تزریق بوتاکس؛هزینه،عوارض و اثرات

btax

سال‌های زیادی است که بوتاکس به عنوان یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی در دسترس قرار گرفته و از آن به وفور استفاده می‌شود. علاوه بر آن هر چقدر افراد بیشتری در مورد مزایا و فواید بوتاکس آگاهی پیدا می‌کنند، میزان استفاده از این عمل نیز بیشتر می‌شود. اگر چه بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سم بوتولینوم یا همان بوتاکس فقط در رفع چین و چروک پوست کاربرد دارد، اما در عمل این ماده از سال‌ها پیش برای درمان بیماری‌های متعدد دیگری هم مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع کاربرد بوتاکس صورت در عمل‌های زیبایی از هنگامی آغاز شد که افرادی که از آن برای درمان اسپاسم عضلات صورت استفاده می‌کردند، تغییرات مثبتی را در وضعیت چین و چروک‌های صورت خود نیز مشاهده کردند.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از بوتاکس برای رفع خطوط و چین و چروک‌های پوست خود استفاده کرده‌اند. از این ماده هم در آقایان و هم در خانم‌ها برای دستیابی به چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر استفاده می‌شود. متخصصان کلینیک تخصصی پوست و موی رازی معتقد هستند که وقتی بوتاکس در بعضی از ماهیچه‌ها تزریق می‌شود، باعث آرام‌سازی و کاهش فعالیت این ماهیچه‌ها شده و از ایجاد خطوط و چین‌خوردگی پوست جلوگیری می‌کند. بوتاکس برای رفع خطوط عمیق موجود در صورت مانند خطوط خنده در اطراف لب‌ها، خطوط تعجب در پیشانی و خطوط اخم در اطراف چشم‌ها کارآیی بالایی دارد. بسیاری از افرادی که از تزریق بوتاکس استفاده کرده‌اند، از نتایج به دست آمده کاملاً رضایت داشته‌اند. اگر شما هم قصد استفاده از بوتاکس برای هر یک از اهداف فوق را دارید، این موضوع را در جلسه مشاوره با متخصصین زیبایی مطرح کنید و اطلاعات لازم در مورد کل فرایند درمان را به دست آورید. برای تعیین وقت ملاقات می‌توانید با شماره‌های 02188334029-02188333259 تماس حاصل نمایید.

بوتاکس


botax1

برای بسیار این سوال پیش می آید که بوتاکس چیست و چه کاربردی دارد. از بوتاکس به منظور کاهش شکل ظاهری خطوط و چروک‌هایی که در پوست صورت به وجود می‌آیند، استفاده می‌شود. قابلیت محلول بوتاکس در رفع چین و چروک‌های پوست به خاطر یک نوروتوکسین قدرتمند است که در ترکیب آن وجود دارد و در عمل موجب ممانعت از رسیدن پیام‌های عصبی به ماهیچه‌های صورت شما می‌شود. در واقع سم بوتاکس، آن سیگنال‌هایی عصبی که مسئول انبساط و انقباض ماهیچه‌های صورت شما هستند را متوقف می‌کند.

سم نوروتوکسین برای مقاصد پزشکی در دوز بسیار کوچک به شکل بوتاکس عرضه می‌شود و در زمان استفاده نیز با محلول آب نمک رقیق می‌شود. معمولاً دوز بسیار خفیفی از بوتاکس به درون عضلات صورت تزریق می‌شود. عمل بوتاکس را می‌توان تنها بر روی یک ناحیه خاص از صورت انجام داد، اما در اغلب موارد در چند نقطه مختلف تزریق می‌شود تا اثربخشی آن بیشتر شود و سطح پوست نیز یکنواخت‌تر و هموارتر باشد.

