تزریق ژل و فیلر به صورت و بدن؛مزایا،عوارض و هزینه

jel8

عملکرد این روش به زبان ساده با تزریق ژل به صورت برای از بین بردن خطوط لبخند، خطوط ماریونت، و خطوط اطراف دهان و نیز برآمده کردن نواحی مختلف صورت و در نهایت صاف کردن چین و چروک‌های ایجاد شده در پوست آن انجام می‌شود. علاوه بر این از تزریق فیلر برای حجیم کردن لب‌ها نیز استفاده می‌شود. به این ترتیب امروزه بسیاری از کلینیک‌ها خدمات درمان زیبایی مربوط به تزریق ژل در صورت را در اختیار افراد متقاضی قرار می‌دهند.

تزریق ژل یک روش درمان متداول برای صاف کردن چین و چروک‌های صورت، از بین بردن خطوط لبخند، خطوط صورت و نیز چین و چروک‌های ایجاد شده به صورت طبیعی در نتیجه قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید یا افزایش سن است. در این شرایط انتخاب ژل مناسب یک بخش بسیار با اهمیت از فرآیند درمان بوده و ژل انتخابی به ناحیه تحت درمان و اصلاحات مورد نیاز برای آن بستگی دارد. متخصصان کلینیک تخصصی پوست و موی رازی اعتقاد دارند اطلاع دقیق از نوع مواد لازم برای این کار و اهداف درمانی مورد نظر بیمار در دستیابی به بهترین نتایج ممکن از اهمیت قابل توجه برخوردار است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره از متخصصان کلینیک رازی یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029-02188333259 تماس حاصل نمایید.

ژل‌های پرکننده پوست چه هستند؟


با افزایش سن پوست، سطح کلاژن و چربی آن به تدریج کاهش می‌یابد. این اجزا نقش کلیدی در پیشگیری از افتادگی پوست دارند. بنابراین، افزایش سن باعث نازک و شکننده شدن پوست شده و ایجاد خطوط و چین و چروک‌های ریز را در آن به همراه دارد. تزریق ژل پرکننده می‌تواند به بازیابی حجم پوست و شادابی و جوانی آن کمک کند. در این شرایط ژل به زیر پوست نواحی هدف تزریق شده و از این طریق بازیابی برآمدگی و وضعیت ظاهری و ساختار طبیعی آن امکان‌پذیر می‌شود.

امروزه ژل‌های پرکننده در ضخامت‌ها و انواع مختلف وجود دارند. به این ترتیب هر چه از محصولات ضخیم‌تر به این منظور استفاده شود، ناحیه تزریق ژل به صورت عمیق‌تر بوده و به این ترتیب با ایجاد برآمدگی مورد نیاز در پوست سعی می‌شود خطوط و چین و چروک‌های عمیق ایجاد شده در آن کاهش یافته و بهبود پیدا کند.

jel2

انواع مختلف ژل‌های پرکننده پوست


ژل‌های پرکننده پوست از انواع مختلف مواد طبیعی و مصنوعی ساخته شده و برای سال‌های طولانی است که برای تزریق به پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت تزریق ژل به صورت می‌تواند به بازیابی جوانی و شادابی پوست کمک کرده و با ایجاد برآمدگی لازم در پوست، ظاهر محکم و مناسب آن را بازیابی نماید.

نتایج حاصل از مزایای تزریق ژل های پرکننده پوست را می‌توان به دو دسته غیر دائمی (قابل جذب) و دائمی (غیر قابل جذب) طبقه‌بندی کرد. در ژل‌های غیر دائمی از اسید پلی لاکتیک و هیدروکسی آپاتیت کلسیم استفاده می‌شود. این شرایط در حالی است که در اکثر موارد از ژل‌های دائمی برای ایجاد نتایج طولانی مدت برای افراد استفاده نمی‌شود و معمولاً در موارد خاص این نوع از ژل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید هزینه درمان با این روش بطور خاص به نوع ژل انتخاب شده بستگی دارد.

