن‌ها صاف می‌باشد. همچنین وراثت نیز تأثیر بسزایی در این خصوص دارد، چراکه ما بسیاری از الگوهای رفتاری و خصوصیات چهره خود را از والدین به ارث می‌بریم، بنابراین درحالی‌که به‌راحتی می‌توانید پدر و مادر خود را سرزنش کنید، بیش‌ازحد به خود سخت نگیرید. همچنین مهم است توجه داشته باشید که خطوط خنده همیشه هم ظاهر بدی ندارند، مگر آنکه شما قصد داشته باشید هرگونه خطی را در صورت خود محو نمایید. درواقع، آن‌ها در برخی موارد موجب زیبایی حالت کلی چهره می‌شوند، برخی افرادی که من می‌شناسم، از وجود چنین خطوطی در چهره خود خرسند هستند.

زمانی که آن‌ها بیش‌ازحد عمیق شوند و هنگام خندیدن باعث تشکیل دو پرانتز عمیق در اطراف دهان شوند، برخی افراد ترجیح می‌دهند آن‌ها را برطرف نمایند. وجود خطوط آشکار و عمیق خنده، حتی زمانی که شما لبخند نمی‌زنید، می‌تواند عامل ایجاد چین و چروک‌های دیگر صورت نیز باشد. سن، آسیب‌دیدگی در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کاهش کلاژن‌ها و خاصیت ارتجاعی پوست و برخی عادت‌ها مانند سیگار کشیدن همگی در عمیق‌تر شدن این خطوط مؤثر هستند. اگر انعطاف‌پذیری و خاصیت ارتجاعی پوست کاهش یابد، پوست صورت شل شده و گونه‌ها به سمت پایین‌افتادگی پیدا می‌کنند. هنگامی‌که گونه‌ها دچار افتادگی می‌شوند، خطوط خنده نیز به سمت پایین فروریخته و عمق آن‌ها افزایش می‌یابد.

درمان‌های غیر جراحی برای خطوط خنده

4

بوتاکس

استفاده از بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند می‌تواند ایده خوبی باشد. دلیل این امر در چگونگی و نحوی عمل تزریق بوتاکس نهفته است. با تزریق این سم در برخی از عضلات صورت، موقتاً آن‌ها تضعیف می‌شوند درنتیجه ظاهر پوست ‌نرم و صاف خواهد شد.

روش تزریق بوتاکس

بوتاکس (BOTOX®) توسط سوزن ظریفی به داخل عضلات خاصی از صورت تزریق می‌شود، تنها مقداری ناراحتی جزئی ایجاد می‌شود. این روش از بین بردن خط لبخند تنها چند دقیقه طول می‌کشد و نیازی به بی‌حسی ندارد. به‌طورکلی سه تا هفت روز طول می‌کشد تا اثران آشکار گردد، اما گاهی اوقات برای مشخص شدن اثر کامل آن به دو هفته زمان نیاز می‌باشد. حداقل یک هفته قبل از درمان باید از مصرف سیگار خودداری نمایید. آسپرین و داروهای ضدالتهابی نیز باید دو هفته قبل از درمان متوقف (مگر آنکه توسط پزشک اجازه داده شود) شوند تا خطر کبودی کاهش یابد.

ژل‌های تزریقی

ژل‌های تزریقی، که تحت عنوان "پرکننده بافت نرم" نیز شناخته می‌شوند، محصولاتی هستند که در مناطق خاصی از صورت تزریق می‌شوند. درنتیجه به‌واسطه تزریق، خطوط خنده برجسته شده و فرورفتگی‌های آن صاف می‌گردد.
تزریق ژل خط خنده از طریق بازگرداندن حجم صورت و پر کردن مناطق چروک شده و یا ناهموار صورت ، بدون نیاز به جراحی، ظاهر پوست را جوان و فرورفتگی‌ها را برطرف می‌کنند.

روش تزریق ژل

به منظور برطرف کردن خط خنده مقداری داروی بی‌حسی موضعی در ناحیه موردنظر اعمال می‌شود و یا گاهی اوقات ممکن است خود ژل‌ها نیز حاوی مواد بی‌حسی باشند، بنابراین بیمار کمترین ناراحتی را تجربه خواهد نمود. پس‌ازآن، پزشک از طریق یک سوزن ظریف، ژل را به زیرپوست تزریق می‌کند. معمولاً ناراحتی ایجادشده، حداقل میزان ممکن است، به‌خصوص آنکه متخصصین ما با بکار گیری تکنیک‌های خاص، به شیوه‌ای تزریق را انجام می‌دهند که از راحت بودن بیمار اطمینان حاصل شود. پزشک نتیجه را به کمک یک آینه به شما نشان می‌دهد، بنابراین شما می‌توانید فرایند درمان را هدایت کرده تا مطمئن شوید نتیجه ایجادشده، دلخواه و موردپسند شما است. بلافاصله چنددقیقه‌ای پس از تزریق، مقداری فشار ملایم بر ناحیه موردنظر وارد می‌شود.