کارآیی بوتاکس در برطرف کردن خطوط لبخند و سایر چین و چروک‌های مشابه آن که در صورت به وجود می‌آیند، به اثبات رسیده است. اثرات تزریق بوتاکس با سرعت بالایی (معمولاً در مدت چند روز و گاهی تا یک هفته) در صورت پدیدار می‌شود، اما این اثرات بوتاکس به صورت موقتی است و حالت دائمی ندارد. اغلب متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند که عمل تزریق بوتاکس هر 3 تا 4 ماه یک بار تکرار شود تا اثرات بوتاکس در چهره بیمار ماندگار باشد. هنگامی که بوتاکس تزریق شده در زیر پوست از بین می‌رود، خطوط و چروک‌های سطح پوست نیز دوباره ظاهر می‌شوند.

تزریق بوتاکس چه عوارضی را درمان می‌کند؟


با گذشت زمان و افزایش سن شما، نور آفتاب آسیب‌های بیشتری به پوست شما وارد می‌کند و در نتیجه، چروک‌های موقتی که شما با حرکت دادن عضلات صورت برای بیان احساسات در چهره خود ایجاد می‌کنید، به تدریج حالت دائمی پیدا می‌کنند و باعث می‌شوند که حتی وقتی که عضلات صورت شما ساکن و آرام هستند، ظاهر شما اخمو، خسته یا عصبانی به نظر برسد. علت تشکیل این خطوط و چروک‌های عمیق در صورت شما آن است که نور آفتاب باعث تحلیل رفتن شادابی پوست شما می‌شود و پوست دیگر نمی‌تواند بعد از تغییر شکل، سریع به حالت اولیه خود برگردد. بوتاکس میزان فعالیت و تحرک عضلاتی که در زیر این چین و چروک‌ها قرار گرفته‌اند را کاهش می‌دهد.

چین و چروک پیشانی

botax2

رایج‌ترین مناطقی از صورت که بوتاکس در آنها تزریق می‌شود شامل خطوط اخم در بین ابروها و نیز چین و چروک‌های پیشانی می‌باشد.

چروک‌های دور لب‌ها

botax3

بعضی از متخصصین از بوتاکس با دقت و ظرافت بالایی برای رفع چروک‌های دور لب‌ها استفاده می‌کنند. در صورتی که بوتاکس دقیقاً به مقدار مناسبی تزریق شود، می‌تواند چروک‌های این ناحیه را به خوبی برطرف کند، اما در صورت نداشتن دقت لازم، خطر بی‌حرکت شدن لب‌ها نیز وجود خواهد داشت که مسلماً پیامد نامطلوبی خواهد بود.

بوتاکس برای گردن

botax4

از بوتاکس به طور فزاینده‌ای جهت غیر فعال کردن عضلات پلاتیسما در ناحیه گردن استفاده می‌شود. پلاتیسما ماهیچه نواری محکمی است که در قسمت جلوی گردن قرار گرفته است و با افزایش سن، در زیر پوست برجسته‌تر و نمایان‌تر می‌شود. تزریق بوتاکس می‌تواند ظاهر برجسته این ماهیچه در زیر پوست را کاهش بدهد.

بوتاکس برای ابروها و سیاهی دور چشم

untitled-1

بوتاکس می‌تواند در رفع افتادگی ابروها و بالا بردن آنها نیز مؤثر باشد. در واقع اگر بوتاکس در جایگاه درست در زیر ابروها تزریق شود، می‌تواند ابروها را تا حدودی بالاتر ببرد (مینی‌لیفت). همچنین تزریق بوتاکس در زیر چشم‌ها باعث رفع گودی و سیاهی دور چشم می‌شود و ظاهری طبیعی و جوان در این ناحیه ایجاد می‌کند. برای رفع سیاهی دور چشم مقدار بسیار کمی از بوتاکس با دقت در زیر هر چشم تزریق می‌شود. برخی بیماران پس از تزریق نوعی از سم بوتولینوم (بوتاکس، دیسپورت، زئومین و …) متوجه می‌شوند که دم ابروهایشان بیش از حد بالا رفته است و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا کرده‌اند. ابرو شیطونی باعث می‌شود که چهره همواره عصبانی به نظر برسد. گاهی چروک‌های غیرعادی دیگری نیز بالای کنار ابرو دیده می‌شود که تضاد ناخوشایندی با ناحیه صاف شده پس از تزریق دارد و حالتی غیرطبیعی را ایجاد می‌کند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه عوارض جانبی تزریق بوتاکس  را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح کرد.