انواع مختلف برندهای ژل پرکننده قابل تزریق به پوست


jel1

برخی از مهم‌ترین برندهای ژل پرکننده قابل استفاده برای تزریق به پوست به شرح زیر هستند:

  • آلگنس (Algeness): آلگنس یک ژل پرکننده ساخته شده از ژل آگاروز تصفیه شده است که یک نوع پولیمر پلی ساکارید تهیه شده از جلبک قرمز می‌باشد. این ژل برای از بین بردن چین و چروک‌های ریز ایجاد شده بر روی پوست، حجیم کردن لب، و نیز جوان‌سازی پوست صورت مورد استفاده قرار گرفته و نتایج حاصل از آن می‌تواند تا 12 ماه دوام و ماندگاری داشته باشد.
  • آلیاکسین (aliaxin): آلیاکسین در واقع یک نوع ژل مونوفیزیک است که از یک ترکیب مناسب از مولکول‌های اسید هیالورونیک تشکیل شده و می‌تواند نتایج طولانی‌مدت برای فرد ایجاد کند.
  • آمالیان (amalian): آمالیان ترکیبی از مولکول‌های ژل هیالورونیک مونوفیزیک و بی‌فیزیک است که در کشور آلمان ساخته می‌شود. با افزایش سن بخشهایی از صورت دچار کاهش حجم میشوند.این کاهش حجم بدلیل تحلیل رفتن بافت کلاژن زیرپوست است.این مشکل با هیچ روش دارویی یا لیزر یا عمل جراحی قابل حل نیست.چاره ایی جز تزریق مواد پر کننده به به بافت زیر پوست نیست.از بین مواد پرکننده مختلف بدون تردید ژل هیالورونیک اسید بهترین است.زیرا ایمن است.اگر هم برهر دلیل عارضه ایجادشود،با مصرف داروی هیالورونیداز قابل حل است.
  • آکوامید: آکوامید حاوی حدود 2 تا 3 درصد ترکیب ژل پولیاکریلاماید و آب است. این نوع ژل برای اهداف درمان زیبایی برای مدت بیش از ده سال است که در کشورهای شوروی سابق و ناحیه اروپا استفاده می‌شود.

چه مشکلاتی را می‌توان با تزریق ژل درمان کرد؟


jel

درمان با کلاژن بطور چشمگیر توسط پزشکان برای افزایش اندازه و حجم لب‌های خانم‌ها برای سال‌های طولانی است که استفاده می‌شود و این روش هنوز رایج‌ترین درمان زیبایی مورد استفاده برای افراد است. به هر حال، از تزریق ژل به صورت همچنین می‌توان برای هر دوی آقایان و خانم‌ها به منظور پر کردن چروک دور لب، خطوط امتداد یافته از بینی به سمت دهان (خطوط نازولابیال)، خطوط لبخند بر روی ناحیه گونه، و نیز خطوط پاکلاغی و خطوط پیشانی استفاده کرد.

علاوه بر این ژل‌های ضخیم‌تر را می‌توان برای اضافه کردن حجم گونه‌های فرو رفته و چانه‌های ضعیف، تغییر شکل بینی، و پر کردن جای جوش‌ها و از بین بردن جراحت‌های پوستی مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این، تزریق این ژل‌ها می‌تواند برای کاهش ظاهر نمایان رگ‌ها و استخوان‌ها در ناحیه دست‌ها نیز مناسب باشد.

معمولاً، در صورتی که برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده بر روی پوست صورت همچون خطوط پاکلاغی و چین و چروک‌های پیشانی و سایر نقاط صورت نیاز به تزریق کلاژن وجود داشته باشد، از این درمان معمولاً به همراه تزریق سم بوتولونیوم (یا بوتاکس) برای بیمار استفاده می‌شود.

بسیاری از ژل‌های پرکننده (بطور خاص ژل‌های مبتنی بر هیالورونیک اسید) را می‌توان برای بهبود مشکلات مربوط به آلت زنانه و به منظور افزایش لذت جنسی یا رفع آتروفی واژن مورد استفاده قرار داد. کاربرد تزریق ژل در این شرایط موجب کاهش قابلیت ارتجاعی و حجم ناحیه خارجی مهبل باعث خشکی آن و ایجاد سایر مشکلات برای خانم‌ها می‌شود. از این روش همچنین می‌توان برای جوان‌سازی آلت زنانه (لابیاپلاستی) نیز استفاده نمود.

در بسیاری از مواقع با توجه به ناحیه تحت درمان و عمق چین و چروک‌ها و جراحت‌های ایجاد شده و افتادگی پوست، فرد معالج ممکن است ترکیبی از انواع مختلف ژل‌ها و مواد پرکننده را برای دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار مورد استفاده قرار دهد.

قبل از درمان


در طول اولین جلسه ملاقات با متخصص در کلینیک، لازم است بیمار درباره انتظارات خود از نتایج درمان در ارتباط با تزریق ژل صحبت کند. همچنین فرد معالج لازم است درباره مشکلات احتمالی مربوط به درمان همچون آلرژی با بیمار صحبت نماید. به این ترتیب می‌توان درباره نوع ژل مناسب برای بیمار تصمیم‌گیری کرده و هزینه درمان را بطور دقیق مشخص کرد.