تزریق چربی

هنگامی‌که بافت واقع در زیرپوست شروع به نازک شدن می‌کند، چین چروک‌هایی نظیر خطوط خنده پدیدار می‌گردند. تضعیف و تخریب این بافت‌ها باعث می‌شود پوست حجم و انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهد. اگر کاهش حجم صورت باعث ناراحتی شما شده است، تزریق چربی می‌تواند یک راه‌حل مؤثر و مناسب برای شما باشد.

فرایند تزریق چربی

در طول درمان، پزشک از بخش‌های خاصی از بدن، به کمک عمل لیپوساکشن، مقداری از بافت چربی اضافی را برمی‌دارد، سپس آن‌ها را خالص‌سازی نموده و مجدد در زیرپوست و یا در برخی از لایه‌های عضلانی صورت تزریق می‌کند تا به‌واسطه آن حجم صورت افزایش‌یافته و چین‌وچروک‌ها کاهش یابند. پس از تزریق، ممکن است مقداری درد، کبودی و تورم وجود داشته باشد. درد باید سریعاً فروکش کند. بااین‌حال ممکن است، التهاب برای چندهفته‌ای طول بکشد. ممکن است برای چند روز اول داروهای ضد درد تجویز شود.

لیفت صورت (کشیدن پوست)


لیفت با نخ

5

در افرادی که به‌واسطه شل شدن پوست و یا از دست رفتن حجم آن، خطوط خنده عمیق‌تر شده است، لیفت با نخ می‌تواند خطوط خنده را کاهش دهد. در این افراد چنین تکنیک‌هایی مانند لیفت با نخ می‌تواند مطلوب‌ترین نتیجه را دربر داشته باشد. این نخ‌های خاردار قابلیت حل شوندگی دارند و در زیرپوست در نقاط استراتژیک قرار داده می‌شوند تا پوست بدون هیچ‌گونه برش یا افتادگی کشیده شود.

فرایند درمان

برای اصلاح خطوط خنده، نخ‌ها از ناحیه خط مو درست در بالای گوش‌ها با الگویی V مانند وارد گونه‌ها می‌شوند تا پوست گونه کشیده شود و خطوط خنده محو گردند. این روش حدود 30 دقیقه طول می‌کشد و با استفاده از تزریق مقداری بی‌حسی موضعی، انجام می‌پذیرد. نتیجه درمان بلافاصله قابل‌مشاهده است، اما در طی چهار ماه بهبود می‌یابد، تا به حداکثر نتیجه خود برسد. نخ‌ها در طول زمان حل می‌شوند، و 18 ماه پس از درج آن‌ها به‌طور کامل دیگر وجود نخواهند داشت، اما کلاژن‌های تحریک شده در اثر لیفت، باقی خواهند ماند، بدین معنی که پس از حل شدن نخ‌ها کیفیت پوست شما بهبود یافته و عمق خط‌ها کاهش خواهد یافت.

جراحی لیفت صورت

6

لیفت صورت یک عمل جراحی است که تلاش می‌کند افتادگی و پوست اضافی صورت را برطرف نماید. این جراحی قوام عضلات صورت را بهبود می‌بخشد و حجم پوست را اصلاح می‌نماید. ممکن است در این روش نیاز شود مقداری از چربی‌های صورت حذف و یا تغییر مکان داده شوند. لیفت صورت معمولاً در گروه سنی بین 40 تا 65 سال انجام می‌شود، اما بسته به شرایط ممکن است افراد جوان‌تر و یا مسن‌تر نیز کاندیدای جراحی باشند.

هدف از عمل جراحی کشیدن صورت به شرح زیر است:

  • کاهش نشانه‌های پیری
  • کاهش خطوط خنده
  • بهبود خطوط گونه و قسمت میانی چهره
  • جوان و نرم و صاف‌تر شدن پوست

فرایند درمان

عمل جراحی کشیدن صورت تحت بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. نوع جراحی کشیدن صورت بسته به سن، نوع پوست (خشک، ضخامت و غیره)، شرایط و نیازهای بیمار متفاوت خواهد بود. این روش اغلب از طریق پلک تحتانی صورت می‌پذیرد تا جایان قابل‌مشاهده نباشد، درنتیجه بهترین نتیجه زیبایی ممکن برای بیمار فراهم می‌شود.

دستورالعمل‌های کلیدی بعد از عمل جراحی کشیدن صورت عبارت‌اند از:

  • شما 2 الی 3 ساعت بعد از عمل می‌توانید از وعده غذایی سبک یا مایعات استفاده نمایید.
  • برای کاهش تورم، به هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید.
  • برای کاهش درد و تورم از داروهای تجویز شده استفاده نمایید.
  • توصیه می‌شود برای چند هفته به استراحت بپردازید.
  • از بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت‌های شدید، شنا و ورزش‌های سنگین خودداری شود.