چروک‌های دور چشم

botax7

هنگامی که بوتاکس به درون ماهیچه‌های اطراف چشم‌ها تزریق می‌شود، این ماهیچه‌ها را به طور موقت از کار می‌اندازد و باعث می‌شود که پوست ناحیه اطراف چشم کشیده شود و چین و چروک‌هایی که در اثر انقباض این عضلات به وجود می‌آیند، برطرف شوند.

خطوط روی بینی

botax8

خطوط عمودی روی بینی به هر دلیلی که به وجود آمده باشد، می‌توان با تزریق بوتاکس آن را برطرف کرده و به نگرانی فرد در این رابطه خاتمه داد.

خطوط لبخند

botax9

خطوط لبخند در اطراف دهان، در ابتدا فقط هنگامی که شما می‌خندید ظاهر می‌شوند، اما بعد از مدتی به حالت دائمی در می‌آید. یکی از بهترین روش‌های غیر جراحی برای از بین بردن این خطوط ریز، استفاده از بوتاکس می‌باشد.

پیری پوست دست

botax10

تزریق بوتاکس بلافاصله باعث بازگشت حجم از دست رفته بافت‌های پشت دست‌ها و رفع چروک‌های آن می‌شود و ظاهر دست‌ها را دوباره جوان و گوشتی می‌سازد.

لاغر کردن صورت

botax11

از بوتاکس برای کاهش برجستگی خط فک و رفع چاقی صورت نیز استفاده می‌شود. برای این منظور معمولاً بوتاکس در 3 تا 6 نقطه در هر طرف صورت تزریق می‌شوند. نتایج تزریق بوتاکس به عنوان یک روش غیر جراحی برای لاغری صورت و کاهش برجستگی فک‌ها کاملاً مشهود است.

رفع لبخند لثه‌ای

botax12

این عمل برای افرادی مناسب است که لبخند لثه‌ای در آنها به علت بیش‌فعالی ماهیچه بالا برنده لب بالا باشد. پزشکان می‌توانند بوتاکس را به درون عضلات کنترل کننده لب بالا تزریق کرده و این ماهیچه را غیر فعال کنند تا در هنگام خندیدن، لب به قدری بالا برود که فقط دندان‌ها پیدا شوند.

سایر درمان‌هایی که به وسیله بوتاکس انجام می‌شود

بوتاکس در درمان عارضه هیپرهیدروزیس یا تعریق زیاد زیر بغل و کف دست‌ها مؤثر است. اولین مورد از فواید تزریق بوتاکس برای مقاصد پزشکی، کاربرد آن در درمان افراد مبتلا به میگرن مزمن بوده است. در واقع تزریق بوتاکس یک راهکار درمان میگرن است که حداقل عوارض جانبی را به همراه دارد. علاوه بر آن از بوتاکس برای رفع اسپاسم عضلانی در بعضی از بیماران هم استفاده می‌شود. بوتاکس از طریق مسدود کردن گیرنده‌های درد، به رفع سردردهای میگرنی کمک می‌کند.

مردانی که پروستات آن‌ها بزرگ شده است نیز می‌توانند از بوتاکس برای درمان این عارضه استفاده کنند. پزشک بوتاکس را مستقیماً به درون غده پروستات تزریق می‌کند و عوارض ناشی از عفونت پروستات را کاهش می‌دهد و همچنین به جلوگیری از تکرر ادرار کمک می‌کند.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟


botax13

بوتاکس شامل یک سری تزریقات کوچک و سریع می‌باشد. برای این عمل هیچ نیازی به داروی بی‌حسی نیست، هر چند در صورتی که بابت درد احتمالی در زمان عمل نگرانی دارید، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که یک داروی بی‌حسی برایتان استفاده کند. اغلب تزریق‌های بوتاکس در مدت کمتر از 15 دقیقه انجام می‌شود و هیچ نیازی هم به استراحت و مراقبت بعد از بوتاکس وجود ندارد. شما می‌توانید بلافاصله بعد از پایان درمان، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. البته باید حداقل تا 4 ساعت بعد از عمل، از انجام ورزش‌های فیزیکی سنگین و خوابیدن به حالت افقی خودداری کنید.