در این مرحله لازم است شرح حال و سوابق درمانی بیمار بطور کامل از وی دریافت شود تا به این ترتیب بتوان از مناسب بودن درمان اطمینان حاصل کرد. انجام مشاوره، آزمایش پوست، یا درمان اولیه ممکن است در اولین جلسه ملاقات با متخصص اتفاق افتد. به این ترتیب می‌توان از مناسب بودن درمان و راحتی بیمار قبل از شروع درمان مطمئن شد.

در طول فرآیند درمان با تزریق ژل چه اتفاقی می‌افتد؟


برای مواردی که از تزریق ژل به صورت برای رفع خطوط و چین و چروک‌های پوست استفاده می‌شود، گاهی اوقات از کرم بی‌حس کننده بر روی ناحیه تحت درمان برای مدت 20 دقیقه قبل از شروع تزریق استفاده خواهد شد. انجام این کار می‌تواند به بی‌حس شدن ناحیه مورد نظر کمک کرده و درد احتمالی بیمار در هنگام وارد کردن سوزن به پوست را کاهش دهد.

امروزه از تکنیک‌های مختلف تزریق با توجه به نوع ژل و ناحیه تحت درمان برای افراد استفاده می‌شود. به این ترتیب برای ژل‌هایی که به منظور پر کردن چین و چروک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، دو تکنیک اصلی تزریق به شرح زیر وجود دارد:

  • تکنیک تخلیه خطی که در آن کل طول سوزن به ناحیه میان چین و چروک پوست وارد شده و مواد موجود در سوزن به صورت همزمان با کشیدن آرام سوزن به سمت عقب تخلیه می‌شوند؛
  • تکنیک تزریق سریالی که در آن از تزریق‌های متعدد در طول چین و چروک یا ترک پوست استفاده شده و به این ترتیب برآمدگی لازم در پوست ایجاد می‌شود.

علاوه بر این برای مواردی که نیاز به ایجاد برآمدگی در پوست صورت یا برجسته کردن نواحی خاص همچون گونه‌ها وجود داشته باشد، می‌توان از تکنیک فان (fan technique) یا کراس هچینگ (cross hatching) برای بیمار استفاده کرد.

پس از درمان


با توجه به ناحیه تحت درمان و نوع ژل استفاده شده، مدت زمان مورد نیاز برای این درمان در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت بوده و دوره بهبودی آن از چند ساعت تا چند روز می‌باشد. به هر حال، اکثر افراد پس از درمان به راحتی می‌توانند به محل کار باز گشته و فعالیت‌های عادی خود را دوباره شروع نمایند.

خطرات و عوارض جانبی تزریق ژل چیست؟


با توجه به ناحیه انجام تزریق، نوع ژل و مسکن درد استفاده شده، بیمار ممکن است این درمان را به نسبت بدون درد توصیف کرده یا ناراحتی خفیف در نتیجه آن داشته باشد. معمولاً استفاده از این درمان برای نواحی اطراف بینی و لب‌ها بیشترین درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

محتمل‌ترین، سریع‌ترین و رایج‌ترین عارضه جانبی این درمان کبودی محدود ایجاد شده در محل تزریق به خاطر سوزن‌های وارد شده به پوست است. سایر عوارض این درمان می‌تواند شامل کبودی، حساسیت، قرمزی، و ورم خفیف باشد که احتمالاً در نواحی اطراف محل تزریق مشاهده می‌شود. به هر حال در اکثر مواقع این عوارض با گذشت 2 تا 3 روز از درمان بطور کامل برطرف گردیده و نیازی به نگرانی درباره آن‌ها نیست.

میانگین هزینه درمان با تزریق ژل چقدر است؟


هزینه این درمان عمدتاً با توجه به نوع ژل استفاده شده و مقدار اصلاحات لازم بین افراد متفاوت است. به این ترتیب هزینه‌های عمومی تزریق ژل بر اساس تعداد سرنگ‌های برآوردی مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار مشخص می‌شود. در حقیقت خطوط و چین و چروک‌های عمیق ایجاد شده بر روی پوست نیاز به ژل بیشتر در مقایسه با خطوط کم‌عمق و ظریف برای درمان دارند و در نتیجه هزینه درمان آن‌ها نیز به نسبت بیشتر می‌باشد.