آیا بوتاکس یک درمان ایمن و بی خطر است؟


وقتی که در مورد تزریق بوتاکس بحث می‌شود، سؤال مهمی که برای خیلی از افراد پیش می‌آید آن است که چگونه یک ماده سمی می‌تواند برای پوست مفید باشد. بیماران باید به این نکته آگاهی داشته باشند که کارآیی بوتاکس برای درمان بیماری‌های متعددی به اثبات رسیده است. ضمن آنکه هر ترکیب دارویی برای آنکه تأییدیه FDA را اخذ کند، باید چندین آزمایش مختلف را با موفقیت طی کند و بی‌خطر بودن آن کاملاً ثابت شود؛ البته باید در انتخاب کلینیک و پزشکی که از بوتاکس اصل و مرغوب استفاده کند، امری ضروری است.

عوارض بوتاکس


بوتاکس هم به مانند هر دارو یا درمان پزشکی دیگری چند مورد عوارض جانبی احتمالی دارد که احتمال وقوع آن‌ها در مورد شما نیز وجود خواهد داشت. البته اغلب عوارض بوتاکس فقط به صورت ناراحتی‌های خیلی خفیف و زودگذر هستند و در عرض 24 تا 48 ساعت برطرف می‌شوند. اما به هر حال بهتر است همیشه قبل از انجام هر درمان پزشکی یا استفاده از هر محصولی، نسبت به عوارض جانبی احتمالی آن آگاهی پیدا کنید.

شایع‌ترین عوارض بوتاکس شامل قرمزی، کبودی، خون‌مردگی، ورم و درد خفیف در محل تزریق می‌باشد. به خاطر داشته باشید که برای به حداقل رساندن این عوارض می‌توانید از پزشک خود بخواهید که قبل از تزریق بوتاکس، یک بسته یخ روی محل تزریق بگذارد یا یک کرم بی‌حسی بر روی آن بمالد. اصولاً بیهوشی برای تزریق بوتاکس لازم نیست و معمولاً هیچ یک از پزشکان هم آن را توصیه نمی‌کنند.

نتایج بوتاکس تا چه مدت دوام دارد؟


میزان ماندگاری اثرات بوتاکس در بین بیماران مختلف متفاوت است. اما به طور کلی نتایج بوتاکس در حدود 3 تا 4 ماه دوام دارد. در بعضی از بیماران خطوط و چروک‌های پیشانی بعد از چند ماه به تدریج دوباره ظاهر می‌شود. تزریق بوتاکس را می‌توان به صورت دوره‌ای در فواصل معینی تکرار کرد تا نتایج آن به شکل پیوسته‌تری حفظ شود.

ماندگاری اثرات بوتاکس هم به بیمار و هم به کیفیت کار پزشک بستگی دارد. بنابراین بهتر است که همیشه برای تزریق بوتاکس به یک مرکز درمانی مورد تأیید که از وجود پزشکان باتجربه بهره می‌گیرد، مراجعه کنید.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟


هزینه و قیمت بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت و سایر عمل‌های زیبایی معمولاً در حد مناسب و قابل پرداخت توسط اغلب افراد می‌باشد. اما به طور کلی هزینه تزریق بوتاکس بسته به پزشک یا کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید، متغیر خواهد بود. تعداد واحد بوتاکس که برای هر بیمار لازم است نیز بسته به اندازه سطح ناحیه محل عمل و شدت خطوط و چروک‌های موجود در آن، متفاوت خواهد بود. اما اغلب افراد به حدود 100 واحد بوتاکس برای عمل خود نیاز دارند.